Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για launcher εχω βαλει και προτιμω τον next launcher(γκουχου-βερσιον, εχει φανταστικα εικονιδια-μενου-και εχει πολλα μπιχλιμπιδια!)

γιατο ιντερνετ βαλε την σωστη επιλογη στο ρυθμισεις δικτυου>ονοματα σημειου προσβασης (κοινως apn)

το google services fix (ναι, απο recovery,απλως κανει απεγκατασταση την συγκεκριμενη εφαρμογη, μετα πρεπει να βαλεις το Google Play Services 6.6.03 (1681564-030) (MihirGosai)

που ειναι .apk και το τρεχεις κανονικα σαν εφαρμογη

 

το next launcher(γκουχου-βερσιον απο που το κατεβασες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια .. εχω την αλγκο1 και δεν μπορω να στειλω αρχεια μεσω Bluetooth Ουτε και να λαβω .. ενω το εχω ορατο δεν με βρισκει το αλλο κινητο . Καποια λυση χωρις να χρειαστει να ξαναπερασω την ρομ ?
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μια διευκρίνηση. Μόλις έβαλα την vanilla αν και άσχετος, μετά από σχετικό διάβασμα. Τι συμβαίνει με το app google play? Πως καταλαβαίνω οτι έχει πρόβλημα και πως κάνω εγκατάσταση το αρχείο zip που κάνει το fix? Κάθε βοήθεια δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

για launcher εχω βαλει και προτιμω τον next launcher(γκουχου-βερσιον, εχει φανταστικα εικονιδια-μενου-και εχει πολλα μπιχλιμπιδια!)

γιατο ιντερνετ βαλε την σωστη επιλογη στο ρυθμισεις δικτυου>ονοματα σημειου προσβασης (κοινως apn)

το google services fix (ναι, απο recovery,απλως κανει απεγκατασταση την συγκεκριμενη εφαρμογη, μετα πρεπει να βαλεις το Google Play Services 6.6.03 (1681564-030) (MihirGosai)

που ειναι .apk και το τρεχεις κανονικα σαν εφαρμογη

 

Και ποια ειναι η σωστή επιλογή;

Ακομα δεν καταλαβαίνω αν το google services fix ειναι αυτό που φτιάχνει το ιντερνετ μεσω data (non-wifi)

Link to comment
Share on other sites

Και ποια ειναι η σωστή επιλογή;

Ακομα δεν καταλαβαίνω αν το google services fix ειναι αυτό που φτιάχνει το ιντερνετ μεσω data (non-wifi)

 

Μια χαρα παει το ιντερνετ μεσω δικτυου.μηπως το εχεις 2g?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το next launcher(γκουχου-βερσιον απο που το κατεβασες?

 

δεν ειναι δυσκολο..γκουγκλαρεις εχω την εκδοση 3.20

 

Και ποια ειναι η σωστή επιλογή;

Ακομα δεν καταλαβαίνω αν το google services fix ειναι αυτό που φτιάχνει το ιντερνετ μεσω data (non-wifi)

 

οχι δεν φτιαχνει το data, το 3g στην vodafone ειναι: intenet.vodafone.gr

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στο αυτόματο 2G/3G

Οταν χανει το 3g και γυρναει σε 2g λογικο ειναι να γινεται πιο αργο

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν χανει το 3g και γυρναει σε 2g λογικο ειναι να γινεται πιο αργο

 

Το έβαλα στο '3G μόνο' αλλα ψάχνει για δίκτυο, δεν βρίσκει και μετα εξαφανίζεται το σύμβολο της κεραίας...

 

EDIT: δεν μπαίνει καν στο ιντερνετ χωρις wi-fi.

Edited by St4lker
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα στο '3G μόνο' αλλα ψάχνει για δίκτυο, δεν βρίσκει και μετα εξαφανίζεται το σύμβολο της κεραίας...

 

EDIT: δεν μπαίνει καν στο ιντερνετ χωρις wi-fi.

 

Λογικά δεν πιανεις 3G εκει που εισαι και με την επιλογη στο 3g only λογικο ειναι να μην εχεις σημα.

Δοκιμασε με 2g (gsm only) αν δουλευει εστω και αργα τοτε οκ... ειναι θεμα παροχου...

Ολα αυτα αν δεν υπαρχει καποιο θεμα με τη ρομ σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα......αλλά τελικά ΟΛΕΣ οι ρομ νομίζω έχουν θέματα.....

 

Μετά από τόοοοσες σελίδες και τόοοοοσες αναφορές......η μία έτσι-η άλλη αλλιώς-η παρα-άλλη εκείνο......εγώ αναρωτιέμαι ακόμη το εξής:

 

 

Τελικά.....υπάρχει ROM που να είναι άψογη σε όλα ?

 

Οχι 1000....2000 σελιδές να φτάσουμε....τα ίδια θα λέμε......και το θέμα είναι ότι θα βγουν τώρα κάποιοι και θα πουν.....εγώ με την τάδε-την έχω 3 μήνες και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα-είναι άψογη.......το βλέπει κάποιος άλλος φίλος αυτό-λέει άντε ας βάλω αυτήν.Την βάζει-καμία σχέση-αρχίζει να αναρωτιέται-καλά αυτήν έλεγε άψογη ?----αυτή μου κάνει αυτό-μου κάνει το άλλο....κτλ

Μην μου πει κάποιος ότι ο 2ος κάνει λάθος και δεν την περνάει σωστά !!!!!

Εχει αποδειχτεί άπειρες φορές ότι γίνονται ακριβώς τα ίδια βηματα και υπάρχουν άλλες συμπεριφορές.

 

Μήπως πρέπει να γίνει ΥΠΟ-ενότητα στην πρώτη σελίδα.....με 4-5-6 βασικές ρομ ......και να μιλάμε εκεί μέσα για το κάθε πρόβλημα και την κάθε λύση ??????

 

Ετσι ώστε αυτός που θέλει Micromax να μπαίνει στην συγκεκριμένη ενότητα και να μιλάμε εκεί μέσα ΜΟΝΟ για Micromax.

Από κάτω......emuiUNICOM.....συζήτηση ΜΟΝΟ emuiUNICOM

παρακάτω Algo.....συζήτηση ΜΟΝΟ για Algo rom

μετά Laek......συζήτηση ΜΟΝΟ για Laek......

 

Kαι πάνω πάνω στο κάθε νήμα-στην κάθε ρομ ΠΡΩΤΟ POST ........Είστε ευχαριστημένοι από την ρομ τάδε ?ΝΑΙ....55%.....ΟΧΙ.....20%..ή......Πως χαρακτηρίζετε την ρομ ?......Τέλεια 40%.....Πολύ καλή 25%.....Μέτρια 12%......Κακή 3%....Αθλια 5%

 

 

Εγώ παίδες προτείνω αυτό και πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο να μπαίνει κάποιος στην ρομ που γουσταρει και να διαβάζει ΜΟΝΟ γιαυτήν.

ή κάποιος άλλος ....κάνοντας ένα πέρασμα από όλες....θα βλέπει με την μία σε 5 δευτερόλεπτα.....αρχή-αρχή πρώτο ποστ ....σε κάθε ρομ την βαθμολογία της.....και έτσι θα ξέρουμε ποιες είναι δημοφιλείς και περπατάνε σωστά και ποιες είναι για να μην ασχολείσαι ή έχουν προβλήματα......Βεβαια μπορεί κάποια να είναι τέλεια σε όλα και να μην δουλεύει μόνο για παράδειγμα το led για τις κλήσεις......και κάποιον να μην τον ενδιαφέρει να μην τον απασχολεί αυτό.....

 

Διάλεξα την συγκεκριμένη μέρα να κάνω αυτήν την πρόταση ....γιατί και εμείς εδώ στο νήμα σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό.....είμαστε ΕΡΩΤΕΥΜΈΝΟΙ με το Coolpad

 

Συμφωνώ απόλυτα. Θα ήταν χίλιες φορές πιο λειτουργικό αν υπήρχαν υποενότητες. Είμαι κάτοχος του F1 εδώ και 2 μέρες και έχω χαθεί πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Θα ήταν χίλιες φορές πιο λειτουργικό αν υπήρχαν υποενότητες. Είμαι κάτοχος του F1 εδώ και 2 μέρες και έχω χαθεί πραγματικά...

Βασικά όπως γίνεται με τόσα άλλα κινητά, να φτιαχτεί θέμα για τις τροποποιησεις στο coolpad. Είναι με διαφορά το πιο δημοφιλές κινέζικο εδώ μέσα, και το θέμα αυτό είναι αδύνατον να το παρακολουθεί κανείς.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Ήλπιζα ότι με άλλη rom θα διορθωνόταν το πρόβλημα.:(

 

 

Το πρώτο το κατάλαβα αλλά δεν μου αρέσει. Στο δεύτερο σε έχασα.

 

Έχω στείλει ήδη mail στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασα. Δεν ελπίζω σε τίποτα βέβαια.

 

Πάντως έχω ψιλοαπογοητευτεί. Δεν περίμενα κάτι τέτοιο από νέο κινητό και ούτε ήμουν ενήμερος για τέτοιο πρόβλημα. Σίγουρα θα είχα αλλάξει γνώμη και δεν θα το είχα επιλέξει.

 

Το δεύτερο χοντρικα λέει στις εφαρμογές ότι δεν έχεις κουμπιά, και πρέπει να σου δώσουν on-screen button για να εμφανίζεται το menu - τυπικα ένα κουμπί με 3 τελείες πάνω δεξιά.

Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι σοβαρό θέμα, αλλά δε φαίνεται να το έχουν και πολλοί. Η καλύτερη λύση (εκτός από αλλαγή οθόνης) είναι μάλλον η jonzalvo kitkat με on screen buttons, δεν είναι κακή rom.

 

In other news, σήμερα η vanilla μου έκανε το κλασικό - έχασα το σήμα και στις 2 sim και δεν το ξαναβρήκε ποτέ, έπρεπε να μπω σε airplane mode και πίσω για να το ξαναβρεί. Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει εμπειρίες? Να ξέρω αν αξίζει να ξαναφλασάρω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πιανεις 3G εκει που εισαι και με την επιλογη στο 3g only λογικο ειναι να μην εχεις σημα.

Δοκιμασε με 2g (gsm only) αν δουλευει εστω και αργα τοτε οκ... ειναι θεμα παροχου...

Ολα αυτα αν δεν υπαρχει καποιο θεμα με τη ρομ σου

 

Ναι τώρα δουλεύει λιγο αργα, αλλα μου πετάει καθε 8 δευτερόλεπτα το "Δυστηχώς, η εφαρμογή Υπηρεσίες Google PLay έχει σταματήσει."

Στην προηγούμενη ROM δεν το είχα στο gsm only και δούλευε εστω και πολυ αργα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς από που μπορώ και πως να περάσω ξανά τις μαμά εφαρμογές messaging.apk και video apk?

 

Μην περάσεις τίποτα. Κάνε ρουτ το κινητο και πέρασε άλλη ρομ. Θα βρεις την υγεία σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όπως γίνεται με τόσα άλλα κινητά, να φτιαχτεί θέμα για τις τροποποιησεις στο coolpad. Είναι με διαφορά το πιο δημοφιλές κινέζικο εδώ μέσα, και το θέμα αυτό είναι αδύνατον να το παρακολουθεί κανείς.

 

Το ίδιο λέμε.....αυτή είναι η πρόταση....διότι κάθε ρομ έχει τις δικές της τροποποιήσεις....

 

Συμφωνώ απόλυτα. Θα ήταν χίλιες φορές πιο λειτουργικό αν υπήρχαν υποενότητες. Είμαι κάτοχος του F1 εδώ και 2 μέρες και έχω χαθεί πραγματικά...

 

Εσύ......εγώ......και πολλοί άλλοι,το θέλουμε......το θέμα είναι ΤΙ θα κάνουν οι διαχειριστές :p

Link to comment
Share on other sites

για launcher εχω βαλει και προτιμω τον next launcher(γκουχου-βερσιον, εχει φανταστικα εικονιδια-μενου-και εχει πολλα μπιχλιμπιδια!)

γιατο ιντερνετ βαλε την σωστη επιλογη στο ρυθμισεις δικτυου>ονοματα σημειου προσβασης (κοινως apn)

το google services fix (ναι, απο recovery,απλως κανει απεγκατασταση την συγκεκριμενη εφαρμογη, μετα πρεπει να βαλεις το Google Play Services 6.6.03 (1681564-030) (MihirGosai)

που ειναι .apk και το τρεχεις κανονικα σαν εφαρμογη

Παιδιά, σε εμένα δεν χρειάστηκε κατάργηση των Google services. Έκανε update και δεν μου έχει πετάξει ακόμα κανένα σφάλμα.

για launcher εχω βαλει και προτιμω τον next launcher(γκουχου-βερσιον, εχει φανταστικα εικονιδια-μενου-και εχει πολλα μπιχλιμπιδια!)

γιατο ιντερνετ βαλε την σωστη επιλογη στο ρυθμισεις δικτυου>ονοματα σημειου προσβασης (κοινως apn)

το google services fix (ναι, απο recovery,απλως κανει απεγκατασταση την συγκεκριμενη εφαρμογη, μετα πρεπει να βαλεις το Google Play Services 6.6.03 (1681564-030) (MihirGosai)

που ειναι .apk και το τρεχεις κανονικα σαν εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Μην περάσεις τίποτα. Κάνε ρουτ το κινητο και πέρασε άλλη ρομ. Θα βρεις την υγεία σου.

 

Το κινητό μου είναι rooted. Χθες μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο στην ενότητα(είπαμε χάνεσαι κυριολεκτικά!) κατέβασα την HTC Sense 5.5 – 8297W από το needrom και σκέφτομαι να την δοκιμάσω, μιας και μέρα με τη μέρα μου παρουσιάζονται και προβλήματα όπως οι χάρτες(που έχει ξαναναφερθεί). Όλοι λέτε για την vanilla αλλά δεν βρήκα κάποιο download link να την δοκιμάσω και αυτήν. Το μόνο που βρήκα είναι αυτό και δεν ξέρω αν είναι το σωστό. Αν και πριν λίγο ο mezger με φόβισε με αυτό που είπε για το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι λέτε για την vanilla αλλά δεν βρήκα κάποιο download link να την δοκιμάσω και αυτήν. Το μόνο που βρήκα είναι αυτό και δεν ξέρω αν είναι το σωστό.

 

Kαι εγώ αυτό ξέρω...από εκεί το κατέβασα.....ααα....μην μου λες τετοια ?.......υπάρχει και αλλο link για vanilla ?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου είναι rooted. Χθες μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο στην ενότητα(είπαμε χάνεσαι κυριολεκτικά!) κατέβασα την HTC Sense 5.5 – 8297W από το needrom και σκέφτομαι να την δοκιμάσω, μιας και μέρα με τη μέρα μου παρουσιάζονται και προβλήματα όπως οι χάρτες(που έχει ξαναναφερθεί). Όλοι λέτε για την vanilla αλλά δεν βρήκα κάποιο download link να την δοκιμάσω και αυτήν. Το μόνο που βρήκα είναι αυτό και δεν ξέρω αν είναι το σωστό. Αν και πριν λίγο ο mezger με φόβισε με αυτό που είπε για το σήμα.

To link είναι το σωστό.

Παρόλα αυτά δοκίμασε πρώτα την sence να μας πεις άποψη

 

Kαι εγώ αυτό ξέρω...από εκεί το κατέβασα.....ααα....μην μου λες τετοια ?.......υπάρχει και αλλο link για vanilla ?

όχι δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

extreme vanilla με 5ωρ. οθονη, νομιζω αρκετα καλα..,

οσο για τις μπαρες στο σημα, μπορειτε να το ρυθμισετε να σας δειχνει μεσα απο το gravity το πραγματικο σημα, και φυσικα μπορειτε να το ελεγχετε απο την κατασταση καρτα σιμ.

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχθες το βράδυ το έβαλα για φορτησμα με 10% μπαταρία και είχε 7,20 ώρες οθόνη.πραγματικα εξωπραγματικο....(xtremevanilla)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.στο εικονιδιο του wifi στο status bar,μερικες φορες τα βελακια μεσα δεν αναβοσβηνουν.αυτο σημαινει οτι αποσυνδεεται?ειμαι με vanilla αλλα σε ολες τις ρομ μου το εκανε
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.στο εικονιδιο του wifi στο status bar,μερικες φορες τα βελακια μεσα δεν αναβοσβηνουν.αυτο σημαινει οτι αποσυνδεεται?ειμαι με vanilla αλλα σε ολες τις ρομ μου το εκανε

 

Τα βελάκια αναβοσβηνουν όταν υπάρχει κίνηση. Δηλαδή όταν πας να μπεις σε μια σελίδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ εχθες το βράδυ το έβαλα για φορτησμα με 10% μπαταρία και είχε 7,20 ώρες οθόνη.πραγματικα εξωπραγματικο....(xtremevanilla)

 

Πραγματικά είμαι στο τσακ για να βαλω την xtremevanilla.

Link to comment
Share on other sites

 

In other news, σήμερα η vanilla μου έκανε το κλασικό - έχασα το σήμα και στις 2 sim και δεν το ξαναβρήκε ποτέ, έπρεπε να μπω σε airplane mode και πίσω για να το ξαναβρεί. Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει εμπειρίες? Να ξέρω αν αξίζει να ξαναφλασάρω.

 

εμενα δεν μου εχει κανει κατι τετοιο.Μηπως φταιει η sim?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...