Jump to content

Cubot X6


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πηρα κι εγω..πολυ καλες εντυπωσεις μου εχει αφησει τις 3-4 μερες που το εχω..Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση:Γιατι δεν μπορω να χρησιμοποιησω συνδεση δεδομενων (MegaBytes)με την SIM2 (την μεγαλη)?συνδεση δεδομενων γινεται μονο με την 1ηSIM η εχει καποιο προβλημα το κινητο μου?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γίνεται και με τις δύο κάρτες αλλά όχι ταυτόχρονα.

Πας Ρυθμίσεις/Ασύρματο και δίκτυα/Περισσότερα/Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/Υπηρεσία 3G/Ενεργοποιήση 3G και διαλέγεις τη δεύτερη κάρτα.

Αν η δεύτερη κάρτα είναι Vodafone, κοίτα στο μενού Ρυθμίσεις/Ασύρματο και δίκτυα/Περισσότερα/Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/Ονόματα σημείου πρόσβασης εάν είναι τικαρισμένο το Vf Internet(internet.vodafone.gr).

Αν η δεύτερη κάρτα είναι Q τότε μέσα από το μενού Διαχείριση κάρτας SIM/Περιαγωγή/Περιαγωγή δεδομένων να τικάρεις τη κάρτα Q και έπειτα να πας Ρυθμίσεις/Ασύρματο και δίκτυα/Περισσότερα/Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/Ονόματα σημείου πρόσβασης/Q-TELCOM και να φτιάξεις νέο APN

Όνομα: Q Internet

APN: myq

Όλα τα υπόλοιπα όπως είναι και να το αποθηκεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Για πιο ''ζωντανά'' χρώματα στα εικονίδια, απενεργοποιήστε τον Οικονομικό φωτισμό φόντου στις ρυθμίσεις για Φωτεινότητα

Αν χρησιμοποιήτε την Αύτοματη φωτεινότητα, απενεργοποιήστε τη συγκεκριμένη ρύθμιση και μετά ενεργοποιήστε την Αυτόματη φωτεινότητα σας

Link to comment
Share on other sites

Το antelife το είχε σήμερα 90$. Το πρόλαβε κανείς?

Ασε φιλε την πατήσαμε μια φορά με αυτούς (Ν2). 'Οποτε βλεπετε εκει κραυγαλέες διαφορές τιμων, βρομάει η δουλεία.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, βλέπω είστε γνώστες οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας.Έχω θέμα με overheat (ελάχιστο αλλά ανεξήγητο), random touches σε κάποιες φάσεις, ιδίως κατά την φόρτιση, battery consumption στο φουλ, ακόμα και με τις καλύτερες ρυθμίσεις για power-save, και τέλος η δομή του OGS είναι πολλές φορές ευδιάκριτη (ας πούμε φαίνονται οι στήλες και οι μπάρες, που είναι χωρισμένο).Κατα τ'αλλα είμαι τέρμα ευχαριστημένος: άριστες επιδόσεις και πολύ καλή ευκρίνεια.Ίσως είναι πολύ touch-sensitive η οθόνη του, κάτι που με χαλάει λίγο, γιατί συνέχεια καταλήγω να κάνω άκυρα πράγματα :p Ευχάριστω για οποιαδήποτε βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, βλέπω είστε γνώστες οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας.Έχω θέμα με overheat (ελάχιστο αλλά ανεξήγητο), random touches σε κάποιες φάσεις, ιδίως κατά την φόρτιση, battery consumption στο φουλ, ακόμα και με τις καλύτερες ρυθμίσεις για power-save, και τέλος η δομή του OGS είναι πολλές φορές ευδιάκριτη (ας πούμε φαίνονται οι στήλες και οι μπάρες, που είναι χωρισμένο).Κατα τ'αλλα είμαι τέρμα ευχαριστημένος: άριστες επιδόσεις και πολύ καλή ευκρίνεια.Ίσως είναι πολύ touch-sensitive η οθόνη του, κάτι που με χαλάει λίγο, γιατί συνέχεια καταλήγω να κάνω άκυρα πράγματα :p Ευχάριστω για οποιαδήποτε βοήθεια

 

Για το θεμα του overheating και την μπαταρια εξαρταται η χρηση που του κανεις εγω μπορω να σου τελειωσω κινητο και σε 5 ωρες χαχαχα, τωρα αν στην τρωει διχως να κανεις τιποτα τοτε υπαρχει ενα θεμα, για τα random touches μαλλον φταιει ο φορτιστης , δοκιμασε με αλλον να δεις αν συνεχιζεται, παντως πολυ sensitive δεν ειναι η οθονη

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα του overheating και την μπαταρια εξαρταται η χρηση που του κανεις εγω μπορω να σου τελειωσω κινητο και σε 5 ωρες χαχαχα, τωρα αν στην τρωει διχως να κανεις τιποτα τοτε υπαρχει ενα θεμα, για τα random touches μαλλον φταιει ο φορτιστης , δοκιμασε με αλλον να δεις αν συνεχιζεται, παντως πολυ sensitive δεν ειναι η οθονη

 

Φχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση σαλεακε.Έστειλα στο support τους και λέει ότι όλα τα smartphones υπερθερμαίνονται.Άλλωστε δεν είναι σε σημαντικό βαθμό, οκτώ πυρήνες είναι αυτοί ούτως ή άλλως.Η μπαταρία τρώει περίπου 1% ανά 1,5 - 2 λεπτά χρήσης περίπου.Φορτιστή χρησιμοποιούσα έναν του παλιού μου Arc με τα ίδια "βάλε-βγάλε" οπότε δε νομίζω ότι φταίει αυτό αλλά καλού κακού δοκιμάζω το δικό του.Μήπως έχεις καμιά ιδέα για την OGS?

Link to comment
Share on other sites

Τα τετραγωνα αυτα τα βλεπω οταν κοιτάω το κινητο οχι στην ευθεια αλλα σε κλίση . Ειδικα στον ήλιο το φαινόμενο είναι πιο εντονο. Σε ό,τι αφορά τη θερμοκρασία που λες θεωρητικά οι 8 πυρήνες θα έπρεπε να δουλευουν πιο ξεκουραστα. Φαντασου να παίζεις ενα παιχνίδι για το οποίο θα είναι υπεύθυνος ένας πυρήνας και φαντάσου να είναι οκτώ. Απο κει και πέρα ρόλο παίζει το πόσο υπερχρονισμένος μπορει να είναι ένας επεξεργαστης . Την υπερθέρμανση την συνάντησες σε παιχνίδια η με απλή χρήση; Σε παιχνίδια το καταλαβαίνω αλλα σε απλή χρήση όχι. Προσωπικά δεν έχω random touches ποτε. Είμαι με τον δικό του φορτιστή.
Link to comment
Share on other sites

Το αν δουλεύουν πχ και οι οκτώ πυρήνες σε ένα παιχνίδι ή γενικότερα σε μια βαριά εφαρμογή έχει να κάνει με την εφαρμογή και όχι με την συσκευή.

Θέλω να πω πως αν η εφαρμογή είναι γραμμένη να εργάζεται με δύο η τέσσερις πυρήνες τότε προφανώς οι υπόλοιπες δεν θα κάνουν τίποτα και θα ζορίζονται μόνο αυτές που εργάζονται.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω πως δεν υπάρχουν εφαρμογές που να χρησιμοποιούν και τους οκτώ πυρήνες ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Το αν δουλεύουν πχ και οι οκτώ πυρήνες σε ένα παιχνίδι ή γενικότερα σε μια βαριά εφαρμογή έχει να κάνει με την εφαρμογή και όχι με την συσκευή.

Θέλω να πω πως αν η εφαρμογή είναι γραμμένη να εργάζεται με δύο η τέσσερις πυρήνες τότε προφανώς οι υπόλοιπες δεν θα κάνουν τίποτα και θα ζορίζονται μόνο αυτές που εργάζονται.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω πως δεν υπάρχουν εφαρμογές που να χρησιμοποιούν και τους οκτώ πυρήνες ταυτόχρονα.

 

Ακόμα δεν υπαρχουν εφαρμογές για 8 πυρηνες

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι . Η κάθε εφαρμογή θα πρέπει να τραβάει πόρους δημιουργώντας threads. Όταν όμως τρέχεις μια εφαρμογή, ένα παιχνίδι για παράδειγμα δε σταματάν να τρέχουν άλλα πράγματα στο παρασκήνιο. Για την κατανομή όλων των διεργασιών υπεύθυνο είναι το λειτουργικό σύστημα. Οπότε οι διεργασίες μοιράζονται στους πυρήνες.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, έκανα τις ρυθμίσεις που μου είπες, και ιδού το αποτέλεσμα :

Τι μπορεί να είναι λοιπόν αυτό;

Υπάρχει λύση;

 

Φιλαρακι το digitizer ειναι.το ειχε παθει και το δικο μου cubit one.στειλτο πισω να σου το αλλαξουν.εγω ειμουνα εκτος εγγυησης και παραγγειλα αλλα μολις το ελαβα εσπασα την οθονη.το γουσταρα και εγω αυτο το κινητο αλλα αφου ειδα το προβλημα σου με 'κρυωσε' και μαλλον δεν θα ξαναμπλεξω με cubot

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Εχθές πρόσεξα ότι τα random touches οφείλονται στο overheat.Μου στείλανε χαλασμένο κινητό, δεν παίζει, και κάποια στοιχεία, που το αποδεικνύουν:

-Κακή εφαρμογή OGS (έχει φούσκες όπως στις ζελατίνες, πάμε καλά; :confused:).

-Η μπάρα που είναι πάνω από την οθόνη, και δεν ξέρω τι κάνει, είναι λίγο ξεβαμμένη.

-Το overheat.

-Δεν αναγνωρίζει τη sim.

Ποσώς με νοιάζουν τα 2 πρώτα, αλλά το overheat ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.Παίζω 10 λεπτά Call of Duty: Strike Team, και πιάνει γύρω στους 40 βαθμούς άνετα.Έπειτα force closes/openings κτλ, και πρέπει να το αφήσω κανά 2λεπτο να παγώσει πάλι.Να κάνω underclock στο 1GHz ανα πυρήνα;

Edited by pitoguro
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα τη ρομ που κυκλοφορησε χθες απο thl στο needrom. Δε την κράτησα πολύ γιατί τα ελληνικά της εχουν θέμα. Δεν εμφανίζονται τα τονισμένα φωνηέντα. Τελικά αυτό που βγήκε ήταν να κάνω αναβάθμιση στην επίσημη ρομ 0.9 γιατι ήμουν στην 0.8. Αυτό όμως που μου την έσπασε πιο πολύ ήταν ότι όταν προσπάθησα να κάνω restore με cwm μου εβγαζε checksum mismatch στο backup που είχα κάνει λιγα λεπτά πριν. Πάντως το user interface έδινε μια καλή αίσθηση υψηλής ανάλυσης στη thl rom.

Μετά απο 2-3 βδομαδες χρήσης πάντως μπορώ να πω οτι δουλευει απροβλημάτιστα η γνησια ρομ (άσχετα που έκανα απόπειρα να την αλλάξω )και οτι είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος απο τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

όταν προσπάθησα να κάνω restore με cwm μου εβγαζε checksum mismatch στο backup που είχα κάνει λιγα λεπτά πριν.

Μπορεί κάποιος φίλος να μου γράψει έναν εύκολο τρόπο για να κάνω backup την rom που έχω αυτή τη στιγμή στο κινητό μου? Θα προτιμούσα αν είναι εύκολο το backup να γίνεται εγκατάσταση με cwm.

Ευχαριστώ

Greece From Above

http://myquadcopter.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος φίλος να μου γράψει έναν εύκολο τρόπο για να κάνω backup την rom που έχω αυτή τη στιγμή στο κινητό μου? Θα προτιμούσα αν είναι εύκολο το backup να γίνεται εγκατάσταση με cwm.

Ευχαριστώ

 

Μέσα απο την recovery θα κανεις full backup, ποια recovery εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει αυτή CUBOT X6 CWM 6.0.4.4 CUSTOM RECOVERY FULL TOUCH

Οκ πιστεύω ότι το βρήκα μπαίνω recovery κάνω backup to internal_sd σωστά;

Greece From Above

http://myquadcopter.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει αυτή CUBOT X6 CWM 6.0.4.4 CUSTOM RECOVERY FULL TOUCH

Οκ πιστεύω ότι το βρήκα μπαίνω recovery κάνω backup to internal_sd σωστά;

 

ναι αν δεν εχεις καρτα SD οπως ειπε και φιλος... Καντο μετα και μια κοπια στο PC να υπαρχει και εισαι κομπλε.. Θα σου ελεγα να βαλεις την ctr 2.2 που ειχα πει πιο πριν στο ποστ πως μπαινει γιατι τουλαχιστον σε εμενα η cwm εκανε κολπα οπως να μην αναγνωριζει το backup μετα

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

καποια καλη rom παιζει παιδες? η στοκ δεν μου αρεσει καθολου ομως. Επεισης ειδα παραπανω νομιζω, οτι η miui δεν δουλευει?:confused:

..where 's my nurse i need some healing....

... i've been paralysed by this lack of feeling...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...