Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το κινητο ανοίγει;

 

ανοίγει αλλά δείχνει μόνο το logo της ρομ να αναβοσβήνει αυτό γίνεται και όταν το συνδέω στο pc

χωρίς μπαταρία συνδεμένο στο pc δεν ανοίγει.

το ygdp δεν λειτουργεί λέει ότι γίνεται και με sp flash tool στο modaco

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αφού έκανα root το κινητό, προσπάθησα να αλλάξω τη Recovery, ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού.

Απο τη στιγμή που έκανα Recovery update από MobileUncle Tools, δε μπορώ να μπω σε recovery mode.

Πατάω + και ΟΝ/ΟFF (και άλλους συνδυασμούς) και απλά κάνει boot το κινητό κανονικά.

Δε μπορεί να κάνει ούτε factory reset. Please, βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.εχω ψαξει αρκετα στο φορουμ αλλα δεν εχω βρει κατι και συγγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα αυτο που θα ρωτησω.Παρελαβα εχτες το κινητο απειραχτο.Το παρηγγειλα απο το minideal με το Root τικαρισμενο.δεν εχω πειραξει τιποτα.Εχω μερικα προβληματακια.

1.Εχω την εκδοση του κινητου coolife 0.36 και παταω στο wireless update και μου βρισκει το 0.39 την κανω download οποτε μετα παταω να κανω install,κανει Restart κ μ βγαζει το ανδροιδ και γραφει ενημερωση συστηματος μετα απο λιγο σφαλμα.οποτε δεν μου κανει update

2.Στις ρυθμισεις οποτε ανοιγω την επιλογη χρηση δεδομενων κρασαρουν οι ρυθμισεις.μονο σε αυτη την επιλογη κρασαρουν οι ρυθμισεις.

3.Ειναι αρκετα φορτωμενο με Antivirus μεσα ram booster kai battery εφαρμογες οι οποιες δεν σβηνονται παρα μονο διακοπτονται

4.Οταν το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο παρατηρησα οτι μου τρωει μπαταρια ενω διαβασα σε μερικους οτι μολις το κλειδωνουν η μπαταρια τους δεν πεφτει.

5.Οταν ανοιγω χαρτες δεν μου βρισκει στιγμα και μετα απο λιγο μου κρασαρουν και οι χαρτες Google .

Επισης να ανφερω οτι εχω κανει και μια επαναφορα αλλα παλι τα ιδια

Σας ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων.ερχομαι απο απογοητευση ενος elephone και σε γενικες γραμμες με το coolpad ειμαι ικανοποιημενος.

Edited by virvilis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αφού έκανα root το κινητό, προσπάθησα να αλλάξω τη Recovery, ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού.

Απο τη στιγμή που έκανα Recovery update από MobileUncle Tools, δε μπορώ να μπω σε recovery mode.

Πατάω + και ΟΝ/ΟFF (και άλλους συνδυασμούς) και απλά κάνει boot το κινητό κανονικά.

Δε μπορεί να κάνει ούτε factory reset. Please, βοήθεια!

Ποιο recovery Δοκίμασε να περασεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αφού έκανα root το κινητό, προσπάθησα να αλλάξω τη Recovery, ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού.

Απο τη στιγμή που έκανα Recovery update από MobileUncle Tools, δε μπορώ να μπω σε recovery mode.

Πατάω + και ΟΝ/ΟFF (και άλλους συνδυασμούς) και απλά κάνει boot το κινητό κανονικά.

Δε μπορεί να κάνει ούτε factory reset. Please, βοήθεια!

 

Σελίδα 582 βήμα βήμα από τον Christos_Tz

Σελίδα 533 όλες οι recοvery από τον Mixanikosgr.

Το ίδιο είχα πάθει και εγώ. Μόλις έβαλα την twrp 2.0.6.0 την πήρε και μετά δέχτηκε την cwm 6.0.5.0.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.εχω ψαξει αρκετα στο φορουμ αλλα δεν εχω βρει κατι και συγγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα αυτο που θα ρωτησω.Παρελαβα εχτες το κινητο απειραχτο.Το παρηγγειλα απο το minideal με το Root τικαρισμενο.δεν εχω πειραξει τιποτα.Εχω μερικα προβληματακια.

1.Εχω την εκδοση του κινητου coolife 0.36 και παταω στο wireless update και μου βρισκει το 0.39 την κανω download οποτε μετα παταω να κανω install,κανει Restart κ μ βγαζει το ανδροιδ και γραφει ενημερωση συστηματος μετα απο λιγο σφαλμα.οποτε δεν μου κανει update

2.Στις ρυθμισεις οποτε ανοιγω την επιλογη χρηση δεδομενων κρασαρουν οι ρυθμισεις.μονο σε αυτη την επιλογη κρασαρουν οι ρυθμισεις.

3.Ειναι αρκετα φορτωμενο με Antivirus μεσα ram booster kai battery εφαρμογες οι οποιες δεν σβηνονται παρα μονο διακοπτονται

4.Οταν το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο παρατηρησα οτι μου τρωει μπαταρια ενω διαβασα σε μερικους οτι μολις το κλειδωνουν η μπαταρια τους δεν πεφτει.

5.Οταν ανοιγω χαρτες δεν μου βρισκει στιγμα και μετα απο λιγο μου κρασαρουν και οι χαρτες Google .

Επισης να ανφερω οτι εχω κανει και μια επαναφορα αλλα παλι τα ιδια

Σας ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων.ερχομαι απο απογοητευση ενος elephone και σε γενικες γραμμες με το coolpad ειμαι ικανοποιημενος.

Αν θέλεις να ανεβεις 10 κλάσεις παραπάνω θα αλλαξεις ρομ!!!έχει αρκετες αξιολογες...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ανεβεις 10 κλάσεις παραπάνω θα αλλαξεις ρομ!!!έχει αρκετες αξιολογες...

 

Τι μου προτεινεις?θελω πολυ καλη μπαταρια και να ειναι οσο πιο απλη γινεται.ελαφρια και αυθεντικη οπως το κλασσικο Android και επισης να ξεπεραστουν τα παραπανω προβληματα

Edited by virvilis
Link to comment
Share on other sites

Τι μου προτεινεις?θελω πολυ καλη μπαταρια και να ειναι οσο πιο απλη γινεται.ελαφρια και αυθεντικη οπως το κλασσικο Android και επισης να ξεπεραστουν τα παραπανω προβληματα

xTremeVanilla έχει αναφερθεί στις τελευταίες σελίδες αρκετά θα μεινεις ικανοποιημένος...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω, χρειαζομαι οπωδηποτε sd card για να εγκαταστησω custom recovery ? δεν θα δουλεψει αν ειναι στον χωρο του κινητου;
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω, χρειαζομαι οπωδηποτε sd card για να εγκαταστησω custom recovery ? δεν θα δουλεψει αν ειναι στον χωρο του κινητου;

Θα γίνει καλύτερη εγκατάσταση αν έχεις sd card (γνώμη μου )καθώς κανείς καθαροτερη εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει καλύτερη εγκατάσταση αν έχεις sd card (γνώμη μου )καθώς κανείς καθαροτερη εγκατάσταση

 

εβαλα sd τελικα για να κανω και wipe σε system και internal storage, περασα την τελευταια twrp απο τον θειο mtk και εβαλα την xtreme vanilla, πολυ καλη φαινεται, οποιος εχει την ρομ αν μπορει να μου πει, σε ολους σας εβγαλε το σφαλμα με τα google services ? γιατι δεν βλεπω κατι, η το κανει μετα απο ωρα;

Link to comment
Share on other sites

εβαλα sd τελικα για να κανω και wipe σε system και internal storage, περασα την τελευταια twrp απο τον θειο mtk και εβαλα την xtreme vanilla, πολυ καλη φαινεται, οποιος εχει την ρομ αν μπορει να μου πει, σε ολους σας εβγαλε το σφαλμα με τα google services ? γιατι δεν βλεπω κατι, η το κανει μετα απο ωρα;

Έχει αναφερθεί σε μερικές σελίδες πίσω ότι θέλει απεγκατασταση το Google services και περνας άλλο,αν δεν βαριεσαι ψαξε το γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Περασα κ την MIUI6 απο NEEDROM, φαινεται οτι κανει πολυ καλη δουλεια το παλικαρι με συνεχομενα update. Μου αρεσε εμφανισιακα κ ειναι σε πολυ πολυ καλο δρομο. Εχει κατι bugιδια αλλα τα λυνει στις επομενες εκδοσεις. Δεν εχει Ελληνικα προς το παρον αλλα χρησιμοποειται πολυ ανετα.

 

+1

Ελληνικό μενού δεν έχει άλλα στο keyboard έχει κανονικά Ελληνικά.

Παρόλο τα χαζοbugs είναι όμορφη και πλήρως λειτουργική rom.

Ότι πρέπει για τους miui fans ;)

Link to comment
Share on other sites

+1

Ελληνικό μενού δεν έχει άλλα στο keyboard έχει κανονικά Ελληνικά.

Παρόλο τα χαζοbugs είναι όμορφη και πλήρως λειτουργική rom.

Ότι πρέπει για τους miui fans ;)

 

Κρατατε μας ενημεροους μολις εξαφανισθουν τα bugs για να την περασουμε,εγω πρωτη φορα εβαλα miui στο f1 απ'ολα τα τα android τηλ. που ειχα και εφαγα καψουρα με τις miui,αν η v5 ειχε καλη καμερα δεν θα την αλλαζα με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί σε μερικές σελίδες πίσω ότι θέλει απεγκατασταση το Google services και περνας άλλο,αν δεν βαριεσαι ψαξε το γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς...

 

μα εψαξα και διαβασα απλα δεν μου το κανει, και εκανα update ολα τα gapps και λειτουργουν, να το κανω ετσι και αλλιως η να το αφησω, αυτο ειναι το θεμα μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κολλήσει με την L του rmg. Καλή ρομ, ισάξια με την βανίλα αλλά μου αρέσει πολύ που κρύβει το εικονίδιο της ανενεργής σιμ. Ξέρουμε κανένα app ή άλλη ρομ που να το κάνει; Ή μόνο με smali hack;
Link to comment
Share on other sites

Από την Facebook σελίδα της XtremeVanilla

 

#‎xTremeVanilla_v2‬.1 (Bug Fixing Update)

Changelogs:

- Wiped Apollo

- Added Latest Walkman

- Battery Booster Script

- Performance Tweaks Added

- Low Signal/Signal Drop Fixed

- DSP Manager Wiped

- Added Viper4Android FX

- Change In Lib Files

Link Will Be Live Soon Sorry For Delay '&&' It Will Be A Small Update Package emoticon kiki

‪#‎thedevilashish‬

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφερα τελικα και περασα και εγω σε vanilla απροβληματιστη χωρις ερρορ απο google service μεχρι στιγμης
Link to comment
Share on other sites

Από την Facebook σελίδα της XtremeVanilla

 

 

Μακαρι!!!! Γιατι αν εξαιρεσεις κατι τσαλιμακια που μου κανει με το σημα, ειναι καταπληκτικη ρομ!!!!

Link to comment
Share on other sites

στην vanilla σας δουλευει το location με μονο wifi η δεδομενα διχως gps ? εμενα μερικως, δηλαδη στους χαρτες και στο facebook βρισκει που ειμαι, αλλα σε κατι εφαρμογες τυπου φαρμακεια και xrysos farmacies μου λεει ανοιξτε το gps
Link to comment
Share on other sites

δεν μου ανοίγει το πρόγραμμα YGDP tool έχω vista

 

Εγκατάσταση ως διαχειριστής και βάλε συμβατότητα xp.

 

Αν δεν σου δουλέψει τελικά με ygdp,

έχεις ακόμη τη μεθοδο unbrick guide μέσω spflash tools

ή μέσω του επίσημου λογισμικού coolpad download assistant σε fast boot mode, όπου θα φλασάρεις μια επίσημη ρομ μορφής .cpb

Link to comment
Share on other sites

μα εψαξα και διαβασα απλα δεν μου το κανει, και εκανα update ολα τα gapps και λειτουργουν, να το κανω ετσι και αλλιως η να το αφησω, αυτο ειναι το θεμα μου

 

φίλε απλή λογική είναι...ότι δουλεύει δεν το πειράζεις..

 

Εάν σου παρουσιάσει σφάλμα(αν θυμάμαι καλά το βγάζει μόλις ενεργοποιήσεις το gravity?),από εκεί που κατέβασες την ρομ,έχει και το φιχ.το περνάς κανονικά μέσω ρεκοβερυ και όλα καλά.Δεν θες πλέον να βγάλεις/περάσεις καινούρια gapps...απλά flashαρε το φιχ.Εάν θες πέρασε το και τώρα να είσαι οκ στο μέλλον

Edited by Bin
:X
Link to comment
Share on other sites

φίλε απλή λογική είναι...ότι δουλεύει δεν το πειράζεις..

 

Εάν σου παρουσιάσει σφάλμα(αν θυμάμαι καλά το βγάζει μόλις ενεργοποιήσεις το gravity?),από εκεί που κατέβασες την ρομ,έχει και το φιχ.το περνάς κανονικά μέσω ρεκοβερυ και όλα καλά.Δεν θες πλέον να βγάλεις/περάσεις καινούρια gapps...απλά flashαρε το φιχ.Εάν θες πέρασε το και τώρα να είσαι οκ στο μέλλον

 

ναι φιλε αυτο εκανα και εγω, και το gravity εχω ενεργοποιησει και πανε ολα ρολοι και το αφησα ετσι, μονο με το location εχω καποια θεματακια που εγραψα πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να κάνω install τον driver για vista από mtk driver.rar και με συμβατότητα.

στον οδηγό unbrick

βοήθεια

τους εγκατέστησα

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...