Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα μου φαίνεται ότι υστερεί σε χαμηλό φωτισμό χωρίς φλας αρκετά σε σχέση με την maucat (που χρησιμοποιώ) και σίγουρα σε σχέση με την S5.

Αν δεν βαριέσαι δοκίμασε, γιατί εσύ είσαι πολύ πιο "ψείρας" στις συγκρίσεις!! και η άποψή σου ...βαρύνουσα.

Είχα την vanilla και πήγα πίσω στην s5,καμία σχέση, η κάμερα υστερεί αρκετά σε χαμηλό φωτισμό....η s5 έχει την καλύτερη κάμερα!και δεν το λέω μόνο σαν "mb "εκτυπωσα φώτο με την σελφοκαμερα και σε όσους έλεγα ότι είναι με την μπροστινή δεν με πίστευαν!

Ωρα να δοκιμασω την vanilla.. ;)

 

Εδιτ

Ακυρο... Προς το παρόν... Αρνητικά σχόλια στο μοδακο για φωτο...

Αν δεν σου κανει κοπο, ανέβασε ανάλογο σοτ σε απόλυτο σκοταδι μονο με φλας. (με iso μεγαλύτερο του 1200)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Είχα την vanilla και πήγα πίσω στην s5,καμία σχέση, η κάμερα υστερεί αρκετά σε χαμηλό φωτισμό....η s5 έχει την καλύτερη κάμερα!και δεν το λέω μόνο σαν "mb "εκτυπωσα φώτο με την σελφοκαμερα και σε όσους έλεγα ότι είναι με την μπροστινή δεν με πίστευαν!

 

Σαββα,

Το ήξερα-υποψιαζόμουν..

Κάτι είχα διαβάσει σε κάποιο κινέζο-ινδικό-ινδονισιακό φόρουμ, με μετάφραση γουγλη που στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορούσα να καταλάβω επακριβώς τι εννοούσε διότι η απόδοση (στα Αγγλικά) δεν ήταν η καλυτερη

 

Γι αυτό ζήτησα συγκεκριμένη λήψη...

 

Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά με δεδομένο ότι οι 422

δεν φημίζονται για τις φωτογραφικές τους επιδόσεις, αυτο που συμβαίνει με την S5, ανατρέπει τα δεδομένα..

Σε σημείο, να ¨θυσιάσω¨ +1,5 ώρα οθόνης, σε σχέση με την βανίλα, και +3 ώρες οθόνης σε σχέση με την α310 (της οποίας είμαι φανατικός υποστηρικτής).;)

 

Εκανα κι εγώ εκτύπωση, απογευματινή λήψη τοπίου, με μέτριο φωτισμό, και η φωτό, μιλάμε είναι για πόστερ.!! :p

 

Αναμένεται, νέα έκδοση της βανιλα..

(φαίνεται οτι, τοσο τα τσακαλάκια στην σαμσουνγκ, οσο και ο ¨πόρτερ¨, καναν καλή δουλεια στο κομμάτι αυτό).:lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σας το ειπα απ την αρχή οτι η vanilla σε χαμηλό φωτισμό δεν ήταν ότι καλυτερο,την είχα παρομοιάσει με jb αν θυμάστε και μου είχατε πει και η s5 ειναι jb.

Και χωρίς να έχω γνώσεις επι του θέματος.

Παρολαυτά είναι η καλύτερη rom αν εξαιρεσεις τις φωτό σε χαμηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πάντα πρέπει να βάζω το Mode στην camera στο sports για να μην βγαίνει θολή η φωτογραφία.(Με algorom)
Link to comment
Share on other sites

Σαββα,

Το ήξερα-υποψιαζόμουν..

Κάτι είχα διαβάσει σε κάποιο κινέζο-ινδικό-ινδονισιακό φόρουμ, με μετάφραση γουγλη που στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορούσα να καταλάβω επακριβώς τι εννοούσε διότι η απόδοση (στα Αγγλικά) δεν ήταν η καλυτερη

 

Γι αυτό ζήτησα συγκεκριμένη λήψη...

 

Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά με δεδομένο ότι οι 422

δεν φημίζονται για τις φωτογραφικές τους επιδόσεις, αυτο που συμβαίνει με την S5, ανατρέπει τα δεδομένα..

Σε σημείο, να ¨θυσιάσω¨ +1,5 ώρα οθόνης, σε σχέση με την βανίλα, και +3 ώρες οθόνης σε σχέση με την α310 (της οποίας είμαι φανατικός υποστηρικτής).;)

 

Εκανα κι εγώ εκτύπωση, απογευματινή λήψη τοπίου, με μέτριο φωτισμό, και η φωτό, μιλάμε είναι για πόστερ.!! :p

 

Αναμένεται, νέα έκδοση της βανιλα..

(φαίνεται οτι, τοσο τα τσακαλάκια στην σαμσουνγκ, οσο και ο ¨πόρτερ¨, καναν καλή δουλεια στο κομμάτι αυτό).:lol:

Συμφωνώ! Είναι το τι "ζητάει"ο καθένας...εγώ προσωπικά θέλω καλή κάμερα,δεν με ενδιαφέρει αν είναι 4.4.2 η 4.2.2,ούτε αν με την s5 βγαζω 30'λιγότερη οθόνη!!!για μένα η s5 είναι η καλύτερη rom...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Είναι το τι "ζητάει"ο καθένας...εγώ προσωπικά θέλω καλή κάμερα,δεν με ενδιαφέρει αν είναι 4.4.2 η 4.2.2,ούτε αν με την s5 βγαζω 30'λιγότερη οθόνη!!!για μένα η s5 είναι η καλύτερη rom...

 

και μένα μου άρεσε αν και έχω δει από ρομ την aosp mlais και την official

ωραία rom και πρωτότυπο περιβάλλον στα settings δεν το είχα ξαναδεί και multi

ξήλωμα οι κινεζιές

και γω γιαυτό την διάλεξα για την κάμερα από το ένα post του jpower73

θα περάσω και a better και lg της free εκδόσεις να δω ποια θα αγοράσω....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την s5. Πέρα από τα notification, που είναι ότι είναι και από τις μισές ρυθμίσεις που δεν δουλεύουν στα settings, έβγαλα μια φώτο στο δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό χωρίς φλας και με την στοκ εφαρμογή και με την lgcamerapro. Πολύ κόκκος και το μέγεθος στα 4mb κοντά. Στα 20mp, 100% ποιότητα κτλ. Τι συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την s5. Πέρα από τα notification, που είναι ότι είναι και από τις μισές ρυθμίσεις που δεν δουλεύουν στα settings, έβγαλα μια φώτο στο δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό χωρίς φλας και με την στοκ εφαρμογή και με την lgcamerapro. Πολύ κόκκος και το μέγεθος στα 4mb κοντά. Στα 20mp, 100% ποιότητα κτλ. Τι συμβαίνει;

Τι έχουν τα notifications?Δοκίμασε λίγο την open camera από playstore

Link to comment
Share on other sites

το έφτιαξα ευχαριστώ πολύ όλους και εσένα mixanikosgr χρησιμοποίησα την μέθοδο soda rom από modaco και έφτιαξε

το θέμα από ότι κατάλαβα είναι ότι flasara το recovery4.img από needrom χωρίς να αλλάξω όνομα... και δημιούργησε πρόβλημα

τρελόοο παίδεμα 12 ώρες...

πέρασα s5 ρομ αλλά το θέμα είναι ότι δεν λειτουργεί το play store αλλά έχω recovery και root xexe ;)

Ποια ακριβως ρομ χρησιμοποιησες και με ποιο εργαλειο τελικα τα καταφερες γιατι ακριβως το ιδιο επαθε φιλος μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουν τα notifications?Δοκίμασε λίγο την open camera από playstore

 

Αυτό που έχουν σε κάθε μη aosp rom, δεν είναι παραμετροποιήσιμα. Δοκίμασα την δικιά του και μια 3rd party, δεν νομίζω ότι έχουν να δώσουν κάτι παραπάνω οι υπόλοιπες, όλες με τα ίδια libs παίζουν. Έχει φύγει ήδη...

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβως ρομ χρησιμοποιησες και με ποιο εργαλειο τελικα τα καταφερες γιατι ακριβως το ιδιο επαθε φιλος μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

 

ότι θες με ρωτάς

http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/

 

2) Soda's Factory Rom 015 Flash Tutorial & Tools (tested) θα πατήσεις show και κάνεις ότι λέει

στον οδηγό κατεβάζεις ρομ [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar, All MTK USB Driver 2014.rar , MTK_Driver.rar , SP_Flash_Tools.rar

με windos 7 64bit Πέτυχε σε μένα σε 32bit είναι καλύτερα ή σε xp

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGdzFtOVV3ejlGSlE&usp=sharing&tid=0B4huyVgvdssGMXFTRFJ0QmNoUGc διαβάζεις το doc

σε κάποιο βήμα δεν αφήνεις τα κουμπιά vol+ vol- μέχρι να περάσει την ρομ και να σου εμφανίσει ένα παράθυρο ότι πέτυχε η διαδικασία

 

2) Soda's Factory Rom 015 Flash Tutorial & Tools (tested) θα πατήσεις show και κάνεις ότι λέει

στον οδηγό κατεβάζεις ρομ [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar MTK_phones_flash_driver_64bit.rar MTK.essential.online.ADB.driver.By_MobileUncle

MT6592_SP_Flash_Tool_v5.1348.00

 

με windos 7 64bit Πέτυχε σε μένα σε 32bit είναι καλύτερα ή σε xp

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGdzFtOVV3ejlGSlE&usp=sharing&tid=0B4huyVgvdssGMXFTRFJ0QmNoUGc διαβάζεις το doc

σε κάποιο βήμα δεν αφήνεις τα κουμπιά vol+ vol- μέχρι να περάσει την ρομ και να σου εμφανίσει ένα παράθυρο ότι πέτυχε η διαδικασία

νομίζω αυτά είναι που πρέπει να κατεβάσεις όχι αυτα που είναι στο προηγούμενο post

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εγκατέστησα την muiu V6 5.2.16 από needrom, η οποία είναι εξαιρετική από πλευράς εμφάνισης κλπ..

Το πρόβλημα είναι όμως οτι υπάρχει πρόβλημα στο google services (unable to sync) σε όλες τις εφαρμογές gmail, music κλπ..

Την έχει βάλει κανείς και έχει δεί το πρόβλημα?? Είναι κρίμα γιατί θέλω μόνο τη miui να έχω και δε ξέρω άν μπορεί να λυθεί με κάποιον τρόπο..

Κάτι διάβασα να κάνω flash το gapps? Γίνεται στη rom αυτή και πότε και πώς πρέπει να το βάλω?

Όποιος έχει χρόνο και θέλει να βοηθήσει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εγκατέστησα την muiu V6 5.2.16 από needrom, η οποία είναι εξαιρετική από πλευράς εμφάνισης κλπ..

Το πρόβλημα είναι όμως οτι υπάρχει πρόβλημα στο google services (unable to sync) σε όλες τις εφαρμογές gmail, music κλπ..

Την έχει βάλει κανείς και έχει δεί το πρόβλημα?? Είναι κρίμα γιατί θέλω μόνο τη miui να έχω και δε ξέρω άν μπορεί να λυθεί με κάποιον τρόπο..

Κάτι διάβασα να κάνω flash το gapps? Γίνεται στη rom αυτή και πότε και πώς πρέπει να το βάλω?

Όποιος έχει χρόνο και θέλει να βοηθήσει.... :)

Δοκίμασε να κατεβάσεις απο το xda καινούργια google services,πάγωσε τα παλιά και τρέξε τα καινούργια μπας και φτιάξει!

http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-google-play-services-t2795911

Link to comment
Share on other sites

ότι θες με ρωτάς

http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/

 

2) Soda's Factory Rom 015 Flash Tutorial & Tools (tested) θα πατήσεις show και κάνεις ότι λέει

στον οδηγό κατεβάζεις ρομ [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar, All MTK USB Driver 2014.rar , MTK_Driver.rar , SP_Flash_Tools.rar

με windos 7 64bit Πέτυχε σε μένα σε 32bit είναι καλύτερα ή σε xp

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGdzFtOVV3ejlGSlE&usp=sharing&tid=0B4huyVgvdssGMXFTRFJ0QmNoUGc διαβάζεις το doc

σε κάποιο βήμα δεν αφήνεις τα κουμπιά vol+ vol- μέχρι να περάσει την ρομ και να σου εμφανίσει ένα παράθυρο ότι πέτυχε η διαδικασία

 

2) Soda's Factory Rom 015 Flash Tutorial & Tools (tested) θα πατήσεις show και κάνεις ότι λέει

στον οδηγό κατεβάζεις ρομ [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar MTK_phones_flash_driver_64bit.rar MTK.essential.online.ADB.driver.By_MobileUncle

MT6592_SP_Flash_Tool_v5.1348.00

 

με windos 7 64bit Πέτυχε σε μένα σε 32bit είναι καλύτερα ή σε xp

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGdzFtOVV3ejlGSlE&usp=sharing&tid=0B4huyVgvdssGMXFTRFJ0QmNoUGc διαβάζεις το doc

σε κάποιο βήμα δεν αφήνεις τα κουμπιά vol+ vol- μέχρι να περάσει την ρομ και να σου εμφανίσει ένα παράθυρο ότι πέτυχε η διαδικασία

νομίζω αυτά είναι που πρέπει να κατεβάσεις όχι αυτα που είναι στο προηγούμενο post

Eυχαριστω πολυ οταν μου το στειλει θα δοκιμασω οτι μου ειπες.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση...δεν αναγνωριζεται η καρτα sd απτο file manager..εχω την ισπανικη 4.2.2. απο jonzalvo..πατησα εντοπισμο σφαλματων απο usb αλλα τιποτα.καμια συμβουλη?

επισης δεν συνδεεται με το pc...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση...δεν αναγνωριζεται η καρτα sd απτο file manager..εχω την ισπανικη 4.2.2. απο jonzalvo..πατησα εντοπισμο σφαλματων απο usb αλλα τιποτα.καμια συμβουλη?

επισης δεν συνδεεται με το pc...:wacko:

Βαλε την σε ενα card reader η σε καποια αλλη συσκευη που να την βλεπεις στο πσ ,κρατησε τα αρχεια σου και κανε της ενα format σε fat32.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την σε ενα card reader η σε καποια αλλη συσκευη που να την βλεπεις στο πσ ,κρατησε τα αρχεια σου και κανε της ενα format σε fat32.[/quote

 

με ποιο τροπο κραταω εφαρμογες και αρχεια και τα ξαναπερναω?χρειαζεται κατι συγκεκριμενο?

εχω καποιες εφαρμογες μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά για miui 6; Φοβερή ρομ παρεπιπτόντως root υπάρχει;

 

Η συγκεκριμενη δεν εχει ελληνικα! Η ρομ εχει απ την αρχη root μεσα απ το μενου security

Ειναι φοβερη ρομ ειδικα σε εμφανιση. Μια χαρα μπαταρια κ καμερα πολυ καλυτερη απ το stock coolui.

Μπορει η vanilla να ναι πιο γρηγορη κλπ αλλα τι να το κανεις οταν ειναι χαλια εμφανισιακα κ πρεπει να βαλεις ενα καρο launchers, εικονιδια κλπ κλπ για να φτασει να μοιαζει απλως με τη miui.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις απο το xda καινούργια google services,πάγωσε τα παλιά και τρέξε τα καινούργια μπας και φτιάξει!

http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-google-play-services-t2795911

 

Μου δουλεψε! Σε ευχαριστω πολυ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στα permissions και μόλις διαλεγω μια εφαρμογή μου βγάζει decline και grant μόλις τελειώνει η αντίστροφη μέτρηση παω να επιλεξω το grant και ξαναρχίζει την αντίστροφη μέτρηση με αποτέλεσμα να μπορώ να διαλεξω μονο decline

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λύθηκε το θέμα απλα θέλει να πατήσεις παρα πολλές φορες το grant

Link to comment
Share on other sites

με ποιο τροπο κραταω εφαρμογες και αρχεια και τα ξαναπερναω?χρειαζεται κατι συγκεκριμενο?

εχω καποιες εφαρμογες μεσα..

Με αντιγραφη επικολληση και κρατησε στο pc οτι εχει η sd μεσα. Σε περιπτωση που η sd δεν δουλευει και στο card reader λογικα τα χει παιξει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει δοκιμασει καποιος την cool camera που προτεινουν στο modaco; https://docs.google.com/file/d/0B9jc2WKg55O8dThGQTk2WkpPakU/edit?usp=docslist_api . Την περασα στην vanilla αλλα δεν βλεπω καποια ουσιαστικη διαφορα. Προσοχη οποιος την περασει διοτι αντικαθιστα την εφαρμογη καμερας που εχει ηδη περασμενη το κινητο και μπαινει αυτη. Περνιεται μεσω recovery.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ειμαι εδω και καμια βδομαδα με το κινητο.εχω περασει την vanilla και αυτο που παρατηρησα τις 3 τελευταιες μερες ειναι οτι οταν το εχω κλειδωμενο και το ξεκλειδωνω μου δινει την εντυπωση οτι σερνεται μεχρι να παρει μπρος.δηλαδη κολλαει σαν διαολος για μερικα λεπτα και μετα στρωνει..δεν ξερω τι παιζει...σας εχει γινει κατι παρομοιο;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ειμαι εδω και καμια βδομαδα με το κινητο.εχω περασει την vanilla και αυτο που παρατηρησα τις 3 τελευταιες μερες ειναι οτι οταν το εχω κλειδωμενο και το ξεκλειδωνω μου δινει την εντυπωση οτι σερνεται μεχρι να παρει μπρος.δηλαδη κολλαει σαν διαολος για μερικα λεπτα και μετα στρωνει..δεν ξερω τι παιζει...σας εχει γινει κατι παρομοιο;;

 

Θα συμφωνισω μαζι σου.το ιδιο και σε εμενα συμβαινει.και επεισης οταν το ανοιγω περνανε περιπου 30 δευτερα μεχρι να στρωσει.πιστευα οτι ηταν ιδεα μου αλλα τελικα αμα σου συμβαίνει και εσενα κατι παιζει.ας μας πει καποιος πιο ψαγμενος αν υπαρχει καποια λυση αλλιως πισω στην unicom.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι αν δεν βρεθει λυση σε αυτο να το γυρισω σε α310 micromax να απολαυσω λιγο μπαταρια.σαν να κοιμαται ο επεξεργαστης.δηλαδη θελω πχ με το που ξεκλειδωσω να τραβηξω μια φωτο γρηγορα ή να παρω ενα τηλ και σερνεται!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι αν δεν βρεθει λυση σε αυτο να το γυρισω σε α310 micromax να απολαυσω λιγο μπαταρια.σαν να κοιμαται ο επεξεργαστης.δηλαδη θελω πχ με το που ξεκλειδωσω να τραβηξω μια φωτο γρηγορα ή να παρω ενα τηλ και σερνεται!!!

Ειναι ενα θεμα.εγω πιστευω οτι γινεται απο την εξοικονόμηση μπαταριας την ωρα που ειναι κλειδωμενο.και αργει μετα να παρει μπροστα.θα το δω λιγο ακομα αλλα με βλεπω να γυρναω στο backup της uncom που την εχω βολευτει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...