Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην αρχή του τοπικ υπάρχει λινκ με την επίσημη 4.4 αλλα σε όλα τα web stores εξακολουθεί να πωλείται με την 4.2.

Τελικά υπάρχει επίσημη 4.4 η πρόκειται για custom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το μόνο που μπορεί να σου συμβεί είναι με το back button.Μερικές φορές θέλει να το πατήσεις κάνα 2 φορές,αλλά το έχω δει μόνο σε μένα και σε άλλους 2 αυτό.

 

Και όταν το έχεις σε τραπέζι,δεν ακούγετε δυνατά το ηχείο..αλλά μπορείς να του κάνεις πατέντα

 

Aν μιλας για την διπλη δονηση του capasitive δεν ειναι θεμα του τηλεφωνου αυτο,αλλα θεμα ατυχους συνδιασμου rom/launcher/gravity box. Mε nova launcher που σε αφηνει να βαλεις οτι θελεις στα capasitive (και σε συνδιασμο με gravity) αυτο δεν υπαρχει.Αλλα ξερω τι λες,το ειχα τσεκαρει και γω μερικες φορες μεχρι να ρυθμισω nova και gravity.

Κοινως αυτο συμβαινει γιατι την ιδια στιγμη το κουμπι μπορει να παρει 2 εντολες ταυτοχρονα.Πχ μια απο τo gravity και μια απο τον launcher.

 

Aν δεν μιλας γι αυτο τοτε η δεν εχεις περασει καλα την rom,η εχει καποιο bug η rom (δεν εχει ακουστει τετοιο bug) η εχεις ελαττωματικη συσκευη,η καποιο χοντρο tempered glass/προστατευτικο

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το δικό του φορτιστή μου κάνει γύρω στις 3 ώρες πλέον (με παρακολούθηση της φόρτισης μέσω Battery Doctor).Κάνω πάντα shutdown πρωτα και μετά το ανοίγω για την φόρτιση..καθώς μου έχει τύχει να πάρει και 5 ώρες για μια πλήρη φόρτιση σε κάποιες περιπτώσεις.

 

παιζει ρολο και η rom,δεν φορτιζει με την ιδια ταχυτητα σε ολες απ οτι εχω παρατηρησει..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δουλεύει σωστά το πλήκτρο back. Κάποιες φορές πιάνει, κάποιες όχι. Κάποιες φορές το πατάς πολλές φορές για να πιάσει και στο τέλος τα κάνει τα back μαζεμένα σαν να καθυστερεί. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

Έχει αναφερθεί πάλι πριν από πολλές σελίδες από κάποιον άλλο,δεν θυμάμαι όνομα.

 

Το κάνει και εμένα με όποια ρομ και να έχω βάλει.Δεν τα κάνει μαζεμένα,απλά δεν πιάνει μερικές φορές με το πρώτο πάτημα.

 

Συνεπώς αφού δεν είναι θέμα ρομ, έχω αποδεχτεί ότι κάτι θέμα έχει το touch(ή κάτι άλλο)...μικρό το κακό

 

υγ)δεν ξέρω εάν υπάρχει καμιά χακεριά ή ρύθμιση κτλ που να το διορθώνει..ας πει κανείς άμα ξέρει:ninja:

 

Όπως τα λες με το back button, ένα καλό test είναι να το τεστάρεις σε recovery, και σε μενα ακόμα και κει είναι ολίγον αναίσθητο.

 

Το κακό είναι ότι στις περισσότερες AOSP δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσεις natively τα on-screen buttons. Απ'όσες δοκίμασα μόνο στην AOSP του jonzalvo γινόταν.

Υπάρχουν εφαρμογές για να έχεις on-screen buttons (ultimate nav bar, back button) αλλά σε αντίθεση με την native nav bar τρώνε χώρο στην οθόνη από τις εφαρμογές.

 

Ένα tweak που έκανα μόλις και το δοκιμάζω είναι το εξής:

 

1) Στο αρχείο /system/usr/keylayout/Generic.kl αλλάζεις το MENU σε BACK και το BACK σε MENU, οπότε γίνονται swap τα πλήκτρα και έχεις προβληματικό menu αντί για back.

2) Στο /system/build.prop προσθέτεις στο τέλος τη γραμμή "qemu.hw.mainkeys=0". Αυτό θα έπρεπε να ενεργοποιεί τη navigation bar, στην περίπτωσή μας δεν το κάνει αλλά αναγκάζει τις εφαρμογές να σου δέίχουν 3-dot overflow menu, οπότε στο 90% των περιπτώσεων δεν χρειάζεσαι το menu button.

 

Μένει να δω αν μπορώ να συνηθίσω να έχω το back αριστερά :D

Εμείς οι 3 έχουμε το θέμα :wacko:

 

Η αλήθεια είναι ότι από χτες με vanilla και το nova pro δεν το έχω δει..θα δείξει.

Με την AOSP του maucat ήταν συχνό φαινόμενο.

Ίσως είναι αυτό που λες,θα πω σίγουρα σε κάνα 2 μέρες

:X
Link to comment
Share on other sites

σε αλλα κινητα η σε αλλες rom?

Καλημερα.μου το κανει και εμενα.ενω με τις αλλες ρομ που ειχα περασει η ιδια εφαρμογη δεν ηθελε

gps

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποια καλα ακουστικα να παρω για το κινητακι μας; Δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ η αποδοση οσο η αντοχη... και αν ειναι ευκολο να μπορω να τα παραγγειλω απο ευρωπη...

 

 

μην μπεις στη διαδικασια να παρεις απ εξω.εγω εχω τα iluv και ειναι μια χαρα.πολυ καλη ποιοτητα ηχου.τα εχω παρει 17 ευρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ολα καλα,κινηταρα εχουμε που κανει τα παντα και φουλ παραμετροποιησιμη πλεον,

αλλα αυτοι κινεζοι δεν μπορουσαν να βαλουν το ηχειο σε αλλο σημειο???

Οταν ειναι σε φλατ επιφανεια,ο ηχος του μειωνεται δραματικα...

Ειτε ειναι χωρις θηκη,ειτε με μουφα θηκη ειτε με nillkin το ιδιο θεμα εχει.

Εχει βρει κανενας καμια λυση,εκτος απο το να το εχω αναποδα εεε??:lol::lol:

 

 

μπορεις να βαλεις ενα αυτοκολλητο απο αυτα που εχουν λιγο παχος οχι αυτα που ειναι σαν χαρτι.απο την πανω μερια του ηχειου η απο κατω.ετσι το ηχειο του κινητου δεν ακουμπαει στην επιφανεια που το εχεις οποτε μπορεις και μουσικη να ακουσεις αλλα να μην χανεις και τις κλησεις.η θηκη απο μονη της δεν διορθωνει το προβλημα.οποια θηκη και να παρεις.το προβλημα ειναι το σημειο που ειναι το ηχειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την mlais_Aosp4.4.3 του Algorithm στο Coolpad f1. Ξέρει κανείς πως αποθηκεύονται oι εφαρμογές στην external sd?

Το link2sd δεν δουλεύει πάντως. Επίσης τα notification led δεν δουλεύουν, είναι μονίμως άσπρα.

thanks

 

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και δεν βρήκα λύση δυστυχώς. Άλλαξα rom (maucat), πέρασα το link2sd και όλα καλά από τότε....

XIAOMI Mi 5s Plus
Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και μερες την τελευταια maucat.

Μεχρι χθες με vodafone δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα στο σημα 3G,ειχα δυο γραμμες.

Απο χθες που αλλαξα σε whats up, στο ιδιο σημειο πιανω 1 γραμμη με ζορι με 3g και κανει διακοπες.

Στο engineermode του gravitybox,στο bandmode μου εχει μονο wcdma-imt-2000,ενω απο οτι ξερω εδω Ελλαδα παιζουμε με 2100.

Ειναι θεμα cosmote ή θεμα rom?

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και μερες την τελευταια maucat.

Μεχρι χθες με vodafone δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα στο σημα 3G,ειχα δυο γραμμες.

Απο χθες που αλλαξα σε whats up, στο ιδιο σημειο πιανω 1 γραμμη με ζορι με 3g και κανει διακοπες.

Στο engineermode του gravitybox,στο bandmode μου εχει μονο wcdma-imt-2000,ενω απο οτι ξερω εδω Ελλαδα παιζουμε με 2100.

Ειναι θεμα cosmote ή θεμα rom?

Ευχαριστω!!!

 

Πρέπει να είναι θέμα cosmote γιατί και εγώ whats up έχω αλλά το 3G δουλεύει μια χαρά.

XIAOMI Mi 5s Plus
Link to comment
Share on other sites

Όλοι εδώ μέσα θα σουν πουν να το πάρεις με κλειστά μάτια.

Από το καλοκαίρι που το 'χω δεν έχει παρουσιασει κάτι. Γενικά είναι καλή κατασκευή.

 

καλημέρα παιδιά,

το γλυκοκοίταζα κι εγώ το κινητό απ'όταν είχε ανακοινωθεί αλλά τρόμαξα με αυτά που γραφόντουσαν για κακογραμμένη ρομ.

Έχουν βγει πλέον ρομ ικανές να χειριστούν το θηριώδες HW αυτού του κινητού και συγκεκριμένα, τα θέματα λαγκ και κάμερας έχουνε φτιάξει;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά,

το γλυκοκοίταζα κι εγώ το κινητό απ'όταν είχε ανακοινωθεί αλλά τρόμαξα με αυτά που γραφόντουσαν για κακογραμμένη ρομ.

Έχουν βγει πλέον ρομ ικανές να χειριστούν το θηριώδες HW αυτού του κινητού και συγκεκριμένα, τα θέματα λαγκ και κάμερας έχουνε φτιάξει;

 

Lag δεν ειχε ουτε καν με τη μαμα ρομ για aosp δε το συζητω. Καμερα κινεζικου τιποτα παραπανω αλλα μια χαρα ειναι . Η καλυτερη αγορα ever. Αν δεν εχει βγει κατι περισσοτερο vfm παρτο. Ακομα και Lollipop, ειναι τρελη η Coolpad !

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα bugs ? Με unicom εδώ και τόσους μήνες...

 

Στο interface έχει ασήμαντα για μένα θεματάκια όπως για παράδειγμα δεν μπορείς να αλλάξεις τον χρόνο στο φωτισμό των κουμπιών ή να αλλάξεις σειρά στα εικονίδια του notification bar.

 

Γενικά πολύ καλή rom χωρίς να χρειάζεται πείραγμα, με πολύ καλή μπαταρία και με όλα τα καλούδια της miui6.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτήν που είναι επί πληρωμή μάλλον, γιατί η άλλη δεν είναι καλή.

 

Ναι αυτην εννοούσα. Δεν υπαρχει κατι που να λειτουργει 100% κομπλε απο EMUI3. Κριμα κ ειναι πολυ προσεγμενη, θα συνεχισω να δοκιμαζω παντως μπας κ βρουμε καμιά.

Λεω να δοκμιμασω COOLUI6 καποια στιγμη κ να συνεχισω με τις MIUI6. Αν ανακαλυψω κατι καλο θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

ακουλούθησα τον 1ο οδηγό πέρασε την ρομ έφτασε 100% εμφανίστηκε άλλο logo το κινέζικο f1 αλλά το θέμα είναι ότι αναβοσβήνει ξανά

περνάει την ρομ από το πρόγραμμα και αναβοσβήνει το logo τι κάνω;

τι συμβαίνει...;

να δοκιμάσω με win7?; σε virtual box από ubuntu; με άλλον τρόπο

γίνεται;

 

Πρέπει να περιμένεις κάνα 10λεπτο να ολοκληρωθεί μετά το τέλος.

 

Αλλά καλύτερα δοκίμασε με σειρά προτεραιότητας σε υπολογιστή με

1. winXP

2. win7

3. παίδεμα

Ξεσύνδεσε ότι usb έχει επάνω , internet security κλπ όλα κλειστά, και αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις pc που δεν έχει drivers από άλλα κινητά και κάνουν διενέξεις (ή πρέπει να τους απεγκαταστήσεις).

Δοκιμάζεις πρώτα YGDP tools που είναι το ευκολότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά,

το γλυκοκοίταζα κι εγώ το κινητό απ'όταν είχε ανακοινωθεί αλλά τρόμαξα με αυτά που γραφόντουσαν για κακογραμμένη ρομ.

Έχουν βγει πλέον ρομ ικανές να χειριστούν το θηριώδες HW αυτού του κινητού και συγκεκριμένα, τα θέματα λαγκ και κάμερας έχουνε φτιάξει;

 

κλεισε τα ματια και παρτο φιλε, απλα δεν υπαρχει αντιπαλος σε αυτα τα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω την ρομ v. 1.1του Jonzalvo. δεν μου αρέσει η μικρή διάρκεια μπαταρίας και η χαμηλή ένταση ηχείου. Προσπάθησα να ανεβάσω την ένταση με τις οδηγίες που δίνονται στην αρχή αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι να κάνω με τα level.. Πρέπει να τα ανεβάσω όλα από το 1 μέχρι το 14 ένα ένα? Επίσης προτείνεται να χρησιμοποιήσω a better camera η υπάρχει άλλο καλύτερο πρόγραμμα για φωτο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω την ρομ v. 1.1του Jonzalvo. δεν μου αρέσει η μικρή διάρκεια μπαταρίας και η χαμηλή ένταση ηχείου. Προσπάθησα να ανεβάσω την ένταση με τις οδηγίες που δίνονται στην αρχή αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι να κάνω με τα level.. Πρέπει να τα ανεβάσω όλα από το 1 μέχρι το 14 ένα ένα? Επίσης προτείνεται να χρησιμοποιήσω a better camera η υπάρχει άλλο καλύτερο πρόγραμμα για φωτο?

 

προτεινω την open camera.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

ανακαλυψα κατι σημερα που σφραγιζει την vanilla ως καλυτερη μεχρι στιγμης rom --> Υποστηριζει 3g και στις 2 sim!

Οντως αυτό ισχυει.πολύ θετικό αυτό για την vanilla.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περιμένεις κάνα 10λεπτο να ολοκληρωθεί μετά το τέλος.

 

Αλλά καλύτερα δοκίμασε με σειρά προτεραιότητας σε υπολογιστή με

1. winXP

2. win7

3. παίδεμα

Ξεσύνδεσε ότι usb έχει επάνω , internet security κλπ όλα κλειστά, και αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις pc που δεν έχει drivers από άλλα κινητά και κάνουν διενέξεις (ή πρέπει να τους απεγκαταστήσεις).

Δοκιμάζεις πρώτα YGDP tools που είναι το ευκολότερο.

 

μόλις τελειώνει η διαδικασία το logo αναβοσβήνει συνεχόμενα και το κιν συνδέεται και ξεσυνδέεται το αφήνω για 10λεπτά μήπως γίνει τπτ;

ή να το κάνω με ygdp tools;

νομίζω ότι δεν γίνεται με ygdp γιατί δεν μπορώ να μπω σε recovery ούτε να ενεργοποιήσω usb debbuging

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, μερικές φορές το κινητό xωρίς να έχει πειραχτεί κάτι δεν έχει καθόλου σήμα και πρέπει να το κλείσω για να έχει πάλι.Αυτό μου συνέβει 3-4 φορές. Έχει συμβεί και σε άλλους? Έχω AOSP V4 laek 17, έκδοση kernel 3.4.67 ,MOLY.WR8 κλπ αν τα γράφω σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, μερικές φορές το κινητό xωρίς να έχει πειραχτεί κάτι δεν έχει καθόλου σήμα και πρέπει να το κλείσω για να έχει πάλι.Αυτό μου συνέβει 3-4 φορές. Έχει συμβεί και σε άλλους? Έχω AOSP V4 laek 17, έκδοση kernel 3.4.67 ,MOLY.WR8 κλπ αν τα γράφω σωστά;

 

Ναι συμβαίνει σε πολλούς. Και εμένα ήταν η πρώτη rom που έβαλα και έχανα κλήσεις έτσι. Καλύτερα να πας σε άλλη πιο "φρέσκια" rom

XIAOMI Mi 5s Plus
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από 24 ώρες χρήστης του κινητού με HTC Sense 5.5 που το κατέβασα και το πέρασα από εδώ. Να σημειώσω ότι το δουλεύω με μία κάρτα sim της wind και την οποία την έχω στη θέση GSM (με σκοπό να βάλω μία της cosmote μόλις στρώσει το κινητό στην W/G)

 

Πρώτες εντυπώσεις:

- Καμία σχέση με τη stock. Κλάσεις ανώτερη rom.

- Το launcher ψιλοαπαράδεκτο. Έβαλα Nova που είναι κλάσεις ανώτερο.

- Τα θέματα με το back button σχεδόν εξαλείφθηκαν. Μη πω εντελώς.

- Η rom έχει θέμα με το bluetooth. Μπορείς να στείλεις αλλά δεν μπορείς να λάβεις.

- Το sim unlock keyboard δεν φαίνεται. Στην αρχή ζορίστηκα για να καταλάβω το πως ξεκλειδώνει. Απλά υπάρχει χωρίς να φαίνεται.

- Wifi/hotspot/data/root/google apps όλα ΟΚ

- Έχει ένα σύμβολο για να επεξεργαστείς τις συντομεύσεις του drop down αλλά δεν δουλεύει.

- Η stock εφαρμογή για μηνύματα έχει το κλασσικό πρόβλημα των 70 χαρακτήρων.

- Στις ρυθμίσεις η επιλογή για "Ζωντανές ταπετσαρίες" βγάζει error και τερματίζει.

- Το ξεκλείδωμα της οθόνης είναι απαίσιο. Αν το κάνεις μία φορά και δεν πιάσει, μετά παιδεύεσαι 5-6 φορές για να πιάσει.

- Έχει επιλογές όπως DO NOT DISTURB και HTC MINI+ που ακόμα δεν έχω καταλάβει την λειτουργία τους. Μου φαίνεται ότι δεν δουλεύουν. Το DND το'χεις δε το'χεις ενεργοποιημένο, χτυπάει κανονικά στις κλήσεις. Λίγο που διάβασα το DND λέει κάτι για υπηρεσία πάροχου και ενεργοποίηση αλλά δεν πολυκατάλαβα.

- Με την stock εφαρμογή για κάμερα δεν τρελάθηκα με το αποτέλεσμα. Θ'αρχίσω να δοκιμάζω άλλες.

- Ακολούθησα τους οδηγούς για screenshot με power και home αλλά δεν κατάφερα να πάρω screenshot.

- Χθες το έπιασα και άρχισα τα flash-αρισματα με 84%. Μετά backup και κόντρα backup. Εγκατάσταση εφαρμογών και λίγο παιχνίδι το βράδυ. Wifi μόνιμα ανοιχτό και πριν λίγο(σχεδόν 24 ώρες από τη στιγμή που το πλάκωσα) είχε 10% και το έβαλα για φόρτιση.

- Ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης πλέον είναι αισθητά μεγαλύτερος απ'ότι ήτανε με τη stock rom. Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο ήτανε πριν αλλά τώρα μου λέει συνολικός χώρος 11,22GB που μετά απο 220 εφαρμογές έχω διαθέσιμα 7,91GB. Με την stock είχα διαθέσιμα γύρω στα 3GB.

 

Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι προς το παρόν. Αν χρειαστεί θα επανέλθω.

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος συγκριτικά με την stock rom. Πολύ γρήγορη και πολύ όμορφη με το Nova launcher που έβαλα. Επίσης αναθάρρησα γιατί είχα απογοητευτεί πολύ με το κουμπί back και τώρα μου δουλεύει μια χαρά. Για το bluetooth που θεωρώ πως είναι το μοναδικό πρόβλημα τώρα, θα κάτσω να το ψάξω. Θα μείνω μ'αυτή τη rom για καιρό πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Από την Facebook σελίδα της XtremeVanilla

 

Αυτή η 2.1 βγήκε πουθενά ή έδωσαν πρώτα το changelog και τώρα έχουν κάτσει και τη φτιάχνουν; :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η 2.1 βγήκε πουθενά ή έδωσαν πρώτα το changelog και τώρα έχουν κάτσει και τη φτιάχνουν; :D

 

ηταν να την ανεβασει χθες αλλα εγραψε στο φεις οτι θα αργησει λογω εξετασεων, μαλλον ειναι πιτσιρικας ο developer :p αλλα μπραβο του για την πολυ καλη ρομ :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, μερικές φορές το κινητό xωρίς να έχει πειραχτεί κάτι δεν έχει καθόλου σήμα και πρέπει να το κλείσω για να έχει πάλι.Αυτό μου συνέβει 3-4 φορές. Έχει συμβεί και σε άλλους? Έχω AOSP V4 laek 17, έκδοση kernel 3.4.67 ,MOLY.WR8 κλπ αν τα γράφω σωστά;

 

Το ίδιο συμβαίνει και σ' εμένα με την emui unicom. Μάλλον είναι πρόβλημα hardware. Οι ειδικοί μπορεί να ξέρουν περισσότερα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...