Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την εγγύηση την έχω απλά δεν έχω μαζί μου την απόδειξη.Σπουδάζω Βουλγαρία και το κινητό είναι αγορασμένο από εκεί και ως λογικό την απόδειξη την έχω αφήσει εκεί. Δηλαδή αν θέλω να το στείλω για service χρειάζεται η απόδειξη;Επίσης ξέρει κανείς πόσες ώρες πρέπει να το αφήσω στο ρύζι για να κάνει δουλειά;

Λογικά θέλει και την απόδειξη.(δοκίμασε και χωρίς και αν δεχτούν εχει καλός,δεν χάνεις τίποτα)

Μια φορά χρειάστηκα service σε Sony και μου ζήτησαν(στο παρελθόν)

Η αν μπορεί κάποιο γνωστός/φίλος να σου στειλει αντίγραφο με fax η email αφού το σκαναρι.

Εκτός οταν ειναι να ανεβεις Βουλγαρία να πας στην εκεί αντιπροσωπεία.

Τώρα αυτο για το ρύζι δεν γνωρίζω.

λογικά οςο περιςςοτερο μπορείς πχ 1-2 ημέρες μήπως βοηθήσει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Λογικά θέλει και την απόδειξη.(δοκίμασε και χωρίς και αν δεχτούν εχει καλός,δεν χάνεις τίποτα)

Μια φορά χρειάστηκα service σε Sony και μου ζήτησαν(στο παρελθόν)

Η αν μπορεί κάποιο γνωστός/φίλος να σου στειλει αντίγραφο με fax η email αφού το σκαναρι.

Εκτός οταν ειναι να ανεβεις Βουλγαρία να πας στην εκεί αντιπροσωπεία.

Τώρα αυτο για το ρύζι δεν γνωρίζω.

λογικά οςο περιςςοτερο μπορείς πχ 1-2 ημέρες μήπως βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πάντως για τις γρήγορες απαντήσεις σας! Θα το αφήσω τώρα μέχρι αργά το βράδυ και θα δω τι θα κάνω! Αλλά είμαι 1000% σίγουρος ότι τα είχα πολύ καλά κλεισμένα τα καπάκια και θα με βγάλουν τρελό σίγουρα! Υπάρχει τρόπος να δω αν πήρε υγρασία από τα καπάκια;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάντως για τις γρήγορες απαντήσεις σας! Θα το αφήσω τώρα μέχρι αργά το βράδυ και θα δω τι θα κάνω! Αλλά είμαι 1000% σίγουρος ότι τα είχα πολύ καλά κλεισμένα τα καπάκια και θα με βγάλουν τρελό σίγουρα! Υπάρχει τρόπος να δω αν πήρε υγρασία από τα καπάκια;

Άνοιξε το καπάκι εκεί που το φορτιζουμε και δίπλα στη USB σε εμένα ειναι λευκό και δίπλα ακριβώς το off που ειναι κόκκινο.

Αν ειναι ετςι και το δικό σου άρα υγρασία δεν εχει πιάσει μέσα.

Τώρα για την κάμερα ειναι διαφορετικό και μπορεί να μην έχεις θέμα επειδή έπιασαν υγρασία και να σε καλύψουν.

Θεωρητικά όλα αυτα,στην πράξη οτι σου πουν.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το καπάκι εκεί που το φορτιζουμε και δίπλα στη USB σε εμένα ειναι λευκό και δίπλα ακριβώς το off που ειναι κόκκινο.

Αν ειναι ετςι και το δικό σου άρα υγρασία δεν εχει πιάσει μέσα.

Τώρα για την κάμερα ειναι διαφορετικό και μπορεί να μην έχεις θέμα επειδή έπιασαν υγρασία και να σε καλύψουν.

Θεωρητικά όλα αυτα,στην πράξη οτι σου πουν.

Μόλις το είδα και είναι λευκό και σε μένα! Οπότε δεν πήρε υγρασία σίγουρα από το πορτάκι! Το άνοιξα πριν λίγο και δεν έχει καν σήμα πλέον!Το κλείνω και από Δευτέρα θα επικοινωνήσω με το service της σόνυ! Βρήκαμε καλοκαιριάτικη δουλειά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

και μένα ειχε συμβεί με το ζ1 όμως κ ηταν κλειστό κανονικά ώσπου άνοιγε τη κάμερα συνεχεία μόνο του και το έκλεισα.. για να ηρεμήσει το κατάλαβα οτι πίρε υγρασία απο το τζαμακι στη καμερα το σκούντηξα κ ηρέμησα μετα γινότανε μπρίκι απο τι θερμοκρασία
Link to comment
Share on other sites

Συγγενής μου πήρε πρόσφατα το Z2 και μου λέει πως κάθε μέρα του έρχεται μήνυμα από την Cosmote για το ότι προσπάθησε να μπει στο internet και ό,τι τον χρέωσαν με € 1,00 για να έχει internet για το υπόλοιπο της ημέρας.

Μπορείτε να μου πείτε τί μπορεί να κάνει το κινητό να συνδέεται στο internet, όταν έχουμε απενεργοποιήσει τα data μέσα από τις ρυθμίσεις;

Ξέρω ότι μπορούμε να πάρουμε την Cosmote και να ζητήσουμε να κάνει κάτι σαν φραγή, ή και να μπω στις ρυθμίσεις των δικτύων και να 'πειράξω' τα APN, αλλά κανένα από τα δικά μου κινητά ή και φίλων που έχω δει από την ICS και μετά, δεν συνδεόταν στο internet αν δεν είχαμε ενεργοποιήσει τα data μέσα από τις ρυθμίσεις!!!! Εδώ τί γίνεται;

 

Ps. Επίσης με what's up, ο αδερφός μου στο Z1 δεν έχει τέτοιου είδους θέμα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η μονη λογική εξήγηση ειναι να έχεις ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο Ίντερνετ στον πάροχο σου και βρέξει-χιονίσει να σου τρώει 1 ευρω χωρίς απαραίτητα να έχεις ενεργοποιήσει τα δεδομένα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγενής μου πήρε πρόσφατα το Z2 και μου λέει πως κάθε μέρα του έρχεται μήνυμα από την Cosmote για το ότι προσπάθησε να μπει στο internet και ό,τι τον χρέωσαν με € 1,00 για να έχει internet για το υπόλοιπο της ημέρας.

Μπορείτε να μου πείτε τί μπορεί να κάνει το κινητό να συνδέεται στο internet, όταν έχουμε απενεργοποιήσει τα data μέσα από τις ρυθμίσεις;

Ξέρω ότι μπορούμε να πάρουμε την Cosmote και να ζητήσουμε να κάνει κάτι σαν φραγή, ή και να μπω στις ρυθμίσεις των δικτύων και να 'πειράξω' τα APN, αλλά κανένα από τα δικά μου κινητά ή και φίλων που έχω δει από την ICS και μετά, δεν συνδεόταν στο internet αν δεν είχαμε ενεργοποιήσει τα data μέσα από τις ρυθμίσεις!!!! Εδώ τί γίνεται;

 

Ps. Επίσης με what's up, ο αδερφός μου στο Z1 δεν έχει τέτοιου είδους θέμα.

 

οπως εχω πει, και το Ν8 που ειχα μου το εκανε αυτο, και ο μονος τροπος ηταν να του βαζω προεπιλογη λαθος ρυθμισεις ιντερνετ για να μην μπορει να μπει..

Δυστυχως πολλα κινητα "τσιμπανε" λιγο ιντερνετ καποιες στιγμες επειδη το απαιτει καποια εφαρμογη ή γενικα δεν ειναι τελεια η απενεργοποιηση, δεν ξερω, και προλαβαινουν και χρεωνουν οι παροχοι..δεν ξερω αν οι παροχοι κλεβουν, αλλα θεωρω οτι μπορει να μην κλεβουν (γενικα δεν τους εχω και πολυ τιμιους) και να ειναι ατελεια του συστηματος των κινητων..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμάσει να βάλει το 3g watchdog. Και να δει πάλι εαν το κάνει.

Μήπως να κάνει και κάνα restore μπας και έχει κολλήσει κάτι στο κινητό ?

Link to comment
Share on other sites

Συγγενής μου πήρε πρόσφατα το Z2 και μου λέει πως κάθε μέρα του έρχεται μήνυμα από την Cosmote για το ότι προσπάθησε να μπει στο internet και ό,τι τον χρέωσαν με € 1,00 για να έχει internet για το υπόλοιπο της ημέρας.

Μπορείτε να μου πείτε τί μπορεί να κάνει το κινητό να συνδέεται στο internet, όταν έχουμε απενεργοποιήσει τα data μέσα από τις ρυθμίσεις;

Ξέρω ότι μπορούμε να πάρουμε την Cosmote και να ζητήσουμε να κάνει κάτι σαν φραγή, ή και να μπω στις ρυθμίσεις των δικτύων και να 'πειράξω' τα APN, αλλά κανένα από τα δικά μου κινητά ή και φίλων που έχω δει από την ICS και μετά, δεν συνδεόταν στο internet αν δεν είχαμε ενεργοποιήσει τα data μέσα από τις ρυθμίσεις!!!! Εδώ τί γίνεται;

 

Ps. Επίσης με what's up, ο αδερφός μου στο Z1 δεν έχει τέτοιου είδους θέμα.

 

Καλύτερα να πας σε κάποιο κατάστημα να σου απενεργοποιήσουν κάποια ρύθμιση εκτός και αν είναι θέμα συμβολαίου(αν είναι αγορασμένο έτσι και όχι σαν απλή συσκευή).

Link to comment
Share on other sites

Καρτοσυμβόλαιο έχει, χωρίς να έχει αγορασμένο κάποιο πακέτο με data, γι' αυτό και η χρέωση. Αν είχε πακέτο, τότε θα τραβούσε Kb/Mb από αυτό και δεν θα τον χρέωνε.

Πιστεύω πως είναι κάποια από τις εφαρμογές που έχει η Sony στο κινητό, γιατί στο προηγούμενο κινητό δεν είχε αυτή τη χρέωση κάθε μέρα!!!

Δεν είμαστε αυτή τη στιγμή και κοντά για να δω ποιες εφαρμογές χρησιμοποίησαν το Internet, αλλά και να του αλλάξω τα APN.

Θα του πω να επικοινωνήσει με την Cosmote και να ζητήσει να του τα απενεργοποιήσουν αυτοί.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καρτοσυμβόλαιο έχει, χωρίς να έχει αγορασμένο κάποιο πακέτο με data, γι' αυτό και η χρέωση. Αν είχε πακέτο, τότε θα τραβούσε Kb/Mb από αυτό και δεν θα τον χρέωνε.

Πιστεύω πως είναι κάποια από τις εφαρμογές που έχει η Sony στο κινητό, γιατί στο προηγούμενο κινητό δεν είχε αυτή τη χρέωση κάθε μέρα!!!

Δεν είμαστε αυτή τη στιγμή και κοντά για να δω ποιες εφαρμογές χρησιμοποίησαν το Internet, αλλά και να του αλλάξω τα APN.

Θα του πω να επικοινωνήσει με την Cosmote και να ζητήσει να του τα απενεργοποιήσουν αυτοί.

 

πάντως το έχω δει και εγώ να συμβαίνει σε συσκευή που ούτε καν έχει browser (ήταν ένα Samsung του 20ευρου).

είχε σταλεί από την cosmote αρχικά ένα μήνυμα για δωρεάν 1 μέρα internet με την υποσημείωση πως πρέπει να στείλεις μήνυμα κάπου για να απενεργοποιηθεί η υπηρεσία (αν τελικά τη χρησιμοποιούσες), η οποία κάθε μέρα σε χρεώνει 1 ευρώ, ανεξάρτητα αν χρησιμοποιείς ή όχι internet.

δυστυχώς δεν θυμάμαι παραπάνω λεπτομέρειες ή τον αριθμό, γιατί έχει περάσει αρκετός καιρός

 

μήπως συμβαίνει και εδώ κάτι τέτοιο και πρέπει να γίνει απενεργοποίηση της "δωρεαν" υπηρεσίας

Link to comment
Share on other sites

 

Ποσο λετε να παει σχεδον μολις βγει και το Ζ3 ?

Link to comment
Share on other sites

Αντε ωραια! Να το τσιμπησουμε σιγα σιγα! Οταν βγει το Ζ3 θα πεσει στα 470€ πιστεύω.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

και σήμερα στα 509 ευρώ. μας τρολάρουν μάλλον στο σκρουτζ. και εγώ γλυκάθηκα που έσπασε το φράγμα των 500 ευρώ, αλλά έμεινα με την γλύκα :D

Link to comment
Share on other sites

και σήμερα στα 509 ευρώ. μας τρολάρουν μάλλον στο σκρουτζ. και εγώ γλυκάθηκα που έσπασε το φράγμα των 500 ευρώ, αλλά έμεινα με την γλύκα :D

 

είναι κάποια συγκεκριμένα μαγαζιά στο σκρουτζ, που ρίχνουν την τιμή κατά 10 ευρώ σε σχέση με την αμέσως χαμηλότερη και εξαφανίζονται από τη λίστα την επόμενη - μεθεπόμενη μέρα.

 

τη δουλειά τους όμως την κάνουν, καθώς τους παρασύρουν όλους παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

είναι κάποια συγκεκριμένα μαγαζιά στο σκρουτζ, που ρίχνουν την τιμή κατά 10 ευρώ σε σχέση με την αμέσως χαμηλότερη και εξαφανίζονται από τη λίστα την επόμενη - μεθεπόμενη μέρα.

 

τη δουλειά τους όμως την κάνουν, καθώς τους παρασύρουν όλους παρακάτω...

 

δεν αντιλέγω στα λεγόμενα σου φίλε μου :) απλά όσο να ναι το ψυχολογικό των -500 ευρώ είναι κάπως. το ζαχαρώνω μέρες το άτιμο αλλά θα κάνω υπομονή μήπως και πέσει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχει βρει κάποιος λύση με το θέμα της SD Card και της μεταφοράς εφαρμογών εκεί; Έχω επιβεβαιώσει πως σε Galaxy S5 δουλεύει κανονικά αυτό και περίμενα μήπως βγει κάποια λύση από την Sony αλλά τίποτα.

 

Δοκίμασα και τις 2 εφαρμογές που υπάρχουν στο play αλλά και το Xposed με τα σχετικά modules που έχει, αλλά τίποτα και πάλι. Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Είμαι rooted σε stock rom

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

σας έχει τύχε να μιλάτε στο τηλ και να πάτε να γράψετε κάτι στο viber - facebook - sms και άπλα να μην εμφανίζει το πληκτρολόγιο? έμενα το κάνει συνεχεία :/ ελληνικό από γερμανο είναι
Link to comment
Share on other sites

σας έχει τύχε να μιλάτε στο τηλ και να πάτε να γράψετε κάτι στο viber - facebook - sms και άπλα να μην εμφανίζει το πληκτρολόγιο? έμενα το κάνει συνεχεία :/ ελληνικό από γερμανο είναι

 

Οχι δεν μου εχει τύχει σε εμένα τέτοια θεμα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Swiftkey, δεν έχει ποτέ συμβεί κάτι τέτοιο ως τώρα.

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλέγω στα λεγόμενα σου φίλε μου :) απλά όσο να ναι το ψυχολογικό των -500 ευρώ είναι κάπως. το ζαχαρώνω μέρες το άτιμο αλλά θα κάνω υπομονή μήπως και πέσει αρκετά

 

Δύσκολο να πέσει και άλλο η τιμή του Ζ2 από το ψυχολογικό των 500 ευρώ :lol: . Θα πέσει πολύ μόνο όταν έρθει το Ζ3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...