Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, και εμένα αγορασμένο από COSMOTE δεν έχει έρθει η αναβάθμιση. Είμαι με την .402
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Αναγκαστικά θα περίμενετε παιδιά εως βγει και για τις συσκευές σας απο τους παρόχους σας η αναβάθμιση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

έτσι και αλλιώς πάει ήδη καλά στα δικά μου μάτια πάντα

Οχι, άριστο ηταν απο την πρώτη μερα,μονο το πρώτο update ηταν το πιο σημαντικό(τέλη Μαιου-Αρχές Ιουνίου που το πήραμε)που βελτίωσε σημαντικά το θεμα θερμοκραςια ειδικά σε 3g πλοήγηση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για τον ήχο κλήσης πατας αντιστοιχα settings-sounds-phone ringstone και πας πανω δεξιά και πατάς το εικονίδιο της μουσικής και εφοσον εχει δικά σου πχ mp3 τραγούδια θα σου τα εμφανίσει όλα και επιλέγεις οποιο θες.

Για τα μηνύματα εγώ χρησιμοποιώ handset SMS και μεσα απο τις ρυθμίσεις της εφαρμογής βάζω αντιστοιχα οτι θέλω.

Δεν χρησιμοποιώ την μαμισια εφαρμογή της Sony.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Νίκας - Μανίκας - Λιας - Καραμπαλίκας - Γενικολλιάς - Βουρδουμπάς - Κεντρικόπουλος και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας :p
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παρω το Ζ2,ειναι καλη επιλογη σε σχεση με το G3ας πουμε?υπαρχει ζελατινα στην οθονη σαν τα προηγουμενα sony?και αν υπαρχειβγαινει ευκολα?με ενοχλει πολυ η ζελατινα γιατι γεμιζει ευκολα γρατσουνιες και δακτυλιες.και στο φιναλε τη την θελω την καθαρη οθονη αν απο πανω υπαρχει μια ζελατινα γεματη γρατσουνιες?εχω το Τ και την ειχα βγαλει απο της πρωτες μερες και το εχω μεχρι τωρα χωρις θηκη και ειναι πεντακαθαρη.βασικος λογος που αλαζω το Τ ειναι η μπαταρια του που πλεον ειναι χαλια το ακουστικο και το ηχειο και το οτι εχει βαρυνει παρα πολυ, εχω ακουσει καλα σχολια για την μπαταρια του Ζ2 υσχυουν?
Link to comment
Share on other sites

προερχομενος απο HTC ONE (M7) και Oppo Find 7 , σκεφτομαι να παω προς το Ζ2...

 

ειχα αρχικα επιλεξει το ONE M8 αλλα πιστευω οτι θα το βαρεθω....ενα Μ7 ειναι , αναβαθμισμενο..

 

η ερωτηση ειναι : απο τα skroutzομαγαζα , ποιο να επιλεξω για να παρω Ελληνικο και φυσικα unbranded?

 

thanx...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παρω το Ζ2,ειναι καλη επιλογη σε σχεση με το G3ας πουμε?υπαρχει ζελατινα στην οθονη σαν τα προηγουμενα sony?και αν υπαρχειβγαινει ευκολα?με ενοχλει πολυ η ζελατινα γιατι γεμιζει ευκολα γρατσουνιες και δακτυλιες.και στο φιναλε τη την θελω την καθαρη οθονη αν απο πανω υπαρχει μια ζελατινα γεματη γρατσουνιες?εχω το Τ και την ειχα βγαλει απο της πρωτες μερες και το εχω μεχρι τωρα χωρις θηκη και ειναι πεντακαθαρη.βασικος λογος που αλαζω το Τ ειναι η μπαταρια του που πλεον ειναι χαλια το ακουστικο και το ηχειο και το οτι εχει βαρυνει παρα πολυ, εχω ακουσει καλα σχολια για την μπαταρια του Ζ2 υσχυουν?

Οχι δεν υπαρχει εργοστασιακή ζελατινα οπως στα προηγούμενα της σειρας(και εμένα θα με ενοχλούσε αρκετα αν υπηρχε)

Για την μπαταρία οπως έχω γράψει ειναι εξαιρετική.

Επειδή είχα το Xperia s και zl πριν το z2 η διαφορα υπέρ του z2 ειναι 40-50% πανω και η μοναδικη φετινή συσκευη που μου δινει ανάλογους χρόνους με το g2 δηλαδή μου βγάζει 2 ημέρες.

 

Για το g3 αμα διαβάσεις στο νήμα του εχουν μεγάλο θεμα με το ξαφνικό κλείσιμο της συςκευης στα καλα καθούμενα(ακομα ψάχνονται στην lg να δουν τι φταίει),η αυτονομία του σαφος χειρότερη απο το z2 και επίσης η οθόνη του ειναι κατώτερη απο του z2 σε τιμές φωτεινοτητας και αντίθεσης.

Και εχουν αναφερθεί περιπτώσεις με υπερθερμανσεις και κόφτη φωτεινοτητας που εφαρμόζει η lg στο μοντέλο.

Τα δεδομένα τα σημερινά ειναι συντριπτικά υπέρ του z2.

προερχομενος απο HTC ONE (M7) και Oppo Find 7 , σκεφτομαι να παω προς το Ζ2...

 

ειχα αρχικα επιλεξει το ONE M8 αλλα πιστευω οτι θα το βαρεθω....ενα Μ7 ειναι , αναβαθμισμενο..

 

η ερωτηση ειναι : απο τα skroutzομαγαζα , ποιο να επιλεξω για να παρω Ελληνικο και φυσικα unbranded?

 

thanx...

Δυστυχώς σε αυτο με ελληνική συσκευη δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και απ έξω σε μόνιμο βαθμο ψωνίζω,το μονο που θα σου πω οτι θα μείνεις ευχαριστημένος απο την συσκευη.

Εξαιρετική οθόνη

Εξαιρετική αυτονομία

Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής

Εξαιρετική ομαλότητα του λειτουργικου.

 

Το μονο θεμα που εχει ειναι η υπερθέρμανση σε 4k video(μεγιςτο 10-11 λεπτά προτού κλείσει η βιντεοςκοπηςη εγώ προςωπικα με εχει βγάλει 10λεπτο άνετα που δοκιμαςα 2-3 φορές)

Και επίσης επειδή προέρχεσε απο m7 και Oppo 7(είχα και εγώ το m8 και το γνωρίζω απο πρώτο χέρι)με την εξαιρετική ένταση του ήχου κλήσεων, στο z2 δεν ειναι στο ιδιο επίπεδο,αλλα οχι σε βαθμο να σε προβληματίσει σε καμία περιπτωση.

 

Προςωπικα θα ήθελα για κινητο μέγεθος maximum σε στυλ nexus 5/930 που ειναι το ιδανικό που βέβαια τα δοκιμαςα και τα 2 και δυστυχώς κανένα δεν με ικανοποίησε σε αυτα που θέλω και απαιτώ απο μια συσκευη.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

προερχομενος απο HTC ONE (M7) και Oppo Find 7 , σκεφτομαι να παω προς το Ζ2...

 

ειχα αρχικα επιλεξει το ONE M8 αλλα πιστευω οτι θα το βαρεθω....ενα Μ7 ειναι , αναβαθμισμενο..

 

η ερωτηση ειναι : απο τα skroutzομαγαζα , ποιο να επιλεξω για να παρω Ελληνικο και φυσικα unbranded?

 

thanx...

 

τι δεν σου άρεσε στο find 7? ρωτάω διότι με το Ζ2 έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά .

Link to comment
Share on other sites

τι δεν σου άρεσε στο find 7? ρωτάω διότι με το Ζ2 έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά .

 

Έχω γράψει ένα, πιστεύω κατατοπιστικο, review στο thread, αλλά εν συντομία

 

1)δεν την πάλεψα με το μέγεθος

2)η μπαταρία αδειαζε εύκολα (θα διορθωθεί με νέα έκδοση color OS ή με άλλη rom

 

Η qhd οθόνη γονατίζει το κινητό και πρακτικά δεν καταλαβαίνεις διαφορά από την "απλη" full HD...

 

Μια ερώτηση προς τους κατόχους...

 

Από lag πώς πάμε;;

Πήγα και το είδα στο πλαίσιο σήμερα και είχε πολύ.. Μα πολύ όμως.. Χωρίς να τρέχουν τίποτα εφαρμογές στο background... Lag στο δεξιά-αριστερά στην κεντρική οθόνη... Μου έκανε φοβερή εντύπωση..

Επίσης, σχετικά με την κάμερα, διάβασα ότι στο auto τραβάει μόνο 8 megapixels και για να ανέβεις πρέπει να το πας στο manual... Ισχύει κάτι τέτοιο;;;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειμαι πολυ κοντα να παρω το Ζ2 να ρωτησω ακομα πως τα παει με ακουστικο και ηχειο(γιατι το Τ ηταν χαλια)και ιδκα ακουστικο και γενικα αν υπαρχουν αλλα προβληματα η πραγματα που πρεπει να προσεξω
Link to comment
Share on other sites

τελικα ειμαι πολυ κοντα να παρω το Ζ2 να ρωτησω ακομα πως τα παει με ακουστικο και ηχειο(γιατι το Τ ηταν χαλια)και ιδκα ακουστικο και γενικα αν υπαρχουν αλλα προβληματα η πραγματα που πρεπει να προσεξω

Αναφέρθηκα πανω οτι ειναι σε νορμαλ επίπεδα η ήχος σε κλήσεις (ειναι βέβαια κατω απο το κορυφαία htc m8 και Oppo 7),αλλα δεν προβληματίζουν σε καμία περιπτωση.

Αν εννοείς για την ποιότητα του ακουστικου οταν μιλάς στο αυτί 1-2 φορές που μίλησα ηταν crystal clear(σχεδόν παντα χρησιμοποιώ bt handsfree)

 

Θέματα με εξαίρεση το 4k δεν υπάρχουν ενα τρίμηνο που το έχω.

Σε κάθε περιπτωση μπορείς να πας σε ενα κατάστημα και να κρίνεις ο ίδιος αν σε ικανοποιεί στο θεμα ήχου/ακουστικου.

 

ΥΓ:Για ταν κάμερα που αναφέρθηκε πανω,ναι τραβάει στα 8 οταν ειναι στο αυτόματο και μονο αν το γυρίσεις σε manual μπορείς να πας εως 20 και με ενδιάμεσα βέβαια επιλογές πχ 13.

Αλλα μπορεί να υπάρχουν τρίτες εφαρμογές κάμερας που μπορεί να παρέχουν παραπάνω ρυθμίσεις οταν ειναι στο αυτόματο αν δεν παρέχει η μαμισια της Sony.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει ένα, πιστεύω κατατοπιστικο, review στο thread, αλλά εν συντομία

 

1)δεν την πάλεψα με το μέγεθος

2)η μπαταρία αδειαζε εύκολα (θα διορθωθεί με νέα έκδοση color OS ή με άλλη rom

 

Η qhd οθόνη γονατίζει το κινητό και πρακτικά δεν καταλαβαίνεις διαφορά από την "απλη" full HD...

 

Μια ερώτηση προς τους κατόχους...

 

Από lag πώς πάμε;;

Πήγα και το είδα στο πλαίσιο σήμερα και είχε πολύ.. Μα πολύ όμως.. Χωρίς να τρέχουν τίποτα εφαρμογές στο background... Lag στο δεξιά-αριστερά στην κεντρική οθόνη... Μου έκανε φοβερή εντύπωση..

Επίσης, σχετικά με την κάμερα, διάβασα ότι στο auto τραβάει μόνο 8 megapixels και για να ανέβεις πρέπει να το πας στο manual... Ισχύει κάτι τέτοιο;;;

 

βασικά ο λόγος που διάλεξα Ζ2 έναντι find7 είναι ακριβώς αυτό, ότι δλδ είχα ψιλιαστεί.πως παρόλο και τα 2 έχουν ίδια σχεδόν μπαταρία,το οππο δεν.θα.κρατάει τόσο λόγο qhd οθόνης. Τελικά από αυτά που γράφεις βγήκα αληθινός

Link to comment
Share on other sites

Έσπασε κάθε ρεκόρ παραμονής μεσα στη θάλασσα και παρ όλο τις κακουχίες-λογικό σε ενα βαθμο βέβαια- αλλα δούλεψε κανονικά η συσκευη.

Διαβάστε εδω.

Xperia Z2 survives six weeks on the sea bed; remains in full working order

http://www.xperiablog.net/2014/08/11/xperia-z2-survives-six-weeks-on-the-sea-bed-remains-in-full-working-order/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει ότι όταν ξεκινήσει φωνητική κλήση χάνεται το σύμβολο που δείχνει την τεχνολογία ανταλλαγής δεδομένων π.χ. 4G και επανέρχεται μετά το τέλος της φωνητικής κλήσης.

Και μια ερώτηση, θέλω να βάλω μια msd κάρτα UHS-3 64GB. Τι προτείνετε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει ότι όταν ξεκινήσει φωνητική κλήση χάνεται το σύμβολο που δείχνει την τεχνολογία ανταλλαγής δεδομένων π.χ. 4G και επανέρχεται μετά το τέλος της φωνητικής κλήσης.

Και μια ερώτηση, θέλω να βάλω μια msd κάρτα UHS-3 64GB. Τι προτείνετε;

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο εκτός και αν δεν το έδειξα σημασία λόγω αδιαφορίας, αν και 99% μιλάω και απαντώ σε κλήσεις από το bt handsfree μου.

Για την κάρτα δεν γνωρίζω,εχω μια 32αρα Samsung 10 class εδώ και μια 2ετια αυτήν χρησιμοποιώ σε όλα τα κινητά μου και δεν με νοιάζει να έχω μια πιο γρήγορη.

Ψαξε πάντως σε κάνα amazon διάβασε και εντυπώσεις από κατόχους και κρίνεις ανάλογα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.simeia-elegxou.com/ODIKO-DIKTYO/ATTIKE/AThENA-PEIRAIAS

Μα καλα πως μπαινει στο Google earth αυτο? στις οδηγιες λεει για google eath λεει ειναι το kameres.kml

αντε το κατεβασα στο Z2 και μετα δεν μπορει να το ανοιξει με τιποτε

 

 

Επισης μου επεσε το κινητο από υψος 30 εκατοστα στο εδαφος και επασε το πίσω κρύσταλλο. Πηγα στην Arvato teleservice στο σταθμο υπεραστικών λεωφορείων. Είναι εξουσιοδοτημενο σε ολες τις μαρκες και ξερουν τι τους γίνεται. Μου ειπαν 52 ευρώ και περιμενα 6 ημερες και τελικα επειδή δεν υπάρχει ανταλλακτικο μου δώσανε ένα ολοκαινουργιο αφού πλήρωσα 52 ευρώ σα να ειχα αλλαξει το πισω τζάμι. Μου δώσαν και χαρτι ότι ισχυει η εγγύηση από την μερα που μου το δώσανε για άλλα δύο χρόνια δηλαδή μεχρι τις 6/8/16. Το ειχα παρει από amazon.de το Μαϊο :dance::dance:

Link to comment
Share on other sites

http://www.simeia-elegxou.com/ODIKO-DIKTYO/ATTIKE/AThENA-PEIRAIAS

Μα καλα πως μπαινει στο Google earth αυτο? στις οδηγιες λεει για google eath λεει ειναι το kameres.kml

αντε το κατεβασα στο Z2 και μετα δεν μπορει να το ανοιξει με τιποτε

 

 

Επισης μου επεσε το κινητο από υψος 30 εκατοστα στο εδαφος και επασε το πίσω κρύσταλλο. Πηγα στην Arvato teleservice στο σταθμο υπεραστικών λεωφορείων. Είναι εξουσιοδοτημενο σε ολες τις μαρκες και ξερουν τι τους γίνεται. Μου ειπαν 52 ευρώ και περιμενα 6 ημερες και τελικα επειδή δεν υπάρχει ανταλλακτικο μου δώσανε ένα ολοκαινουργιο αφού πλήρωσα 52 ευρώ σα να ειχα αλλαξει το πισω τζάμι. Μου δώσαν και χαρτι ότι ισχυει η εγγύηση από την μερα που μου το δώσανε για άλλα δύο χρόνια δηλαδή μεχρι τις 6/8/16. Το ειχα παρει από amazon.de το Μαϊο :dance::dance:

 

Τι λες τώρα.

Απίστευτο!!!

Μια χαρά σου έκατσε τότε.

Μακρυά απο εμάς οι πτώσεις διότι μπορεί να μην βρεθούμε το ιδιο τυχεροι:cry:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.simeia-elegxou.com/ODIKO-DIKTYO/ATTIKE/AThENA-PEIRAIAS

Μα καλα πως μπαινει στο Google earth αυτο? στις οδηγιες λεει για google eath λεει ειναι το kameres.kml

αντε το κατεβασα στο Z2 και μετα δεν μπορει να το ανοιξει με τιποτε

 

 

Επισης μου επεσε το κινητο από υψος 30 εκατοστα στο εδαφος και επασε το πίσω κρύσταλλο. Πηγα στην Arvato teleservice στο σταθμο υπεραστικών λεωφορείων. Είναι εξουσιοδοτημενο σε ολες τις μαρκες και ξερουν τι τους γίνεται. Μου ειπαν 52 ευρώ και περιμενα 6 ημερες και τελικα επειδή δεν υπάρχει ανταλλακτικο μου δώσανε ένα ολοκαινουργιο αφού πλήρωσα 52 ευρώ σα να ειχα αλλαξει το πισω τζάμι. Μου δώσαν και χαρτι ότι ισχυει η εγγύηση από την μερα που μου το δώσανε για άλλα δύο χρόνια δηλαδή μεχρι τις 6/8/16. Το ειχα παρει από amazon.de το Μαϊο :dance::dance:

επεσε απο 30 εκατοστα και εσπασε?μη μου λες τετοια και ειμαι ετοιμος να το παρω:(

Link to comment
Share on other sites

επεσε απο 30 εκατοστα και εσπασε?μη μου λες τετοια και ειμαι ετοιμος να το παρω:(

Εμένα πάντως μου έπεσε μια φορα στο μετρο απο 30 εκατοστά στο κάθισμα ανάμεσα στα πόδια μου που το εβαλα οταν σηκώθηκα με την πλάτη και δεν έπαθε γρατζουνιά.

Βέβαια πήρα μια λαχτάρα,αλλα όλα καλα :)

Εξαρτάται υπό ποια γωνία θα πέσει,απο το έδαφος που έπεσε κλπ και άλλοι εξιςου πιθανοί παράγοντες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου έπεσε μια φορα στο μετρο απο 30 εκατοστά στο κάθισμα ανάμεσα στα πόδια μου που το εβαλα οταν σηκώθηκα με την πλάτη και δεν έπαθε γρατζουνιά.

Βέβαια πήρα μια λαχτάρα,αλλα όλα καλα :)

Εξαρτάται υπό ποια γωνία θα πέσει,απο το έδαφος που έπεσε κλπ και άλλοι εξιςου πιθανοί παράγοντες.

το πατωμα ειναι ελαστικο στο τρενο. Ομως στο εδαφος ήταν πεζοδρομιο με πλακες. Υπήρχε ενα μικρο πεταδάκι και επεσε με την πλάτη πανω. Ανοιξαν τα στεγανα οπως παντα κανει στα βιντεο οταν πεφτει κατω, ομως το δικο μου εκανε και ενα ράγισμα στο πίσω τζάμι. μου επεσε όταν μπηκα μεσα στο αυτοκινητο και καθισα στο καθισμα του αυτοκινητου με χαλαρό παντελόνι και επεσε κατω απο το αυτοκίνητο, μαλιστα χτυπησε πρωτα στο μασπιε

Ρε παιδια πως θα περασω τα σημεια ελέγχου στο google earth?

http://www.simeia-elegxou.com/ODIKO-DIKTYO/ATTIKE/AThENA-PEIRAIAS

Edited by ANTON
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...