Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, θέλω να παραγγείλω ένα κινητό από ibuygou.com, στις επιλογές αποστολής, έχει το Netherlands Post, τι είναι αυτό? Πρώτη φορά το βλέπω. Πληρώνεις τελωνείο?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά να κάνω μια ερώτηση! Θέλω να αγοράσω ένα tablet αξίας 147€.

Αν το πάρω με dhl για να έρθει πιο γρήγορα με το ρίσκο να περάσει απο τελωνείο θα πληρώσω 2,5% + ΦΠΑ που είδα να γράφουν σε κάποιες απαντήσεις δλδ 5€;

Knowledge Is Power...
Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε πολλά παραπάνω. Καταρχήν άμα θα τον κάνεις μόνος πρέπει να χάσεις 4 ώρες τουλάχιστον στο Ελ Βενιζέλος για να το εκτελωνησεις, χωριά τα 70+ ευρώ που θα δώσεις στην DHL για να πάρεις τα απαραίτητα έγγραφα από αυτούς. Τώρα άμα το κάνουν αυτοί η ταρίφα ξεκινάει από 100 και απλά ανεβαίνει με γεωμετρική πρόοδο. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ ΜΕ DHL.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω παραγγείλει δυο κινητά από minideal αξίας 219€

Αποστολή με Ems Είναι κολλημένο το δέμα από 4/7/ στο Υεδ Θεσσαλονίκη ς .γνωρίζει κανείς κάτι να βοηθήσει? ??

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-06-2014 10:02 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-07-2014 13:28 IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 01-07-2014 14:53 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 01-07-2014 18:42 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 04-07-2014 07:57 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι πιο αρμόδιος από τα ίδια τα ΕΛΤΑ για να απαντήσει στο ερώτημα σου και γιατί δεν τους έχεις καλέσει εδώ και 10 ημέρες ;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες. . Πήρα στα ελτα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν εχουν πάρει αυτοί ακόμα το δέμα.

Έχει κολλήσει στο ΥΕΔ δεν έχει σχέση με τα ελτα μετά το παίρνουν αυτοί. ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες. . Πήρα στα ελτα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν εχουν πάρει αυτοί ακόμα το δέμα.

Έχει κολλήσει στο ΥΕΔ δεν έχει σχέση με τα ελτα μετά το παίρνουν αυτοί. ..

 

Εσύ δεν έδωσες πληροφορίες, όχι δεν κατάλαβα εγώ σωστά. Πάρε τηλέφωνα τα ΕΛΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ (Courrier) που είναι υπεύθυνοι για το δέμα σου.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα σου έχει σταματήσει τελωνείο στην Θεσ/νίκη.

Κανονικά έπρεπε να σε πάρουν τηλ. Τώρα ή δεν το βρίσκουν ή λείπουν με άδειες και καθυστερούν.

Κάλεσέ τους εσύ στο 2310-601797.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι και εγώ "τυχερός" το δικό μου πακέτο είναι κολλημένο στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης τρίτη μέρα σήμερα.Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τα ΕΛΤΑ μου είπαν οτι είναι θέμα Τελωνείου. argykk Μήπως έβγαλες κάποια άκρη; τι κινήσεις έκανες ;Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στο τελωνείο. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Θελω να κανω μια ερωτηση...

Παρηγγειλα απο Κινα εναν φορτιστη κινητου. Η αξια του φορτιστη ειναι 17+5 δολλαρια (εχω και αποδειξη απο αυτον και το ιδιο ποσο φαινετε και στο paypal)

Προφανως εκανε βλακεια ο αποστολεας και μου το εστειλε με DHL.

Με πηραν απο την DHL χθες και μου ζητανε να δωσω στοιχεια για να εκτελωνιστει το πακετο.

Οταν τους ανεφερα πως δεν ειναι =>25 ευρω η αξια του, για να πρεπει να πληρωσω εκτελωνισμο (μου ζητανε περιπου 55€) αρχισανε να με κανουν μπαλακι απο τον εναν στον αλλον.

Εγω τι πρεπει να κανω στην προκειμενη περιπτωση? Τι με συμβουλευεται?

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Θελω να κανω μια ερωτηση...

Παρηγγειλα απο Κινα εναν φορτιστη κινητου. Η αξια του φορτιστη ειναι 17+5 δολλαρια (εχω και αποδειξη απο αυτον και το ιδιο ποσο φαινετε και στο paypal)

Προφανως εκανε βλακεια ο αποστολεας και μου το εστειλε με DHL.

Με πηραν απο την DHL χθες και μου ζητανε να δωσω στοιχεια για να εκτελωνιστει το πακετο.

Οταν τους ανεφερα πως δεν ειναι =>25 ευρω η αξια του, για να πρεπει να πληρωσω εκτελωνισμο (μου ζητανε περιπου 55€) αρχισανε να με κανουν μπαλακι απο τον εναν στον αλλον.

Εγω τι πρεπει να κανω στην προκειμενη περιπτωση? Τι με συμβουλευεται?

Αν το λάθος είναι του αποστολέα ξεκάθαρα , δηλαδή εσύ είχες ζητήσει απλό ταχυδρομείο και αυτός το έστειλε με Dhl, τότε πες του ότι θα το στείλεις πίσω και να το στείλει ξανά σωστά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν το λάθος είναι του αποστολέα ξεκάθαρα , δηλαδή εσύ είχες ζητήσει απλό ταχυδρομείο και αυτός το έστειλε με Dhl, τότε πες του ότι θα το στείλεις πίσω και να το στείλει ξανά σωστά.

Οποτε απλα λεω στην dhl να το στειλει πισω και δεν ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω κατι?

οκ, δεν το γνωριζα αυτο, ευχαριστω πολυ!:D

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω παραγγείλει ένα κινητό από merimobiles με αποστολή με EMS και έχω την υπόνοια ότι θα εκτελωνιστεί το κινητό. Αυτή είναι η κατάσταση της παραγγελίας μου:

 

2014-07-24 09:58, ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

2014-07-20 20:20, Item in conta ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS), ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

2014-07-20 17:06, Item handed over to customs authority for final delivery, IPS

2014-07-20 15:25, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-07-16 13:29,Receive Item From Customer, IPS

 

Θα ήθελα να ρωτήσω άμα τυχόν γίνει ο εκτελωνισμός και δε το δεχτώ μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω από την εταιρεία που έκανα τη παραγγελία? Θα το δεχτεί η εταιρεία? Η αγορά έγινε μέσω paypal. Κάθε άποψη δεκτή. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση: Θέλω να πάρω αυτό το bluetooth από Γερμανία http://www.ebay.com/itm/B-Plantronics-Voyager-Edge-Bluetooth-Headset-iPhone-5-5S-Galaxy-S3-S4-S5-Note-3-/351108871751?pt=DE_Technik_Computerzubeh%C3%B6r_Multimedia&hash=item51bfb83647#shpCntId και μου λέει ότι θα έρθει με την Deutsche Post Brief. Νομίζω είναι κάτι σαν κούριερ αυτή ή κάνω λάθος;;; Επίσης επειδή είδα ότι ο πωλητής έχει βάση το Hong Kong παίζει να το στείλει από εκεί επομένως να περάσει και από τελωνείο ;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω παραγγείλει ένα κινητό από merimobiles με αποστολή με EMS και έχω την υπόνοια ότι θα εκτελωνιστεί το κινητό. Αυτή είναι η κατάσταση της παραγγελίας μου:

 

2014-07-24 09:58, ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

2014-07-20 20:20, Item in conta ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS), ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

2014-07-20 17:06, Item handed over to customs authority for final delivery, IPS

2014-07-20 15:25, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-07-16 13:29,Receive Item From Customer, IPS

 

Θα ήθελα να ρωτήσω άμα τυχόν γίνει ο εκτελωνισμός και δε το δεχτώ μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω από την εταιρεία που έκανα τη παραγγελία? Θα το δεχτεί η εταιρεία? Η αγορά έγινε μέσω paypal. Κάθε άποψη δεκτή. Ευχαριστώ.

 

 

Φίλε μου έχω την εντύπωση οτι δεν θα το δεχτούν(δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις) αλλά πρέπει να το έχει και στους όρους του shipping τουλάχιστον σε e-shop του ebay το γράφουν ξεκάθαρα.Όσο αναφορά την παραγγελία σου κάνε υπομονή το δικό μου είναι απο της 21/7/14 στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης και ακόμα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε απλα λεω στην dhl να το στειλει πισω και δεν ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω κατι?

οκ, δεν το γνωριζα αυτο, ευχαριστω πολυ!:D

 

Κλασική χαζομάρα που κάνουν πάρα πολύ πωλητές και μετά ο παραλήπτης τρέχει και δεν φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ξαναπεί και θα τα ξαναλέω: μακριά από courier όταν φέρνουμε εκτός ΕΕ. Οι courier ζητάνε τρέλα λεφτα. Παιζει τα 100 από τα 140 που ζητάνε να είναι δικό τους νταβατζιλικι. Κι αν θες κανε αλλιώς. Είσαι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Δυστυχώς την πατησες. Και ναι, ο εκτελωνιστης παίρνει στάνταρ ταρίφα ΑΛΛΆ ότι έρχεται με ΕΛΤΑ έχει στάνταρ κόστος υπηρεσίας εκτελωνισμου 4 ευρώ και δε χρειάζεται να σκάς 80αρια. Το μόνο ασφαλές από Αμερική αν δε θες να σε γδαρουν courier και εκτελωνιστες είναι η USPS. Από Κίνα αντίστοιχα η China Post, η Hong Kong Post και η EMS που αν και courier εξυπηρετείται από τις Ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ που επίσης έχουν 4 ευρώ κόστος για την υπηρεσία εκτελωνισμου. Οπότε εάν οι τρόποι αποστολής δεν περιλαμβάνουν το κλασσικό ταχυδρομείο της εκάστοτε χώρας αλλά μόνο κάποιες courier μη το κάνετε το λάθος.

Θέλω να αγοράσω κάτι παλιά ηχεία απο Αμερική μέσω ebay και μου ζητάει για μεταφορικά 200€μέσω USPS Priority Mail International , τα 4 ευρώ κόστος αφορούν στο κομμάτι(είναι για δυο τεμάχια άρα 8€) ή στο συνολικό βάρος 2Χ28kgr)των δυο ηχείων που είναι αρκετά μεγάλο ?

Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τα 4 ευρώ αφορούν το κόστος εκτελωνισμού του κάθε δέματος. Αυτό είναι εξτρά εφάπαξ κόστος. Μαζί θα υπολογιστεί και θα προστεθεί και ο φόρος που πρέπει να τον υπολογίζεις κάτι παραπάνω από το 23% της αξίας αυτού που αγοράζεις.
Link to comment
Share on other sites

Τα 4 ευρώ αφορούν το κόστος εκτελωνισμού του κάθε δέματος. Αυτό είναι εξτρά εφάπαξ κόστος. Μαζί θα υπολογιστεί και θα προστεθεί και ο φόρος που πρέπει να τον υπολογίζεις κάτι παραπάνω από το 23% της αξίας αυτού που αγοράζεις.

 

Αυτός μου γράφει ότι θα βάλει 0 κόστος(these speakers are being purchased for parts and have no value whatsoever, I am putting $0 as a value on the customs form. the $300 plus the extra $274 for ebay is really just the shipping fee. ;))

Ισχύει η μου λέει παραμύθια? Τα ηχεία είναι πολύ παλιά(1978) μήπως για αυτό λεει ότι δεν θα επιβαρυνθώ?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που είστε γνώστες του αντικειμένου όταν στις πληροφορίες το τελευταίο γράφει το παρακάτω το γλύτωσα το τελωνείο;

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

λοπον θελω να παραγγειλω απο το http://www.tbdress.com

ξερει κανεις να μου πει τι παιζει με τελωνεια κ ετσι?

 

το πακετο κοστιζει 98 ευρω και βαρος 1 κιλο

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω να ενημερώσω τους συμφορουμίτες ότι το πλαίσιο των κανόνων εισαγωγής από τρίτες χώρες άλλαξε και από 3/12/2013 ισχύει νέο.

 

Στο νέο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Τελωνείων (ICIS net), που ξεκίνησε τη λειτουργία του στις 3/12/2013 (Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων), αλλά και στο Εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα (το link αναγράφεται ΕΔΩ), και ειδικά στην ερώτηση 198 σελίδα 109), οι απαντήσεις στην ερώτηση "Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από τρίτη χώρα ειδών" είναι οι ακόλουθες:

 

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα:

α) για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ‟ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους..

γ) για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700 €, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις. Τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. Tα είδη των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € ανά αποστολή, απαλλάσσονται από το δασμό.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι: ως «αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα» νοούνται τα δέματα για τα οποία συντρέχουν σωρευτικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:

α. παρουσιάζουν ευκαιριακό χαρακτήρα,

β. προορίζονται για προσωπική ή οικογενειακή χρήση των παραληπτών και δεν μπορούν να προκαλέσουν από τη φύση ή την ποσότητά τους οποιαδήποτε αμφιβολία για το μη εμπορικό τους χαρακτήρα,

γ. αποστέλλονται χωρίς καμία πληρωμή από τους παραλήπτες.

 

Επίσης, στο έγγραφο της 24/10/2013, η Δ/νση 19η Τελ. Διαδικασιών διευκρινίζει θέματα σχετικά με το κόστος εκτελωνισμού των εταιρειών ταχυμεταφορών (courier), με αφορμή αναφορές/καταγγελίες παραληπτών εμπορευμάτων.

 

Μπήκα σ' αυτό το topic επειδή ενδιαφέρομαι για το θέμα των "Αγορών από το εξωτερικό", έχοντας συντάξει το ΔΕΚ 2012 ένα οδηγό που ανάρτησα αρχικά στο insomnia και, στη συνέχεια σε άλλα fora, και διάβασα τις τελευταίες 25-30 σελίδες.

 

Με μεγάλη έκπληξη διάβασα αυτό το post (σελίδα 72, #1080, ημερομηνία 23/1/2014), που είναι πιστή αντιγραφή του δικού μου που ανάρτησα στο insomnia μια βδομάδα νωρίτερα (σελίδα 43, #632, ημερομηνία 16/1/2014).

 

Πιστεύω, κατ' αρχάς, ότι το μέλος που το ανέβασε, θα έπρεπε να γράψει και την πηγή αλλά ίσως ζητάω πολλά στις μέρες μας.

Εν πάση περιπτώσει, για την αποκατάσταση της σωστής ενημέρωσης, θέλω να πω ότι το κείμενο του οδηγού, καθώς και τα στοιχεία του νομοθετικού πλαισίου που ισχύει, συμπληρώθηκε μεταγενέστερα στα wiki του insomnia και επικαιροποιείται συνέχεια με νεώτερα στοιχεία.

 

Εάν οι συντονιστές κρίνουν ότι το forum διαθέτει χώρο, στον οποίο θα μπορώ να ενημερώνω στο μέλλον τον οδηγό με νεώτερα στοιχεία, όπως έχω τη δυνατότητα στα wiki του insomnia, ευχαρίστως θα ανεβάσω τον οδηγό και εδώ.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...