Jump to content

Χθες χρεωθηκατε mobile internet αξιας 2€


dagas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι είναι το APN ?
Access Point Name

Στην πράξη μια ρύθμιση που αλλάζοντάς την δεν έχεις πρόσβαση στο δίκτυο.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 625
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Βεβαια η q δεν μου έστειλε ΠΟΤΕ sms οτι χρεωθηκα 1,2Ε και αυτό είναι πολύ λάθος!

 

Την επόμενη μέρα στέλνει.

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο που δεν εχω καταλαβει πρεπει να χρεωνεται επίσης αν ειναι επιλεγμενη η λειτουργία 4g (αντι για 3g ή 2g μονο). Συνήθως λένε (και απο την εταιρία και εδω εχει αναφερθει) οτι μεταξυ των αλλων δεν πρεπει να το αφηνεις σε 4g αν δεν έχεις δεδομένα...
Link to comment
Share on other sites

Access Point Name

Στην πράξη μια ρύθμιση που αλλάζοντάς την δεν έχεις πρόσβαση στο δίκτυο.

 

Sent from my XT1580

Δεν έχει σχέση,αν ήρθε η σειρά σου θα σε χρεώσουν,

Η μόνη λύση είναι να σου κλείσουν τα δεδομένα από το 1231 αν ισχύει ακόμα το τηλέφωνο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όσες φορές δεν έχω δεδομένα και έχω μετονομάσει το apn δεν έχω χρεωθεί με κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Και τα λεφτά μου ΓΥΡΙΣΑΝΕ (3 επί 1,2) σε χρόνο dt και το 1G πήρα για 8 μήνες!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ WIND !!!!!!!!!!

ΥΓ.

Για να μην λέμε μόνο τα αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είχα απαυδήσει (όπως μπορείτε να δείτε σε παλιότερα σχόλιά μου) η λύση είναι πριν τις 23:00 να έχεις κλείσεις τα δεδομένα δικτύου και πριν να κλείσεις το WiFi από την συσκευή σου να έχεις υποβαθμίσει τον τύπο δικτύου σε 2G/3G.

 

Ο λόγος είναι πως τα smartphones, όταν κλέινει το WiFi, κάνουν μια ελάχιστη επικοινωνία δεδομένων με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας σε περιπτώσεις λειτουργίας 4G, ακόμα και αν έχεις αποκλείσει την χρήση δεδομένων από το μενού της συσκευής σου!

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλε, έκανα αυτό που μου έγραψες, ίσως μειώθηκε η κατανάλωση του (λειτουργικό android) αλλά δεν ΜΗΔΕΝΙΣΤΗΚΕ !

Άρα πάλι δεν καλυπτόμεθα.

ΥΓ.

Και έχω και κλειστή και την ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι να υπάρχει πάντοτε ενεργό πακέτο δεδομένων.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε να δείτε: έβαλα το πρόγραμμα 8G με 8Ε για 8 μήνες. Αυτό όμως έχει ένα μικρό ΚΕΝΟ. Τελειώνει ο ένας μήνας 12 το βράδυ και μπαίνει το giga του άλλου μήνα στις 2-3 η ώρα τα ξημερώματα. Αυτό το μικρό κενό δημιουργεί κίνδυνο ΧΡΕΩΣΗΣ !!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάζεις το εβδομαδιαίο log and win των 150 mb για ασφάλεια.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει. 3+ χρονια ομως που ερχεται η προσφορα αυτη,δεν χρεωνεσαι στο κενο,ειδικα αν εχεις κλειστα δεδομενα. Εδω υπαρχει επισης ενα μικρο τρικ. Ακομα και αν ανοιξουν τα δεδομενα στο συγκεκριμενο διαστημα,η χρεωση ερχεται την επομενη μερα. Αν ομως ενεργοποιηθει πακετο δεδομενων στο ενδιαμεσο,χρεωση του 1,20 δεν υπαρχει.Απο τη στιγμη που αποδιδεται το gb του μηνα κανονικα,δεν υπαρχει αλλη χρεωση. Δεν θυμαμαι εδω να εχει γραφτει περιπτωση χρεωσης στο ενδιαμεσο ποτε.
Link to comment
Share on other sites

Τότε είμαστε ΟΚ !

Γιατί εγώ κάνω την συζήτηση για τον εξής λόγο: την ΚΥΡΙΑΚΗ έληξε το προηγούμενο 8G/8E/8μ και από τότε με κλειστά δεδομένα και κλειστή την ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ, κάθε ημέρα χρεωνομουν το 1,2Ε.

Χθες ΠΕΜΠΤΗ έβαλα το νέο 8G/8E/8μ και όλα οκ.

ΥΓ.

Τους ζήτησα να μου επιστρέψουν αυτά τα 1,2Ε και μου τα επέστρεψαν ΑΜΕΣΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει. 3+ χρονια ομως που ερχεται η προσφορα αυτη,δεν χρεωνεσαι στο κενο,ειδικα αν εχεις κλειστα δεδομενα. Εδω υπαρχει επισης ενα μικρο τρικ. Ακομα και αν ανοιξουν τα δεδομενα στο συγκεκριμενο διαστημα,η χρεωση ερχεται την επομενη μερα. Αν ομως ενεργοποιηθει πακετο δεδομενων στο ενδιαμεσο,χρεωση του 1,20 δεν υπαρχει.Απο τη στιγμη που αποδιδεται το gb του μηνα κανονικα,δεν υπαρχει αλλη χρεωση. Δεν θυμαμαι εδω να εχει γραφτει περιπτωση χρεωσης στο ενδιαμεσο ποτε.
Έτσι ακριβώς.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είχα απαυδήσει (όπως μπορείτε να δείτε σε παλιότερα σχόλιά μου) η λύση είναι πριν τις 23:00 να έχεις κλείσεις τα δεδομένα δικτύου και πριν να κλείσεις το WiFi από την συσκευή σου να έχεις υποβαθμίσει τον τύπο δικτύου σε 2G/3G.

 

Ο λόγος είναι πως τα smartphones, όταν κλέινει το WiFi, κάνουν μια ελάχιστη επικοινωνία δεδομένων με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας σε περιπτώσεις λειτουργίας 4G, ακόμα και αν έχεις αποκλείσει την χρήση δεδομένων από το μενού της συσκευής σου!

 

εγω την εχω πατησει με κινητο που ηταν αποκλειστικα 3g και με αλλαγμενο το apn.

ok μου πιστωθηκε το ευρω και τις 2 φορες αλλα και παλι αυτο που κανει η wind ειναι μεγαλη $%^&*@.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε παίδες, ένα κινητό που πάει εξωτερικό, κ απλά είναι ανοικτό να βλέπουμε ποιος καλεί, δεν χρησιμοποιείται καθόλου, δεν καλεί κ φυσικά είναι κλειστά τα δεδομένα, πως γίνεται κάθε μέρα να γράφει κάμποσα kilobytes δεδομένα που όμως η Wind να στα χρεώνει υπέρογκα μιας κ είναι 6 ζώνης χώρα.........

 

Κάθε μα κάθε μέρα κ στα 2 κινητά μας, χρεώνονταν κάτι λίγα KILOBYTES επαναλαμβάνω( ενώ τα δεδομένα είναι κλειστά), που στην προκειμένη όμως κοστίζουν.......

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Έχεις στη συσκευή, κάποιες ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ που γράφουν και με κλειστά δεδομένα !

ΥΓ. Κάποιοι στο forum λένε ότι υπάρχει λύση, αλλά εγώ δεν την βρήκα και φροντίζω πάντα να έχω MB.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, ένα κινητό που πάει εξωτερικό, κ απλά είναι ανοικτό να βλέπουμε ποιος καλεί, δεν χρησιμοποιείται καθόλου, δεν καλεί κ φυσικά είναι κλειστά τα δεδομένα, πως γίνεται κάθε μέρα να γράφει κάμποσα kilobytes δεδομένα που όμως η Wind να στα χρεώνει υπέρογκα μιας κ είναι 6 ζώνης χώρα.........

 

Κάθε μα κάθε μέρα κ στα 2 κινητά μας, χρεώνονταν κάτι λίγα KILOBYTES επαναλαμβάνω( ενώ τα δεδομένα είναι κλειστά), που στην προκειμένη όμως κοστίζουν.......

 

 

 

Έχεις στη συσκευή, κάποιες ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ που γράφουν και με κλειστά δεδομένα !

ΥΓ. Κάποιοι στο forum λένε ότι υπάρχει λύση, αλλά εγώ δεν την βρήκα και φροντίζω πάντα να έχω MB.

 

Αλλάξτε το APN. Μη δημιουργήσετε νέο, καθώς υπάρχει πιθανότητα να βρει και να επιλέξει αυτόματα το σωστό. Απλά, μπείτε στο υπάρχον και προσθέστε ένα χαρακτήρα στο τέλος του "Name" και του "APN". ;)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

-πως μια εφαρμογή μπορεί να στέιλει δεδομένα με κλειστά τα δεδομένα? Στη τελική η σιμ η δικιά ήταν σε σχεδόν καθαρό κινητό βαλμένη (για να έχω στο δικό μου σιμ τοπική) κ η άλλη στο κανονικό της γυναίκας μου. Κ στα 2 γινόταν το ίδιο νταραβέρι κάθε μέρα.

 

-ΜΜS δεν είναι σίγουρα... Δεν έστειλα εγώ απο το δικό μου τουλάχιστον ούτε πήρα τίποτα. Το κινητο ήταν στη τσάντα μου κ το τσεκάριζα μια φορά τη μέρα αν απλά είχα κάποια κλήση απο Ελλάδα. εκτός viber.

 

Το ΑPN πότε να το άλλαζα? Οταν μπήκα στη χώρα?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Καλά η Wind δεν παίζετε. Και μένα πριν 3 χρόνια το ίδιο μου έκανε κάθε πρωί που άνοιγα το κινητό.

 

Επειδή το έπαθα πρόσφατα και με την Vodafone λοιπόν, μου είπαν από την εξυπηρέτηση να αλλάξω τη ρύθμιση του κινητού από 4g σε 3g όταν δεν έχω πακέτο δεδομένων και έτσι δεν θα με χρεώσει. Πράγματι αυτό δούλεψε.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν έχεις το 4g, μιλάει κ με κλειστά δεδομένα?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν , λέει, εφαρμογές που τραβούν λίγα kb, τόσο ώστε να χρεωθείς!

Μάλιστα, και καθεστώς wi fi, να είσαι πάλι θα τραβήξουν από την κάρτα που έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...