Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση : με nl post τα αντικειμενα περνουν τελωνειο???????

οποιος γνωριζει ας δωσει μια βοηθεια

Καμια σχεση η εταιρια,οτι κατσει ειναι.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα ολα ετσι γινονται δυστυχως.... Οτι να ναι.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παντού έτσι είναι. Δεν τα προωθούν με χρονολογική σειρά. Σε ολόκληρη την αλυσίδα μεταφοράς κάπου πάνε πιο γρήγορα, ενώ άλλα μένουν πίσω. Έτσι κι αλλιώς όπως έχει αναφερθεί πολλάκης, ο μήνας για παραλαβή είναι σίγουρος, και σε περιόδους αιχμής παραπάνω. Ακριβώς όπως τα ξέρουμε. Δε γίνεται κάτι διαφορετικό τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση η εταιρια,οτι κατσει ειναι.....:)

 

δηλαδη δεν εχει σχεση οτι το αντικειμενο εχει αποσταλει με nlpost???? αφου προερχεται απο ολλανδια ... πως γινεται να περασει τελωνειο???

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν εχει σχεση οτι το αντικειμενο εχει αποσταλει με nlpost???? αφου προερχεται απο ολλανδια ... πως γινεται να περασει τελωνειο???
Εαν εχει αγορασται απο ολλανδια κανενα θεμα εννοειται.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν εχει σχεση οτι το αντικειμενο εχει αποσταλει με nlpost???? αφου προερχεται απο ολλανδια ... πως γινεται να περασει τελωνειο???

 

Αν αγοραστεί από Κίνα και έρχεται με NL Post μπορεί να περάσει τελωνείο κανονικά μιας και η χώρα αποστολής είναι η Κίνα. Η ολλανδία είναι απλά ενδιάμεσος σταθμός.

Αν αγοραστεί από Ολλανδία και έρχεται με NL Post δεν περνάει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν εχει σχεση οτι το αντικειμενο εχει αποσταλει με nlpost???? αφου προερχεται απο ολλανδια ... πως γινεται να περασει τελωνειο???

 

Περνάει απο ολλανδια δεν ξεκιναει απο ολλανδια...Ειναι σαν να στελνει δεμα ο απο κινα με DHL στην ελλαδα και αφου η DHL ειναι γερμανικη και περναει απο την γερμανια να μην πληρώνεις ΦΠΑ κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά τελικά με NL post που μου το έστειλαν αρχές Νοεμβρίου (είχε κολλήσει) ήρθε προχθές χωρίς να περάσει τελωνείο το Vernee Apollo Lite!!!!Παρήγγειλα και ένα Mars αλλά έδωσα κάτι παραπάνω για να μου έρθει και πιο γρήγορα και χωρίς τον φόβο του τελωνείου!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά τελικά με NL post που μου το έστειλαν αρχές Νοεμβρίου (είχε κολλήσει) ήρθε προχθές χωρίς να περάσει τελωνείο το Vernee Apollo Lite!!!!Παρήγγειλα και ένα Mars αλλά έδωσα κάτι παραπάνω για να μου έρθει και πιο γρήγορα και χωρίς τον φόβο του τελωνείου!!!

Χωρίς φόβο τελωνείου? Τι εννοεις?

 

Στάλθηκε από το unknown μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς φόβο τελωνείου? Τι εννοεις?

 

Στάλθηκε από το unknown μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μαλλον επελεξε την eu expedited του vickmall και μερικων αλλων ιστοσελιδων. Με +20$(ή ευρω, οι ισοτιμιες τους ειναι τραγικες) ερχεται υποθετικα πιο γρηγορα και χωρις τελωνειο. Μου εστειλε σε παρομοια παραγγελια πριν 1-2 βδομαδες mail το vick αν θελω να στειλουν με sg ή με αυτο. Απ οτι εχω καταλαβει παει Γαλλια, αλλα δεν ξερω λεπτομερειες.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διευκρίνισα.....εννοούσα από την Ευρωπαϊκή τους αποθήκη! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος παρακαλώ μία βοήθεια.Σε σχετική παραγγελία που περιμένω από Κίνα είδα αυτό στο tracking

 

 

Electronic information,receive--26-Dec-2016 11:33 AM

 

Small package Center, receive--26-Dec-2016 01:33 PM

 

Parcel centre,sealing--26-Dec-2016 04:33 PM

 

Small package Center, left--26-Dec-2016 06:06 PM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--28-Dec-2016 02:06 AM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--28-Dec-2016 08:10 PM

 

Transit Center,left hand navigation--29-Dec-2016 01:43 AM

 

GREECE, Arrived --10-Jan-2017 01:43 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 10-Jan-2017 05:23 AM

 

Eννοεί ότι θα περάσει τελωνείο;

Βέβαια αυτά που περιμένω ( 2 Bluetooth hands free )είναι χαμηλής αξίας ( σύνολο 20 €)

και έχω ακούσει ότι κάτω από κάποια αξία δεν βάζουν κερατιάτικα...

Λέω βλακείες ή όχι;:rolleyes:

Πότε να το περιμένω σπίτι μου περίπου;( Αθήνα - Πεντέλη )

 

Tελικά παρέλαβα άνευ τελωνείου στις 12/1 ( 2 μέρες μετά την άφιξη στην Ελλάδα ). Αποστολή με nl post. Ευχαριστώ τους φίλους εδώ

για την βοήθεια:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον επελεξε την eu expedited του vickmall και μερικων αλλων ιστοσελιδων. Με +20$(ή ευρω, οι ισοτιμιες τους ειναι τραγικες) ερχεται υποθετικα πιο γρηγορα και χωρις τελωνειο. Μου εστειλε σε παρομοια παραγγελια πριν 1-2 βδομαδες mail το vick αν θελω να στειλουν με sg ή με αυτο. Απ οτι εχω καταλαβει παει Γαλλια, αλλα δεν ξερω λεπτομερειες.

 

εγω παντως εχω παρει κινητο με αυτη την μεθοδο και απο τις 10 του μηνα εχει κοληση στο παρισι στις 3 το στειλανε...

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Εμένα 2 παραγγελίες για Redmi Note 4 από To2c, με διαφορετικά tracking numbers.

Εμφανίστηκαν με διαφορά 3 λεπτών στο Αεροδρόμιο Αθηνών (11/12).

Ίδιο όνομα και διεύθυνση (περιοχή Αττικής).

Το πρώτο πέρασε, το δεύτερο μπήκε τελωνείο.

Άρα είναι καθαρά θέμα τύχης.

Θα ενημερώσω για κόστος και πότε θα βγει από τελωνείο.

Μετά από 1 επιπλέον μήνα αναμονής για το τελωνείο, επιτέλους παρέλαβα το 2ο Note 4. Κόστος €36, είχε δηλωθεί ως κινητό €100 (χωρίς να ανοιχθεί η συσκευασία), οπότε χρεώθηκε €24 ΦΠΑ και €12 κόστος εκτελωνισμού...

Link to comment
Share on other sites

Ησουν απο 11/12 τελωνείο και παρελαβες χτες? Αρα εμας που ειναι απο 22 του μηνα μεσα θα βγαλουν ριζες...καλη φαση...

Καλο Φλεβαρη μας βλεπω....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ας μου πει κάποιος που πήρε απο Πατρα ή καποιος που ξέρει. Το δέμα θα έρθει Πατρα, την έχω γλιτώσει ή θα είναι σιγουρο οταν γράψει κλεισιμο απο κεντρο διαλογης αττικης? Επίσης παίζει να παραλαβω στα κεντρικά την ίδια μέρα αν φύγει νωρίς το δεμα?

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 11-01-2017 09:43 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-01-2017 11:58 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ας μου πει κάποιος που πήρε απο Πατρα ή καποιος που ξέρει. Το δέμα θα έρθει Πατρα, την έχω γλιτώσει ή θα είναι σιγουρο οταν γράψει κλεισιμο απο κεντρο διαλογης αττικης? Επίσης παίζει να παραλαβω στα κεντρικά την ίδια μέρα αν φύγει νωρίς το δεμα?

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 11-01-2017 09:43 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-01-2017 11:58 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Ναι, εχεις καθαρίσει.

Τωρα για το αν παραλάβεις αυθημερον, κανεις δεν μπορει να στο πει!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ησουν απο 11/12 τελωνείο και παρελαβες χτες? Αρα εμας που ειναι απο 22 του μηνα μεσα θα βγαλουν ριζες...καλη φαση...

'Ολοι 22 του μηνός κολλήσαμε... μέχρι την άνοιξη θα παραλάβουμε:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεματάκι με απο geekbuying με media player αξίας 150€ έφυγε από Κίνα 5/12. Από το tracking βλέπω πως έφτασε στην πόλη μου σήμερα χωρίς τελωνείο κτλ κτλ.

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 09-12-2016 09:14 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-01-2017 17:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 10-01-2017 19:15 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-01-2017 06:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 13-01-2017 15: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 13-01-2017 12:50 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 13-01-2017 14:50 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-01-2017 22:54 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 14-01-2017 07:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 15-01-2017 21:25 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 15-01-2017 23:25 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΝΑΟΥΣΑΣ 16-01-2017 08:33 ΝΑΟΥΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεματάκι με απο geekbuying με media player αξίας 150€ έφυγε από Κίνα 5/12. Από το tracking βλέπω πως έφτασε στην πόλη μου σήμερα χωρίς τελωνείο κτλ κτλ.

 

Και έχει κολλήσει 25 μέρες το δικό μου media player στο τελωνείο από Geekbying των 70€!!!

Άντε με το καλό να παραλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Και έχει κολλήσει 25 μέρες το δικό μου media player στο τελωνείο από Geekbying των 70€!!!

Άντε με το καλό να παραλάβεις...

 

Ευχαριστώ! Άντε κ στα δικά σου, χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος στο ιδιο φορουμ σε αλλο ποστ επικοινωνησε με τελωνείο κ βρίσκονται στις 18 19 20 δεκ ακομη.ρωτησε αν εκτελωνιστουν τα δεματα που ειναι απο 22 του μηνος μεσα στη βδομάδα κ ειπαν λογω ελλειψης υπαλλήλων πολυ δύσκολο...τα σχολια δικα σας
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει 2 άτομα και δουλεύουν 8ωρο θα κάνουν πάνω κάτω 30 πακέτα ο καθένας τη μέρα. Χώρια που σε πολλές περιπτώσεις παίρνουν τηλέφωνο τον παραλήπτη για διευκρινήσεις. Μετά είναι το γράψιμο και η έκδοση των αποδείξεων που πρέπει να προσαρτηθούν στο πακέτο. Όλο αυτό παίρνει χρόνο αρκετό.

Πάντως το σίγουρο είναι πως παίρνουν τηλέφωνο τον παραλήπτη όταν υπάρχουν αμφιβολίες για το δέμα, το είδος και την αξία κτήσης. Αυτό γίνεται μέσα στις πρωινές ώρες όπου λειτουργούν σταθμοί Εισόδου Ε.Ε. Για απόγευμα μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν αίτησης του ενδιαφερομένου και μόνο για ευάλωτα ή άλλα προιόντα ειδικής συσκευασίας (νωπά,φρέσκα,ζωντανά)

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Φιλος στο ιδιο φορουμ σε αλλο ποστ επικοινωνησε με τελωνείο κ βρίσκονται στις 18 19 20 δεκ ακομη.ρωτησε αν εκτελωνιστουν τα δεματα που ειναι απο 22 του μηνος μεσα στη βδομάδα κ ειπαν λογω ελλειψης υπαλλήλων πολυ δύσκολο...τα σχολια δικα σας

Πολυ ωραια... Περιμενα αυτο το δεμα για να αλλαξω κινητο και να πουλησω το προηγουμενο. Αυτο που εχω τωρα δλδ το οποιο χθες επεσε χωρις θηκη και εσπασε digitizer και οθονη. Οποτε τωρα εχω μεινει χωρις κινητο και δεν εχω backup. Και θα χασω τα 180 περιπου που υπολογιζα να παρω απο το κινητο και θα πληρωσω τελωνειο και αφου δεν ξερω ποτε θα παραλαβω θα αναγκαστω να αγορασω και αλλο. Total disaster....

 

Στάλθηκε από το SM-T311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...