Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, είναι καλή η 8 (Oreo) ? Για πες μας τι λειτουργεί και τι οχι, αν έχεις δει κάποιο bug, όσον αφορά τη ταχύτητα σε σχέση με την προηγούμενη(ες) κτλ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλημέρα, είναι καλή η 8 (Oreo) ? Για πες μας τι λειτουργεί και τι οχι, αν έχεις δει κάποιο bug, όσον αφορά τη ταχύτητα σε σχέση με την προηγούμενη(ες) κτλ..

 

Που είσαι φίλε, σε χάσαμε χαχα..

 

Δεν την κράτησα πάνω από δύο ημέρες παρόλο που είναι καλή ρομ η 8άρα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είχαν (τουλάχιστον τότε) βγάλει ρουτ. Αλλά ρολαρε γρήγορα το κινητό και απροβληματιστα. Την ΜΜ που μου έστειλες δεν μπόρεσα να την κάνω prerooted (θα το ήθελα πολύ) και έτσι γύρισα σε 5.1 που την ρουταρα.

Όλα καλά και όλα ωριαία αλλά κάποιες φορές κάνει reboot το κινητό και όταν ανοίγει χάνει τις εφαρμογές που είναι συνδεδεμένες στην 2ή διαμεριση της micro SD...κάνω reboot και μετά εμφανίζονται πάλι. Αλλά έχουν χαθεί οι φάκελοι με τις εφαρμογές που έχω φτιάξει στην επιφάνεια εργασίας και αναγκάζομαι κάθε τρεις και λίγο να το ξαναστηνω. Οι αθλιες εφαρμογές fb και messenger φταίνε.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...
Καλήμερα! Έχω ένα sony Z2. Και μου κάνει κάτι νούμερα. Ψιλοκολαει , οταν γυρίζει σε landscape δεν μπορεί να γράψει κατι νούμερα και τέτοια. Ξέρει κανείς κανα αξιόπιστο κατάστημα για service Αθήνα? γιατί όλο βλακείες μου λένε οπού ρώτησα. :!::cry:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Υπάρχει θέμα για τη συσκευή... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=386015

 

Μπορείς να απευθυνθείς εκεί μιας και δεν είναι και ότι πιο βολικό για το φόρουμ να ανοίγουμε καινούργιο θέμα για κάθε απορία μας.

 

Όσον αφορά τώρα το ζήτημά σου... έχεις κάνει ποτέ επαναφορά εργοαστασιακών ρυθμίσεων;

 

:lock:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στο φόρουμ, μου δώσανε το κινητό γιατι είχε σπασμένη οθόνη, μπηκα στην διαδικασια άλλαξα την οθόνη, αλλα βάζω την sim και δεν έχω καθόλου σήμα(η sim ειναι Q). Την ίδια sim την βάζω σε galaxy A5 και λειτουργει κανονικά αφού κάνω ενεργή την ρύθμισει APN. Έψαξα αρκετά στο ιντερνετ και βρήκα πάρα πολυ κόσμο που έχει το ιδιο πρόβλημα χωρίς λύση βέβαια. Στην αναζήτηση δικτυου μου τα βρίσκει όλα WIND VODAFONE COSMOTE σε 2g 3g & 4g , πατώντας όμως να μπω στο δικτυο wind μου λεει η εγγραφή απέτυχε.

 

Κάπου διαβασα οτι ίσως φτάει η κεραια. Παρήγγειλα, την αλλαξα, τα ίδια.

Το κινητο είχε την 6.0.1 και πηγα στην 5.1 αλλα κα πάλι τα ιδια.

 

Υπάρχει κάτι να δοκιμάσω;; Γνωρίζει κανεις την λύση σε αυτό;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα στο φόρουμ, μου δώσανε το κινητό γιατι είχε σπασμένη οθόνη, μπηκα στην διαδικασια άλλαξα την οθόνη, αλλα βάζω την sim και δεν έχω καθόλου σήμα(η sim ειναι Q). Την ίδια sim την βάζω σε galaxy A5 και λειτουργει κανονικά αφού κάνω ενεργή την ρύθμισει APN. Έψαξα αρκετά στο ιντερνετ και βρήκα πάρα πολυ κόσμο που έχει το ιδιο πρόβλημα χωρίς λύση βέβαια. Στην αναζήτηση δικτυου μου τα βρίσκει όλα WIND VODAFONE COSMOTE σε 2g 3g & 4g , πατώντας όμως να μπω στο δικτυο wind μου λεει η εγγραφή απέτυχε.

 

Κάπου διαβασα οτι ίσως φτάει η κεραια. Παρήγγειλα, την αλλαξα, τα ίδια.

Το κινητο είχε την 6.0.1 και πηγα στην 5.1 αλλα κα πάλι τα ιδια.

 

Υπάρχει κάτι να δοκιμάσω;; Γνωρίζει κανεις την λύση σε αυτό;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δοκίμασε αυτό και αν δεν βγάλεις άκρη ίσως χρειαστεί αλλαγή ο sim card reader.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το κινητό ήταν στο συρτάρι και θέλω τώρα να το ξαναδουλέψω. Δεν έχουμε το pin ξεκλειδώματος, πως κάνω factory reset; Έχει rom της cosmote πάνω. Δοκίμασα με power + volume down αλλά δεν μπήκε στο recovery menu.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Τις τελευταίες ημέρες όλο και πιο συχνά, το κινητό βγάζει το μήνυμα "Η εφαρμογή Ui σταμάτησε" και η οθόνη γίνεται μαύρη. Αναγκάζομαι να το κάνω επανεκκίνηση. Σήμερα το πρωί είχα χάσει και το φόντο στην αρχική οθόνη. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι; Σε ένα μήνα κλείνω 4 χρόνια αδιάλειπτης λειτουργίας. Μήπως είναι σημάδια του τέλους ζωής;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Τις τελευταίες ημέρες όλο και πιο συχνά, το κινητό βγάζει το μήνυμα "Η εφαρμογή Ui σταμάτησε" και η οθόνη γίνεται μαύρη. Αναγκάζομαι να το κάνω επανεκκίνηση. Σήμερα το πρωί είχα χάσει και το φόντο στην αρχική οθόνη. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι; Σε ένα μήνα κλείνω 4 χρόνια αδιάλειπτης λειτουργίας. Μήπως είναι σημάδια του τέλους ζωής;

 

Ε ναι..

Εμένα έχει κλείσει 4 χρόνια λειτουργίας αλλά πλέον είναι φουσκωμένη η μπαταρία και το έχω αφήσει στην άκρη , ενώ ταυτόχρονα απολαμβάνω την ποκοφοναρα μου.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι;

 

Έχεις κάνει καθόλου επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Μου έσπασε η οθόνη. Γνωρίζετε κανένα μαγαζί που να έχει ανταλλακτική οθόνη και να κάνει την αντικατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2
  • 3 months later...

Καλησπέρα στην παρέα μετά από πάρα πολύ καιρό.

Πριν δύο μήνες παρέλαβα νέα μπαταρία για το συγκεκριμένο κινητό άνοιξα κανονικά το καπάκι, αφαίρεσα την παλιά και συνέδεσα και βίδωσα την καινούργια μπαταρία. Δεν άνοιγε όμως, δοκίμασα ξανά την παλιά μήπως και έφταιγε η μπαταρία αλλά μάταια... έκανα reset το κινητό μέσω κόκκινου κουμπιού , έκανε τις χαρακτηριστικές δονήσεις του αλλά τίποτα. Η οθόνη δεν άνοιξε. Το μόνο που δείχνει ότι όντως η μπαταρία δεν έχει θέμα , είναι η ένδειξη λεντ που παραμένει μονίμως στο κόκκινο και που όταν πάω να το ανοίξω , αναβοσβηνει αλλά δεν βλέπω κινητικότητα (δηλαδή τίποτα) στην οθόνη. Δοκίμασα να το σώσω μέσω flashtool, αλλά γιοκ.Να πω πως παλιότερα άνοιγε το κινητό . Τις πταίει;

 

Το hard reset button λειτουργεί ενώ είναι συνδεδεμένο σε παροχή ρεύματος το κινητό.

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εικάζω πως φταίει η μητρική με κάτι δοκιμές που έκανα, μπορεί και να φτιάχνεται αλλά θα πάρω καινούργια από AliExpress.

IMG_20220107_145539_1.jpg

IMG_20220107_145542_1.jpg

IMG_20220107_145612_1.jpg

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άλλαξα πρόσφατα μητρική και έτσι το κινητό λειτούργησε κανονικά, από εκεί και πέρα θέλησα να του ξαναβάλω custom rom , έτσι του ξεκλείδωσα τον bootloader και του πέρασα αισίως twrp recovery.

Τα προβλήματα εδώ ξεκινούν. Πολλές lineage os εκδόσεις δεν με αφήνει να τις εγκαταστήσω, δείχνοντας σφάλμα 7, βρήκα την λύση ή οποία ήταν τελικά να περάσω νεότερης έκδοσης twrp. Μπόρεσα επιτέλους να εγκαταστήσω lineage os , κάνω στην πορεία wipe dalvik/cache , αλλά μετά το reboot το κινητό απλά δεν λειτουργεί...και χρειάζεται πάλι να του περνώ την recovery. Κάποια ιδέα για να μην κάνω πολλούς πιθανούς συνδυασμούς; Ευχαριστώ.

IMG_20220215_014602.jpg

IMG_20220215_015304.jpg

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνέχισα να κάνω λοιπόν πιθανούς συνδυασμούς αλλά δε κατάφερα να μπουταρω στο λειτουργικό , ενώ αυτό εγκαθίσταται όταν πάω να κάνω το ριμπουτ απλά το κινητό δεν ανοίγει. 
 

Μήπως λέω …. μήπως φταίει ότι πλέον δεν υπάρχει στοκ ρομ μέσα στο κινητό για να αντικατασταθεί από την καστομ;

Δεν μπορώ (δεν μπαίνει το κινητό) να μπω σε φλας μοντ για να μπορέσω να την περάσω ούτως ή άλλως.

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η συνταγή της επιτυχίας περνάει πάντα μέσα από τις δοκιμές την επιμονή και την υπομονή!

 

Φλάσαρα τον twrp 3.2.1-s εκανα wipe data (system,data ,cache ).Στην συνέχεια εγκατέστησα την aosp extended rom v6.6, έπειτα το addonsu και έκανα reboot χωρίς να ξανασβήσω data!!
Ανοιξε κανονικά και τώρα λογικά θα μπορέσω να πατήσω εδώ πάνω για να βάλω και την lineageOS!

 

IMG_2022-04-02-22-55-47-435.jpg

IMG_2022-04-02-23-16-10-774.jpg

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...