Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κινητό δεν λειτουργεί τι να κάνω έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους το θέμα είναι ότι στην μέθοδο unbrick στην πρώτη σελίδα του θέματος πάω να κάνω install τους drivers για vista και δεν γίνονται γιατί;

με ποιον τρόπο τους κάνω install από το αρχείο mtk driver.rar

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

ανακαλυψα κατι σημερα που σφραγιζει την vanilla ως καλυτερη μεχρι στιγμης rom --> Υποστηριζει 3g και στις 2 sim!
.

 

Εγω το διαπιστωσα αυτο στην mlais aosp 4.4.3 algorithm.το δοκιμασα απο περιεργεια και ναι...δουλεψε!!!το θεμα ειναι γιατι την συσκευη την δινουν στα χαρακτηριστικα ετσι?οτι υποστηριζει 3g μονο στην πρωτη θυρα?αφου ετσι οπως φαινεται ειναι θεμα ρομ και οχι hardware...

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτό ισχυει.πολύ θετικό αυτό για την vanilla.

 

πες μου αν θες βήμα βήμα πως να το τσεκάρω και εγω για το 3g οχι τίποτα άλλο αλλά να μαθαίνω τωρα στα γεράματα

Εχω και εγω vanilia

Link to comment
Share on other sites

.

 

Εγω το διαπιστωσα αυτο στην mlais aosp 4.4.3 algorithm.το δοκιμασα απο περιεργεια και ναι...δουλεψε!!!το θεμα ειναι γιατι την συσκευη την δινουν στα χαρακτηριστικα ετσι?οτι υποστηριζει 3g μονο στην πρωτη θυρα?αφου ετσι οπως φαινεται ειναι θεμα ρομ και οχι hardware...

 

Επειδή μπορεί το συγκεκριμένο εξάρτημα/πλακέτα για τις σιμ που φοράει το F1 να το φοράει και κάποιο άλλο πιο ακριβό κινητό της εταιρίας (συχνό φαινόμενο) και απλά να έχουν απενεργοποιήσει με software την δυνατότητα του hardware στα φθηνότερα μοντέλα για να φανεί μετά το ακριβότερο μοντέλο πιο πλούσιο δυνατοτήτων... :lol::cool:

Link to comment
Share on other sites

Η vanilla ως τωρα αρκετα καλη . Δεν μπορω να πω βεβαια οτι εχει καποια διαφορα στην αποδοση με την aosp του maucat.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα .αντιμετωπιζω ενα προβλημα με ενα coolpad f1 συγκεκριμενα ενω συνδεεται στο δικτυο δεν εχω προσβαση στο internet αλλαξα δυο ρομ αλλα το προβλημα παραμενει δοκιμασα και το wifi fix αλλα τιποτα οταν ανοιγοκλεινω το wifi εχω προσβαση σστο ιντερνετ για καποια δευτερα αλλα μετα και παλι χανεται (οταν εχω προσβαση αναβοσβηνουν και τα δυο βελακια του wifi και ξαφνικα το ενα χανεται μαζι και η προσβασησ στο ιντερνετ ).εχει αντιπετωπιση καποιος αλλος κατι παρομοιο ? καμια προταση ?
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το κινητο τα σπαει

Πρωτη μετα νεος κατοχος και εχω ηδη ερωτευτει...:lol:

Ειμαι με laek v4 17 και μεχρι στιγμης ολα καλα. Μονο το gps δεν εχω δοκιμασει ακομα

Aψογο wifi , αυτονομια ΤΡΕΛΗ (ολη μερα του περναω εφαρμογες και απο το 70% πηγε στο 14 μετα απο 4+ ωρες) , ηχος συνομιλιας καμπανα , φορτιζει ΠΟΛΥ γρηγορα , σε κατασταση αναμονης δεν χαλαει ΚΑΘΟΛΟΥ μπαταρια

Το μονο που παρατηρησα σε σχεση με το hongmi μου ειναι το πιο αδυναμο σημα. Διπλα διπλα το xiaomi ειχε full σημα ενω το coolpad με το ζορι 3 γραμμες.

Ειναι θεμα ρομ ?

Αληθεια ποια bugs εχει η laek v4 μπας και εντοπισω κανενα ?

Επισης εχω βαλει την lenovo snap it camera γκουχου version και ειναι μια χαρα οι φωτογραφιες

Η Open camera του "παει" καλυτερα ?

Επισης επειδη αναφερθηκε και εδω και στην laek v4 εχει 3g σημα και στα 2 slot

Τωρα εχω μια wind στο slot υποτιθεται ειναι gsm και εχω κανονικα 3g σημα (Η+)

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

πες μου αν θες βήμα βήμα πως να το τσεκάρω και εγω για το 3g οχι τίποτα άλλο αλλά να μαθαίνω τωρα στα γεράματα

Εχω και εγω vanilia

Πας ρυθμισεις-περισσοτερα-δικτυα-υπηρεσια 3g και ρυθμίζεις πια απο τις 2 καρτες θες να έχει 3g.

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως με AOSP 4.2.2 από Jonzalvo στο antutu μαμάει...

http://www.myphone.gr/forum/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=5969544#editpost

Πράγματι πολύ καλό σκορ.η vanilla σε εμένα έδωσε 32500.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτην εννοούσα. Δεν υπαρχει κατι που να λειτουργει 100% κομπλε απο EMUI3. Κριμα κ ειναι πολυ προσεγμενη, θα συνεχισω να δοκιμαζω παντως μπας κ βρουμε καμιά.

Λεω να δοκμιμασω COOLUI6 καποια στιγμη κ να συνεχισω με τις MIUI6. Αν ανακαλυψω κατι καλο θα ενημερωσω.

 

MIUI6 rom βγαίνουν αβέρτα και από τους κινέζους. Άρα ασχολούνται πολλοί. Πιστεύω σε λίγο θα έχουμε μιά πλήρως λειτουργική miui6. Αν ασχολούνταν και ο Xs θα την είχαμε γρηγορότερα

 

ή να το κάνω με ygdp tools;

νομίζω ότι δεν γίνεται με ygdp γιατί δεν μπορώ να μπω σε recovery ούτε να ενεργοποιήσω usb debbuging

 

Δεν θέλει το YGDP tools ούτε recovery ούτε usbdebugging, αρκεί να περάσεις τους drivers σωστά.

Σε άλλο PC με XP ή 7, στο δικό σου με vista δεν γίνεται μάλλον για κάποιο λόγο (firewall,κακό καλώδιο, κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το κινητο τα σπαει

Πρωτη μετα νεος κατοχος και εχω ηδη ερωτευτει...:lol:

Ειμαι με laek v4 17 και μεχρι στιγμης ολα καλα. Μονο το gps δεν εχω δοκιμασει ακομα

Aψογο wifi , αυτονομια ΤΡΕΛΗ (ολη μερα του περναω εφαρμογες και απο το 70% πηγε στο 14 μετα απο 4+ ωρες) , ηχος συνομιλιας καμπανα , φορτιζει ΠΟΛΥ γρηγορα , σε κατασταση αναμονης δεν χαλαει ΚΑΘΟΛΟΥ μπαταρια

Το μονο που παρατηρησα σε σχεση με το hongmi μου ειναι το πιο αδυναμο σημα. Διπλα διπλα το xiaomi ειχε full σημα ενω το coolpad με το ζορι 3 γραμμες.

Ειναι θεμα ρομ ?

Αληθεια ποια bugs εχει η laek v4 μπας και εντοπισω κανενα ?

Επισης εχω βαλει την lenovo snap it camera γκουχου version και ειναι μια χαρα οι φωτογραφιες

Η Open camera του "παει" καλυτερα ?

Επισης επειδη αναφερθηκε και εδω και στην laek v4 εχει 3g σημα και στα 2 slot

Τωρα εχω μια wind στο slot υποτιθεται ειναι gsm και εχω κανονικα 3g σημα (Η+)

Εγω θα ελεγα να βαλεις καμια ρομ πιο φρεσκια αλλα αμα σου δουλεύει καλά και δεν εχεις προβλήματα μην την αλλαζεις.όσο για το 3g όπως αναφέρθηκε μπορεί να έχει και στις 2 καρτες αρκεί να το υποστηριζει η Ρομ.προφανώς η leak το υποστηριζει.

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια αποψη εχω και εγω

Οτι δεν με πειραζει , δεν το πειραζω

Μια απορια

Οσοι ειχαν παλιοτερα laek v4 και αλλαξαν ρομ παρατηρησαν βελτιωση στο σημα ?

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας για κινητό, διάβασα πάρα πολύ στα forum και κατέληξα στα εξής 3:

(με σειρά.)

 

1) JIAYU G4S

2) Lenovo A806

3) Coolpad F1

 

και τα 3 φαίνονται πολύ καλά κινητά. Απλά θα ήθελα γνώμες απο κάποιον που ξέρει ή που έχει καποιο απο αυτά, για το ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Thx!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει το YGDP tools ούτε recovery ούτε usbdebugging, αρκεί να περάσεις τους drivers σωστά.

Σε άλλο PC με XP ή 7, στο δικό σου με vista δεν γίνεται μάλλον για κάποιο λόγο (firewall,κακό καλώδιο, κλπ κλπ)

 

θα το δοκιμάσω το απόγευμα για ποιο λόγο δημιουργήθηκε το μπρικ αυτό να φταίει το recovery;η ρομ δεν πιστεύω s5 πέρασα

ποιο recovery να περάσω μετά;

σε ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας για κινητό, διάβασα πάρα πολύ στα forum και κατέληξα στα εξής 3:

(με σειρά.)

 

1) JIAYU G4S

2) Lenovo A806

3) Coolpad F1

 

και τα 3 φαίνονται πολύ καλά κινητά. Απλά θα ήθελα γνώμες απο κάποιον που ξέρει ή που έχει καποιο απο αυτά, για το ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Thx!

 

Ετυχε να εχω δουλεψει και τα τρια,αν αγοραζα παλι,το f1 θα ηταν η επιλογη μου.:)

Link to comment
Share on other sites

ανακαλυψα κατι σημερα που σφραγιζει την vanilla ως καλυτερη μεχρι στιγμης rom --> Υποστηριζει 3g και στις 2 sim!

Πολύ καλή όντως. Το μόνο που αντιμετωπίζω και ελπίζω να το διορθώσει είναι ότι κολλάει αρκετά το δίκτυο. Δηλαδή δείχνει ότι έχω σήμα αλλά όταν κάποιος πάει να με πάρει είναι κλειστό. Φτιάχνει με άνοιγμα - κλείσιμο του flight Mode

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα

του περασα σημερα το πρωι τη lenovo snapit camera και μου εκανε κατι περιεργα κολληματα και την διεγραψα.

Απο εκεινη την στιγμη κ μετα δεν λειτουργει σωστα η αυτοματη περιστροφη οταν ειμαι στην συλλογη με τα αλμπουμ των φωτογραφιων,εκανα 2 restart αλλα τιποτα.ξερει καποιος κατι??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα

του περασα σημερα το πρωι τη lenovo snapit camera και μου εκανε κατι περιεργα κολληματα και την διεγραψα.

Απο εκεινη την στιγμη κ μετα δεν λειτουργει σωστα η αυτοματη περιστροφη οταν ειμαι στην συλλογη με τα αλμπουμ των φωτογραφιων,εκανα 2 restart αλλα τιποτα.ξερει καποιος κατι??

Δοκίμασε να μπει recovery mode και κάνε wipe cache /dalvik cache η βγαλε την μπαταρία για 1 λεπτο

Για κάμερα Δοκίμασε την open camera από playstore

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή όντως. Το μόνο που αντιμετωπίζω και ελπίζω να το διορθώσει είναι ότι κολλάει αρκετά το δίκτυο. Δηλαδή δείχνει ότι έχω σήμα αλλά όταν κάποιος πάει να με πάρει είναι κλειστό. Φτιάχνει με άνοιγμα - κλείσιμο του flight Mode

 

χμμ..δεν το εχω αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπει recovery mode και κάνε wipe cache /dalvik cache η βγαλε την μπαταρία για 1 λεπτο

Για κάμερα Δοκίμασε την open camera από playstore

 

thanks Σαββα,κομπλε εστρωσε ;)

Link to comment
Share on other sites

χμμ..δεν το εχω αυτο

 

Το δουλεύω στην Μεγάλη Βρετανία και κυρίως στην επαρχία που έχει τραγική κάλυψη. Ίσως παίζει ρόλο αν αλλάζεις κεραίες κινητής συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Το δουλεύω στην Μεγάλη Βρετανία και κυρίως στην επαρχία που έχει τραγική κάλυψη. Ίσως παίζει ρόλο αν αλλάζεις κεραίες κινητής συχνά.

Και στο μεγαλο χωριο της Αθηνας μου συμβαινει συχνα και πρεπει να το βαλωβγαλω σε flight mode.

 

Παρατηρησα οτι συμβαινει οταν μπαινω σε μετρο και χανεται το σημα και δεν επανερχεται ποτε....

 

Vodafone - Laek V4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! κάτοχος 5 μερών της κινητάρα μας! πέρασα την vanilla και όλα τέλεια!μόνο το κουμπί back δε πιάνει πάντα με την πρώτη! και το πρόλημα που έχω είναι ότι χρησιμοποιώ το contacts+ για επαφες και μηνύματα αλλα ενω μου στέλνουν μηνυματα απο μερικές επαφες δε μου τα εφμανιζει! τι μπορεί να φταίει??
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει το YGDP tools ούτε recovery ούτε usbdebugging, αρκεί να περάσεις τους drivers σωστά.

Σε άλλο PC με XP ή 7, στο δικό σου με vista δεν γίνεται μάλλον για κάποιο λόγο (firewall,κακό καλώδιο, κλπ κλπ)

 

θα το δοκιμάσω το απόγευμα για ποιο λόγο δημιουργήθηκε το μπρικ αυτό να φταίει το recovery;η ρομ δεν πιστεύω s5 πέρασα

ποιο recovery να περάσω μετά;

σε ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

 

Στον οδηγό εκεί που λέει ''πέρασμα custom recovery'' θα πάρεις το αρχείο της CWM English 6.0.5.0 μορφής recovery.img και θα το αντιγράψεις.

Όταν μετά σου ανοίξει το τηλέφωνο θα έχεις ήδη περασμένo τo recovery

και θα μπορείς να φλασάρεις μια άλλη ρομ, αφού κάνεις φυσικά τα wipes.

 

@gsouflas

μήπως έχεις κάποια νούμερα με +30 και κάποια χωρίς?

Διόρθωσέ τα με το number fixer από το playstore.

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...