Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, παιδάκια!!

 

Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ, αλλά μπορώ περήφανα να πω ότι έχω διαβάσει όλες τις σελίδες μέχρι τώρα! Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά εδώ μέσα για την πολύτιμη βοήθειά τους! Το F1 το έχω περίπου δύο μήνες και έχω να πω ότι είναι ένα εξαιρετικό κινητό σε ακόμα πιο εξαιρετική τιμή!! Όταν με ρωτάνε, βέβαια, τους λέω ότι είναι απίστευτο κινητό, αρκεί να έχετε όρεξη για διάβασμα και ασχολία!

 

Στα επί του θέματος, λοιπόν, χάρη σε εσάς έχω περάσει την έκδοση του Laek v4 (με τον kernel της v3) από την πρώτη ημέρα που απέκτησα το κινητό και έχω να πω ότι είναι μια αρκετά καλή έκδοση λογισμικού, αλλά όχι bugless! Το πιο σημαντικό bug που έχω εντοπίσει είναι αυτό που είπε ο Valsam λίγο παραπάνω, ότι δηλαδή σε ανύποπτη στιγμή χάνει το σήμα της κινητής, ενώ δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο! Δεν επανέρχεται μόνο του, αλλά πρέπει να του κάνεις επανεκκίνηση ή είσοδο και έξοδο από λειτουργία πτήσης για να νιώσει! Στους δύο μήνες που το έχω ζήτημα να μου το έχει κάνει 7-8 φορές, αλλά, όπως και να έχει, είναι πολύ σημαντικό! Επίσης, 4-5 φορές αρνιόταν να περάσει από κάθετη σε οριζόντια απεικόνιση και μόνο μια φορά μου έχει μαυρίσει η οθόνη αμέσως μόλις τερμάτισα μια κλήση! Καλή η Laek v4 repack, λοιπόν, αλλά ήρθε η ώρα να δοκιμάσω κάτι άλλο! Υποψήφιες η νέα rom του Algorithm (φίλε, σε ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο και τη διάθεση που αφιέρωσες), αλλά και η Micromax v2, γιατί πολύ απλά δε μπορείς να αγνοήσεις τα screenshots του jpower σχετικά με τη μπαταρία!!!

 

Υ.Γ.1: Στα υπόψιν ότι η Laek v4 repack, αλλά και η rom του Algorithm από αυτά που διαβάζω, κάνουν reset τη Mac address, κάτι το οποίο είναι πολύ εκνευριστικό όταν είσαι συνδεδεμένος στο ίδιο WiFi με κάποιο άλλο Coolpad με την ίδια rom (πχ, της κοπέλας μου, στην οποία έκανα δώρο ένα άλλο Coolpad)!!

 

Υ.Γ.2: Μήπως πρέπει να βρούμε ένα καλό και πιασάρικο όνομα για τη rom του Algorithm;;;

Edited by thervisis
Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πισω καπακι απο ali...πολυ καλο αν σκεφτεις οτι το αγορασα περιπου 5€

 

το χτυπησα και εγω χθες απο εδω

 

http://www.aliexpress.com/item/subject/1997955442.html

Link to comment
Share on other sites

Nαι ξεχασα να το'πω (μιας και δεν ειναι και απο τα μεγαλα bugs!)και στο δικο μου το autorotation μια δουλευει 5 δεν δουλευει με Laek v4 kernel v3!

Προτεινετε μου σας παρακαλω την πιο bug free ρομ που δεν χρειαζετε τιποτα εξτρα σεταρισμα (να ειναι ρουτ και να εχει google play) με καλη καμερα,Ελληνικα και καλη μπαταρια να βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παιδάκια!!

Υ.Γ.1: Στα υπόψιν ότι η Laek v4 repack, αλλά και η rom του Algorithm από αυτά που διαβάζω, κάνουν reset τη Mac address, κάτι το οποίο είναι πολύ εκνευριστικό όταν είσαι συνδεδεμένος στο ίδιο WiFi με κάποιο άλλο Coolpad με την ίδια rom (πχ, της κοπέλας μου, στην οποία έκανα δώρο ένα άλλο Coolpad)!!

 

Βάλε το wifi fix που είναι μερικές σελίδες πίσω σε ΕΝΑ από τα δύο κινητά που έχετε σπίτι. Αλλάζει τη macaddress σε άλλη διαφορετική από τη default που ξεκινάει με 9...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επειδή εγώ αν και έχω καλή σχέση με την τεχνολογία και σπουδάζω και πληροφορική, είμαι νουμπάκι στο android, βοηθάτε με!

 

Επειδή έχω κάποια θεματάκια, μπορώ να κάνω root με το αρχείο που περιγράφει το pinned μήνυμα, ή όχι;

Αριθμός μοντέλου CoolPad 8297W

Android 4.2.2

Έκδοση Kernel 3.4.39

Έκδοση Build 136

 

Επίσης, τι γίνεται αν την ώρα του ρουτ κλείσει ο υπολογιστής; Δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το wifi fix που είναι μερικές σελίδες πίσω σε ΕΝΑ από τα δύο κινητά που έχετε σπίτι. Αλλάζει τη macaddress σε άλλη διαφορετική από τη default που ξεκινάει με 9...

 

Ναι, είχα δει ότι υπάρχει fix, αλλά όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα, ήμουν εκδρομή με το κορίτσι και δεν είχα το χρόνο να δοκιμάσω κάτι στο κινητό, αλλά φοβόμουν κιόλας να το προσπαθήσω μην τυχόν κάνω καμιά πατάτα και το μπρικάρω!

 

Μάλλον θα το κάνω μια και καλή όταν φλασάρω τη δική σου rom!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επειδή εγώ αν και έχω καλή σχέση με την τεχνολογία και σπουδάζω και πληροφορική, είμαι νουμπάκι στο android, βοηθάτε με!

 

Επειδή έχω κάποια θεματάκια, μπορώ να κάνω root με το αρχείο που περιγράφει το pinned μήνυμα, ή όχι;

Αριθμός μοντέλου CoolPad 8297W

Android 4.2.2

Έκδοση Kernel 3.4.39

Έκδοση Build 136

 

Επίσης, τι γίνεται αν την ώρα του ρουτ κλείσει ο υπολογιστής; Δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στη συσκευή;

Εγώ σε ενος φιλου προσφατα το εκανα root με το kingo root γιατί με το vroot δεν γινόταν.

Κατεβαζεις στο pc το kingo root το συνδέσεις με το κινητό,εφόσων εχεις βάλει τους drivers του και ενεργοποιείς το usb debugging στο κινητο,είναι στο developer menu που ίσως πρεπει να το ενεργοποιήσεις απο το τελευταιο μενού των ρυθμίσεων"about phone" πατωντας πανω στο build number 6-7φορες!

Μετα σε καθοδηγεί το πρόγραμμα στον υπολογιστή "kingo root"!

Ελπιζω να μη σε μπέρδεψα χειρότερα :cool:

Αν κλείσει ο υπολογιστής απλα δεν θα γίνει root η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

+1 για το bug της Laek v4 (με τον kernel της v3)..Εγώ παρατηρώ και θέμα στο ιντερνετ.Είτε wifi είτε 3g,μπορεί να δείχνει ότι έχω σήμα,αλλά πρακτικά δεν έχω,ανοιγοκλέινω wifi ή 3g και δουλεύει ξανά.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ κομπλέ η ROM..

 

υγ:Υπάρχει τρόπος να "κλειδώσεις" σε 2g μόνο?Σε άλλη έκδοση android και άλλη συσκευή το έκανα,και με βόλευε πολύ..εδώ αναγκαστικά κάνει εναλλαγή συχνά απο 3g σε 2g και ανάποδα..

Link to comment
Share on other sites

+1 για το bug της Laek v4 (με τον kernel της v3)..Εγώ παρατηρώ και θέμα στο ιντερνετ.Είτε wifi είτε 3g,μπορεί να δείχνει ότι έχω σήμα,αλλά πρακτικά δεν έχω,ανοιγοκλέινω wifi ή 3g και δουλεύει ξανά.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ κομπλέ η ROM..

 

υγ:Υπάρχει τρόπος να "κλειδώσεις" σε 2g μόνο?Σε άλλη έκδοση android και άλλη συσκευή το έκανα,και με βόλευε πολύ..εδώ αναγκαστικά κάνει εναλλαγή συχνά απο 3g σε 2g και ανάποδα..

 

Ρυθμίσεις - Περισσότερα - Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - Υπηρεσία 3G.

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

+1 για το bug της Laek v4 (με τον kernel της v3)..Εγώ παρατηρώ και θέμα στο ιντερνετ.Είτε wifi είτε 3g,μπορεί να δείχνει ότι έχω σήμα,αλλά πρακτικά δεν έχω,ανοιγοκλέινω wifi ή 3g και δουλεύει ξανά.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ κομπλέ η ROM..

 

υγ:Υπάρχει τρόπος να "κλειδώσεις" σε 2g μόνο?Σε άλλη έκδοση android και άλλη συσκευή το έκανα,και με βόλευε πολύ..εδώ αναγκαστικά κάνει εναλλαγή συχνά απο 3g σε 2g και ανάποδα..

 

Αλλη μια απ'τα ιδια και σε'μενα,ανοιγοκλεινω wifi ή 3g και δουλεύει ξανά!

Και κατσε ακομη,εχει και αλλα bugs η ρομ και το κουφο ειναι οτι διαβαζω εδω μεσα οτι αλλοι δεν τα εχουν αυτα τα προβληματα!

Μην μου πειτε παλι οτι δεν περαστηκε σωστα η ρομ γιατι εκανα 3 wipes για να την περασω,αν ειναι ετσι και οι αλλες οι ρομ τοτε τι να πω,απογοητευση!

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Περισσότερα - Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - Υπηρεσία 3G.

 

Σωστή λογική,αλλά εκεί μου δίνει 2 επιλογές:

2G/3G(auto)

3G only

 

εγώ θέλω 2G only :(

Σε παλιά συσκευή το είχαν σαν επιλογή για εξοικονήμηση ενέργειας,αλλά πρακτικά εγώ το θέλω γιατί έχω χάλια 3g σήμα και συνέχεια κάνει handover ανάμεσα σε 3g και 2g..

Link to comment
Share on other sites

Σωστή λογική,αλλά εκεί μου δίνει 2 επιλογές:

2G/3G(auto)

3G only

 

εγώ θέλω 2G only :(

Σε παλιά συσκευή το είχαν σαν επιλογή για εξοικονήμηση ενέργειας,αλλά πρακτικά εγώ το θέλω γιατί έχω χάλια 3g σήμα και συνέχεια κάνει handover ανάμεσα σε 3g και 2g..

 

Πρώτη επιλογή δε σου βγάζει το "Ενεργοποίηση 3G";; Αν εκεί επιλέξεις "Απενεργοποίηση" σε γυρνάει σε 2G μόνο!! Το βρήκα κι εγώ σχετικά τελευταία...

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και Χρονια Πολλα.Ειμαι νεος στο forum οπως και κατοχος εδω και 10 ημερες και εγω ενος coolpad f1 και εχω μερικες χαζες ερωτησεις γιατι δεν τα παω και καλα με την τεχνολογια. Κατ'αρχην το τηλεφωνο ειναι μαμα και ειναι υπεραρκετο για μενα αλλα εχω μερικες αποριες.

Για να λυσω τα θεματακια με τη ληψη μυνηματων απο 4ψηφιους-5ψηφιους αριθμους,και να αυξησω την ενταση του ηχειου τα οποια και με ενδιαφερουν γιατι δε θελω να ασχοληθω πολυ με το τηλεφωνο πρεπει αυτο να ειναι root και να περασω αλλη rom η γινεται με τη μαμισια?

Εχω προσπαθησει να κατανοησω καποια πραγματα απο τις συζητησεις εδω αλλα διοτι ασχετος εχω μπερδευτει πολυ.

Ευχαριστω για την κατανοηση σας και αναμενω.

Link to comment
Share on other sites

Με gravity box έχεις επιλογή στα quick tiles μετά να το ρυθμίσεις σε 2g/3g/2g or 3g.

Επίσης, το gravity box έχει και την επιλογή smart radio, από όπου μπορείς να το ρυθμίσεις να πηγαίνει ακόμα και σε 2G όταν δεν γίνεται χρήση data, ή όταν απενεργοποιείται η οθόνη και να πηγαίνει μόνο του σε 3G (ή σε auto 2G/3G) όταν υπάρχει χρήση data, ή όταν ενεργοποιείται η οθόνη (σε χρήση data).

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη επιλογή δε σου βγάζει το "Ενεργοποίηση 3G";; Αν εκεί επιλέξεις "Απενεργοποίηση" σε γυρνάει σε 2G μόνο!! Το βρήκα κι εγώ σχετικά τελευταία...

Άψογος :D

 

@crimson1 τι ακριβώς θες να κάνεις με τους 4-5ψηφιους αριθμούς?Φραγή?

Για τον ήχο,εμένα η Laek rom μου έχει το viper4 Android,από όπου πειράζεις την ένταση και τα εφέ του ήχου..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και Χρονια Πολλα.Ειμαι νεος στο forum οπως και κατοχος εδω και 10 ημερες και εγω ενος coolpad f1 και εχω μερικες χαζες ερωτησεις γιατι δεν τα παω και καλα με την τεχνολογια. Κατ'αρχην το τηλεφωνο ειναι μαμα και ειναι υπεραρκετο για μενα αλλα εχω μερικες αποριες.

Για να λυσω τα θεματακια με τη ληψη μυνηματων απο 4ψηφιους-5ψηφιους αριθμους,και να αυξησω την ενταση του ηχειου τα οποια και με ενδιαφερουν γιατι δε θελω να ασχοληθω πολυ με το τηλεφωνο πρεπει αυτο να ειναι root και να περασω αλλη rom η γινεται με τη μαμισια?

Εχω προσπαθησει να κατανοησω καποια πραγματα απο τις συζητησεις εδω αλλα διοτι ασχετος εχω μπερδευτει πολυ.

Ευχαριστω για την κατανοηση σας και αναμενω.

 

Κατ' αρχήν από που πήρες το τηλέφωνο; Έχεις τσεκάρει αν είσαι ρουτ η όχι;Και για τα δύο πραγματάκια που ζητάς πρέπει να είσαι root.Στο θέμα με τα μηνύματα απλά εγκαθιστάς μια third party εφαρμογή μηνυμάτων απο το store (gosms, textra, handcent κλπ) και παγώνεις την εργοστασιακή με το titanium. Για το δεύτερο μέσω engineering mode στο Mobileuncle tools θα κάνεις κάποιες τροποποιήσεις με πολύ προσοχή όμως γιατί είναι επικύνδυνο να παίζεις με το ηχείο αν δεν ξέρεις μπορεί να του κάνεις ζημιά (έχει αναλυτικό οδηγό για αυτό στην πρώτη σελίδα)

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ωραιο οντως...θα ηθελα να δοκιμασω και καποιο aluminium καποια στιγμη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ιδιο εχω και εγω.φοβερο και αλλαζει οψη το κινητο.αλλα προσοχη στο βαλε βγαλε γιατι σπαει ευκολα

 

το χτυπησα και εγω χθες απο εδω

 

http://www.aliexpress.com/item/subject/1997955442.html

 

εγω απο εδω http://www.aliexpress.com/item/F1-Back-Cover-For-Coolpad-F1-8297-Battery-Cover-Luxury-Square-Battery-Case-For-Coolpad-f1/1979383472.html και ειχε δωρο ζελατινα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε ενος φιλου προσφατα το εκανα root με το kingo root γιατί με το vroot δεν γινόταν.

Κατεβαζεις στο pc το kingo root το συνδέσεις με το κινητό,εφόσων εχεις βάλει τους drivers του και ενεργοποιείς το usb debugging στο κινητο,είναι στο developer menu που ίσως πρεπει να το ενεργοποιήσεις απο το τελευταιο μενού των ρυθμίσεων"about phone" πατωντας πανω στο build number 6-7φορες!

Μετα σε καθοδηγεί το πρόγραμμα στον υπολογιστή "kingo root"!

Ελπιζω να μη σε μπέρδεψα χειρότερα :cool:

Αν κλείσει ο υπολογιστής απλα δεν θα γίνει root η συσκευή.

 

καλησπερα και απο εμενα εχω ακριβος το ιδιο θεμα κατεβασα το king root αλλα τιποτα....

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα εχω ακριβος το ιδιο θεμα κατεβασα το king root αλλα τιποτα....

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω??

 

εγω στην infocus maucat "περασα" το root(kinguser) μεσω recovery και στη συνεχεια "παγωσα"το superSU...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν έχετε κάποιο θέμα, όπως με το root πχ, να λέτε περισσότερες πληροφορίες. Ποια έκδοση λειτουργικού έχετε/ρομ, custom ή official recovery κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς .....ενώ μου άρεσε η rom του αλγοριθμου και την έστησα ωραία .....μου έχασε το σήμα 2 φορές και επανήλθε με restart......

 

Παίδες .....σε όλες τις ρομ που δοκιμάζω πριν τις αλλάξω ....παίρνω ένα backup με CWM_6.0.5.0......Εχω καμιά 10αρια αποθηκευμένα στο pc και όποτε θέλω καποιο backup το αντιγράφω στην sd και μετά τα γνωστά wipes και format κάνω install from external sd το backup σαν κανονική ρομ....(όπως ακριβως περνάμε μία ρομ).

 

Τώρα πλέον μέσα στο φάκελο.... "clockworkmod ".....ΔΕΝ βλέπει τίποτα....ενώ βλέπω κανονικά το περιεχόμενο και τα αρχεία στο pc ή μέσα απο τον explorer του τηλεφώνου ......όταν πάω μέσω recovery για install και μπαίνω στο clockworkmod δεν βλέπει τίποτα.....ΝΟ files λέει.....ενώ τα αρχεία υπάρχουν μέσα κανονικά.

Ετυχε σε κάποιον?......γνωρίζει κάποιος τι να κάνω ?

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει twrp τώρα αντί για cwm;

 

όχι βέβαια.....με cwm πάλι....δεν άλλαξα τίποτα.....κάνω ακριβώς τις ίδιες κινήσεις που έκανα πάντα.έχω περάσει πάνω από 20 φορές τέτοια backup χωρίς ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα....δεν ξέρω τι έπαθε τώρα ξαφνικά και ενώ (επαναλαμβάνω) φαίνεται κανονικά ο φάκελος με τα αρχεία ΠΡΙΝ.....την ώρα του install.....δεν βλέπει τίποτα....είναι σαν άδειος.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν από που πήρες το τηλέφωνο; Έχεις τσεκάρει αν είσαι ρουτ η όχι;Και για τα δύο πραγματάκια που ζητάς πρέπει να είσαι root.Στο θέμα με τα μηνύματα απλά εγκαθιστάς μια third party εφαρμογή μηνυμάτων απο το store (gosms, textra, handcent κλπ) και παγώνεις την εργοστασιακή με το titanium. Για το δεύτερο μέσω engineering mode στο Mobileuncle tools θα κάνεις κάποιες τροποποιήσεις με πολύ προσοχή όμως γιατί είναι επικύνδυνο να παίζεις με το ηχείο αν δεν ξέρεις μπορεί να του κάνεις ζημιά (έχει αναλυτικό οδηγό για αυτό στην πρώτη σελίδα)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Το τηλέφωνο το πήρα απο Το2c. Πως μπορώ να δω αν είναι root; Αυτό που ξέρω να πω όσον αφορά λειτουργικό είναι android 4.2.2 εκδοση 4.2.036P0.140704.8297W ,kernel 3.4.39 και build 136

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...