Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά αντί για 70€ που έκανε το Xiaomi Mi Bοx μου το χρέωσαν 100€ και πλήρωσα 36€(24 ΦΠΑ και 12 Ελτα) αντί για 28.8€.

Δεν με ενοχλεί που πλήρωσα, με ενοχλεί που δεν μπορούν κάνουν καλά τη δουλειά τους και όλα γίνονται με έναν τυχαίο τρόπο αυτή τη στιγμή. Θα μπήκε ο υπάλληλος και θα είδε ότι κάνει 70€, θα είδε ότι σβησμένη τιμή ήταν τα 122€ (που δεν ισχύει ποτέ) , θα σκέφτηκε πόσο να το πήρα άραγε και για να μην αδικήσει εμένα ή το κράτος το έβαλε στα 100€. Μπακαλίστικη προσέγγιση Έλληνα υπαλλήλου....

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα μια βάση για G2 cimbal ,ενα δέμα απο gearbest με nl σε 8 ημέρες απο Κίνα με περιεχόμενο ανταλλακτικά βουρτσακια για ρομππτικη σκουπα και ενα usb wifi repeater της xiaomi το νέο μοντέλο και δύο κάμερες ασφαλείας digoo m2 απο banggood . Όλα καλα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μικρό πράγματα σταμάτησαν να κυνηγάνε, ποιο πολύ βάρανε τα κινητά και μεγαλα αντικείμενα πλέον σήμερα μου ήρθαν 8 πράγματα μαζεμένα τπτ δεν πέρασε απλά έκαναν 70 μέρες στο αεροδρόμιο
Link to comment
Share on other sites

Προχτές ξεκόλλησε από το τελωνείο που ήταν από 22/12. Σήμερα παραλαμβάνω και ενημερώνω για την λυπητερή :(

 

και εγω μια απο τα ιδια αλλα μια μερα μετα 23/12.λογικα απο δευτερα θα παραλαβω και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μιλούσα με τον υπεύθυνο των ΕΛΤΑ εδώ στην περιοχή μου ο οποίος δούλευε επί 20 χρόνια στο αεροδρόμιο στην αθήνα. Μου είπε δεν πρόκειται να σταματήσουν οι διασαφήσεις λόγω του ότι την μυρίστηκαν τί παίζει με τα καταστήματα που τα παραγγέλνουν μ αυτόν τον τρόπο κατά εκατοντάδες και αποφεύγουνε το φπα.

 

Μπορεί αυτές τις μέρες να έχουνε μειωθεί λόγω του τεράστειου όγκου που υπάρχει στο αεροδρόμιο και έχουνε κλατάρει τα πάντα.

 

Τώρα ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Προς συμπλήρωση των ανωτέρω

 

ΦΕΚ 4092/Β/20-12-2016 .......... από 12-2016 σε εφαρμογή και ως πλήρη ισχύ μέσα σε 6 μήνες για 100%

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις τι λέει

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Προς συμπλήρωση των ανωτέρω

 

ΦΕΚ 4092/Β/20-12-2016 .......... από 12-2016 σε εφαρμογή και ως πλήρη ισχύ μέσα σε 6 μήνες για 100%

 

Εν ολίγοις τι λέει

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, δε βλέπω κάτι καινούριο.

Απλά βάζει μια τάξη στις διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Τις γιορτες παρειγγειλα το xiaomi air laptop απο Gearbest και επειδη αλλαζαν γνωμη καθε μερα αν θα μου το στειλουν με airmail η DHL , καταληγοντας στο δευτερο , το ακυρωσα με refund, γιατι θα περνουσε ως γνωστο τελωνειο και θα πληρωνα μεγαλο καπελο.

Η αλλη αξιοπιστη εναλλακτικη ειναι το Banggood το οποιο μου το στελνει με EMS.Απο εκει το τελωνειο ειναι σπανιο γιατι ειναι ταχυδρομειο , η εχω θεμα λογω βαρους? (το κουτι ειναι 2,5 κιλα)

Ενα δεμα που μου ηρθε με EMS και ηταν πανω απο μισο μετρο το κουτι παραλληλογραμμο (ενα καρμπον κουπι σε 3 κομματια) δεν περασε τελωνειο αλλα το βαρος ηταν κατω απο 1,5 κιλο.

Μια αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι το spemall που εχει εξτρα χρεωση με κουριερ για να παει το δεμα ευρωπη , προφανως αλλαζει tracking number και ερχεται στανταρ χωρις τελωνειο απ οτι λενε , αλλα οι κριτικες που διαβασα -ειδικα για το sevice- ειναι τραγικες και θα βγει και κανα 100ευρω πιο ακριβα , οποτε με φρεναρε.

Ασε που σε ερωτηση που τους εκανα αν υπαρχει σε στοκ μου απαντησαν οτι υπαρχει μονο σε μαυρο χρωμα , που ΔΕΝ υφισταται και μετα απο καμμια 10αρια mail το ανακαλυψαν κι αυτοι (οτι ναναι).

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη...Εχω καταληξει στο λαπτοπακι , απλα περιμενω να βγαλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Το lightinthebox εχει καλυψη τελωνειου με ενα 5ευρω, εχει και μεταφορικα, αλλα δεν ξερω αμα το εχουν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλη αξιοπιστη εναλλακτικη ειναι το Banggood το οποιο μου το στελνει με EMS.Απο εκει το τελωνειο ειναι σπανιο γιατι ειναι ταχυδρομειο , η εχω θεμα λογω βαρους? (το κουτι ειναι 2,5 κιλα)

 

Από που προκύπτει ότι τα δέματα που εισάγονται μέσω της EMS (που είναι courier) δεν σταματάνε στο τελωνείο και μάλιστα επειδή εξυπηρετούνται από τα ΕΛΤΑ;

Στους τελευταίους 2,5 μήνες έχουν καταγραφεί και περιστατικά που μπήκαν με EMS και χρεώθηκαν τα έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι τα δέματα που εισάγονται μέσω της EMS (που είναι courier) δεν σταματάνε στο τελωνείο και μάλιστα επειδή εξυπηρετούνται από τα ΕΛΤΑ;

Στους τελευταίους 2,5 μήνες έχουν καταγραφεί και περιστατικά που μπήκαν με EMS και χρεώθηκαν τα έξοδα εκτελωνισμού.

Διαβασα οτι αυτα που εξηπηρετουνται μεσω ΕΛΤΑ εχουν ενα πολυ μικρο αντιτιμο.Ισχυει τελικα η οχι?Εχουν πεσει στην αντιληψη σου περιστατικα τελωνειο με ΕΜS?

Αν ειναι ετσι η μονη λυση ειναι το spemall, αλλα ειναι αξιοπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο αλλά έχει αναφερθεί πολλές φορές το Expedited EU που χρησιμοποιεί το Vickmall και με κόστος $20 πάει το δέμα στη Γαλλία και από εκεί ενδοκοινοτικά στην Ελλάδα χωρίς άλλα έξοδα.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το xiaomi air το εχουν λιγα καταστηματα ακομα.Το vickmall οχι...

 

http://www.lightinthebox.com/laptop-17-3-inch-intel-corem-dual-core-4gb-ram-128gb-ssd-hard-disk-windows10_p5527491.html?prm=1.10.11.0

Συν ενα 50αρικο για μεταφορικα και καλυψη τελωνειου, 660 συνολο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.lightinthebox.com/laptop-17-3-inch-intel-corem-dual-core-4gb-ram-128gb-ssd-hard-disk-windows10_p5527491.html?prm=1.10.11.0

Συν ενα 50αρικο για μεταφορικα και καλυψη τελωνειου, 660 συνολο

To 12,5αρι καινει τοσο .Το 13,3αρι ξεφευγει εκει πολυ...

Ευχαριστω παντως για το site , δεν το ξερα.

Link to comment
Share on other sites

Τις γιορτες παρειγγειλα το xiaomi air laptop απο Gearbest και επειδη αλλαζαν γνωμη καθε μερα αν θα μου το στειλουν με airmail η DHL , καταληγοντας στο δευτερο , το ακυρωσα με refund, γιατι θα περνουσε ως γνωστο τελωνειο και θα πληρωνα μεγαλο καπελο.

Η αλλη αξιοπιστη εναλλακτικη ειναι το Banggood το οποιο μου το στελνει με EMS.Απο εκει το τελωνειο ειναι σπανιο γιατι ειναι ταχυδρομειο , η εχω θεμα λογω βαρους? (το κουτι ειναι 2,5 κιλα)

Ενα δεμα που μου ηρθε με EMS και ηταν πανω απο μισο μετρο το κουτι παραλληλογραμμο (ενα καρμπον κουπι σε 3 κομματια) δεν περασε τελωνειο αλλα το βαρος ηταν κατω απο 1,5 κιλο.

Μια αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι το spemall που εχει εξτρα χρεωση με κουριερ για να παει το δεμα ευρωπη , προφανως αλλαζει tracking number και ερχεται στανταρ χωρις τελωνειο απ οτι λενε , αλλα οι κριτικες που διαβασα -ειδικα για το sevice- ειναι τραγικες και θα βγει και κανα 100ευρω πιο ακριβα , οποτε με φρεναρε.

Ασε που σε ερωτηση που τους εκανα αν υπαρχει σε στοκ μου απαντησαν οτι υπαρχει μονο σε μαυρο χρωμα , που ΔΕΝ υφισταται και μετα απο καμμια 10αρια mail το ανακαλυψαν κι αυτοι (οτι ναναι).

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη...Εχω καταληξει στο λαπτοπακι , απλα περιμενω να βγαλω ακρη.

Κοίτα στο ebay.co.uk. Με 900-950 ευρώ και σε κανά 10ήμερο θα το χεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο ebay.co.uk. Με 900-950 ευρώ και σε κανά 10ήμερο θα το χεις.

...μετά Τελωνείου ή άνευ;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Στο spemall βγαίνει στα 800 με τελωνείο τακτοποιημένο απ αυτούς.Απλα στο Banggood παίζει με εκπτώσεις 100 ευρώ κάτω.Με όλα αυτά που διάβασα για τελωνείο δε συμφέρει απ το 2ο ,είναι ρίσκο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Gearbest αρχικά με την έκπτωση και με την παλιά λάθος μετατροπή που έχουν δολλάριο σε ευρώ (κερδισμένοι σε ευρω ,πρέπει να παίζει στο 1,10 ξεχασμένο), μου βγήκε 665 ευρώ με dhl!!!! Απίθανη τιμή ,αλλά τελωνείο.Δεν παίζει να δώσω τα ποσά που βλέπω τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Τις γιορτες παρειγγειλα το xiaomi air laptop απο Gearbest και επειδη αλλαζαν γνωμη καθε μερα αν θα μου το στειλουν με airmail η DHL , καταληγοντας στο δευτερο , το ακυρωσα με refund, γιατι θα περνουσε ως γνωστο τελωνειο και θα πληρωνα μεγαλο καπελο.

Η αλλη αξιοπιστη εναλλακτικη ειναι το Banggood το οποιο μου το στελνει με EMS.Απο εκει το τελωνειο ειναι σπανιο γιατι ειναι ταχυδρομειο , η εχω θεμα λογω βαρους? (το κουτι ειναι 2,5 κιλα)

Ενα δεμα που μου ηρθε με EMS και ηταν πανω απο μισο μετρο το κουτι παραλληλογραμμο (ενα καρμπον κουπι σε 3 κομματια) δεν περασε τελωνειο αλλα το βαρος ηταν κατω απο 1,5 κιλο.

Μια αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι το spemall που εχει εξτρα χρεωση με κουριερ για να παει το δεμα ευρωπη , προφανως αλλαζει tracking number και ερχεται στανταρ χωρις τελωνειο απ οτι λενε , αλλα οι κριτικες που διαβασα -ειδικα για το sevice- ειναι τραγικες και θα βγει και κανα 100ευρω πιο ακριβα , οποτε με φρεναρε.

Ασε που σε ερωτηση που τους εκανα αν υπαρχει σε στοκ μου απαντησαν οτι υπαρχει μονο σε μαυρο χρωμα , που ΔΕΝ υφισταται και μετα απο καμμια 10αρια mail το ανακαλυψαν κι αυτοι (οτι ναναι).

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη...Εχω καταληξει στο λαπτοπακι , απλα περιμενω να βγαλω ακρη.

Δηλαδή τόσο πολύ σε έχειχει τρελάνει το εν λόγω προϊόν ώστε να είσαι διατεθειμένος να σκάσεις τόσα χρήματα, να έχεις το άγχος αν θα πληρώσεις τελωνείο και ουσιαστικά να μην έχεις εγγύηση αν πάθει κάτι? Με τόσα λεφτά νομίζω αν ψάξεις θα βρεις κάτι αξιόλογο εκτός κινέζικης αγοράς. Άποψή μου φυσικά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσο πολύ σε έχειχει τρελάνει το εν λόγω προϊόν ώστε να είσαι διατεθειμένος να σκάσεις τόσα χρήματα, να έχεις το άγχος αν θα πληρώσεις τελωνείο και ουσιαστικά να μην έχεις εγγύηση αν πάθει κάτι? Με τόσα λεφτά νομίζω αν ψάξεις θα βρεις κάτι αξιόλογο εκτός κινέζικης αγοράς. Άποψή μου φυσικά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Το ποσό που ανέφερα ναι το δινα.προφανως θα περιμενω να πέσει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσο πολύ σε έχειχει τρελάνει το εν λόγω προϊόν ώστε να είσαι διατεθειμένος να σκάσεις τόσα χρήματα, να έχεις το άγχος αν θα πληρώσεις τελωνείο και ουσιαστικά να μην έχεις εγγύηση αν πάθει κάτι? Με τόσα λεφτά νομίζω αν ψάξεις θα βρεις κάτι αξιόλογο εκτός κινέζικης αγοράς. Άποψή μου φυσικά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ίδια απορια εχω και εγώ..λες και η xiaomi είναι η apple ξέρω εγώ.. Και αν αύριο βγάλει πρόβλημα;;τουλάχιστον τα επώνυμα σε γνωστούς στα δύο χρόνια κατι..βέβαια δικα σου τα φράγκα δική σου και η επιλογή

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...