Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπες στη σελίδα της nokia, συμπλήρωσε μια φόρμα (http://www.microsoft.com/el-gr/mobile/support/contact/email-us/) που έχει για αντικατάσταση συσκευής και περιέγραψε το πρόβλημα σου, και όταν σου απαντήσουν, πηγαίνεις στο πλησιέστερο nokia care με φωτοτυπία το email, τους παραδίδεις την συσκευή και περιμένεις την καινούργια συσκευή (μπορεί να είναι η παλιά απλά με αλλαγμένη πλακέτα). Το έχουν δύο φίλοι μου μέχρι τώρα. Ο ένας με 530 και ο άλλος 535.

 

Done it. θα δείξει τώρα.

Πάντως η πλακέτα έχει *ήδη* αλλαχθεί μία φορά. Εξ'ου και το νέο imei.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...και η ιστορία συνεχίζεται. :mad:

 

To 930 μετά από έναν ακριβώς μήνα ταξίδι/διαμονή (28/08-28/09) στο service της Νokia (εντός και εκτός Ελλάδος), επέστρεψε.

..και δεν έχει αλλάξει τίποτε. Παραμένει χαλασμένο.

Προφανώς στο εξωτερικό κάνουν s/w update και δεν κοιτάνε τίποτε επιπλέον. Δεν εξηγείται διαφορετικά.

Έχω ξεχάσει το πως είναι αυτή η συσκευή. :lol: :p

 

Σύνολο ημερών που η συσκευή δεν είναι στα χέρια μου: 71.

Συνολικά πήγαινε-έλα στο Service: 4.

Σύνολο μηνών εγγύησης που μου απομένει: 16

Πιέζω για αντικατάσταση συσκευής πλέον; και πολύ το άργησα..

Θα συνιστούσα Nokia/Microsoft σε κάποιον; Δε γνωρίζω. Μέχρι στιγμής είμαι απογοητευμένος από το after sales τους.

Είναι αδιανόητο να το στέλνεις στο service για κάτι [μικρόφωνο], να στο φτιάχνουν αλλά να στο επιστρέφουν με χαλασμένο κάτι άλλο [μεγάφωνο],

και μετά να τρέχεις για να φτιάξεις αυτό που σου έχουν χαλάσει.

 

mods αυτή τη φορά δεν χρησιμοποίησα απρεπή χαρακτηρισμό. Soz για τότε.

 

Ούτε στον εχθρό μου. Τραγικό.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν 5μερες πήρα στα χέρια μου το Nokia Lumia 930. Ήμουν ανάμεσα σε 640xl και 930. Δουλεύει στα πάντα κομπλέ! Ειμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Ήμουν χρήστης 920/520/625 μπορώ να πω ότι από αυτά έχει την ποιο απολαυστική οθόνη/ανάλυση. Ξέρουμε περίπου ποτε θα ξεκινήσουμε να δεχόμαστε το 8.1 update 2??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν 5μερες πήρα στα χέρια μου το Nokia Lumia 930. Ήμουν ανάμεσα σε 640xl και 930. Δουλεύει στα πάντα κομπλέ! Ειμαι αρκετά ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Ήμουν χρήστης 920/520/625 μπορώ να πω ότι από αυτά έχει την ποιο απολαυστική οθόνη/ανάλυση. Ξέρουμε περίπου ποτε θα ξεκινήσουμε να δεχόμαστε το 8.1 update 2??

 

Καλορίζικο. Από τον επόμενο μήνα αναμένουμε την διάθεση των Windows 10 Mobile οπότε προφανώς παρακάμπτεται η διάθεση του update 2 των WP 8.1.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Γύρισε από service το 930 για το θέμα με το μικρόφωνο που είχε. Δουλεύει κανονικά, έκανε 14 μέρες από Λαρισα και το χαρτί έλεγε "τεχνική επισκευή" που μάλλον σημαίνει πως άλλαξαν μικρόφωνο. Δωρεάν φυσικά στην εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Για τα 10 πάμε απο Δεκέμβριο και βλέπουμε. Νομίζω πως είναι τεράστιο το διάστημα απο τα 8.1 έως την αναβάθμιση που ακόμη δεν έγινε. Αρχίζω και χάνω την υπομονή μου. Τουλάχιστον το swipe και το ελληνικό λεξικό, είναι προσθήκες που ενώ υπήρχαν αφαιρέθηκαν και τώρα για να γράψεις σαν άνθρωπος πρέπει να περιμένεις 1,5 χρόνο, ενώ άλλοι αλλάζουν τα πληκτρολόγια σαν τα πουκάμισα, ή έστω έχουν σχεδόν όλες τις ευκολίες out of the box που λένε. Μετά μιλάμε για cuntinium κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Για τα 10 πάμε απο Δεκέμβριο και βλέπουμε.

Έχεις κάποιο στοιχείο πάνω σε αυτό ή έτσι, κουβέντα να γίνεται...?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο στοιχείο πάνω σε αυτό ή έτσι, κουβέντα να γίνεται...?

 

Το ανακοίνωσαν επίσημα από την microsoft με tweet χθες. Δυστυχώς αλλά πάμε για Δεκέμβρη.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο στοιχείο πάνω σε αυτό ή έτσι, κουβέντα να γίνεται...?

 

Το ανακοίνωσαν επίσημα από την microsoft με tweet χθες. Δυστυχώς αλλά πάμε για Δεκέμβρη.

 

Ισχύει. Όμως, για να είμαστε ακριβείς, είπαν πως τότε θα ξεκινήσει η μαζική διάθεση σε όλες τις συσκευές, μεταξύ αυτών και των κινητών. Βασικά κρατήστε μικρό καλάθι. Νομίζω ότι και σε ένα μήνα ίσως, θα ξεκινήσουν να τη δίνουν.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως για τέλη του 2015 είχαν πει... Απλά όλοι το συνδυάσαμε με το event και τα περιμέναμε νωρίτερα... Anyway, ποτέ δεν δίνουν συγκεκριμένη ημερομηνία σε διάστημα 2 μηνώ πριν γιατί μιλάμε για software και μπορεί να προκύψουν πολλά...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει swipe στα 8.1 και δεν το βρήκα;

 

Εκτός και αν όλοι γράφουν μόνο αγγλικά οπότε αλλάζει το πράγμα.

 

Για την ενημέρωση σε 10 και το πότε θα έρθει, με κάλυψαν οι υπόλοιποι. Αν και θα έβαζα στοίχημα πως είχαν πει για τέλος Σεπτεμβρίου ή αρχές Οκτωβρίου.

 

Χαλαρώστε όμως λίγο, όλοι στο ίδιο "στρατόπεδο" είμαστε και θέλουμε το καλύτερο για τις συσκευές μας.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως υπήρχαν παλιότερα. Αφαιρέθηκε η δυνατότητα προσθήκης νέων λέξεων στο λεξικό;

 

Στα wp8.0 υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Μετά αφαιρέθηκε.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει ένα θέμα το τηλέφωνο με την ανοιχτή ακρόαση. Δουλεύει παντού το μικρόφωνο παρα μόνο όταν περνώ τηλέφωνο και το βάζω ανοιχτή ακρόαση δεν με ακούνε. Ξέρει κανεις τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει ένα θέμα το τηλέφωνο με την ανοιχτή ακρόαση. Δουλεύει παντού το μικρόφωνο παρα μόνο όταν περνώ τηλέφωνο και το βάζω ανοιχτή ακρόαση δεν με ακούνε. Ξέρει κανεις τι παίζει?

 

Είμαστε πολλοί που έχουμε αυτό το πρόβλημα.βγάλε και ένα βίντεο να δεις οτι δεν γράφει φωνή.αν έχεις εγγύηση ακόμα πήγαινε να στο αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Φωνή στο βίντεο γράφει κανονικά. Γιαυτο δεν καταλαβαίνω τι παίζει. Μόνο στην κλήση έχει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Φωνή στο βίντεο γράφει κανονικά. Γιαυτο δεν καταλαβαίνω τι παίζει. Μόνο στην κλήση έχει πρόβλημα.

 

Aν διαβάσεις πιο πίσω θα δεις ότι το έχουν πολλοί το πρόβλημα. Εγώ περιμένω τα δεκάρια να κάνω και ένα hard reset και αν δεν φτιάξει έφυγε για service.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν μπορώ να σας ενημερώσω άλλο για το 930 μιάς και σήμερα το αποχωρίστηκα με βαριά καρδιά. Παω για το τέρας που ακούει στο όνομα 950XL.......Πάντως θα διαβάζω το Νήμα και θα προσπαθώ να συμμετέχω σε όποια συζήτηση.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν μπορώ να σας ενημερώσω άλλο για το 930 μιάς και σήμερα το αποχωρίστηκα με βαριά καρδιά. Παω για το τέρας που ακούει στο όνομα 950XL.......Πάντως θα διαβάζω το Νήμα και θα προσπαθώ να συμμετέχω σε όποια συζήτηση.

 

Εντάξει, δεν νομίζω να είναι και τόσο βαριά η καρδιά...... Το 950 είναι το τέλειο παυσίπονο......:lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν διαβάσεις πιο πίσω θα δεις ότι το έχουν πολλοί το πρόβλημα. Εγώ περιμένω τα δεκάρια να κάνω και ένα hard reset και αν δεν φτιάξει έφυγε για service.

 

Νομίζω ότι κακώς περιμένεις..

 

Δυστυχώς είναι θέμα hardware και δεν πρόκειται να φτιάξει με software update/reset.

 

Είναι λάθος στη σχεδίαση και υλοποίηση (τα δευτερεύοντα μικρόφωνα πάνω στη μητρική βραχυκυκλώνουν / καίγονται για πλάκα). Έκαναν πατάτα, το γνωρίζουν και ας μην το λένε επίσημα.

 

Το χειρότερο είναι ότι και να αλλάξεις μικρόφωνα (η και μητρική), μπορεί μετά από λίγο καιρό να στο ξανακάνει και να το ξανατρέχεις στα service...:cry:

 

Μεγάλο foul και μεγάλο ξενέρωμα. Ελπίζω στα 950 να έμαθαν από τα λάθη.

 

Υ.Γ. Αυτά που γράφω είναι (ανεπίσημη) πληροφόρηση από το service της Nokia.

Το δικό μου συμπληρώνει 2 εβδομάδες μακριά μου. Θα ενημερώσω για την πορεία του.

Edited by Redragon7

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην είστε τόσο σίγουροι ότι είναι θέμα hardware.

Για του λόγου το αληθές, ενώ στα βίντεο κλπ έχω θέμα στα μικρόφωνα, στο hardware test της ΝΟΚΙΑ λειτουργούν κανονικά !!!

 

http://i61.tinypic.com/fvlk75.jpg

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...