Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ζήτησαν, έστειλα και την απέρριψαν

 

τι τους έστειλες ακριβώς;Με τι είχες πληρώσει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Με τι αιτιολογία απέρριψαν τις αποδείξεις του paypal;

Δε γίνεται να επιβάλουν φόρο σε κάτι που είναι κάτω από το όριο των 24$

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όριο ατέλειας των $24 δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει των 22€.

Link to comment
Share on other sites

Όριο ατέλειας των $24 δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει των 22€.

Σήμερα,τα $24.00=21.0346EUR. Αρα....

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα,τα $24.00=21.0346EUR. Αρα....

 

Δεν υπάρχει "άρα", και η σκέψη σου είναι λάθος αφού η νομοθεσία λέει 22€.

Σήμερα μπορεί να είναι η ισοτιμία αυτή που γράφεις και αύριο να αλλάξει.

Τι θα κάνεις; Θα βρεις το post, που θα έχουν διαβάσει τα μέλη, και θα το διορθώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "άρα", και η σκέψη σου είναι λάθος αφού η νομοθεσία λέει 22€.

Σήμερα μπορεί να είναι η ισοτιμία αυτή που γράφεις και αύριο να αλλάξει.

Τι θα κάνεις; Θα βρεις το post, που θα έχουν διαβάσει τα μέλη, και θα το διορθώσεις;

Και τι θα γίνεται δηλαδή με τις αγορές σε δολλάρια;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν, έστειλα και την απέρριψαν

Αφού απέρριψαν τα αποδεικτικά που τους έστειλες, για τι ποσό σε φορολόγησαν;

Έβαλαν, υποθέτω, κάτι ( > €22) που εκτίμησαν / φαντάστηκαν μόνοι τους;

Θα είχε ενδιαφέρον για να πάρουμε μια ιδέα τι κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα γίνεται δηλαδή με τις αγορές σε δολλάρια;

 

Ότι γίνεται σε κάθε αγορά, που είναι γύρω στο όριο της ατέλειας (δεν είναι όλες οι αγορές μας στο όριο).

Ελέγχουμε την ισοτιμία της ημέρας της παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

τι τους έστειλες ακριβώς;Με τι είχες πληρώσει;

 

Εστειλα το screenshot της συναλλαγης, οπως ειχα κανει και πολλες φορες στο παρελθον, οπου και φυσικα ακυρωσαν τη χρεωση.

Απλως ειχε ενα κουπονι -2$ με το οποιο ομως εβγαινε σαφως κατω των 22 και αυτο φαινοταν. Με χρεωσαν εκει, σα να εχουν περιπου 25€ το καθενα, δλδ απο 25 περιπου.

 

Και δεν καταλαβα, η χρεωση που θα βαλουν ανεβοκατεβαινει με την ισοτιμια; Η αγορα μια φορα δεν εγινε; με δεδομενη ισοτιμια;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα το screenshot της συναλλαγης, οπως ειχα κανει και πολλες φορες στο παρελθον, οπου και φυσικα ακυρωσαν τη χρεωση.

Απλως ειχε ενα κουπονι -2$ με το οποιο ομως εβγαινε σαφως κατω των 22 και αυτο φαινοταν. Με χρεωσαν εκει, σα να εχουν περιπου 25€ το καθενα, δλδ απο 25 περιπου.

 

Και δεν καταλαβα, η χρεωση που θα βαλουν ανεβοκατεβαινει με την ισοτιμια; Η αγορα μια φορα δεν εγινε; με δεδομενη ισοτιμια;

 

Για το τελωνείο, η αξία του αντικειμένου που αγόρασες είναι η πραγματική, χωρίς την όποια έκπτωση (ακόμη και 100%) που μπορεί να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Για το τελωνείο, η αξία του αντικειμένου που αγόρασες είναι η πραγματική, χωρίς την όποια έκπτωση (ακόμη και 100%) που μπορεί να έχεις.
Τότε γιατί ζητάνε απόδειξη paypal? Αν ήταν έτσι θα ζητούσαν την προβολή της αξίας μέσα από το κατάστημα που έγινε η αγορά
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Για το τελωνείο, η αξία του αντικειμένου που αγόρασες είναι η πραγματική, χωρίς την όποια έκπτωση (ακόμη και 100%) που μπορεί να έχεις.
Αν δε θεωρείται πραγματική αξία του αντικειμένου, το ποσό που χρεώθηκε η κάρτα σου, τότε ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ότι θέλει.

 

Αντίστοιχα δηλαδή αν εγώ αγοράσω ένα αυτοκίνητο που είχε 1000 ευρώ και τελικά πλήρωσα στον έμπορο μετά από έκπτωση που μου έκανε 700, θα πρέπει να δικαιολογήσω στη δήλωση μου 700 ή 1000 ευρώ;

Εγώ νομίζω 700...

 

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δεν ισχύει και με τα κουπόνια βρε παιδιά...;

Ας πούμε ότι αγοράζεις κάτι με 24 ευρό και με το κουπόνι πάει στα 19 ευρώ θα πρέπει να περάσει από τελωνείο επειδή το αρχικό κόστος είναι 24 ευρώ;;;

Αφού 19 ευρώ πλήρωσα τελικό ποσό και το αποδεικνύω και με το paypal αλλά και με screenshot από την αγορά από το κατάστημα που αναγράφει ξεκάθαρα την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

3 δεματα ΚΑΤΩ των 22€ περασαν τελωνειο και χρεωθηκαν. Τα γυρισα πισω με αναδασμολόγηση και την απέρριψαν.

Από ότι μου ειπε η προϊστάμενη στα ΕΛΤΑ της περιοχης μου, ετσι γίνεται τώρα. Έχουν καμια οδηγία να δρουν παρανομα και καταχρηστικά ή το κάνουν απο μόνοι τους;

Επόμενο βήμα η προστασία του καταναλωτη;

 

Τι θα πει έτσι γίνεται τώρα;

Αν το συνολικό κόστος που ΠΛΗΡΩΣΕΣ και όχι η ονομαστική αξία, είναι κάτω των 22 ευρώ, δεν είχαν κανένα δικαίωμα να σε χρεώσουν.

Βρες ποιος είναι αρμόδιος π.χ. προστασία καταναλωτή γιατί δεν ξέρω ποιος έχει αρμοδιότητα για τα τελωνεία και να απευθυνθείς εκεί.

Είναι καταχρηστικό αυτό που έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί ζητάνε απόδειξη paypal? Αν ήταν έτσι θα ζητούσαν την προβολή της αξίας μέσα από το κατάστημα που έγινε η αγορά

 

Το τελωνείο έχει δικαίωμα να αμφισβητεί τα δηλωμένα στοιχεία στο αυτοκόλλητο (αξία, περιεχόμενο κλπ) και να ζητάει συμπληρωματικά στοιχεία, όπως απόδειξη κάρτας ή paypal. Θα μπορούσε, βέβαια, να ψάξει για την αξία στο site του πωλητή ή και οποιουδήποτε πωλητή, αλλά του είναι πιο εύκολο να στείλει ο παραλήπτης την απόδειξη.

Διευκρινίζω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι δεν έχω καμία σχέση με το συγκεκριμένο επάγγελμα και τη διαδικασία.

 

Αν δε θεωρείται πραγματική αξία του αντικειμένου, το ποσό που χρεώθηκε η κάρτα σου, τότε ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ότι θέλει.

 

Αντίστοιχα δηλαδή αν εγώ αγοράσω ένα αυτοκίνητο που είχε 1000 ευρώ και τελικά πλήρωσα στον έμπορο μετά από έκπτωση που μου έκανε 700, θα πρέπει να δικαιολογήσω στη δήλωση μου 700 ή 1000 ευρώ;

Εγώ νομίζω 700...

 

Ατυχές το παράδειγμα που αναφέρεις, γιατί τα αυτ/τα που εισάγει η αντιπροσωπεία έχουν συγκεκριμένη αξία CIF και τα έξοδα εκτελωνισμού υπολογίζονται πάνω σ' αυτήν, ενώ το αυτ/το που εισάγει ιδιώτης συνοδεύεται από τιμολόγιο και, αν κρίνει ο τελωνειακός ψεύτικη τη δηλωμένη αξία, θα την ορίσει αυτός.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει παλιοτερα καποιος που πηγε στην προστασια του καταναλωτη και εκαναν ενεργειες και αφου περασε αρκετος καιρος, βγηκε η αποφαση η οποια ηταν μια σκετη ασάφεια και δεν εγινε τιποτα. Εγω παντως δεν θα το αφησω ετσι και θα ζητησω και συμβουλη δικηγορου.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δεν ισχύει και με τα κουπόνια βρε παιδιά...;

Ας πούμε ότι αγοράζεις κάτι με 24 ευρό και με το κουπόνι πάει στα 19 ευρώ θα πρέπει να περάσει από τελωνείο επειδή το αρχικό κόστος είναι 24 ευρώ;;;

Αφού 19 ευρώ πλήρωσα τελικό ποσό και το αποδεικνύω και με το paypal αλλά και με screenshot από την αγορά από το κατάστημα που αναγράφει ξεκάθαρα την έκπτωση.

 

Μπορεί στη θεωρία να έχεις δίκιο, αλλά όχι με βάση τις διατάξεις του τελωνειακού κώδικα. Ακόμη και 100% έκπτωση να έχεις, δηλαδή να σου το κάνει δώρο το κατάστημα, θα πληρώσεις έξοδα με βάση την κανονική του αξία, αφού εισάγεται από τρίτη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο έχει δικαίωμα να αμφισβητεί τα δηλωμένα στοιχεία στο αυτοκόλλητο (αξία, περιεχόμενο κλπ) και να ζητάει συμπληρωματικά στοιχεία, όπως απόδειξη κάρτας ή paypal. Θα μπορούσε, βέβαια, να ψάξει για την αξία στο site του πωλητή ή και οποιουδήποτε πωλητή, αλλά του είναι πιο εύκολο να στείλει ο παραλήπτης την απόδειξη.

Διευκρινίζω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι δεν έχω καμία σχέση με το συγκεκριμένο επάγγελμα και τη διαδικασία.

 

 

 

Ατυχές το παράδειγμα που αναφέρεις, γιατί τα αυτ/τα που εισάγει η αντιπροσωπεία έχουν συγκεκριμένη αξία CIF και τα έξοδα εκτελωνισμού υπολογίζονται πάνω σ' αυτήν, ενώ το αυτ/το που εισάγει ιδιώτης συνοδεύεται από τιμολόγιο και, αν κρίνει ο τελωνειακός ψεύτικη τη δηλωμένη αξία, θα την ορίσει αυτός.

Γιατί ποιος μίλησε για αυτοκόλλητο?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει παλιοτερα καποιος που πηγε στην προστασια του καταναλωτη και εκαναν ενεργειες και αφου περασε αρκετος καιρος, βγηκε η αποφαση η οποια ηταν μια σκετη ασάφεια και δεν εγινε τιποτα. Εγω παντως δεν θα το αφησω ετσι και θα ζητησω και συμβουλη δικηγορου.

 

Πριν κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια (με σχετικό με το θέμα δικηγόρο ή άσχετο) και πριν τον πληρώσεις, διάβασε τον Τελωνειακό Κώδικα για τις αρμοδιότητες του τελωνειακού υπαλλήλου και, ειδικά, τη λειτουργία του "για το δημόσιο συμφέρον".

 

Διευκρινίζω, και πάλι, ότι δεν έχω καμία σχέση με το επάγγελμα. Απλά, ασχολούμαι με τις αγορές από το εξωτερικό πολλά χρόνια και έχω διαβάσει πολλούς νόμους κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί ποιος μίλησε για αυτοκόλλητο?

 

Σ' αυτό κόλλησες;

Είτε στην αξία του αυτοκόλλητου είτε στην αξία της κάρτας/paypal με έκπτωση στην πραγματική αξία.

 

Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι κάθε αντικείμενο που εισάγεται από τρίτη χώρα, με αξία CIF πάνω από 22€, υπόκειται σε έξοδα εκτελωνισμού, που υπολογίζονται στην αξία CIF και όχι στην αξία που γράφει το αυτοκόλλητο ή η κάρτα μετά από οποιαδήποτε έκπτωση (ακόμη και 100%) και για οποιοδήποτε λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ο τελωνειακός κώδικας λέει ότι η δασμολογητέα αξία είναι η πράγματι πληρωθείσα αξία. Η απόδειξη πληρωμής το αποδεικνύει. Μόνο στην περίπτωση που δεν υπάρχει απόδειξη μπορεί να κάνει εκτίμηση ο τελωνειακός ή αν υπάρχουν εύλογες αμφιβολίες για την πραγματική αξία. Να δηλώσεις για παράδειγμα αυτόκινητο 100 ευρώ είναι εύλογη αμφιβολία. Το να λες κοστίζει 24 το τάδε εξάρτημα και όχι 22 δεν είναι καθόλου εύλογη αμφιβολία, ιδίως μάλιστα όταν υπάρχει απόδειξη. Αυτό είναι κατάχρηση του τελωνειακού κώδικα.
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει έτσι γίνεται τώρα;

Αν το συνολικό κόστος που ΠΛΗΡΩΣΕΣ και όχι η ονομαστική αξία, είναι κάτω των 22 ευρώ, δεν είχαν κανένα δικαίωμα να σε χρεώσουν.

Βρες ποιος είναι αρμόδιος π.χ. προστασία καταναλωτή γιατί δεν ξέρω ποιος έχει αρμοδιότητα για τα τελωνεία και να απευθυνθείς εκεί.

Είναι καταχρηστικό αυτό που έκαναν.

μην αγχώνεστε οι νεοιδρυθείσες υπηρεσίες τσίριζα πρέπει να δημιουργούν πλεόνασμα.

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Ο τελωνειακός κώδικας λέει ότι η δασμολογητέα αξία είναι η πράγματι πληρωθείσα αξία. Η απόδειξη πληρωμής το αποδεικνύει. Μόνο στην περίπτωση που δεν υπάρχει απόδειξη μπορεί να κάνει εκτίμηση ο τελωνειακός ή αν υπάρχουν εύλογες αμφιβολίες για την πραγματική αξία. Να δηλώσεις για παράδειγμα αυτόκινητο 100 ευρώ είναι εύλογη αμφιβολία. Το να λες κοστίζει 24 το τάδε εξάρτημα και όχι 22 δεν είναι καθόλου εύλογη αμφιβολία, ιδίως μάλιστα όταν υπάρχει απόδειξη. Αυτό είναι κατάχρηση του τελωνειακού κώδικα.

 

Δεν ξέρω σε ποιο άρθρο το διάβασες αυτό, αλλά στο άρθρο 23 αναφέρει ότι:

Οι τελωνειακές διατυπώσεις για τα είδη, που διακινούνται με το ταχυδρομείο και υπόκεινται σε έλεγχο από Τελωνειακές Αρχές, καθορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Μεταφορών και Επικοινωνιών.

 

Με την απόφαση ΔΤΔ Α 1181957 ΕΞ 2016 (ΦΕΚ 4092/Β/2016), η οποία συζητήθηκε σ' αυτό και σε άλλα fora, ορίστηκαν οι Τελωνειακές διαδικασίες για τις ταχυδρομικές αποστολές μέσω του Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας (ΦΠΚΥ), που με άλλη απόφαση ορίστηκε ότι είναι τα ΕΛΤΑ.

Στο άρθρο 9 (Εισαγωγή ταχυδρομικών δεμάτων) ορίζονται οι διαδικασίες εισαγωγής ταχυδρομικών δεμάτων και σε όλες τις περιπτώσεις αναφέρεται ο όρος "ταχυδρομικά δέματα πραγματικής αξίας" και όχι πληρωθείσα αξία.

 

Αξίζει να διαβάσουμε όλοι αυτή την απόφαση γιατί έχει και άλλα ενδιαφέροντα άρθρα, όπως πχ το άρθρο 16 για τις αμφισβητήσεις, στην παρ. 1 του οποίου αναφέρεται ότι:

Εάν ο παραλήπτης αμφισβητεί την, από την Τελωνειακή Αρχή, δασμολογική κατάταξη των εμπορευμάτων, τη δασμολογητέα ή φορολογητέα αξία, την υπαγωγή ή μη των εμπορευμάτων σε άλλο συντελεστή Φ.Π.Α. ή άλλο φόρο ή τέλος, ακολουθείται η προβλεπόμενη από το άρθρο 28 του Εθνικού Τελωνειακού Κώδικα διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιο άρθρο το διάβασες αυτό, αλλά στο άρθρο 23 αναφέρει ότι:

Στο άρθρο 9 (Εισαγωγή ταχυδρομικών δεμάτων) ορίζονται οι διαδικασίες εισαγωγής ταχυδρομικών δεμάτων και σε όλες τις περιπτώσεις αναφέρεται ο όρος "ταχυδρομικά δέματα πραγματικής αξίας" και όχι πληρωθείσα αξία.

.

 

Για να κάνω κι εγώ το δικηγόρο του διαβόλου, όταν λέμε πραγματική αξία αυτή δεν ισούται με την πληρωθείσα, αφού τόσο μας κόστισε, πραγματικά, το προϊόν και με βάση αυτή την αξία αποφασίσαμε να το αγοράσουμε? Τουλάχιστον η λογική αυτό λέει και η ερμηνεία των νόμων γίνεται με βάση τη λογική κι όχι με την προσωπική άποψη του κάθε υπαλλήλου, όσο φιλότιμος και ευσυνείδητος κι αν είναι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Άρα η πραγματική αξία είναι αυτή που πληρώθηκε από τον καταναλωτή και αυτό αποδεικνύεται... που είναι το πρόβλημα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να κάνω κι εγώ το δικηγόρο του διαβόλου, όταν λέμε πραγματική αξία αυτή δεν ισούται με την πληρωθείσα, αφού τόσο μας κόστισε, πραγματικά, το προϊόν και με βάση αυτή την αξία αποφασίσαμε να το αγοράσουμε? Τουλάχιστον η λογική αυτό λέει και η ερμηνεία των νόμων γίνεται με βάση τη λογική κι όχι με την προσωπική άποψη του κάθε υπαλλήλου, όσο φιλότιμος και ευσυνείδητος κι αν είναι αυτός.
Αυτό ακριβώς
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Η πραγματική αξία είναι αυτή που πουλιέται ένα αντικείμενο και όχι αυτή που πληρώνουμε με λίγη ή μεγαλύτερη έκπτωση, για διάφορους λόγους. Αυτό επιβεβαιώνεται και από το άρθρο 16 με τους όρους "δασμολογητέα ή φορολογική αξία".

 

Ξεχνάμε όλοι την περίοδο του καλοκαιριού 2017, όταν πρωτοεφαρμόστηκαν οι τελωνειακές διατάξεις και το πέρασμα του μεγαλύτερου αριθμού δεμάτων από το τελωνείο, και συζητούσαμε το θέμα ότι οι τελωνειακοί ψάχνουν ακόμη και στην ιστοσελίδα του πωλητή για να διασταυρώσουν την αναγραφόμενη αξία στο αυτοκόλλητο.

Ξεχνάμε τις συζητήσεις για τα δέματα με αποστολές είτε πραγματικού δώρου, από κατάστημα σε παραλήπτη, είτε κερδισμένου αντικειμένου σε διαγωνισμό ή δημοπρασία, ο οποίος εκαλείτο να πληρώσει έξοδα εκτελωνισμού αν και δεν είχε πληρώσει δεκάρα για το αντικείμενο.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Το δασμολογητεα/φορολογητεα αξία, αν δεν ταυτίζεται με την πραγματική αξία, τότε ταυτίζεται με την αυθεραισία και το "ότι του φανεί του λολοστεφανη". Ακόμα και σε ρεαλιστική εκτίμηση και πάλι έχουμε αδικία.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...