Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι και πως θα αποφασίσετε να το συνδυάσετε.. τη πρώτη φορά που το έκοψα για ένα 6μηνο πήρα στα καπάκια γύρω στα 10 κιλά, προφανώς δεν ήμουν προετοιμασμένος.

Τη δεύτερη και τελευταία φορά που προσπάθησα το έκανα αφού είχα ξεκινήσει μια εβδομάδα πριν τρέξιμο κλπ. με αποτέλεσμα και να το κόψω και να χάσω.

 

Μια ενημέρωση πάντως, αν και είμαι σίγουρος πως το γνωρίζετε.

Κόντευα να κλείσω 3 χρόνια χωρίς τσιγάρο, τις προάλλες λίγο η θάλασσα, λίγο η παρέα έκανα δύο, σήμερα άμεσα με τράβηξε να κάνω άλλο ένα με τον καφέ το οποίο φυσικά δεν έκανα. Ούτε για πλάκα λοιπόν, το ένα ίσον κανένα δεν ισχύει σε αυτή τη περίπτωση, μακρυά και αγαπημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αρχισα το ηλεκτρονικο πριν 4 μηνες. Στους 3 μηνες καπνισα 10 τσιγαρα. Χθες εκλεισα το πρωτο μου μηνα χωρις κανενα τσιγαρο. Το λουκι στο ηλεκτρονικο ειναι να βρεις ενα υγρο που θα σου ειναι ευχαριστο ολη την ημερα. Αυτο που με εξεπληξε ηταν οτι αρχισα να νιωθω πιο καλα, το πρωι πια ξυπναω χωρις καποιο "βαρος" στο στηθος και αυτο που εχε μεγαλη διαφορα ειναι η αναπνοη μου, αναπνεω πια πολυ πιο καλα και βαθια. Ολα αυτα με εκαναν πραγματικα να αντιπαθησω το τσιγαρο.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκοψα πριν 2 χρονια και τσιμπησα το ηλεκτρονικο τσιγαρο.. αφου δοκιμασα το ηλεκτρονικο απλα μου αρεσε, καθολου αντιυγιεινο αντιθετως δεν κανει κακο... Οταν εκλεισα το πρωτο χρονο πηγα στο γιατρο για εξετασεις και πραγματι ημουν πιο ''καθαρος''' απο οτι με σχεση με το τσιγαρο... πως το εκοψα; Ο φιλος μου το PS3 με βοηθησε, αντε και λιγο το Modding στο Android.
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εναν καπνο την μερα και καταφερα κι εγω με το ηλεκτρονικο και πολυ επιμονη για να βρω το ιδανικο υγρο-συνδυασμο εξαρτηματων να το ελαττωσω στο επιπεδο που ηθελα...Πλεον κανω ενα τσιγαρο με καθε καφε απο επιλογη...Και απο εκει που λαχανιαζα στις σκαλες μεχρι τον δευτερο τρεχω 5χλμ τη μερα ή 30χλμ με το ποδηλατο...
Link to comment
Share on other sites

Εγω αρχισα το ηλεκτρονικο πριν 4 μηνες. Στους 3 μηνες καπνισα 10 τσιγαρα. Χθες εκλεισα το πρωτο μου μηνα χωρις κανενα τσιγαρο. Το λουκι στο ηλεκτρονικο ειναι να βρεις ενα υγρο που θα σου ειναι ευχαριστο ολη την ημερα. Αυτο που με εξεπληξε ηταν οτι αρχισα να νιωθω πιο καλα, το πρωι πια ξυπναω χωρις καποιο "βαρος" στο στηθος και αυτο που εχε μεγαλη διαφορα ειναι η αναπνοη μου, αναπνεω πια πολυ πιο καλα και βαθια. Ολα αυτα με εκαναν πραγματικα να αντιπαθησω το τσιγαρο.

 

Εγω το εκοψα πριν 2 χρονια και τσιμπησα το ηλεκτρονικο τσιγαρο.. αφου δοκιμασα το ηλεκτρονικο απλα μου αρεσε, καθολου αντιυγιεινο αντιθετως δεν κανει κακο... Οταν εκλεισα το πρωτο χρονο πηγα στο γιατρο για εξετασεις και πραγματι ημουν πιο ''καθαρος''' απο οτι με σχεση με το τσιγαρο... πως το εκοψα; Ο φιλος μου το PS3 με βοηθησε, αντε και λιγο το Modding στο Android.

 

Εκανα εναν καπνο την μερα και καταφερα κι εγω με το ηλεκτρονικο και πολυ επιμονη για να βρω το ιδανικο υγρο-συνδυασμο εξαρτηματων να το ελαττωσω στο επιπεδο που ηθελα...Πλεον κανω ενα τσιγαρο με καθε καφε απο επιλογη...Και απο εκει που λαχανιαζα στις σκαλες μεχρι τον δευτερο τρεχω 5χλμ τη μερα ή 30χλμ με το ποδηλατο...

 

Η διακοπή του τσιγάρο επιβάλλεται με οποιονδήποτε τρόπο. Εννοείται πως θα πρέπει να ξεκαθαρίσετε στον εαυτό σας πως εάν επιθυμήσετε να ανάψετε τσιγάρο, ακόμη και μετά από χρόνια διακοπής, κάνετε μια νέα αρχή στο συστηματικό κάπνισμα. (Υπάρχουν κι εξαιρέσεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σε ολους,

Ειμαι στη δευτερη βδομαδα διακοπης καπνισματος.ειμαι φοιτητης και οσο να ναι βγαινω αρκετα.προσπαθησα και πιο παλια να το κοψω αλλα τα σαββατοβραδα σε καποιο μπαρ ολο και καμια τρακα εκανα και το ξανα αρχιζα.υπαρχει καποια συμβουλη ωστε την ωρα που θα ρθει η εντονη επιθυμια για τσιγαρο να καταφερω να μην καπνισω;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Ειμαι στη δευτερη βδομαδα διακοπης καπνισματος.ειμαι φοιτητης και οσο να ναι βγαινω αρκετα.προσπαθησα και πιο παλια να το κοψω αλλα τα σαββατοβραδα σε καποιο μπαρ ολο και καμια τρακα εκανα και το ξανα αρχιζα.υπαρχει καποια συμβουλη ωστε την ωρα που θα ρθει η εντονη επιθυμια για τσιγαρο να καταφερω να μην καπνισω;

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Καταρχήν μπράβο σου! 2 εβδομάδες είναι σημαντικό διάστημα! Όταν θα σου έρθει επιθυμία για τσιγάρο, αν κρατηθείς εκείνη την ώρα, μετά από λίγο θα σου φύγει και θα είσαι οκ. Πάρε καμιά τσίχλα, καραμέλα, κομπολόι....

Να έχεις στο μυαλό σου ότι για μια στιγμή αδυναμίας, είναι κρίμα να χαλάσεις όλη την προσπάθεια. Επίσης, μπορείς και να μην βγαίνεις, μέχρι να αισθανθείς πιο δυνατός. Ξέρω, δύσκολο γιατί και εγώ ήμουν φοιτητής, αλλά προσωπικά, το κόψιμο του τσιγάρου είναι το πιο σημαντικό από όλα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Ειμαι στη δευτερη βδομαδα διακοπης καπνισματος.ειμαι φοιτητης και οσο να ναι βγαινω αρκετα.προσπαθησα και πιο παλια να το κοψω αλλα τα σαββατοβραδα σε καποιο μπαρ ολο και καμια τρακα εκανα και το ξανα αρχιζα.υπαρχει καποια συμβουλη ωστε την ωρα που θα ρθει η εντονη επιθυμια για τσιγαρο να καταφερω να μην καπνισω;

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Οι συμβουλές επιδρούν στον καθε άνθρωπο διαφορετικά. Θα πρέπει να έχεις ισχυρές αντιστάσεις καθώς είσαι στην αρχή. Έν ανάγκη μην πας σε μπαρ για έναν μήνα, κάνε περίπατο με φίλους/ες που δεν καπνίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα σταματήσω να στριβω να δω πως θα πάει.

Από πείσμα δεν άναψα. Γιατί αυτό και όχι ΕΓΩ???

Καλώς ή κακώς σκέφτομαι πριν πράξω :D

 

Όταν κάπνιζα το θεωρούσα απόλαυση. Δεν ήθελα να το σταματήσω ποτέ.

Και όμως τώρα έκανα στροφή (στην ποιότητα :p) 180 μοιρών! Απολαμβάνω την κάθε ώρα και στιγμή χωρίς τσιγαρο

 

δε σταματησα να στριβω για αλλους τελικα!:lol:

ειναι η μονη συνηθεια που δε μπορω να κοψω:p

 

απο 22/9/13 μεχρι και σημερα ΑΚΑΠΝΟΣ και με "ευρω στην τσεπη" (2ος σημαντικος λογος πλεον να το κοψει καποιος)

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρόνια , αφού είδα το Forks Over Knives (το προτείνω σε όλους) έγινα αυστηρά χορτοφάγος / Vegan. Μετά από λίγο καιρό αποφάσισα να κόψω και το τσιγάρο , καπνιστής 14 χρόνια. Το έκοψα εύκολα καθώς επικράτησε η λογική του ότι κάνω ότι καλύτερο για την υγεία μου και είπα ότι δεν θα το ξανά άρχιζα. Όμως η εργένικη ζωή , μπαρ κλπ , λίγο το μεθύσι κλπ το ξανά άρχισα. Από τότε το έχω κόψει και αρχίσει ουκ ολίγες φορές , έφτανα σε σημείο να σταματάω στο περίπτερο και να περιμένω στο αμάξι να πάρω μια απόφαση για το αν θα κατέβω για να πάρω ένα πακέτο ή όχι ...

 

Τελικά τα κατάφερα με την βοήθεια του nicorette spray , το χρησιμοποίησα με επιτυχία περίπου 2 εβδομάδες και από τότε απλά το έχω μαζί μου σε περίπτωση που ζηλέψω !!!

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ξανά , παρόλο που βγαίνω για ποτά κλπ , δεν μου κάνει πλέον καμία αίσθηση και μου βρωμάει. Καμιά φορά που η κοπέλα μου ανάβει από ένα , εξαιρετικά σπάνια , το στόμα της όταν την φιλάω μυρίζει σταχτοδοχείο. Απορώ πως μας ανεχόταν και μας ανέχεται ο κόσμος με αυτή την βρώμα !

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία απορία είχα και εγώ. Η γυναίκα μου δεν κάπνιζε παρόλα αυτά με ανεχόταν ως καπνιστή 10 ολόκληρα χρόνια :) ποπ όσο χρονικό διάστημα έχει μεσολαβήσει από τότε που το σταμάτησες;
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω κοψει εδω και 4 χρονια με τη βοηθεια του ηλεκτρονικου τσιγαρου-ατμισμα.

 

Σαφως και ειδα μεγαλη διαφορα στην υγεια μου απο τον πρωτο μηνα κιολας.

Το ξερω οτι κι αυτο ειναι κατα ενα βαθμο εξαρτηση αλλά μονο και μονο η μποχα του τσιγαρου οπως και τα λεφτα που εχω γλυτωσει φτανουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπνιζα πολύ δυο τρία πακέτα την ημέρα. Μια μέρα αρρώστησα και δεν κάπνισα για 5-6 ημέρες και είπε είναι ευκαιρία να το κόψω και απλά το σταμάτησα. Βέβαια τώρα κανω που και που στις διακοπές μου.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπνιζα πολύ δυο τρία πακέτα την ημέρα. Μια μέρα αρρώστησα και δεν κάπνισα για 5-6 ημέρες και είπε είναι ευκαιρία να το κόψω και απλά το σταμάτησα. Βέβαια τώρα κανω που και που στις διακοπές μου.

 

Δηλαδη τωρα κανεις που και που κανενα τσιγαρο και την αλλη μερα που ξυπνας δεν εισαι τρελαμμενος να καπνισεις?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκλεισα τον πρώτο μήνα χωρίς τσιγάρο και την πρώτη εβδομάδα χωρίς γενικά κανένα υποκατάστατο του.

Τις τρεις πρώτες εβδομάδες έκανα ηλεκτρονικό ( 3-4 ημέρες με νικοτίνη και ύστερα 0 ) ,βέβαια μιας και έχω το ηλεκτρονικό ακόμα σπίτι

που και που κάνω καμιά τζούρα απ'αυτό αλλά όχι ότι νιώθω την ανάγκη του.

 

Βέβαια η υπερένταση ακόμα είναι στα ύψη αλλά που θα πάει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκλεισα τον πρώτο μήνα χωρίς τσιγάρο και την πρώτη εβδομάδα χωρίς γενικά κανένα υποκατάστατο του.

Τις τρεις πρώτες εβδομάδες έκανα ηλεκτρονικό ( 3-4 ημέρες με νικοτίνη και ύστερα 0 ) ,βέβαια μιας και έχω το ηλεκτρονικό ακόμα σπίτι

που και που κάνω καμιά τζούρα απ'αυτό αλλά όχι ότι νιώθω την ανάγκη του.

 

Βέβαια η υπερένταση ακόμα είναι στα ύψη αλλά που θα πάει :rolleyes:

Καθε μερα θα εισαι πιο κοντα στο στοχο σου και πιο μακρια απο το τσιγαρο.

Μπραβο φιλε, κερδισες τη ζωη σου!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα θα εισαι πιο κοντα στο στοχο σου και πιο μακρια απο το τσιγαρο.

Μπραβο φιλε, κερδισες τη ζωη σου!!

Αν συνεχίσεις με την ίδια δύναμη, θα πάει εκεί που θες εσύ ;)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Θεωρώ πως εαν δεν συνεχίσεις για αρκετό καιρό δεν καταλαβαίνεις πόσο καλύτερα είσαι χωρίς αυτό απο κάθε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τωρα κανεις που και που κανενα τσιγαρο και την αλλη μερα που ξυπνας δεν εισαι τρελαμμενος να καπνισεις?

 

Μπα όχι μπορώ πλέον και το κοντρολάρω. Σίγουρα κάποιες φορές το ζητώ μετά από γεύμα ή με το καφέ αλλά επειδή μία στο τόσο μου έρχεται να καπνίσω δεν πάει να πει ότι θα ενδώσω. Πρέπει να φανείς δυνατός σαν χαρακτήρας.

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι μπορώ πλέον και το κοντρολάρω. Σίγουρα κάποιες φορές το ζητώ μετά από γεύμα ή με το καφέ αλλά επειδή μία στο τόσο μου έρχεται να καπνίσω δεν πάει να πει ότι θα ενδώσω. Πρέπει να φανείς δυνατός σαν χαρακτήρας.

Ναι, οκ. Απλα για να μην εχω τετοια, το εχω κοψει τελειως και ουτε σκεψη για τζουρα!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια συμβουλη ωστε την ωρα που θα ρθει η εντονη επιθυμια για τσιγαρο να καταφερω να μην καπνισω;
Ναι. Ξεκλειδώνεις το κινητό σου και τσεκάρεις για νέα μηνύματα και άρθρα στο myphone.gr.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

10 χρόνια,3 πακέτα την ημέρα,απλα μια μέρα δεν πήγα να αγοράσω.

Κομμένο 6 μήνες τώρα +-10 κιλά. Η μόνη επίπτωση!!!

Καφέδες,ποτά καθημερινά χωρίς τσιγάρο όμως

Edited by DOR1K1N
Link to comment
Share on other sites

10 χρόνια,3 πακέτα την ημέρα,απλα μια μέρα δεν πήγα να αγοράσω.

Κομμένο 6 μήνες τώρα +-10 κιλά. Η μόνη επίπτωση!!!

Καφέδες,ποτά καθημερινά χωρίς τσιγάρο όμως

Μπράβο φιλε μου. Συγχαρητήρια. Είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ.....

Εγω κάθε βράδυ λέω τελευταιο κ το πρωι αγοράζω πακέτο. Δεν έχω την δυναμη φαίνεται..

Και παλι συγχαρητήρια κ συνέχισε ετσι

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν απο 8 χρονια επρεπε να φτιαξω μια παρουσιαση για εξαρτησιογονες ουσιες αρα και τσιγαρο.

Εκει λοιπον παιδες ειδα πολλα βιντεο στο youtube που εμειναν στο μυαλο μου.

Μετα απο αυτα καθε φορα που καπνιζα ειχα τις εικονες απο τα βιντεο.

Μια ωραια κυριακη και ενω ειχα παρει 30 κουτες αφορολογητα κανω καφε καπνιζω ενα τελευταιο τσιγαρο τσαλακωνω το πακετο και λεω στην γυναικα μου ΤΕΛΟΣ.

Απο τοτε παιδια και μετα απο 8 χρονια δεν ξανακαπνισα.

Σημειωση καπνιζα απο τα 15 μου και το εκοψα στα 28 μου.

Να εχετε δυναμη και μπορειτε να κανετε τα παντα

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα πλέον αν και ανήκω στην περίεργη κατηγορία που το κόβω εύκολα αλλά και το ξεκινάω εξίσου εύκολα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...