Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω τελικα το εκανα root νε το root genius ολα καλα μια ερωτηση ακομα

πια ειναι η πιο σταθερη ρομ για να βαλουμε ???

σε ενα αλλο f1 που εχω εχω βαλει την laek με τον kernel v3 αλλα αν διαβασα καπου καλα δεν αναγνωριζει τον αρηθμο της mac address

απλα δεν θελω να βαζω και να βγαζω για πειτε πρωτασεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση.Το τηλέφωνο το πήρα απο Το2c. Πως μπορώ να δω αν είναι root; Αυτό που ξέρω να πω όσον αφορά λειτουργικό είναι android 4.2.2 εκδοση 4.2.036P0.140704.8297W ,kernel 3.4.39 και build 136

 

Κατέβασε απο το Play το root checker τρέξτο και δες αν είσαι root. Αν δεν είσαι υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να γίνεις (Κingo Root, VRoot κ.α). Ξεκίνα απο εκεί και βλέπουμε.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα δοκιμασα ολα αυτα και εγω απο τι to2c το εχω αγορασει και ειχε την ιδια ρομ με εσενα μονο με το root genius εκανα δουλεια...
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

Καταπληκτική η ρομ του Αλγόριθμου (για μένα), το μόνο bug (που ενοχλεί εμένα) είναι ότι η lockscreen δεν διατηρεί τα widgets που της βάζω, μετά από κάθε επανεκκίνηση επιστρέφω στο κλασικό ρολόι.

Το έχει κανείς άλλος??? Διορθώνεται κάπως?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

Καταπληκτική η ρομ του Αλγόριθμου (για μένα), το μόνο bug (που ενοχλεί εμένα) είναι ότι η lockscreen δεν διατηρεί τα widgets που της βάζω, μετά από κάθε επανεκκίνηση επιστρέφω στο κλασικό ρολόι.

Το έχει κανείς άλλος??? Διορθώνεται κάπως?

 

Ευχαριστώ

 

Φιλε θα ηταν ευκολο να κανεις μια μινι παρουσιαση στην ρομ αυτη μια και ψαχνωμαστε για να εχουμε μια ιδεα παραπανω;;;ευχαριστω και καλες γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε απο το Play το root checker τρέξτο και δες αν είσαι root. Αν δεν είσαι υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να γίνεις (Κingo Root, VRoot κ.α). Ξεκίνα απο εκεί και βλέπουμε.

 

Ok.Θα το ελέγξω και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια.....με cwm πάλι....δεν άλλαξα τίποτα.....κάνω ακριβώς τις ίδιες κινήσεις που έκανα πάντα.έχω περάσει πάνω από 20 φορές τέτοια backup χωρίς ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα....δεν ξέρω τι έπαθε τώρα ξαφνικά και ενώ (επαναλαμβάνω) φαίνεται κανονικά ο φάκελος με τα αρχεία ΠΡΙΝ.....την ώρα του install.....δεν βλέπει τίποτα....είναι σαν άδειος.

 

Τα backup που έχεις στο pc που ακριβώς τα κάνεις copy-paste; Τα πετάς στον φακελο clockworkmod; Γιατί κανονικά μέσα στο φάκελο clockworkmod πρέπει να υπάρχει κι ένας φάκελος με όνομα backup. Εκεί πρέπει να γράφονται τα backup που παίρνεις.

 

Είχα πάθει το ίδιο με αυτό που λες κι εσύ σε προηγούμενο κινητό που είχα και τελικά έφταιγε αυτό που είπα.

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια.....με cwm πάλι....δεν άλλαξα τίποτα.....κάνω ακριβώς τις ίδιες κινήσεις που έκανα πάντα.έχω περάσει πάνω από 20 φορές τέτοια backup χωρίς ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα....δεν ξέρω τι έπαθε τώρα ξαφνικά και ενώ (επαναλαμβάνω) φαίνεται κανονικά ο φάκελος με τα αρχεία ΠΡΙΝ.....την ώρα του install.....δεν βλέπει τίποτα....είναι σαν άδειος.

 

restore from external sd

Δεν πρέπει να έχεις κενά στο όνομα του backup πχ

emui 19 12 2014 δεν θα το διαβάσει, πρέπει

emui_19_12_2014 χωρίς κενά, χωρίς περίεργους χαρακτήρες

Άλλαξε τα ονόματα στο pc, δοκίμασε και μας λες

Link to comment
Share on other sites

Με twrp εχω παρει μπακ απ απο 3-4 ρομ που εχω περασει αλλα εχω κανει μετονομασια βαζοντας το ονομα της ρομ για να ξερω ποια ρομ ειναι το καθε μπακαπ.αν καποια στιγμη θελησω να κανω ρεστορ μια απ αυτες θα τις διαβαζει η θα εχωω θεμα με την αλλαγη ονοματος?
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Ενω έκανα root και τελείωσε επιτυχώς με kingo root τσεκαρω με root checker και μου λεει οτι δεν ειμαι root και SU not found μπορει κανεις να με βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Ενώ έκανα root και τελείωσε επιτυχώς με kingo root τσεκάρω με root checker και μου λέει ότι δεν είμαι root και SU not found μπορεί κανείς να με βοηθήσει.

 

Ok. Λύθηκε το πρόβλημα με root genius kai τώρα είμαι root και εγκαταστάθηκε και η εφαρμογή kinguser.

Ερώτηση. Πως παγώνω την μαμά εφαρμογή για τα μηνύματα γιατί εγκατέστησα την textra;

Link to comment
Share on other sites

Με twrp εχω παρει μπακ απ απο 3-4 ρομ που εχω περασει αλλα εχω κανει μετονομασια βαζοντας το ονομα της ρομ για να ξερω ποια ρομ ειναι το καθε μπακαπ.αν καποια στιγμη θελησω να κανω ρεστορ μια απ αυτες θα τις διαβαζει η θα εχωω θεμα με την αλλαγη ονοματος?

 

Το διαβάζει, εκτός αν μετά την ημερομηνία που έχει ως προεπιλεγμένη ονομασία "κολλήσεις" κάτι για να γνωρίζεις ποιο backup είναι, δεν πρέπει να αφήσεις κενό μεταξύ ημερομηνίας και χαρακτηρισμού. Αν έχει κενό δεν το διαβάζει.

 

Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να βγάλεις την TWRP και να βάλεις CWM 6.0.5.0.

Link to comment
Share on other sites

restore from external sd

 

χαχαχαχαχα......απίστευτο παιδιά.....εντάξει....λίγο ότι το έχω κάψει,λίγο το ότι είμαι πόντιος......λίγο το ότι "ξεχάστηκα" διότι έμεινα καιρό με την ίδια ρομ............πάντως αυτά δεν γίνονται !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Γεια σου ρε μηχανικέ ......τόοοοοοσο απλό ήταν......δεν ξέρω τι κόλλημα έφαγα.....και να πεις ότι το επιχείρησα πρώτη φορά ?.....ειλικρινά το έχω κάνει πάνω από 20...... όμως αυτή τη φορά αντί να κάνω restore from external sd.........εγώ έκανα install from external sd......γιαυτό δεν έβρισκε τίποτα μέσα στο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Το διαβάζει, εκτός αν μετά την ημερομηνία που έχει ως προεπιλεγμένη ονομασία "κολλήσεις" κάτι για να γνωρίζεις ποιο backup είναι, δεν πρέπει να αφήσεις κενό μεταξύ ημερομηνίας και χαρακτηρισμού. Αν έχει κενό δεν το διαβάζει.

 

Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να βγάλεις την TWRP και να βάλεις CWM 6.0.5.0.

Δεν εχω θεμα με την twrp.δουλευει αψογα σε οτι χρειαστηκε να κανω μεχρι τωρα

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την Ρομ του Algorithm, βρήκαμε κάποια λύση για το κρασαρισμα της εφαρμογής του outlook?

Μου κρασαρε κι εμένα.... Δεν βλέπω σε προηγούμενο ποστ να έχει βρεθεί λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Πως παγώνω την μαμά εφαρμογή για τα μηνύματα γιατί εγκατέστησα την textra;

 

Titanium Backup pro και κάνεις freeze την στοκ εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου εχουν σπασει τα νευρα κατι διαφημησεις και το οτι καθε λιγο και λιγακι συνδεεται μονο του σε 3g χωρις να το εχω ανοιχτο με την μαμα ρομ, αξιζει να παω στην ρομ του algorithm; Κατα τα αλλα σαν κινητο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ειναι πιο ελαφρια του algorithm; Δουλευουν ολα;
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ξανακάνω ερώτηση σήμερα και περιμένω ΒΟΗΘΕΙΑ γιατί δύο φορές που έγραψα κανένας δε φιλοτιμήθηκε αλλά δεν πειράζει. Λοιπόν θέλω να μάθω απο εσάς που είστε γατόνια άν έχει βγει update μαμίσιο(official coolpad) με την 4.4 για Ευρώπη και αν ναι από που την κατεβάζω και τί πρέπει να προσέξω όταν την περάσω. Ρωτάω για μαμίσια γιατί προσωπικά μου αρέσει πολύ το UI της ρομ και το μόνο θέμα μου είναι τα μηνύματα και κυρίως η πίσω κάμερα. Ευχαριστώ Καλή Πρωτοχρονιά!
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ξανακάνω ερώτηση σήμερα και περιμένω ΒΟΗΘΕΙΑ γιατί δύο φορές που έγραψα κανένας δε φιλοτιμήθηκε αλλά δεν πειράζει. Λοιπόν θέλω να μάθω απο εσάς που είστε γατόνια άν έχει βγει update μαμίσιο(official coolpad) με την 4.4 για Ευρώπη και αν ναι από που την κατεβάζω και τί πρέπει να προσέξω όταν την περάσω. Ρωτάω για μαμίσια γιατί προσωπικά μου αρέσει πολύ το UI της ρομ και το μόνο θέμα μου είναι τα μηνύματα και κυρίως η πίσω κάμερα. Ευχαριστώ Καλή Πρωτοχρονιά!

 

Official γiα ευρώπη δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ.

Βρίσκεις τις τελευταίες από το drive αυτού του καλού παιδιού

http://pan.baidu.com/share/home?uk=51931371&view=share#category/type=0

Ψαχνεις για .cpb αρχείο που να αρχίζει με 4.4 και να περιέχει 8297W

Περνιέται με το YGDP tool.

Να προσέξεις πολύ αν την περάσεις γιατί όπως έχει αναφερθεί περιέχει κατά πάσα πιθανότητα malware, δες το προηγούμενο μήνυμα από το δικό σου για ένα παράδειγμα και κάνε ένα search για coolreaper.

Αν σου αρέσει τόσο πολύ το UI δες κανένα repack της ATX team, λεπτομέρειες θα βρεις στο thread στο modaco.

 

Με την ευκαιρία να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Algorithm για την rom που μας έδωσε, έχει ότι ζητάω από μια AOSP rom και μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα :)

ΑΛΛΑ βρήκα τελικά τη μεγαλύτερη ενόχληση που παραμένει και είναι ή εξής:

Η εγώ είμαι πολύ άμπαλος, ή τα capacitive buttons είναι πολύ αναίσθητα, αλλά ρε παιδιά σπάνια πετυχαίνω το back με την πρώτη.

Έχω συνηθίσει να κάνω κάνα 2 swipes για να πιάσει, και συνήθως το διπλοχτυπάω.

(Νομίζω ότι κάποιες φορές καθυστερεί και στο back, αλλά δεν είναι κάτι που δεν είχα δει και στου maucat, ή στου RMG, ή στου fefe, οπότε δε νομίζω να φταίει η ROM (το έχω γυρίσει και στο xposed και το έχω κάνει λατέρνα, δε μπορώ να μιλήσω για bug της rom :) ) )

Anyway έχει βρει κάποιος τρόπο να μπει απλή στοκ navbar κάτω κάτω για να μην ξαναασχοληθώ με τα capacitive?

Με gravity και με tweaks στο build.prop δεν μπαίνει.

Έστω και overlay από app δε θα με πείραζε, δε θέλω όμως pie controls, μια απλή always on μπάρα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα Κομπλε Παιδια παρελαβα..και ολα σε Αψογη κατασταση..πρωτο power ον και Η Οθονη Τα Σπαει Πραγματικα...Super το εργαλειο και το εχω τωρα και φορτιζει..Δεν εχω μετανοιωσει στιγμη ουτε ενα ευρω..και εχω να δω πολλα ακομα μολιs ξεκινησω να το σκαλιζω...Ερωτηση,,αυτο το μπινελικι τι ειναι?Μου στειλανε διαφορα gifts..αυτο δεν το ειχα ζητησει..χαχα,,http://postimg.org/image/ovojiy11t/
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου εχουν σπασει τα νευρα κατι διαφημησεις και το οτι καθε λιγο και λιγακι συνδεεται μονο του σε 3g χωρις να το εχω ανοιχτο με την μαμα ρομ, αξιζει να παω στην ρομ του algorithm; Κατα τα αλλα σαν κινητο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ειναι πιο ελαφρια του algorithm; Δουλευουν ολα;

 

Αν έχεις την CWM recovery φλασάρεις αυτό και καθάρισες από διαφημίσεις

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3058765&stc=1&d=1418301221

Αν όχι , τότε το ξεζιπάρεις και αντιγράφεις το αρχείο hosts που υπάρχει μέσα στο φάκελο του κινητού

system/etc πάνω από το δικό σου hosts και θα του δώσεις permissions όπως το παλιό, δηλαδή μορφής Γ

(Εννοείται ότι πρέπει να είσαι root και να κάνεις την αντιγραφή με κάποιον explorer με διακιώματα root, πχ ES file manager)

Link to comment
Share on other sites

σταντ; και καρφακι στα ακουστικά να μην μπαίνει σκόνη;;

Για το πλαστικακι ειχα σκαλωσει,,οκ..Thank You!Επειδη το ψαχνω αλλα δεν βρισκω ακρη που μπαινει..εχω αυτο το card reader.ξερει κανειs που μπαινει η microSD για να την φορματαρω?

http://www.ebay.com/itm/Multi-Card-Reader-INTEGRAL-USB-2-0-/261709225683?pt=Lettori_di_Memorie_e_Adattatori&hash=item3cef15ded3

The Integral USB 2.0 Hi-Speed MultiCard Reader is compatible with 17 types of memory cards:

 

SD Card and New SDHC

MiniSDMicroSD (TransFlash)

MultiMediaCard

MMCplus

RSMMC

MMCmobile

MMCmicro (with adapter)

CompactFlash

SmartMedia

MicroDrive

Magicstor Drive

MemoryStick

MemoryStick Pro (4bit data transfer)

Memory Stick Duo

MemoryStick PRO Duo

XD card

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ψαχνω αλλα δεν βρισκω ακρη που μπαινει..εχω αυτο το card reader.ξερει κανειs που μπαινει η microSD για να την φορματαρω?

 

Χρειάζεσαι adapter,όπως έχει αυτή εδώ http://www.e-shop.gr/kingston-sdc4-4gb-4gb-micro-secure-digital-class-4-high-capacity-p-PER.552407

AOSP KK V3REPACK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...