Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια σημαντική είδηση για όλους τους κατοχους συςκευων Sony ειναι οτι θα αλλάξει το καθεστος service/support που πλέον θα παρέχει εξειδικευμένα repairs center σε κάθε χώρα ξεχωριστά εντός ΕΕ όπου θα απευθύνονται οι καταναλωτές για πιο άμεση και Γρηγόρη εξυπηρέτηση.:)

Sony Mobile taking steps to improve customer service globally

http://www.xperiablog.net/2014/08/21/sony-mobile-taking-steps-to-improve-customer-service-globally/

 

Αρχικά θα ειναι σε Within “My Support”, Sony has also launched a repair service in Sweden, France, UK and Spain. Germany and Singapore support is coming soon, with other markets to follow before the year is out.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μια σημαντική είδηση για όλους τους κατοχους συςκευων Sony ειναι οτι θα αλλάξει το καθεστος service/support που πλέον θα παρέχει εξειδικευμένα repairs center σε κάθε χώρα ξεχωριστά εντός ΕΕ όπου θα απευθύνονται οι καταναλωτές για πιο άμεση και Γρηγόρη εξυπηρέτηση.:)

Sony Mobile taking steps to improve customer service globally

http://www.xperiablog.net/2014/08/21/sony-mobile-taking-steps-to-improve-customer-service-globally/

 

Αρχικά θα ειναι σε Within “My Support”, Sony has also launched a repair service in Sweden, France, UK and Spain. Germany and Singapore support is coming soon, with other markets to follow before the year is out.

 

Το θέμα είναι αν τελικά θα καταλήγουν στην Άρβατο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντική είδηση για όλους τους κατοχους συςκευων Sony ειναι οτι θα αλλάξει το καθεστος service/support που πλέον θα παρέχει εξειδικευμένα repairs center σε κάθε χώρα ξεχωριστά εντός ΕΕ όπου θα απευθύνονται οι καταναλωτές για πιο άμεση και Γρηγόρη εξυπηρέτηση.:)

Sony Mobile taking steps to improve customer service globally

http://www.xperiablog.net/2014/08/21/sony-mobile-taking-steps-to-improve-customer-service-globally/

 

Αρχικά θα ειναι σε Within “My Support”, Sony has also launched a repair service in Sweden, France, UK and Spain. Germany and Singapore support is coming soon, with other markets to follow before the year is out.

Απο τα πιο σημαντικά νέα..

Είναι ένας λόγος να μην αποθαρρύνω φίλους να παίρνουν sony..μακάρι να γίνει άμεσα και ουσιαστικά..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα το δουμε σταδιακά πως θα κινηθεί το όλο θεμα.

Πάντως προς τη σωστή κατεύθυνση ειναι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από όσο μπόρεσα να διαβάσω στο θέμα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο, μάλλον είμαι από τους πρώτους "τυχερούς" που επέστρεψαν Ζ2 λόγω προβλήματος.

Πιο συγκεκριμένα: Έχοντας στην κατοχή μου το τηλέφωνο περίπου 2 βδομάδες ενεργοποιώ κάποια στιγμή τα δεδομένα και παρατηρώ οτι δεν εμφανίζεται το σύμβολο( Ε, 3G κλπ) που εμφανίζεται δίπλα στο σύμβολο του σήματος. Αφού επαναλαμβάνω τη διαδικασία 1,2 φορές απενεργοποιώ το τηλέφωνο. Κατά την ενεργοποίηση του το τηλέφωνο "κόλλησε" στη φάση εκκίνησης. Μετά απο πολλές προσπάθειες το τηλέφωνο ξεκίνησε αλλά με πολλά προβλήματα στην λειτουργία του, όπως επανεκκινήσεις μη διατήρηση του σήματος, διακοπές στη λειτουργία πολλών εφαρμογών και άλλα. Τα αντίστοιχα προβλήματα συνεχίστηκαν ακόμα και μετά από hard reset. Κατόπιν υπόδειξης απο την τηλεφωνική υποστήριξη της Sony έκανα repair μέσω του pc companion αλλά τα προβλήματα δεν λύθηκαν.

Το κινητό στάλθηκε έπειτα στην arvato στις 12/8 (παρέλαβαν στις 14/8) και στις 21 μου έστειλαν (παρέλαβα χτές) νέα συσκευή με ένα συνοδευτικό που αναφέρει απλώς "αντικατάσταση συσκευής, έλεγχος ΟΚ. Να διευκρινίσω οτι δεν μου στείλανε σφραγισμένη συσκευή αλλά μια συσκευή μέσα στο "παλιό" κουτί που έστειλα.

 

Τα αναφέρω αυτά γιατί θα ήθελα αρχικά τα σχόλια σας σχετικά με την αντικατάσταση της συσκευής και αν πιστεύετε ότι θα πρέπει να ζητήσω νέα συσκευή "σφραγισμένη".

Επίσης σχετικά με την επικοινωνία μου με Sony και arvato, επειδή δεν είχα προηγούμενη αντίστοιχη εμπειρία,

όσον αφορά την Sony σχημάτισα την εντύπωση μιας πολύ οργανωμένης υποστήριξης με καταγραφή των ζητημάτων και των συνομιλιών, όσον αφορά την arvato δεν χρειάζεται να πω πολλά. Το χειρότερο όμως που θεωρώ τραγικό είναι οτι δεν έχουν καμία επικοινωνία αυτοί οι 2 και ενώ είχα μιλήσει πάνω από 5 φορές(έχοντας χάσει αρκετές ώρες) με Sony πριν στείλω το κινητό, στην arvato με πήραν κανά 2 φορές για να τους εξηγήσω το πρόβλημα καθιστώντας κατά την γνώμη μου εν μέρει άχρηστη την λεπτομερή καταγραφή εκ μέρους της Sony.

 

 

Όσον αφορά την υπερθέρμανση του κινητού που τόσο ντόρος γίνεται, σε ένα παιχνίδι που είχα κατεβάσει το κινητό ζεσταινόταν σε σημείο που γινόταν ενοχλητική η επαφή στο πίσω σημείο. Επίσης μου είχε κλείσει λόγω υπερθέρμανσης και σε χρήση λήψης φωτογραφιών. Στο νέο κινητό δοκίμασα σήμερα για λίγη ώρα το ίδιο παιχνίδι και ζεσταινόταν πάλι αρκετά αλλά δεν είχα χρόνο να δοκιμάσω περισσότερα πράγματα για να έχω καλύτερη άποψη για τη νέα συσκευή που μου στείλανε.

 

Καλοδεχούμενα τα σχόλια σας.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με το σημα τωρα;; Καποιο αλλο θεμα εχεις;;

 

Οσον αφορα την υοερθερμανση, ειναι λογικοτατη σε αυτες τις θερμοκρασιες περιβαλλοντος..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aπο οσο εχω παρατηρησει γενικα η συσκευη εχει θεμα υπερθερμανσης... Αυτο με τη συσκευασια που λες με προβληματιζει και εμενα. Πχ στο δικο μου ενω ηταν σφραγισμενο με την αυτοκολλητη ταινια της εδω αντιπροσωπειας της Sony, εξωτερικα δεν υπηρχε η κλασικη ζελατινα που εβλεπα στα unbox. Και ενω η συσκευη ειναι σε μαυρο χρωμα τα ακουστικα εξαλειψης θορυβου(ειδικη εκδοση πακετου) ηταν λευκα! Επειδη εχω ενα προβλημα μετακινησης αυτο τον καιρο δεν το πηγα πισω. Βεβαια δεν μου εχει παρουσιασει κατι μεχρι τωρα.

Nokia 5800-> LG Αrena km900-> Samsung Galaxy S-> Nokia Lumia 820-> Sony Xperia Z2-> Samsung Galaxy A5(2017)-> Xiaomi Mi A1

iPad mini-> iPad Air 2

Sony Smartwatch2-> Moto 360-> Xiaomi mi Band 2-> Xiaomi Mi Band 3-> Xiaomi Amazfit Bip

Link to comment
Share on other sites

Aπο οσο εχω παρατηρησει γενικα η συσκευη εχει θεμα υπερθερμανσης... Αυτο με τη συσκευασια που λες με προβληματιζει και εμενα. Πχ στο δικο μου ενω ηταν σφραγισμενο με την αυτοκολλητη ταινια της εδω αντιπροσωπειας της Sony, εξωτερικα δεν υπηρχε η κλασικη ζελατινα που εβλεπα στα unbox. Και ενω η συσκευη ειναι σε μαυρο χρωμα τα ακουστικα εξαλειψης θορυβου(ειδικη εκδοση πακετου) ηταν λευκα! Επειδη εχω ενα προβλημα μετακινησης αυτο τον καιρο δεν το πηγα πισω. Βεβαια δεν μου εχει παρουσιασει κατι μεχρι τωρα.

Σε εμενα υπηρχε εξωτερικά η κλασική ζελατινα αέροστεγως που κάλυπτε τη συσκευη συν αυτοκόλλητο ασφαλείας,αφού έσκιζα την ζελατινα.

Γερμανική unbranded η συσκευη μου.

Υπερθέρμανση υπαρχει μονο σε 4k όπου κλείνει η κάμερα μετα κατα μέσο όρο 6-8 λεπτά και πουθενά αλλού.

Οταν τραβάς μπολικες φωτό ανεβάζει σαφος αλλα όσα κινητα είχα παντα ανέβασαν θερμοκραςια οταν χρησιμοποιήσουν την κάμερα για φωτογραφίες(μπολικες και οχι 2-3)

Η σε παιχνίδια πχ Aspahalt 8 λογικό και εκει να ανεβάσει αρκετα.

Σε καθημερινή και πιο συχνή λειτουργία πχ browsing,κατανάλωση περιεχομένου,μουσική,κλήσεις ειναι σχετικά δροσερό θα ελεγα και λιγο παραπάνω οταν είσαι με 3G αλλα σε απολυτα φυσιολογικά επιπεδα.

Είχα το 920 πριν 1.5 χρόνο και το 930 για μια εβδομαδα και ζεματαγαν ειδικά το 930 που το επέστρεψα.

Σε ολα τα αλλα κινητα μου ποτε δεν είχα αντιμετώπιση θεματα θερμοκρασιών(g2,m8,s3) και τώρα με το z2.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα υπηρχε εξωτερικά η κλασική ζελατινα αέροστεγως που κάλυπτε τη συσκευη συν αυτοκόλλητο ασφαλείας,αφού έσκιζα την ζελατινα.

Γερμανική unbranded η συσκευη μου.

Υπερθέρμανση υπαρχει μονο σε 4k όπου κλείνει η κάμερα μετα κατα μέσο όρο 6-8 λεπτά και πουθενά αλλού.

Οταν τραβάς μπολικες φωτό ανεβάζει σαφος αλλα όσα κινητα είχα παντα ανέβασαν θερμοκραςια οταν χρησιμοποιήσουν την κάμερα για φωτογραφίες(μπολικες και οχι 2-3)

Η σε παιχνίδια πχ Aspahalt 8 λογικό και εκει να ανεβάσει αρκετα.

Σε καθημερινή και πιο συχνή λειτουργία πχ browsing,κατανάλωση περιεχομένου,μουσική,κλήσεις ειναι σχετικά δροσερό θα ελεγα και λιγο παραπάνω οταν είσαι με 3G αλλα σε απολυτα φυσιολογικά επιπεδα.

Είχα το 920 πριν 1.5 χρόνο και το 930 για μια εβδομαδα και ζεματαγαν ειδικά το 930 που το επέστρεψα.

Σε ολα τα αλλα κινητα μου ποτε δεν είχα αντιμετώπιση θεματα θερμοκρασιών(g2,m8,s3) και τώρα με το z2.

Στο 4Κ και γενικα στην καμερα που φοβομουν δεν εχω παρατηρησει κατι που να με προβληματισε στο θεμα της υπερθερμανσης. Ουτε κλεισιμο εφαρμογης επισης. Στο Real Racing υπηρξε υπερθερμανση, οπως και οταν μετεφερα ενα αρχειο 1,3gb απο την μνημη της συσκευης στην microSD. Τα επιπεδα υπερθερμανσης του 930 παντως ειναι γνωστα! :lol:

Edited by nickmostro

Nokia 5800-> LG Αrena km900-> Samsung Galaxy S-> Nokia Lumia 820-> Sony Xperia Z2-> Samsung Galaxy A5(2017)-> Xiaomi Mi A1

iPad mini-> iPad Air 2

Sony Smartwatch2-> Moto 360-> Xiaomi mi Band 2-> Xiaomi Mi Band 3-> Xiaomi Amazfit Bip

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Σκεφτομαι κ εγω με τη σειρα μου να παρω μεσα στις επομενες μερες τη συγκεκριμενη συσκευη μεσα στισ επομενες μερες. Το εχω βρει στο καταστημα Κινητομανια που ειναι στη Συγγρου (να ναι καλα το σκρουτζ). Μου ειπε οτι η συσκευη ειναι Ιταλικη. Συνηθως οι συσκευες π επαιρνα ηταν γερμανικες-γαλλικες-ελληνικες. Θα εχω κανενα προβλημα π.χ με αργα updates η οτιδηποτε αλλο?? Γνωριζει κανεις?? Αλλη ενναλακτικη ειναι τα Kaizestore στο κεντρο απλα με βολευει λιγο περισσοτερο το αλλο καταστημα γι αυτο ρωταω μηπως το επαιρνα απο εκει.
CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Έχω άριστες εντυπώσεις από το κινιτομάνια. Επαγγελματιες σωστοί, εννοώ για το after sales...

 

Ναι δε διαφωνω κ εγω εχω ακουσει τα καλυτερα. Βασικα Κινητομανια και Καιζερ ειναι στανταρακια πια για αγορες συσκευων. Εγω ρωταω περισσοτερο για την συσκευη π ειναι Ιταλικη αν θα εχω καποιο θεμα π.χ με updates. Εχει καποιος Ιταλικη συσκευη να μ πει ή γνωριζει κατι σχετικο??

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα updates. Εξάλλου αυτό λύνεται εύκολα, αν δεν κάνω λάθος, μέσω flash.

Πάντως σε Ιταλικά σάιτ που παρακολουθώ, δεν έχω διαβάσει παράπονα για updates.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δούλεψα ενδελεχώς κάνα μισάωρο. Μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε στο 100% και η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα.

Πολύ καλή αίσθηση στο χέρι, πανέμορφο (το μαύρο) και αλαγκαριστο. Πολλές δαχτυλιες όμως είδα να μαζεύει, κλασική Σονυ.

Το ζαχαρωνω πολύ όπως καταλάβατε, αλλά με προβληματίζει λίγο η μετάβαση σε μικρότερη οθόνη και η έλλειψη πένας , ελέω Note 3.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Αφου ρε Γιαννη ολοι το λεγαμε παντα οτι ειναι, ισως, η πιο αξιολογη ναυαρχιδα φετος ΣΥΝΟΛΙΚΑ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφου ρε Γιαννη ολοι το λεγαμε παντα οτι ειναι, ισως, η πιο αξιολογη ναυαρχιδα φετος ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

 

Πολλά λέμε και αλλά τόσα περνάνε απαρατήρητα. Αφού ξέρεις πως πάνε αυτά. Προσωπικά μέχρι να πάω στα χέρια μου μια συσκευή κωφευω.

Από μπαταρία πως τα πάει με wifi κατά κύριο λόγο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λέμε και αλλά τόσα περνάνε απαρατήρητα. Αφού ξέρεις πως πάνε αυτά. Προσωπικά μέχρι να πάω στα χέρια μου μια συσκευή κωφευω.

Από μπαταρία πως τα πάει με wifi κατά κύριο λόγο;

Θα σου πει ο alextrela που δηλωνει τερμα ικανοποιημενος απο την μπαταρια του..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα:

όταν ακούω ραδιόφωνο δεν μπορώ να βγάλω ήχο στα ηχεία, παίζει μόνο στα ακουστικά !!

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος και εγω πλεον του z2 εδω και δυο ημερες αριστες εντυπωσεις παρολο που το πηρα με δισταγμο.προηγηθηκαν s5 m8 lg g3 και nokia 930.πιστευω στο συνολο αν και εχει ακουστει λιγοτερο απο τα αλλα ειναι το καλυτερο και παραδοξος τα bezels δεν με εχουν ενοχλησει το αντιθετο μαλιστα.
Link to comment
Share on other sites

Με γεια φιλε και να το χαιρεσαι! Καθολου παραδοξο φιλε , οταν ολοι σαν τα προβατα αγοραζουν τα πλαστικα της σαμσουνγκ .. Και δεν αναγνωριζουν αριστες υλοποιησεις οπως τα Ζ1,Ζ2. . Ειναι ολα θεμα μαρκετινγκ και σε αυτο πασχει η σονυ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οταν το ειχα δει απο κοντα στο πλαισιο πριν καιρο δεν μου αρεσε πως καθοταν στο χερι ισως να εφταιγε το σπιραλ καλωδιο ασφαλειας που ηταν κοντο και δεν μπορεςα να ασχοληθω με ανεση αδικωντας το κινητο ιςως να ειχα επηρεαςτει και απο διαφορα στο διαδικτυο και ετσι πηρα τοτε το lg g3 που ηταν και το χειροτερο φετινο κινητο μου.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οταν το ειχα δει απο κοντα στο πλαισιο πριν καιρο δεν μου αρεσε πως καθοταν στο χερι ισως να εφταιγε το σπιραλ καλωδιο ασφαλειας που ηταν κοντο και δεν μπορεςα να ασχοληθω με ανεση αδικωντας το κινητο ιςως να ειχα επηρεαςτει και απο διαφορα στο διαδικτυο και ετσι πηρα τοτε το lg g3 που ηταν και το χειροτερο φετινο κινητο μου.

 

Αυτό ακριβώς διαπίστωσα κι εγώ , ότι το καλώδιο έκανε τεράστια διαφορά στο κράτημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε διαφωνω κ εγω εχω ακουσει τα καλυτερα. Βασικα Κινητομανια και Καιζερ ειναι στανταρακια πια για αγορες συσκευων. Εγω ρωταω περισσοτερο για την συσκευη π ειναι Ιταλικη αν θα εχω καποιο θεμα π.χ με updates. Εχει καποιος Ιταλικη συσκευη να μ πει ή γνωριζει κατι σχετικο??

 

Πέντε λεπτά και τρία κλικ θες για να βάλεις μια ελληνική ρομ που θα μείνει σε κάθε update οπότε θα έλεγα ότι το μόνο που δεν πρέπει να σε απασχολεί είναι αυτό..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πολλά λέμε και αλλά τόσα περνάνε απαρατήρητα. Αφού ξέρεις πως πάνε αυτά. Προσωπικά μέχρι να πάω στα χέρια μου μια συσκευή κωφευω.

Από μπαταρία πως τα πάει με wifi κατά κύριο λόγο;

 

Άψογη η αυτονομια γενικότερα και με wifi Αψογος χρόνους οπως και σε αναμονη εξιςου πολυ ελάχιστη κατανάλωση.

Οπως ανέφερα και απο τις πρώτες εβδομάδες χρησης της συςκευης ειναι ισοδύναμη με g2.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άψογη η αυτονομια γενικότερα και με wifi Αψογος χρόνους οπως και σε αναμονη εξιςου πολυ ελάχιστη κατανάλωση.

Οπως ανέφερα και απο τις πρώτες εβδομάδες χρησης της συςκευης ειναι ισοδύναμη με g2.

 

Τότε με βγάζει μια ημέρα που θέλω :-P

Μόλις ανέβω Αθήνα το χτύπησα χαλαρά λέμε. Δεν την παλεύω άλλο με την μισητή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...