Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο φορτιστής που έχω είναι επώνυμος (ΝΟΚΙΑ), δεν θυμάμαι μοντέλο.

 

Τι να πω, ισως να είναι :X

 

Δυστυχως συμβαινει και σε brand ονοματα καθως για να γλιτωσουν κοστος μαλλον κανουν rebrand κινεζιες.

 

Γνησιος φορτιστης απο iPad ομως δουλευει τελεια σε οτι κινεζο-υβριδιο εχω δοκιμασει. IPad που βγαζει 2+ amper οχι του iPhone.

 

Τωρα για default φορτιστη παντου εγω προσωπικα χρησιμοποιω εναν 2A-5V απο το nook color μου. Εκτος απο το οτι ζυγιζει σαν τουβλακι η ταση του ειναι τελεια.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν εχει θεμα και με την ROM που το στελνουν μια χαρα ειναι.

 

Σε ευχαριστώ Κώστα για την απαντησή σου

Link to comment
Share on other sites

Επισης το coolpad f1 θελει αντοχη φορτιστη τουλαχιστον 1a. Πολλοι φορτιστες βγαζουν μονο 0.5 amperes.

 

Τεσπα το ελιωσα στην αναλυση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρέπει να γίνει και multilanguage.

Για να δούμε αλλά μάλλον κάτι πολύ καλό θα προκύψει.

 

Για τη νεα ρομ του himax polymer που πειραζει ο laek:

Πρεπει να φτιαξει πρωτα το storage λεει στο modaco. Επιπλεον αν και πολυ σταθερη το 3d performance για παιχνιδια ειναι χαλια και θελει και εξτρα γλωσσες. Αλλα θα τα φτιαξει εν καιρω...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι δική μου γνωμη,αν έχει official θέλει αυτός που θα το πάρει χρονο κ δουλειά για να το μαζέψει ως έχει.

Αρα σαν δώρο είναι ημιτελές!

Αν έχει αλλη rom μπορείς να την αφησεις πιο εύκολα κ να το δουλέψει.

Για μένα οτι είναι να κανεις να το κανεις όπως πρεπει αν και τώρα με 15 λεπτα θα είσαι έτοιμος κ ο δικός σου θα το χαρεί πραγματικά.

 

Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Σε παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος οδηγός βημα-βημα για να το κάνεις όπως πρέπει σε 15΄ αν εχεις λινκ ή οτιδήποτε μου το γράφεις?

 

Σε ευχαριστώ και πάλι

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως συμβαινει και σε brand ονοματα καθως για να γλιτωσουν κοστος μαλλον κανουν rebrand κινεζιες.

 

Γνησιος φορτιστης απο iPad ομως δουλευει τελεια σε οτι κινεζο-υβριδιο εχω δοκιμασει. IPad που βγαζει 2+ amper οχι του iPhone.

 

Τωρα για default φορτιστη παντου εγω προσωπικα χρησιμοποιω εναν 2A-5V απο το nook color μου. Εκτος απο το οτι ζυγιζει σαν τουβλακι η ταση του ειναι τελεια.

 

παντως, για να το κλείσω κι εγω, τις καλυτερες φορτίσεις τις πετυχαίνω όχι με φορτιστή μπρίζας αλλά με powerbank.

Αν και φαίνεται ανέκδοτο, το να φορτίζω πρώτα τον φορητό φορτιστή και μετά το κινητό, παρολαυτά,

μιλάμε τεράστια διαφορά απόδοσης μπαταρίας.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Η ν.2.1 του laek.17 ειναι φτιαγμενη απο beta ρομ,και αυτη που κυκλοφορησε για το himax polymer στην Ινδονησια ειναι η official της coolpad?

Aλλη οfficial οριστηκη για το f1 δεν κυκλοφορησε ακομη,δηλ. η δικια του ενοω?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο φορτιστής παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά με οποιοδήποτε φορτιστή,

power off πριν τον ύπνο, ολονύκτια φόρτιση και το πρωί είμαι κομπλέ :p

Link to comment
Share on other sites

Η ν.2.1 του laek.17 ειναι φτιαγμενη απο beta ρομ,και αυτη που κυκλοφορησε για το himax polymer στην Ινδονησια ειναι η official της coolpad?

Aλλη οfficial οριστηκη για το f1 δεν κυκλοφορησε ακομη,δηλ. η δικια του ενοω?

 

Απ όσο ακούγεται κυκλοφόρησε στην Ινδονησία η official rom αρχικά. Ενδεχομενως να κυκλοφόρησει και σε άλλες χώρες. Να πω την αλήθεια θα τη δοκιμάσω από βδομάδα να δω πόσο σταθερή και smooth είναι...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , απ'οτι βλέπω πλησιάζουμε σιγά σιγα σε μιά rom που αγγίζει την τελειότητα και αργά ή γρήγορα θα την περάσουμε όλοι.

 

Εγώ είμαι με την MIUI V5, του emjot από τον Ιούνιο η οποία με έχει καλύψει μέχρι στιγμής σχεδόν απόλυτα κυρίως λογω interface.

Το μόνο που επιζητώ σε μιά νέα ROM είναι η καλύτερη αξιοποίηση της κάμερας σε photo και video , ο ήχος -όχι σε ότι αφορά την ένταση , αλλά την ποιότητα- και σαφώς και την διαχείρηση της μπαταρίας που με MIUI όλα τα παραπάνω είχαν θεματάκια.

 

Αυτό όμως που θα ήθελα αφού περάσω σε καινούργια ROM ΚΚ είναι και ένα user interface τοσο friendly όσο αυτό της MIUI.

 

Και μην μου πείτε τώρα ότι με MIUI φαίνεται το κινητό μας σαν Ιphone, γιατί δεν νομίζω να συγκρίνεται σε εμφάνιση το interface της με αυτό της ΚitKat που φάινεται στις εικόνες.

 

Αρα όσοι είσαστε με KitKat με τι τρόπους μπορούμε να βελτιώσουμε την αθλια -κατ'εμε- εμφανιση της?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , απ'οτι βλέπω πλησιάζουμε σιγά σιγα σε μιά rom που αγγίζει την τελειότητα και αργά ή γρήγορα θα την περάσουμε όλοι.

 

Εγώ είμαι με την MIUI V5, του emjot από τον Ιούνιο η οποία με έχει καλύψει μέχρι στιγμής σχεδόν απόλυτα κυρίως λογω interface.

Το μόνο που επιζητώ σε μιά νέα ROM είναι η καλύτερη αξιοποίηση της κάμερας σε photo και video , ο ήχος -όχι σε ότι αφορά την ένταση , αλλά την ποιότητα- και σαφώς και την διαχείρηση της μπαταρίας που με MIUI όλα τα παραπάνω είχαν θεματάκια.

 

Αυτό όμως που θα ήθελα αφού περάσω σε καινούργια ROM ΚΚ είναι και ένα user interface τοσο friendly όσο αυτό της MIUI.

 

Και μην μου πείτε τώρα ότι με MIUI φαίνεται το κινητό μας σαν Ιphone, γιατί δεν νομίζω να συγκρίνεται σε εμφάνιση το interface της με αυτό της ΚitKat που φάινεται στις εικόνες.

 

Αρα όσοι είσαστε με KitKat με τι τρόπους μπορούμε να βελτιώσουμε την αθλια -κατ'εμε- εμφανιση της?

 

 

εντελώς υποκειμενικό είναι το θέμα της εμφάνισης πάντως. Εγώ τα κιτκατ τα βρίσκω υπέροχα σε σχέση με την μιυι που μου πήρε μπόλικο χρόνο να την φτιάξω στα μέτρα μου και δεν μου άρεσε γενικά καθόλου. Τώρα για την εμφάνιση υπάρχουν αμέτρητοι launchers που μπορείς να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρα όσοι είσαστε με KitKat με τι τρόπους μπορούμε να βελτιώσουμε την αθλια -κατ'εμε- εμφανιση της?

 

1) Nova Launcher ή Αction Launcher ή Apex Launcher

2) Βρες καποιο icon pack (εχει δωρεαν και επι πληρωμη)

3) Χposed + Gravitybox για γερο μονταρισμα.

4) Διαφορα widgets (προτεινω Zooper που φτιαχνεις τα δικα σου.)

Link to comment
Share on other sites

1) Nova Launcher ή Αction Launcher ή Apex Launcher

2) Βρες καποιο icon pack (εχει δωρεαν και επι πληρωμη)

3) Χposed + Gravitybox για γερο μονταρισμα.

4) Διαφορα widgets (προτεινω Zooper που φτιαχνεις τα δικα σου.)

 

Με κάλυψες απόλυτα...ευχαριστώ.

Μια μονο ερώτηση...Αν φορτώσεις αλλον launcher μπορείς να καταργήσεις τον παλιό ή δεν μας πειράζει αν υπάρχουν και οι δύο?

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες απόλυτα...ευχαριστώ.

Μια μονο ερώτηση...Αν φορτώσεις αλλον launcher μπορείς να καταργήσεις τον παλιό ή δεν μας πειράζει αν υπάρχουν και οι δύο?

 

Δεν πειραζει, ασε αυτον που ειχε απο τη μανα του για καβαντζα.

Πειραζει μονο οταν βαλεις καναν περιεργο launcher με εξτρα δυνατοτητες που μενει μονιμα στη μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Σε παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος οδηγός βημα-βημα για να το κάνεις όπως πρέπει σε 15΄ αν εχεις λινκ ή οτιδήποτε μου το γράφεις?

 

Σε ευχαριστώ και πάλι

Μιχάλης

 

Κοιτά στη πρωτη σελιδα υπάρχει οδηγός για εγκατάσταση, πάρε μια απο τις νέες rom και περνάς αυτή,

πχ AOSP 4.4.2 V2.1 MULTILANGUAGE laek.17.

http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-v2-multilanguage-laek-17/

Αλλά για αυτή την εγκατάσταση τη κανεις δυο φορες (post 2941).

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ,

 

εχω κατα νού να αγοράσω το F1 (μου αρέσουν τα specs - τιμή του πολύ) αλλά πρωτού κάνω την παραγγελία μου θέλω τη βοηθειά σας σε κάτι. Απο εδώ κι απο εκεί διαβάζω οτι πάρα πολύς κόσμος αλλάζει συνέχεια ROM's για να κάνει το κινητό να δουλέψει όπως πρέπει! Σας παρακαλώ ας μου αναφέρει κάποιος απο τους κάτοχους του κινητού, αν το αγοράσω και ΔΕΝ πειράξω τη ROM αφήσω δηλαδή την εργοστασιακή, τι προβλήματα / αστιχίες θα έχει το κινητό? (Το κινητό θέλω να το κάνω δώρο σε φίλο οπότε δεν θέλω να φάω τις ώρες μου σε φλασαρίσματα κλπ).

 

Σας ευχαριστώ απο πρίν.

Μιχάλης

 

Υ.Γ. Εναλλακτικά στα ίδια specs - τιμή τί θα μου προτείνατε?

 

η διαδικασια αμα κατσεις μιση ωρα και διαβασεις θα δεις πως την πολυ απλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος και εγώ σύντομα ενός coolpad f1 που το περιμένω πως και πως. Η παραγγελία έχει γίνει εδώ και μια εβδομάδα περίπου από minideal και αναμένω. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για να με διαφωτίσετε. Ζήτησα το τηλέφωνο να γίνει root από εκείνους. Μονό αυτό τίποτα άλλο.το τηλέφωνο θα έχει ελληνικά μέσα η έπρεπε να το ζητήσω να μου τα περάσουν η θα πρέπει να τα περάσω εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος και εγώ σύντομα ενός coolpad f1 που το περιμένω πως και πως. Η παραγγελία έχει γίνει εδώ και μια εβδομάδα περίπου από minideal και αναμένω. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για να με διαφωτίσετε. Ζήτησα το τηλέφωνο να γίνει root από εκείνους. Μονό αυτό τίποτα άλλο.το τηλέφωνο θα έχει ελληνικά μέσα η έπρεπε να το ζητήσω να μου τα περάσουν η θα πρέπει να τα περάσω εγώ.

 

και απο minideal το πηρα και η ρομ με την οποια το στελνουν ειναι multilanguage.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος και εγώ σύντομα ενός coolpad f1 που το περιμένω πως και πως. Η παραγγελία έχει γίνει εδώ και μια εβδομάδα περίπου από minideal και αναμένω. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για να με διαφωτίσετε. Ζήτησα το τηλέφωνο να γίνει root από εκείνους. Μονό αυτό τίποτα άλλο.το τηλέφωνο θα έχει ελληνικά μέσα η έπρεπε να το ζητήσω να μου τα περάσουν η θα πρέπει να τα περάσω εγώ.

 

Το πιο πιθανό είναι να σου περάσουν οι ίδιοι την custom rom (015) που το στέλνουν γενικά σε όλους (έχει gapps και Ελληνικά). Ακόμη όμως και αν δεν γίνει αυτό είναι ζήτημα 10-15 λεπτών να περάσεις εσύ όποια rom θελήσεις. Ότι χρειαστείς είναι στην πρώτη σελίδα του νήματος. Καλώς να το δεχτείς!

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Μια μονο ερώτηση...Αν φορτώσεις αλλον launcher μπορείς να καταργήσεις τον παλιό ή δεν μας πειράζει αν υπάρχουν και οι δύο?

Τον παλιο launcher μπορεις να τον καταρησεις/διαγραψεις. Το σωστο ομως ειναι πρωτα να κανεις εφαρμογη συστηματος αυτον που θα κατεβασεις (Nova - Apex - ή -ή...) --> reboot το τηλεφωνο --> διαγραφη/καταργηση αυτον που δεν θελεις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τον παλιο launcher μπορεις να τον καταρησεις/διαγραψεις. Το σωστο ομως ειναι πρωτα να κανεις εφαρμογη συστηματος αυτον που θα κατεβασεις (Nova - Apex - ή -ή...) --> reboot το τηλεφωνο --> διαγραφη/καταργηση αυτον που δεν θελεις.

 

δεν ειναι τοσο εξυπνη κινηση να σβησεις τον αρχικο launcher.Aν βαλεις καποιον που για καποιο λογο κρασαρει και δεν μπορει να ξαναξεκινησει (κατι που μου χει συμβει 2 φορες) μετα ο μονος τροπος να το φτιαξεις ειναι να φλασαρεις παλι την rom.Ενω αν εχεις και τον αρχικο launcher θα ανοιξει μονος του μετα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά στη πρωτη σελιδα υπάρχει οδηγός για εγκατάσταση, πάρε μια απο τις νέες rom και περνάς αυτή,

πχ AOSP 4.4.2 V2.1 MULTILANGUAGE laek.17.

http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-v2-multilanguage-laek-17/

Αλλά για αυτή την εγκατάσταση τη κανεις δυο φορες (post 2941).

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο εξυπνη κινηση να σβησεις τον αρχικο launcher.Aν βαλεις καποιον που για καποιο λογο κρασαρει και δεν μπορει να ξαναξεκινησει (κατι που μου χει συμβει 2 φορες) μετα ο μονος τροπος να το φτιαξεις ειναι να φλασαρεις παλι την rom.Ενω αν εχεις και τον αρχικο launcher θα ανοιξει μονος του μετα

Για ποιο λογο να κρασαρει ο launcher ? Αν κρασαρει θα το καταλαβεις απο πριν και δεν θα τον κανεις εφαρμογη συστηματος, ετσι κι αλλιως δεν θα τον κρατησεις και θα κατεβασεις καποιον αλλο απο το play ;)

Κατι λαθος ενεργεια εκανες ή κατι αλλο εφταιξε σε εσενα, αυτο που σου γραφω το εχω κανει σε πανω απο εικοσι διαφορετικα τηλεφωνα και 50+ διαφορετικες rom.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας......Διάβασα τόσο καλά λόγια και κριτικές για το συγκεκριμένο τηλέφωνο που σε συνδιασμό με την τιμή του είμαι έτοιμος να το παραγγείλω.Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι το εξής :.....είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ όταν θα έρθει το τηλέφωνο να γίνουν όλα αυτά που περιγράφονται στο πρώτο νήμα?......το τηλέφωνο όπως έρθει....δεν μπορεί να λειτουργήσει ?......για ποιο λόγο κάνετε όλα αυτά ?.....έτσι απλά για να ψαχτείτε με την συσκευή,με rom κτλ .... ή πρέπει να γίνουν ?.....Αν δηλαδή όταν μου έρθει το τηλέφωνο.....βάλω απλά την sim και το ανοίξω....δεν μπορώ να το λειτουργήσω ?........θα είναι "άλλο" τηλέφωνο σε σχέση με ........Οδηγός CWM RECOVERY CUSTOM ROM F1 - 8297W αν γίνει αυτό που περιγράφετε στην πρωτη σελίδα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...