Jump to content

Cubot X6


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Να θυμίσω ότι έχουμε ξεχωριστό θέμα για αγορές από κινέζικα καταστήματα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493

 

Ας επανέλθουμε στα της συσκευής και μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά τα φωτα σας αν γνωρίζεται κάτι ...

Αφού έκανα root την συσκευη με το framaroot (Barahir) , από το mini usb port το κινητό ΜΟΝΟ φορτίζει .

Δεν βλεπει otg , δεν συνδεεται με το pc . Δεν έχω αλλάξει rom .

Και με ότι έχει συμβέι και να θέλω να αλλάξω δεν μπορώ ...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε unroot και ξαναδοκίμασε...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλιώς ξανά πέρνα τη rom δια μέσω recovery με full wipes
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών έκανα . Πάλι τίποτα .

Πως να περάσω ρομ αν δεν μπορώ να το συνδέσω στο PC ?

Δεν το κατέχω το άθλημα , σε αντίθεση με πολλούς εδω μέσα ...

Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσα το link να κατεβάσεις την τελευταία rom που περνιέται με CWM (recovery), τη βάζεις όπως είναι σε μορφή zip στην εξωτερική sdcard.

Κάνεις root το κινητό με το Framaroot 1.9.1 (αν δε το έχεις ήδη κάνει), επιλέγοντας τη τρίτη επιλογή....Barahir.....κάνεις restart και είσαι root.

Κατεβάζεις το CWM 6.0.4.4 Touch και το βάζεις στην εξωτερική sdcard.

Κατεβάζεις το Mobileuncle Tools και το τρέχεις και του δίνεις τα δικαιώματα root που χρειάζεται.......πας στην επιλογή Recovery Update και βλέπεις το recovery.img που έχεις βάλει ήδη μέσα, κλικάρεις πάνω και περιμένεις να γίνει η εγκατάσταση........μόλις τελειώσει θα σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις boot σε recovery και πατάς ΝΑΙ.

Αφού είσαι στο recovery τώρα, πρώτα θα κάνεις ένα backup της υπάρχουσας rom μπας και πάει κάτι στραβά, να το επαναφέρεις.

Πατάς εκεί που λέει Backup and Restore και μετά Backup και περιμένεις να τελείωσει.

Μόλις τελειώσει πατάς να πάει πίσω ΄στο κεντρικό μενού με το βελάκι στο τηλέφωνο και πατάς Wipe menu και μετά Wipe Data - Factory Reset, Wipe Cache, Wipe Dalvik Cache, απαντώντας ΝΑΙ σε κάθε ένα ξεχωριστά και με τη σειρά που σου γράφω

Μίλις τελειώσεις και με αυτά πας πάλι πίσω στο κεντρικό μενού και επιλέγεις Install zip και μετά Choose zip Sdcard και ψάχνεις να βρεις τη rom που έβαλες μέσα........επειδή δεν έχει scroll down.......κάνεις swype κάτω χαμηλά από τα αριστερά προς στα δεξιά και επιλέγεις τη rom.

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση πας πάλι πίσω (αν δε σε πάει μόνο του) και πατάς Reboot the Phone και βρίσκεσαι με τη νέα rom.

Αν τα κάνεις όπως ακριβώς στα έγραψα, θα δεις ότι είναι παιχνιδάκι

Edited by openmind
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες μπηκα κι εγώ στο κλαμπ των κατόχων του Cubot X6.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Το κινητό είναι πολύ λεπτό και σε καμία περίπτωση δεν δείχνει τέρας.

Η οθόνη είναι μια χαρά και τα χρώματα είναι ζωηρά. Το ηχείο είναι δυνατό και σίγουρα δεν θα έχει κανείς πρόβλημα με αυτό.

Σε διάφορες δοκιμές με κλήσεις, άκουγα το συνομιλητή αλλά και με άκουγαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αναφορικά με το Wifi, στο σπίτι μου και σε 1-2 σπίτια φίλων που το δοκίμασα ήταν μια χαρά και δεν χάθηκε ποτέ.

 

Το κινητό τρέχει σα σπρίντερ. Ιντερνετ πάει σφαίρα, ό,τι βιντεάκι έβαλα στο youtube το έδειχνε σε εξαιρετική ανάλυση.

Η κάμερα του τη μέρα βγάζει ωραιότατες φωτογραφίες. Το βράδυ, όπως όλα τα κινέζικα, χάνει κάποια απο τη δυναμική του, αλλά και πάλι ειναι αξιοπρεπείς οι λήψεις. Θα προσπαθήσω να βάλω 1-2 φώτος για να το διαπιστώσετε..

 

Το GPS κλείδωσε δορυφόρο και συγχονίστηκε τάχιστα. Πρέπει να έκανε 1-2 δεύτερα. Και με χρήση δεδομένων και με Wifi που το δοκίμασα σε διαφορετικές περιοχές, πάλι τον ίδιο χρόνο.

 

Από παιχνίδια δοκίμασα το Temple Run, το Sonic Dash (ναι δεν είμαι 12 χρονών, αλλά ο Sonic ήταν απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια τότε..:O ) και ένα Rally Racer Drift και τα έπαιξα απροβλημάτιστα.

Για μπαταρία να πω ότι περίμενα να θέλει φόρτιση κάθε μέρα. Το φόρτισα χτες το πρωί, και μέχρι αυτή τη στιγμή που γράφω με μέτρια χρήση που έχω κάνει, είναι ακόμα στο 55%. Οπότε είμαι οκ και με αυτό.

 

Μοναδικό αρνητικό του μέχρι στιγμής, ότι το πλήκτρο Back μερικές φορές δεν πιάνει με την πρώτη επαφή. Αν και παρατηρώ ότι αυτο εμφανίστηκε περισσότερο την πρώτη μέρα, και τώρα τη δεύτερη με περισσότερη χρήση άρχισε να συμμορφώνεται..:D Α και το ότι δεν έχει notification led

Edited by Megiemele
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά ! Το απόγευμα θα το επιχειρήσω και θα ενημερώσω για όποια εξέλιξη .

 

 

Επανέρχομαι για να κλείσω με το θέμα μου .

 

Το πρόβλημα ήταν τελικά πλακέτα . Το εξυπηρετικότατο service του Experts-Mob....gr έκανε την διάγνωση και το ευχαριστώ πολύ για την διάθεση βοήθειας που μου έδειξε . Εστειλα mail στη Cubot αναφέροντας το πρόβλημά μου

και περιμένω ... αν ποτέ ... απάντηση . Το κινητό ήταν αγορασμένο από reseller στο Aliexpress ο οποίος όσες φορές

και αν τον έχω ενοχλήσει για το θέμα αυτό , απλά δεν μου απαντά .

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω αυτο το κινητο και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα.. Καταρχην η μνημη ram ειναι αρκετη? Εγω αυτην την στιγμη εχω το samsung galaxy s advance με την Cyanogenmod 11 περασμενει.. Με το κινητο δεν κανω πολλα πραγματα ακουω μουσικη και γραφω με facebook messeger. Επισης χρησιμοποιω το viber και τους χαρτες με το gps...
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά από το 4PDA έφτιαξαν τη τελευταία Stock V1.0 να δουλεύει το Xposed Framework, χωρίς καμιά άλλη επέμβαση

Τη περνάμε με recovery

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο σχεδόν δυο μήνες που εχω το χ6 μπορώ να πω οτι αξήζει και με το παραπάνω τα 125€ που έδωσα για να το αγωράσω.Πάει σφαίρα σε όλα.το wifi είναι πολύ δυνατό και το GPS δουλεύει άψογα.Και η μπαταρία με την χρήση που του κάνω βγάζει 1,5 ημέρα.Τομόνο που μεψιλοχάλασε ήταν η κάμερα η οποία έκανε συνέχεια autu focus και δεν μπορούσα να τραβήξω καλέςφωτογραφίες αλλά και αυτό λύθηκε με χρήση άλλου προγράμματος απο το playstore.
Link to comment
Share on other sites

Και ακολουθω ως εξης? Δηλαδη root και μετα περναω τη ρομ στην sd και flashαρω αυτη την εκδοση με (built in?) recovery? Αν υπαρχει miui για Χ6 υποστηριζει modules?
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το πόστ μου #255 για πιο αναλυτικές οδηγίες.......Όσο για MIUI που υπάρχει, μπορεις να παίξεις με WSM Framework (βασισμένο στο Xposed) και Mi Tools (κάτι σαν Gravity)

Εδώ η τελευταία MIUI 4.7.11 για το Cubot X6

Link to comment
Share on other sites

Αδέλφια γεια σας. Το δικό μου, τα έφτυσε μετά από τρεις μήνες περίπου που το είχα. Εκεί που ήμουν στο νετ, έκλεισε και δεν ξανάνοιξε ποτέ. Του είχα ψιλοπιει και το αίμα είναι η αλήθεια. Κρίμα γιατί ήμουν πολύ ευχαριστημένος...είχα παρατηρήσει κάποια φαινόμενα υπερθέρμανσης, ιδιαίτερα όταν έπαιζα παιχνίδια, αλλά δεν επηρέαζαν την λειτουργία του. Την επηρέασαν φαίνεται μια και καλή...Νομίζω και κάποιος άλλος φίλος είχε αναφέρει υπερθέρμανση. Τέσπα...καλά ήταν όσο κράτησε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εγω ημουν που ειχα το προβλημα με την υπερθερμανση αλλα την ειχα απο την πρωτη στιγμη που το επιασα και το εστειλα πισω κατευθειαν. Λογικα θα εχει καποια εγγυηση το δικο σου η θα καλυπτεται απο το policy του καταστηματος που το πηρες. Δοκιμασε να το φορτισεις καλα η να αλλαξεις μπαταρια. Επισης αστο καποιες μερες να και δοκιμασε παλι, εμενα τρια sony του ιδιου μοντελου τα παιξανε και οταν τα ξεθαψα δουλευανε κανονικα μετα απο φορτιση :p
Link to comment
Share on other sites

Το είχα αγοράσει από το 2toc, χρησιμοποιώντας λογαριασμό φίλου. Δυστυχώς μου είπαν ότι μετά το εφταήμερο από την παραλαβή, η επισκευή χρεώνεται...και η cubot, έστειλα mail, αλλά ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Βασικά δεν ξέρω αν φορτίζει, γιατί όταν το συνδέω δεν δείχνει τίποτα, γενικώς έχει νεκρώσει, άλλωστε η μπαταρία ήταν σχεδόν γεμάτη όταν τα ΄παιξε. Δεν βαριέσαι. Δεν θα κάτσω να σκάσω για 130€. Άλλωστε ήδη παράγγειλα άλλο (όχι το ίδιο εννοείται!):D
Link to comment
Share on other sites

Το είχα αγοράσει από το 2toc, χρησιμοποιώντας λογαριασμό φίλου. Δυστυχώς μου είπαν ότι μετά το εφταήμερο από την παραλαβή, η επισκευή χρεώνεται...και η cubot, έστειλα mail, αλλά ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Βασικά δεν ξέρω αν φορτίζει, γιατί όταν το συνδέω δεν δείχνει τίποτα, γενικώς έχει νεκρώσει, άλλωστε η μπαταρία ήταν σχεδόν γεμάτη όταν τα ΄παιξε. Δεν βαριέσαι. Δεν θα κάτσω να σκάσω για 130€. Άλλωστε ήδη παράγγειλα άλλο (όχι το ίδιο εννοείται!):D

δεν είχε δηλαδή καμμιά εγγύηση στην ουσία... άλλο να το στείλεις πίσω με δικά σου έξοδα και άλλο να πληρώσεις την επισκευή. είχα την εντύπωση ότι το to2c έδινε εγγύηση. όσο να ναι έδωσες χρήματα, σήμερα και, τα 130 μετράνε

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου...έχει ένα online chat, όπου πρέπει να μπεις στην διαδικασία να παρακαλέσεις ουσιαστικά για να αποκομίσεις το οτιδήποτε. Νομικά είναι απολύτως καλυμμένοι να μην σου δώσουν εγγύηση αφού η χώρα αγοράς, δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση και η συγκεκριμένη φίρμα δεν έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα...Πρακτικά δηλαδή, είναι "στείλτο με δικά σου έξοδα και βλέπουμε". Βαρέθηκα να μπω στην διαδικασία να σου πω την αλήθεια...
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα... είναι λίγο λαχείο αυτές οι αγορές, η που θα είσαι εντάξει η που θα πέσεις στην περιπέτεια
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...