Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισης εχει δοκιμασει καποιος να φλασαρει την LineageOS 14.1 for Xperia Z2 να μας πει εντυπωσεις..

 

Ευχαριστω.

 

Δεν στέλνεις κάνα λινκ να τσεκαρω;

Έλεγα να βάλω την 7άρα existenz μιας και η 4.2.5 μου κάνει καιρό τώρα νερά επειδή θέλει φορμάτ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δεν στέλνεις κάνα λινκ να τσεκαρω;

 

Έλεγα να βάλω την 7άρα existenz μιας και η 4.2.5 μου κάνει καιρό τώρα νερά επειδή θέλει φορμάτ.

 

 

 

Για δοκιμασε απο εδω.. https://forum.xda-developers.com/xperia-z2/orig-development/rom-lineageos-14-1-sirius-t3577518

 

και αν διαβασεις προς το τελος εχουν λυθει και καποια bugs.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πως θα μπορουσα να κανω unroot στο Z2 ?

Θεωρητικά το κάνεις πατώντας στο superuser κι εκεί έχει επιλογή για uninstall, remove superuser και unroot. Δοκίμασέ το να δεις, δύσκολο όμως μου φαίνεται γιατί το z2 για να το κάνεις root περνάς κι άλλα script (κατά τη διαδικασία root) τα οποία αντικαθιστούν αρχεία συστήματος για να δουλέψει o su σωστά και τα οποία εκτελούνται σε κάθε επανεκκίνηση. Αν δεν σου πετύχει έτσι απλά αναγκαστικά θα φλασάρεις τη rom μέσω flashtool δλδ θα χαθούν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε απο εδω.. https://forum.xda-developers.com/xperia-z2/orig-development/rom-lineageos-14-1-sirius-t3577518

 

και αν διαβασεις προς το τελος εχουν λυθει και καποια bugs.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση φίλε μου Τζαζ.

Αλλά θα το δοκιμάσω αργότερα, προς το παρόν κατέβασα την customized GR από το xperifirm και μετά την μετετρεψα σε ftf αρχείο από flashtool από όπου και την φλασαρα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, φοράω την MM 23.5.A.1.291

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση φίλε μου Τζαζ.

 

Αλλά θα το δοκιμάσω αργότερα, προς το παρόν κατέβασα την customized GR από το xperifirm και μετά την μετετρεψα σε ftf αρχείο από flashtool από όπου και την φλασαρα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, φοράω την MM 23.5.A.1.291

 

 

 

Ελα, καλως τον, εννοεις την MM, ρε συ ειναι πολυ καλη και γρηγορη, κι εγω ετσι την περασα εκανα το ftf απο την επισημη της sony και μετα την εκανα zip με το PRFCreator και τη φλασαρα με superUser παρακαλω μεσα, την επισημη εννοω, οποτε ειμαι και root !

Link to comment
Share on other sites

Ελα, καλως τον, εννοεις την MM, ρε συ ειναι πολυ καλη και γρηγορη, κι εγω ετσι την περασα εκανα το ftf απο την επισημη της sony και μετα την εκανα zip με το PRFCreator και τη φλασαρα με superUser παρακαλω μεσα, την επισημη εννοω, οποτε ειμαι και root !

Χμμμ αλλά κόλπα! Καλύτερα φίλε μου!

Θέλω και γω να την έχω ρουτ, αλλά μάλλον πρέπει να την κάνω pre rooted όπως εσύ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ αλλά κόλπα! Καλύτερα φίλε μου!

 

Θέλω και γω να την έχω ρουτ, αλλά μάλλον πρέπει να την κάνω pre rooted όπως εσύ.

 

 

 

Ακριβως, πρεπει δλδ να ειναι pre-rooted για να εγκατασταθει απο recovery twrp.

 

Επομενως, αν καποιος θελει να εχει ρουταρισμενη την MM πρεπει να επιστρεψει οπωςδηποτε στην LP 5.1 να τη κανει root οποτε θα περασει και revcovery κανοντας φυσικα format τα system, data. cache και internal memory και μετα θα φλασαρει το *.zip της MM.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το κάνεις πατώντας στο superuser κι εκεί έχει επιλογή για uninstall, remove superuser και unroot. Δοκίμασέ το να δεις, δύσκολο όμως μου φαίνεται γιατί το z2 για να το κάνεις root περνάς κι άλλα script (κατά τη διαδικασία root) τα οποία αντικαθιστούν αρχεία συστήματος για να δουλέψει o su σωστά και τα οποία εκτελούνται σε κάθε επανεκκίνηση. Αν δεν σου πετύχει έτσι απλά αναγκαστικά θα φλασάρεις τη rom μέσω flashtool δλδ θα χαθούν όλα.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Αν το προσπαθησω μεσω su και αποτυχει,δεν κινδυνευω απο soft brick?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Αν το προσπαθησω μεσω su και αποτυχει,δεν κινδυνευω απο soft brick?

 

 

 

Μπα, οχι, αυτο θα απεγκαταστησει μονο το SU και η συσκευη σου θα "ανιχνευται" απο τα προγραμματα ως μη root. Επειδη ομως δεν ειναι μονο το SU που κανει τη δουλεια οπως ηδη ειπα υπαρχουν 2-3 σκριπτάκια που τρεχουν κατα την εκκινηση της συσκευης για να δωσουν προσβαση R/W με τη σειρα τους στον SU, δλδ με το SU βλεπουμε τα περιεχομενα του system, data κτλ αλλα δεν μπορουμε να διαγραψουμε ή να αντιγραψουμε αρχεια στο συστημα. Ειναι ενα κολπο που επινοησε η sony βαζοντας ας πουμε μια εξτρα κλειδαριά που σου απαγορευει να σβησεις, γραψεις.

 

Με την εκτελεση των script απενεργοποιειται η κλειδαριά + προσβαση μεσω SU κι εχεις ετσι full access (ROOT).

Edited by jazzfrequency
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω,θα δοκιμασω με το su (δεν με πειραζει αν δεν δουλεψει αρκει να μην δημιουργησει προβλημα) και θα γραψω το..αποτελεσμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επιδη λογω δουλειας, εχω αφησει πισω την εξελιξη του , θα ηθελα να ρωτησω, η τελευται rom που περνει ποια ειναι?

σε αυτη την ρομ επιτρεπεται η μεταφορα αρχειων στην sd?

εαν υπαρχει κανα Link για να κατεβασω την rom και flashtool?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επιδη λογω δουλειας, εχω αφησει πισω την εξελιξη του , θα ηθελα να ρωτησω, η τελευται rom που περνει ποια ειναι?

σε αυτη την ρομ επιτρεπεται η μεταφορα αρχειων στην sd?

εαν υπαρχει κανα Link για να κατεβασω την rom και flashtool?

 

thanks

Κατεβαζεις το xperifirm μέσω του οποίου μπορείς να κατεβάσεις την MM Customized GR, έπειτα μέσω του flashtool θα μετατρέψεις το αρχείο που ήδη κατέβασες σε ftf. Μέσω αυτού του οδηγού δηλαδή:

http://www.xperiablog.net/2014/08/16/create-your-own-ftf-firmware-files-using-xperifirm-and-flashtool-guide/

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ inevar, για μεταφορά αρχείων στην sd ξέρεις/ξέρει εάν υποστηρίζει ?

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ inevar, για μεταφορά αρχείων στην sd ξέρεις/ξέρει εάν υποστηρίζει ?

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μόλις τώρα έκανα μια μεταφορά, αλλά δεν είναι ολική.

Μόνο με ρουτ αυτά και link2sd plus αφού έχουμε κάνει την διαμεριση της micro SD.

Είμαι αυτής της άποψης.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ στην MM είναι πως έχει χαμηλωσει αισθητά η ένταση ήχου κλήσης...

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την 256gb κάρτα την "σηκώνει" το Z2 μας; Έχει βάλει κανένας;

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την 256gb κάρτα την "σηκώνει" το Z2 μας; Έχει βάλει κανένας;

 

Σύμφωνα με εδώ https://m.gsmarena.com/sony_xperia_z2-6144.php

 

Ναι.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά μου έσπασε το τζαμάκι της αφής, ξέρετε πόσο κοστίζει η αλλαγή του;
Νίκας - Μανίκας - Λιας - Καραμπαλίκας - Γενικολλιάς - Βουρδουμπάς - Κεντρικόπουλος και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας :p
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ακριβως, πρεπει δλδ να ειναι pre-rooted για να εγκατασταθει απο recovery twrp.

 

Επομενως, αν καποιος θελει να εχει ρουταρισμενη την MM πρεπει να επιστρεψει οπωςδηποτε στην LP 5.1 να τη κανει root οποτε θα περασει και revcovery κανοντας φυσικα format τα system, data. cache και internal memory και μετα θα φλασαρει το *.zip της MM.

 

Γεια και πάλι φίλε μου Τζαζ.

Καλύτερα δεν είναι να κάνω ρουτ την 5.0.2 ; Που την είχα κάνει και παλιότερα αν θυμάσαι (εχει ξανά το πόστ μου παραπίσω) και μετα να περάσω την prerooted; ( Την έχω ήδη μετατρέψει από το PRFcreator την ΜΜ σε prerooted) .

 

 

ΥΓ Δε χρειάζεται η 5.0.2 , θα την κάνω από την 5.1 όπως λες και εσύ.

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

....ΥΓ Δε χρειάζεται η 5.0.2 , θα την κάνω από την 5.1 όπως λες και εσύ.

 

Με πρόλαβες, εγω που ειχα κανει την ιδια "ιστορία" περνώντας δλδ την 5.0.2 κάνοντάς την root για μετάβαση στην MM είχα φάει ήττα..κάθε 2-3 μέρες χωρίς κανένα λόγο κι ενώ το z2 ήταν σε αναμονή με κλειστη δλδ την οθόνη μου έκανε reboot !

Μέχρι που άρχισα να πιστεύω οτι κάτι είχε η συσκευή απο άποψη hardware και δεν ήξερα τι να κάνω.

Λοιπόν για να μη στα πολυλογώ πέρασα την 5.1 (LP) την έκανα root και μετά μέσω twrp έβαλα την 6.0.1 (MM) και όλα έκτοτε δουλεύουν ρολόι, κανένα reboot, οι εφαρμογές εκτελούνται ακαριαία και η συσκευή είναι πολύ σταθερή.

Συνεπώς...περνάνε και άλλες πληροφορίες στα υπόλοιπα partitions εκτός αυτών που ξέρουμε εμείς (system, data, cache) μη σου πω και αλλος bootloader.

Επομένως καλά έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες, εγω που ειχα κανει την ιδια "ιστορία" περνώντας δλδ την 5.0.2 κάνοντάς την root για μετάβαση στην MM είχα φάει ήττα..κάθε 2-3 μέρες χωρίς κανένα λόγο κι ενώ το z2 ήταν σε αναμονή με κλειστη δλδ την οθόνη μου έκανε reboot !

Μέχρι που άρχισα να πιστεύω οτι κάτι είχε η συσκευή απο άποψη hardware και δεν ήξερα τι να κάνω.

Λοιπόν για να μη στα πολυλογώ πέρασα την 5.1 (LP) την έκανα root και μετά μέσω twrp έβαλα την 6.0.1 (MM) και όλα έκτοτε δουλεύουν ρολόι, κανένα reboot, οι εφαρμογές εκτελούνται ακαριαία και η συσκευή είναι πολύ σταθερή.

Συνεπώς...περνάνε και άλλες πληροφορίες στα υπόλοιπα partitions εκτός αυτών που ξέρουμε εμείς (system, data, cache) μη σου πω και αλλος bootloader.

Επομένως καλά έκανες.

 

Τζαζ...δε ξερω τι γινεται, πάντως δεν ειναι ρουταρισμενη η prerooted MM που φλάσαρα μεσω του twrp. Πρωτού την εγκαταστήσω εννοείται πως έκανα wipe τα system, data, cache μεσω της twrp, οπως ειπες, και μετά εγκατέστησα το ζιπακι της prerooted.. έπειτα παω να κάνω reboot και μου γραφει " your device seems not to be rooted do you want to root it now with superSU? " χθες ειχα πατήσει απόρριψη και δεν ρουταρίστηκε...βράδυ ήταν και το άφησα για σήμερα που πάτησα να ρουταριστεί , πιστεύοντας οτι αυτό φταίει , αλλά δεν... ρουτ τσεκερ δειχνει γιοκ απο ρουτ. Εννοείται πως την 5.1 την ρουταρα μια χαρα και το τσεκαρα κιολας.:(

 

ΥΓ Μήπως φταίει το wipe που έκανα στο system; μήπως δεν έπρεπε;

ΥΓ2 Μόνο ένα πράγμα μου έχει μείνει στο κινητό που να θυμίζει ρουτ, το NDR utils αλλά δεν ανοίγει.

ΥΓ3 Μήπως δεν την έκανα τελικά prerooted με το PRFcreator και απλά παρέμεινε unrooted;

ΥΓ4 Πόσο δύσκολο είναι να βρουν τρόπο για ρουτάρισμα πάνω σε ΜΜ; Ακόμα τόσο αδιάβλητη είναι; Φτάσαμε σε 8αρες πλέον...

 

 

 

ΥΓ5 Νομίζω πως φταίει οτι κάνω επιπλέον wipe την internal memory. Φτου ξελευτερια από την αρχή πάλι.

ΥΓ6 Εκανα και επιπλέον μια ακόμα prerooted απλά πέταξα άλλο SuperSU μεσα, αυτό δηλαδή που είναι του ρουτ με την 5.1

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε απο εδω.. https://forum.xda-developers.com/xperia-z2/orig-development/rom-lineageos-14-1-sirius-t3577518

 

και αν διαβασεις προς το τελος εχουν λυθει και καποια bugs.

 

 

Και αφού το cyanogenmod εχει πεθάνει ή έστω μετονομάστηκε σε lineageOS , είπα να το βάλω...όμως δε βρισκω πουθενα την ρομ...τα αποθετήρια τα οποία την είχαν πλέον δεν την έχουν...ούτε η συσκευή υπάρχει στην επίσημη εδώ σελίδα !! Ενώ υπάρχει ακόμα και το xperia T.

 

https://download.lineageos.org/extras#!

 

Μάλιστα...

 

<<Lineage OS for Z2 is discontinued for now, thank you guys for all your support during the period of time. However we are not going to stop after-market development for Z2, stay tunned!

 

Thread will be closed. >>

 

 

--------- Ε Ν Η Μ Ε Ρ Ω Σ Η ---------

 

Εδώ βρίσκεται η λύση ---> https://forum.xda-developers.com/xperia-z2/development/rom-lineage-os-xperia-z2-sirius-t3700292

 

2η Ενημέρωση:

 

Είναι πλέον γεγονός, φοράω την 8αρα (lineageOS) !!

 

Να πω πως δεν ακολούθησα τις οδηγίες εγκατάστασης που έλεγαν να φλασαρω τα boot.img και τα λοιπά (τα έχω κάνει στο sony ericsson καλά είναι), αλλά επέλεξα να εγκαταστήσω μέσω του ήδη υπάρχοντος twrp ( από την 5.1 rooted) το zip της rom και των gapps αφού είχα κάνει wipe τα system , data, cache, internal memory.

 

Τελικά έπιασε και έτσι! ( Βέβαια κάτι κόκκινα γράμματα τα είδα κατά την διάρκεια της εγκατάστασης, δύο για την ακρίβεια, ελπίζω να μην φταίει ο τρόπος)

 

Αποτέλεσμα;

 

Άλλο τηλέφωνο!!!

 

Ένα ρουτ μου μένει να κάνω.

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.iphonego.gr/main/index.php?route=product/product&product_id=44586

 

 

Δεν το βρισκω καπου αλλου.. και κυρίως δεν το βρίσκω σε λευκό. Έχετε μήπως άλλη πρόταση;

 

 

υπάρχει και εδώ ... αλλά θα κάνει καιρό να έρθει. https://www.ebay.co.uk/p/Sony-Xperia-Z2-USB-SIM-Cover-Cover-Kappe-Dichtung-GUMMI-White-Original/520839651

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...