Jump to content

Cubot X6


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα και τη stock rom από το Zopo998 αλλά με τίποτα δεν δουλεύει το wifi και το Bluetooth. Άρα προς στιγμή μόνο η stock πιστεύω ότι είναι αξιόπιστη.

Greece From Above

http://myquadcopter.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα και τη stock rom από το Zopo998 αλλά με τίποτα δεν δουλεύει το wifi και το Bluetooth. Άρα προς στιγμή μόνο η stock πιστεύω ότι είναι αξιόπιστη.

Πρέπει να έχει κάνει μακακία ο Ρώσος που ''μόνταρε τη rom''

Κατέβασε και τη MIUI 4.4.18 και ξεζιπάρισε και τις δύο

Πάρε όλα τα στοιχεία από το φάκελο system/etc/firmware της MIUI και κάντα overwrite (αντικατάσταση) στη stock ZP998......ξαναζίπαρε την ZP998 και φλάσαρε.......και δουλεύουν όλα

Επειδή αυτή η rom είναι πιο AOSP, δουλεύει και το Xposed με το Gravity

Edited by openmind
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανεβάσει ο τύπος το μόντεμ σε ζιπ μορφή για να φλασαριστεί με CWM για τη stock rom του ZP998.

Δυστυχώς είναι σε attachment και δε κατεβαίνει αν δεν έχεις λογαριασμό και όσες φορές έχω προσπαθήσει να κάνω λογαριασμό, δε τα καταφέρνω.

Αν κάποιος έχει λογαριασμό στο 4PDA, ας το κατεβάσει και να το ανεβάσει κάπου να το έχουμε...........post #23

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανεβάσει ο τύπος το μόντεμ σε ζιπ μορφή για να φλασαριστεί με CWM για τη stock rom του ZP998.

Δυστυχώς είναι σε attachment και δε κατεβαίνει αν δεν έχεις λογαριασμό και όσες φορές έχω προσπαθήσει να κάνω λογαριασμό, δε τα καταφέρνω.

Αν κάποιος έχει λογαριασμό στο 4PDA, ας το κατεβάσει και να το ανεβάσει κάπου να το έχουμε...........post #23

Το λινκ που εβαλες ειναι το ''επισημο'' τοπικ για το τηλεφωνο, εκει, στο ποστ 23 δεν υπαρχει κανενα zip αρχειο.

Το τοπικ για μοντες στο τηλεφωνο ειναι αυτο http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=569548&st=20 εκει υπαρχει στο ποστ 23 ενα zip αρχειο, κατεβασε το απο εδω https://cloud.mail.ru/public/5ff37c2949c4/MT6592_communication_module21_2014.03.24.zip

 

Οταν πας να κανεις εγραφη στο 4pda ειναι μπερδεμα στο τελος οπου βλεπεις δυο νουμερα/αριθμους, αυτους τους αριθμους που βλεπεις κανε αφαιρεση και γραψε το αποτελεσμα ;) Τo ειχε γραψει ποιο παλια σε αλλο τοπιο ο asot

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά φίλε......ευχαριστώ

Το δοκίμασα και στη stock rom της CUBOT και παίζει, αν και δεν είδα ιδιαίτερες διαφορές, μιας και δεν αντιμετόπιζα ασθενές σήμα, όπως αναφέρανε κάποιοι φίλοι

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς στο τηλέφωνο να κάνει κάτι περίεργα - και ακούσια - ανοιγοκλεισίματα εφαρμογών και ρυθμίσεων, σαν κάποιος τρίτος να έχει μπει με hack ή με εφαρμογή σαν το teamviewer, με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να μην υπακούει καθόλου στις εντολές του χρήστη; Μου το έχει κάνει 3-4 φορές και έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει όταν υπερθερμαίνεται (από το περιβάλλον ή από εσωτερικές λειτουργίες). Επανέρχεται στα φυσιολογικά μόνο όταν του βγάλω για λίγο την μπαταρία και το αφήσω να κρυώσει! Αυτό είνα σοβαρό πρόβλημα, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν (ειδικά μέσα σε αυτοκίνητο).
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς στο τηλέφωνο να κάνει κάτι περίεργα - και ακούσια - ανοιγοκλεισίματα εφαρμογών και ρυθμίσεων, σαν κάποιος τρίτος να έχει μπει με hack ή με εφαρμογή σαν το teamviewer, με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να μην υπακούει καθόλου στις εντολές του χρήστη; Μου το έχει κάνει 3-4 φορές και έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει όταν υπερθερμαίνεται (από το περιβάλλον ή από εσωτερικές λειτουργίες). Επανέρχεται στα φυσιολογικά μόνο όταν του βγάλω για λίγο την μπαταρία και το αφήσω να κρυώσει! Αυτό είνα σοβαρό πρόβλημα, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν (ειδικά μέσα σε αυτοκίνητο).

 

αυτο εχω ακουσει να το κανουν πολλα κινεζικα αν τα χρησιμοποιεις κατα την διαρκεια της φορτισης, εσενα γενικα στο κανει;

Link to comment
Share on other sites

Notification led έχει;

Βλεπω δυο στρογγυλά πάνω αριστερά του ακουστικού αλλα δεν βλεπω να κάνουν κατι.

Σήμερα παρέλαβα και εγώ και αυτήν την στιγμή το φορτώνω.

Ενώ μου άρεσε ως τώρα αρκετά και θα αναφερθώ αργότερα σε ποια σημεία , στα αρνητικά έχω προβληματιστεί από την ποιότητα του ήχου του ακουστικού.

Θα περιέγραψα τον ήχο αν και δυνατό με γρεζι .

Είστε ικανοποιημένοι από το ακουστικό;

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ρεκορ 24/4 παραγγελια, 26/4 δουλεψε το τρακιν και σημερα ειναι αεροδρομιο

Πεταει η σιγκαπουρι :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τυχερός! Η δική μου έγινε 20/4 και ακόμα βολοδερνει "on flight"... :)

“You don't take a photograph, you make it.”

― Ansel Adams

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς προς το παρόν ;

Παίζει να έχει αλλά να μην είναι ενεργά ;

Ούτε με τη νέα rom υπάρχει notification led, οπότε είναι θέμα hardware

Ούτε σε αυτή τη rom μπορείς να εγκαταστήσεις το Xposed........κολάει στο boot και δεν είδα καμιά απολύτως διαφορά από τη προηγούμενη

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το κάνει όταν είναι στη φόρτιση, αλλά κατά τη χρήση.

*ΑΝ* είναι διαθέσιμα όλα τα options στο μενού Developer options στα Settings (που αν είναι σαν τα υπόλοιπα ΜΤΚ κινητά, μάλλον θα βλέπεις μόνο τα πρώτα 2-3 και θα θέλει GravityBox για να τα "ανοίξεις"... :(), κάνε enable το "Show touches". Θα σου βγάζει ένα ορατό ίχνος όπου αγγίζεις την οθόνη.

 

Αυτό που περιγράφεις ακούγεται σαν πρόβλημα με το digitizer (μακάρι να κάνω λάθος!) και αν συμβαίνει, με την παραπάνω ρύθμιση (αν βέβαια σε... αφήσει να την κάνεις χωρίς να έχεις βάλει Xposed / GravityBox για να σου βγάλει το πλήρες developer options menu), θα δεις να εμφανίζονται στην οθόνη 'αγγίγματα' χωρίς... να το αγγίζεις εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Το τριτο πειραμα για μενα σε κινεζικο κινητο και αυτην την φορα με το λογτυπο της Cubot.

Μετα το πολύ δημοφιλες Cubot one που αγορασα για την γυναικα μου και το Cubot T9 , σημερα παρελβα το X6 στην τιμη των 126 ευρω .

Στα περιεχόμενα του πακετου εκτος από την πολύ καλης ποιότητας flip case υπηρχε ένα επιπλέον screen protector αφου το πρωτο ηταν ηδη τοποθετημενο στην συσκευη , ο φορτιστής με δυο καλωδια usb ( ένα μακρυ και ένα κοντο ) τα ομορφα ακουστικά παρόμοια με αυτά που μου εδωσε η Samsung στο S3 και μια μπαταρια των 2200mah.

Το σχεδιο της συσκευής είναι αρκετα ομορφο αν και στο μέγεθος λιγο μεγάλο λογο των πλαισίων ειδικα στο πανω μερος.

Γενικα δεν είναι και πολύ φιλος των κινητών που ξεπερνούν τα 14 εκατοστά σε υψος αλλα πιστεύω πως είναι κατι που συνηθίζεται ευκολα.

 

Η εμφάνιση της συσκευής προδίδει ικανοποιητικά επίπεδα ποιοτητας ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε το κόστος της.

Τα πλαστικα της σημεία είναι ανώτερα από το cubot one αλλα και από το iNew V3 όχι όμως από αυτά του Cubot T9.

Αρχιζω από τα θετικα και από την ταχύτητα της συσκευης.

Εχουν περασει αρκετες συσκευες από τα χερια μου αλλα αυτό το νευρο και η σπιρταδα που συνάντησα στο x6 ηταν χωρις προηγούμενο.

Δεν ξερω τι εχουν κανει στην 4.2.2 και ποιες προσθήκες ηταν αυτές αλλα το αποτελεσμα ηταν σκανδαλιστικά εντυπωσιακό.

Να υποθεσω πως ευθύνονται οι οκτω πυρηνες ;

Ισως , αλλα απο την άλλη ποτε δεν πίστεψα πως οι περισσότεροι πυρινες μπορουν να κανουν την διαφορα.

Η ιδια συμπεριφορά ταχύτητας αλαγκάριστης πλοήγησης και σπιρτάδας εξακολούθησε και όταν του περσα τον tsf και αργότερα τον Nova.

Στο πρώτο σεταρισμα του εβαλα ότι ακριβώς εχω στην βασικη μου συσκευή .

Μιλαμε για πολύ φορτωμα αφου οι επιλεον εφαρμογές ( εκτός δηλαδη από τις προεγκατεστημένες ) ξεπερνουν τις 80 και συνηθως αυτές που μενουν παντα ανοικτες είναι 12-15.

 

Επιγραμματικά για να μην πολυλογώ στα θετικά:

Υποδειγματική διαχείριση μνήμης χωρις τα περιττά των μεγαλων brand name που είναι φουλ στο bloat με αποτέλεσμα η μολις 1Gb μνημη να αφηνει την μιση διαθέσιμη για ακομα περισσοτερα .

Άψογο μικρόφωνο ειδικά για ανοικτή ακρόαση και αρκετά καλο μεγάφωνο.

Στο S3 δυστυχώς στην ανοικτη ακρόαση του φωναζω λες και μιλω σε ηλικιωμένο πραγμα που εδώ δεν χρειάζεται .

Ένα ακομα δείγμα της ταχύτητας του είναι η πολύ γρήγορη φόρτωση των εφαρμογών στην διαχείριση σε μολις 1-1,5 δευτερόλεπτο

GPS κατηγορίας ακριβών smartphone

Εφε μετάβασης με ρύθμιση ταχύτητας όπως ακριβώς εχει η Samsung στο galaxy ( πολύ smooth)

Καλη αίσθηση στα φυσικα κουμπιά power button και volume

Πολύ καλο και υπάκουο touch οθόνης

Στα αρνητικά

Μετρια οθόνη στις σκούρες αποχρώσεις αλλα πολύ φωτεινή και ευδιάκριτη σε λεπτομέρειες.

Ακουστικο σχετικά χαμηλο και με υποψία για γρέζι στην ποιότητας του ηχου ( τουλάχιστον στο δικη μου συσκευή)

Το πλαστικό καπακι πισω προκαλεί μια μικρη ανησυχία κατά ποσο θα συνεχίζει να κουμπώνει το ιδιο καλα μετα από καμια 100ρια φορες ανοιξε κλείσε

Δεν εχει notification led και τα soft keys δεν είναι φωτιζόμενα αλλα εχουν μια μονιμη ασημί απόχρωση ώστε να είναι συνεχώς διακριτά .

Την φωτογραφική δεν την δοκιμσα γιατι από οτι εχω δει μεχρι τωρα η ποιότητα των φωτογραφιών σε αυτην την κατηγορια είναι συγκεκριμένη.

Καλες υπο φως αλλα πολύ κακες με χαμηλο φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

*ΑΝ* είναι διαθέσιμα όλα τα options στο μενού Developer options στα Settings (που αν είναι σαν τα υπόλοιπα ΜΤΚ κινητά, μάλλον θα βλέπεις μόνο τα πρώτα 2-3 και θα θέλει GravityBox για να τα "ανοίξεις"... :(), κάνε enable το "Show touches". Θα σου βγάζει ένα ορατό ίχνος όπου αγγίζεις την οθόνη.

 

Αυτό που περιγράφεις ακούγεται σαν πρόβλημα με το digitizer (μακάρι να κάνω λάθος!) και αν συμβαίνει, με την παραπάνω ρύθμιση (αν βέβαια σε... αφήσει να την κάνεις χωρίς να έχεις βάλει Xposed / GravityBox για να σου βγάλει το πλήρες developer options menu), θα δεις να εμφανίζονται στην οθόνη 'αγγίγματα' χωρίς... να το αγγίζεις εσύ!

Πράγματι, έκανα τις ρυθμίσεις που μου είπες, και ιδού το αποτέλεσμα :

Τι μπορεί να είναι λοιπόν αυτό;

Υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, έκανα τις ρυθμίσεις που μου είπες, και ιδού το αποτέλεσμα :

Τι μπορεί να είναι λοιπόν αυτό;

Υπάρχει λύση;

 

μαλιστα, λοιπον αν δεν ειναι digitizer οπως προειπε ο φιλος απο πανω, δοκιμασες καμια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων; η να περασεις καμια αλλη ρομ μηπως και στρωσει ετσι

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι για digitizer μου μοιάζει... Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο με tablet (ένα Chuwi V88s), το οποίο και χρειάστηκε να το στείλω πίσω στην Κίνα για αντικατάσταση (ευτυχώς το μαγαζί -Merimobiles- αναγνώρισε το πρόβλημα χωρίς 'μα' και 'μου' και προχώρησε στην αντικατάσταση άμεσα).

 

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, όπως προτείνει παραπάνω και ο Saleakos, για να έχεις τουλάχιστον ήσυχη τη συνείδησή σου ότι προσπάθησες (αλλά και γιατί το μαγαζί απ' όπου το πήρες σχεδόν σίγουρα θα σου προτείνει να το κάνεις!)

 

Αν δε δεις αποτέλεσμα, επικοινώνησε με τον πωλητή άμεσα και περίγραψέ του την κατάσταση, για να δεις πώς θα πάει το πράγμα από εκεί και μετά.

Το άλλο που σχεδόν σίγουρα θα σου ζητήσει είναι βίντεο που να παρουσιάζει το πρόβλημα - και εδώ είσαι ήδη μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι για digitizer μου μοιάζει... Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο με tablet (ένα Chuwi V88s), το οποίο και χρειάστηκε να το στείλω πίσω στην Κίνα για αντικατάσταση (ευτυχώς το μαγαζί -Merimobiles- αναγνώρισε το πρόβλημα χωρίς 'μα' και 'μου' και προχώρησε στην αντικατάσταση άμεσα).

 

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, όπως προτείνει παραπάνω και ο Saleakos, για να έχεις τουλάχιστον ήσυχη τη συνείδησή σου ότι προσπάθησες (αλλά και γιατί το μαγαζί απ' όπου το πήρες σχεδόν σίγουρα θα σου προτείνει να το κάνεις!)

 

Αν δε δεις αποτέλεσμα, επικοινώνησε με τον πωλητή άμεσα και περίγραψέ του την κατάσταση, για να δεις πώς θα πάει το πράγμα από εκεί και μετά.

Το άλλο που σχεδόν σίγουρα θα σου ζητήσει είναι βίντεο που να παρουσιάζει το πρόβλημα - και εδώ είσαι ήδη μπροστά!

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές.

Ήδη έχω στείλει μήνυμα στον πωλητή (το αγόρασα μέσω Aliexpress) και στο site της Cubota, μαζί με το link από το βίντεο.

Μόνο επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν έχω κάνει ακόμα (θα του κάνω ευθύς αμέσως).

Κατέβασα την ROM που παράθεσε ο φίλος παραπάνω (στην προηγούμενη σελίδα) αλλά δεν έχω ιδέα πως να την εγκαταστήσω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές.

Ήδη έχω στείλει μήνυμα στον πωλητή (το αγόρασα μέσω Aliexpress) και στο site της Cubota, μαζί με το link από το βίντεο.

Μόνο επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν έχω κάνει ακόμα (θα του κάνω ευθύς αμέσως).

Κατέβασα την ROM που παράθεσε ο φίλος παραπάνω (στην προηγούμενη σελίδα) αλλά δεν έχω ιδέα πως να την εγκαταστήσω!

 

για πια ρομ λες φιλε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή :

Νέα επίσημη rom από τη CUBOT : http://www.needrom.com/mobile/cubot-x6/

 

στο λινκ κατω σου λεει install rom, αυτες ειναι οι οδηγιες, με το flashtools γινεται, ευκολη διαδικασια, απλα πρεπει να εχεις εγκαταστησει τους drivers για mediatek κινητα, αλλα πρωτα κανε επαναφορα εργοστασιακων και μετα περνα σε εγκατασταση ρομ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...