Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως δεν διάβασες καλά το σχόλιό μου και επιχειρηματολογείς με συλλογισμό που αποδεικνύει ότι δεν έχεις καταλάβει τη λειτουργία των υπηρεσιών των ΕΛΤΑ που έχουν αρμοδιότητα τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών δεμάτων που εισάγονται από τρίτες χώρες.

 

Στις υπηρεσίες αυτές (ΥΕΔ Αθηνών, Θεσ/νίκης και Πειραιά) υπηρετούν υπάλληλοι των ΕΛΤΑ, που ασχολούνται με το ταχυδρομικό έργο, και τελωνειακοί υπάλληλοι του Υπ. Οικονομικών, που ασχολούνται με το τελωνειακό έργο. Το να προσλάβει η διοίκηση των ΕΛΤΑ "παιδιά" ή/και υπαλλήλους είναι ένα θέμα που έχει άμεση σχέση με την κυβερνητική πολιτική. Παρόμοιο πρόβλημα είναι και η αύξηση του αριθμού των τελωνειακών υπαλλήλων που υπηρετούν στις 3 ΥΕΔ των ΕΛΤΑ.

 

Όπως είναι γνωστό, η εντολή που δόθηκε (άγνωστο από ποιους και για ποιο λόγο) στις αρχές ΝΟΕ 2016, για τον αυστηρότερο έλεγχο των ταχυδρομικών δεμάτων που εισάγονται από τρίτες χώρες, αφενός δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα και καθυστερήσεις στις παραλαβές σημαντικού αριθμού δεμάτων αφετέρου προκάλεσε την πληρωμή εξόδων εκτελωνισμού σε αριθμό παραληπτών δεμάτων.

 

Επαναλαμβάνω ότι η νομοθεσία και τα τέλη των ΕΛΤΑ δεν νομοθετήθηκαν χθες και όσοι ασχολούνται με αγορές από το εξωτερικό γνωρίζουν ότι ισχύουν από πολλά χρόνια, αλλά δεν εφαρμόζονταν στον ίδιο βαθμό μέχρι το ΝΟΕ.

 

Ήδη παρατηρείται χαλάρωση της εφαρμογής των εντολών τόσο στο αεροδρόμιο όσο και στη Θεσ/νίκη και αυτό οφείλεται, κατά τη γνώμη μου, στο ότι κατάλαβαν, και αυτοί που έδωσαν τις εντολές, τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν. Όλοι ελπίζουμε ότι θα επανέλθει σύντομα η προηγούμενη (χαλαρή) διαδικασία μέχρι τις επόμενες ... εντολές.

 

 

Εχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος παρακαλώ μία βοήθεια.Σε σχετική παραγγελία που περιμένω από Κίνα είδα αυτό στο tracking

 

 

Electronic information,receive--26-Dec-2016 11:33 AM

 

Small package Center, receive--26-Dec-2016 01:33 PM

 

Parcel centre,sealing--26-Dec-2016 04:33 PM

 

Small package Center, left--26-Dec-2016 06:06 PM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--28-Dec-2016 02:06 AM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--28-Dec-2016 08:10 PM

 

Transit Center,left hand navigation--29-Dec-2016 01:43 AM

 

GREECE, Arrived --10-Jan-2017 01:43 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 10-Jan-2017 05:23 AM

 

Eννοεί ότι θα περάσει τελωνείο;

Βέβαια αυτά που περιμένω ( 2 Bluetooth hands free )είναι χαμηλής αξίας ( σύνολο 20 €)

και έχω ακούσει ότι κάτω από κάποια αξία δεν βάζουν κερατιάτικα...

Λέω βλακείες ή όχι;:rolleyes:

Πότε να το περιμένω σπίτι μου περίπου;( Αθήνα - Πεντέλη )

 

Ουδείς;;;:wacko:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Ουδείς;;;:wacko:

το track number ειχε στο τελος 2 γραμματα π.χ. nl sg ; αν οχι τοτε δεν ειναι track number αλλα ενας αριθμος που το παρακολουθεις μεχρι να φτασει Ελλαδα,οπως και το δικο μου τα ιδια εγραφε και μετα απο 15 μερες μου ηρθε ειδοποιηση να παραλαβω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 δέματα εκ των οποίων τα 4 με tracking numbre περάσανε όλα άνευ επιβαρύνσεων και (ιδίως) χωρίς καθυστερήσεις από την στιγμή που έφθασαν Ελλάδα. Από αυτά μόνο ένα ήταν αξίας ~45 €, τα υπόλοιπα μέχρι ~10 €.

Αλλά προς το παρόν το κόβω το "σπορ", άλλωστε ποτέ δεν έκανα πολλές παραγγελίες από Κίνα, άντε καμιά 30ριά τον χρόνο...

 

http://i298.photobucket.com/albums/mm261/X-HarrisX/DIAFORA/Capture_2017-01-11-16-38-59_zps77tccbr7.jpg

 

http://i298.photobucket.com/albums/mm261/X-HarrisX/DIAFORA/Capture_2017-01-11-16-37-00_zpszxnzrijz.jpg

 

http://i298.photobucket.com/albums/mm261/X-HarrisX/DIAFORA/Capture_2017-01-11-16-35-35_zpso99xxll2.jpg

 

http://i298.photobucket.com/albums/mm261/X-HarrisX/DIAFORA/Capture_2017-01-11-16-36-23_zpsyjsskcel.jpg

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Και αλλο 1 πακετο περασε σημερα και σε εμενα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Περιμενω ενα δεματακι (κινητο) το οποιο παρηγγειλα στις 27-11-2016. Απο 24-12-2016 ειναι κολλημενο στο "Arrival at the processing center" και σημερα που τσεκαρα γραφει ενα "Please call 1605". Γνωριζει κανεις τι σημαινει;

Επικοινωνησα με τον πωλητη, να ρωτησει αυτος στην singapure post τι παιζει και περιμενω.

Αν εχει παρομοια εμπειρια καποιος ας με βοηθησει...

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δλαδή διαμαρτύρεσαι για τον εαυτό σου ή για τους άλλους. Δηλαδή γινεται να περνανε απο την εθνική 100άδες αυτοκινητα και να τους σταματήσεις ολους να τους ελεγξεις? Αφου ρε φιλε εισαι παρανομος και το ξέρεις.Τι σε νοιαζει για τους αλους?

 

Αλλα βέβαια όπως παντα να ψωφισει η κατσικα του γειτονα

 

Το αντίθετο από αυτό που κατάλαβες εννοώ, ότι έγραψες δηλαδή στην τελευταία φράση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Περιμενω ενα δεματακι (κινητο) το οποιο παρηγγειλα στις 27-11-2016. Απο 24-12-2016 ειναι κολλημενο στο "Arrival at the processing center" και σημερα που τσεκαρα γραφει ενα "Please call 1605". Γνωριζει κανεις τι σημαινει;

Επικοινωνησα με τον πωλητη, να ρωτησει αυτος στην singapure post τι παιζει και περιμενω.

Αν εχει παρομοια εμπειρια καποιος ας με βοηθησει...

Ευχαριστω...

 

Το 1605 ειναι το τηλεφωνικό κεντρο της singapure post για την κινα.Περιμενεις ενημέρωση απο τον πωλητη.

Link to comment
Share on other sites

το track number ειχε στο τελος 2 γραμματα π.χ. nl sg ; αν οχι τοτε δεν ειναι track number αλλα ενας αριθμος που το παρακολουθεις μεχρι να φτασει Ελλαδα,οπως και το δικο μου τα ιδια εγραφε και μετα απο 15 μερες μου ηρθε ειδοποιηση να παραλαβω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eυχαριστώ για την απάντηση φίλε. Το track number είχε το nl στην αρχή ( netherland post μαλλον ) και μετά κάποια νούμερα. Απλά ρωτάω για τα υπόλοιπα αν γνωρίζει κάποιος...

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση φίλε. Το track number είχε το nl στην αρχή ( netherland post μαλλον ) και μετά κάποια νούμερα. Απλά ρωτάω για τα υπόλοιπα αν γνωρίζει κάποιος...

ea6bab1257a62829b714255c23293384.jpg αυτο εβγαλε εμενα οταν εκανα αναζητηση,πηρα τηλ στα ελτα και μου ειπαν οτι αυτος ο αριθμος δεν ειναι track number για να ηταν επρεπε να ειχε 2 γραμματα στο τελος ,τα ιδια πρεπει να βγαζει και σενα η αναζητηση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ea6bab1257a62829b714255c23293384.jpg αυτο εβγαλε εμενα οταν εκανα αναζητηση,πηρα τηλ στα ελτα και μου ειπαν οτι αυτος ο αριθμος δεν ειναι track number για να ηταν επρεπε να ειχε 2 γραμματα στο τελος ,τα ιδια πρεπει να βγαζει και σενα η αναζητηση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ΟΚ σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου :)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω ενα ανταλλακτικα απο Αμερικη. Η αξια του ειναι 27,12€. Συμφωνα με την νομοθεσια θα περασει τελωνειο;

Επισης η μεταφορα κοστιζει περιπου 30€.

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα έφυγε από τη χώρα αποστολής για την Ολλανδία.
Link to comment
Share on other sites

Πιο αναλυτικά, το δέμα, αφού παραλήφθηκε από μεταφορική, ταξίδεψε μέσα στη χώρα αποστολής (in transit), έφτασε στο υποκατάστημα της NLPost στην ίδια χώρα και χθες (12/1) έφυγε για Ολλανδία.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα τα πρώτα 3 δέματα του τελωνείου

Σύνολο χρέωσης 132€

Ο να μην πω κινέζος έχει γράψει και στα τρία δέματα τηλέφωνο

Οπότε λογικά και σταμάτησαν τελωνείο.....

Όσοι είναι να αγοράσετε να υπενθυμίζεται στον Κινέζο να γράφει ότι είναι είδος κυπου η κάτι αλλο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα τα πρώτα 3 δέματα του τελωνείου

Σύνολο χρέωσης 132€

Ο να μην πω κινέζος έχει γράψει και στα τρία δέματα τηλέφωνο

Οπότε λογικά και σταμάτησαν τελωνείο.....

Όσοι είναι να αγοράσετε να υπενθυμίζεται στον Κινέζο να γράφει ότι είναι είδος κυπου η κάτι αλλο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ένα παιδί πριν μέρες ανέβασε φωτογραφία από δέμα που ανοίχτηκε σε τελωνείο που έγραφε MP4 Player... Επομένως δε νομίζω ότι έχει κάποια σημασία..Τα δέματα που περιέχουνε κινητά κάνουν μπαμ...Άμα θέλει ο άλλος να το εκτελωνίσει σιγά μη διστάσει επειδή δε γράφει cellphone...

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

εγω παρελαβα το δευτερο τηλεφωνο σημερα χωρις τελωνειο και ηταν μεγαλο το πακετο ειχε μεσα και vr γυαλια απο gearbest , ηρθε με nl post,τον δεκεμβρη κινητο απο vickmall περασε και αυτο αερα απο sg post ,εγω συνεχιζω να παιρνω πραγματα απο εξωτερικο και οτι γινει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι λοττο το ποιον σακο θα εκτελωνισουν τελικα κι οχι θεμα ημερομηνίας...στοιβαζουν κι ο,τι γινει...;;; τραγελαφικες καταστασεις...
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι λοττο το ποιον σακο θα εκτελωνισουν τελικα κι οχι θεμα ημερομηνίας...στοιβαζουν κι ο,τι γινει...;;; τραγελαφικες καταστασεις...

Στην Ελλαδα ολα ετσι γινονται δυστυχως.... Οτι να ναι.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...