Jump to content

Cubot X6


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πάρα πολύ !

Το post σου πιστέυω πρέπει να γίνει sticky και να μπεί μπροστά στο thread .

Βοηθάς πολύ κόσμο με την παρουσίασή σου . Ειδικά σε λίγο καιρό που το X6 θα παίζει

αρκετά σε Ελλάδα .

 

Να σαι καλά !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικα σαν τηλεφωνο αφου τωρα το εχεις στα χερια σου αν μπορεις να μου πεις αποψη αυτο σε συγκριση με Xiaomi hongmi ... το ενα 4 πυρινο το αλλο 8 αλλα καμια φορα η ποιοτητα κατασκευης ειναι τετοια που καλυτερα να παρεισ κατι αξιοπιστο που κανει οσα λεει ...

περιμενω και αλλους να πουν αποψη οταν παραλαβουν..

 

το τηλεφωνο δεν είναι δικο μου, απλα το ειχα στα χερια μου για μια μερα, με το xiaomi που λες δεν μπορω να στο συγκρινω μιας και δεν το εχω δει αλλα η xiaomi θεωρείται από τις καλυτερες κινεζικες εταιριες, μπορω να στο συγκρινω με το galaxy s3 που εχω και είναι γνωστο τηλεφωνο και από το οποιο το cubot δεν εχει να ζηλεψει τιποτα κατά την γνωμη μου, σαν ποιοτητα κατασκευεις μια χαρα το ειδα, και ειλικρινα αν δεν ειχα 2-3 τηλεφωνα θα το επαιρνα σημερα κιολας, πολύ το ζηλεψα το τηλεφωνο ειδικα τωρα που το δουλεψα στα χερια μου και κανει τα παντα και είναι ακριβως αυτό που σου λεει, ειδικα λαμβανοντας υποψιν ότι κοστιζει γυρω στα 130 ευρω, τωρα δεν μπορω να σου πω παρτο η μην το παρεις, είναι δικο σου θεμα, ο καθενας εχει τις δικες του απαιτησεις, βεβαια να ξερεις ότι αγοράζοντας από κινα παντα μα παντα ρισκάρεις, αυτό το ξερεις εξαρχής. Και περα από όλα αυτά μονο μετα από μακροχρονια χρηση ενός τηλεφωνου μπορεις να μιλησεις με σιγουρια 100% για αυτό

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ !

Το post σου πιστέυω πρέπει να γίνει sticky και να μπεί μπροστά στο thread .

Βοηθάς πολύ κόσμο με την παρουσίασή σου . Ειδικά σε λίγο καιρό που το X6 θα παίζει

αρκετά σε Ελλάδα .

 

Να σαι καλά !

 

Τιποτα φιλε, χαιρομαι που βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μήπως μπορείς να μετρήσεις διαστάσεις μπαταρίας μήκος, πλάτος και πάχος να δούμε μήπως ταιριάζει στο inew v3?, ευχαριστώ

 

580mm x710mm

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβε σημερα το πρωι μια φιλη και πηγα να το δω και να της περασω root και custom recovery, λοιπον το τηλεφωνο είναι σουπερ, πολυ ωραια εμφανιση και στιβαρη κατασκευη, στα της αποδοσης τωρα το τηλεφωνο πεταει, οθονη πολυ καλη με καλη ευκρινεια και γρηγορη αποκριση μονο που παρατηρησα ότι καποιες φορες δεν ακουγε το touch σε καποια γραμματα στο πληκτρολογιο καθως και όταν πας να ανοίξεις μια εφαρμογή αλλα αυτό μονο στο κατω μερος της οθονης και αραια και που, εκανα κατι τεστ στην οθονη και δεν εδειξε κατι, wifi καλο αλλα δεν εχει και το καλυτερο σημα που εχω δει, Bluetooth όλα καλα, σε κλησεις σε ακουν και ακους πεντακάθαρα, μεγαφωνο δυνατο σε όλα του, gps απλα αψογο και δεν εκανα τιποτα από τα γνωστα φιξαρίσματα, με το που το ανοιξα σε μπαλκονι κατευθείαν 9-10 δορυφόρους, ο εργοστασιακος launcher δεν είναι κακος δεν ειδα lagαρισματα και είναι και εμφανισιακά ομορφος αλλα παραυτα εβαλα nova, καμερα ημερα πολυ καλη, αλλα και το flash του αρκετα πιο δυνατο από αλλα κινεζικα που εχουν περασει από τα χερια μου, στα ιδια και το βιντεο, πολυ καλο, παιχνίδια 2-3 που δοκιμασα τα ετρεχε για πλακα,μπαταρια δεν μπορω να πω πολλα αλλα ενδεικτικα το τηλεφωνο ηταν στο 75% όταν το ανοιξα και το σκαλιζα συνεχως ένα 7ωρο και πηγε στο 15%, εκανα και 2-3 benchmark: antutu 28436...antutu x 27936...quadrant 15548, κατά την γνωμη μου αξιζει και με το παραπανω για τα 132 ευρω που κοστιζει! να ειχε και 2GB ram ρε ****το :p

 

ΥΓ. ΠΡΟΣΟΧΗ με το xposed, το εβαλα και επεσε σε bootloop

 

καλησπερα φιλε,απλα την γνωμη σου τι θα επερνες και γιατι?? δε ξερω βεβαια εαν εχεις τεσταρει το inew?ευχαριστω και καλη ανασταση

Link to comment
Share on other sites

580mm x710mm

 

είναι λίγο πιο κοντή αυτή για 4 χιλιοστά αλλά ίσως να μπορεί να μονταριστεί, όποτε μπορέσεις φίλε μου κάνε ένα κόπο να δείς και το πάχος, ευχαριστώ πάντος, ωραίος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε,απλα την γνωμη σου τι θα επερνες και γιατι?? δε ξερω βεβαια εαν εχεις τεσταρει το inew?ευχαριστω και καλη ανασταση

 

Αν έννοιες σε σχέση με το inew v3 φιλέ και σε συναρτηση με το οτι κοστίζει πανω κάτω το ίδιο αν θυμάμαι καλα θα διάλεγα το cubot. Ωραίο τηλεφωνακι είναι και το inew αλλά το cubot είναι πιο δυνατό τηλ. Υπερτερεί σε επεξεργαστη και σε κάρτα γραφικών μεγαλύτερη μπαταρία, τουλαχιστον στα χαρτια. Να σου πω την αλήθεια με 130 ευρώ που έχει το cubot πίστευα οτι κάτι βρωμαει αλλά τελικά το τηλέφωνο δεν υστερεί πουθενα, μονο στην Ραμ σε σχέση με τα αλλά οκταπυρηνα. Τώρα η τελική απόφαση είναι δική σου

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο πιο κοντή αυτή για 4 χιλιοστά αλλά ίσως να μπορεί να μονταριστεί, όποτε μπορέσεις φίλε μου κάνε ένα κόπο να δείς και το πάχος, ευχαριστώ πάντος, ωραίος.

 

0,35 mm 3.5 χιλιοστα στο περιπου δεν εχω παχυμετρο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η διαδικασια να γινει root το τηλεφωνο είναι πολύ απλη, κατεβάζεις την εφαρμογή framaroot την version 1.9.1 από το συγκεκριμενο thread http://forum.xda-developers.com/apps/framaroot/root-framaroot-one-click-apk-to-root-t2130276 η κατευθείαν από το τηλεφωνο η από το pc και την περνας στο τηλεφωνο, πριν βρεις που είναι η εφαρμογή στο τηλ για να την εγκαταστησεις πας στην ασφαλεια και τσεκαρεις τις αγνωστες πηγες, αλλιως δεν θα σε αφησει να κανεις εγκατασταση, μετα κανεις εγκατασταση την εφαρμογή και την ανοίγεις, εχεις τρεις επιλογες, επιλεγεις την τριτη που λεει barahir και πρεπει να σου γραψει ότι εγινε επιτυχως, κανεις restart και πλεον εισαι root

 

Για την custom recovery: κανεις εγκατασταση στο pc τους drivers της mediatek που θα βρεις εδώ στους οδηγούς για mediatek συσκευες και τους κανεις εγκατασταση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4942653#post4942653 μετα κατεβάζεις την εφαρμογή CTR 2.2 από εδώ http://www.mediafire.com/download/girmjljdhp7p9fc/CTRv2.2.7z αφου εχεις περασει τους drivers στο κινητο σου το συνδεεις στο pc με το usb,το τηλεφωνο να είναι ανοιχτο, ανοίγεις την εφαρμογή CTR από το pc και ακολουθεις τα βηματα που σου λεει, καποια στιγμη σε ρωτάει για auto η manual εκει επιλεγεις auto για να μην πατας συνεχεια yes και yes στα επομενα βηματα, καποια στιγμη σε καποιο από τα βηματα σου ζηταει στο το κινητο να δωσεις δικαιώματα στον superuser, εκει πατας "χορηγησε", και αυτό συνεχιζει μονο του τα επομενα βηματα μολις τελειωσει κανει reboot σε recovery μονο του το κινητο αν εγινε με επιτυχια, ενώ εισαι στην recovery πατας reboot phone (η recovery είναι touch, ότι θες να επιλεξεις πατας και για να πας πισω back button) για να ξανα ανοιξει το κινητο κανονικα, αν θες να καναμπεις σε recovery mode το cubot μπαινει με συνδυσμο κουμπιων volume+ και power. Eγω το ολες τις φορες που την περασα ηταν σε windows 7 32bit, δεν ξερω τι γινεται σε αλλα windows

 

το xposed δεν είναι εγκατεστημενη εφαρμογή την κατεβάζεις από δω http://forum.xda-developers.com/xposed/framework-xposed-rom-modding-modifying-t1574401 και λειτουργει μονο αν εισαι root, αυτό που σου επιτρεπει να κανεις το xposed μεσω καποιων modules που κατεβάζεις, είναι να μπορεις να επέμβεις σε διαφορες παραμετροποιησεις της ρομ, υπαρχουν πολλα modules από τα οποια το καθενα κανει και αλλα πραγματα, απλα θελει πολύ προσοχη στην χρηση γιατι δεν είναι συμβατα όλα με όλα τα κινητα σε αλλα που το εβαλα δουλεψε μια χαρα, στο cubot 2 φορες που το περασα εμεινε στο bootanimation και δεν ανοιξε το τηλεφωνο

 

Ας το βαλει κάποιος στην αρχή του τοπικ το συγκεκριμένο μήνυμα

 

 

Περιμένω και εγώ το x6

Link to comment
Share on other sites

http://www.tinydeal.com/presell-cubot-x6-5-ips-mtk6592-8-core-android-422-phone-p-119641.html

 

είναι σε καλή τιμή;το κατάστημα είναι αξιόπιστο;

Link to comment
Share on other sites

Στο geek buying το βρίσκεις με 125€

http://www.geekbuying.com/item/CUBOT-X6-MTK6592-Octa-Core-Smartphone-1-7GHz-1GB-16GB-5-0Inch-OGS-Screen-Android-4-2-black-325027.html

Τόσο το αγόρασα χτες και λίγο πιο κάτω λόγο ισοτιμίας δολαρίου ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο geek buying το βρίσκεις με 125€

http://www.geekbuying.com/item/CUBOT-X6-MTK6592-Octa-Core-Smartphone-1-7GHz-1GB-16GB-5-0Inch-OGS-Screen-Android-4-2-black-325027.html

Τόσο το αγόρασα χτες και λίγο πιο κάτω λόγο ισοτιμίας δολαρίου ευρώ.

σρο site που έγραψα πιο πριν είναι πιο φθηνό...στα 137 δολλάρια...εκτός αν κάτι δε βλέπω σωστά

Link to comment
Share on other sites

είναι αξιόποστο site;να το προχωρήσω;

επειδή πρώτη φορά θα το κάνω, επιλέγω εκεί που λέει χωρίς έξοδα αποστολής αλλά θα κάνει να φτάσει 15-30 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Να το προχωρήσεις είναι αξιόπιστο το μαγαζί και πολύ καλό το τηλέφωνο για τα λεφτά του

Το βλέπω να γίνεται VFM πολύ σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

 

μηπως κανεις λαθος?

Link to comment
Share on other sites

μηπως κανεις λαθος?

Δεν έκανε λάθος.....την ώρα που το πόσταρε, πήγα και το είδα και το είχε στα 162$ και τώρα το ανέβασε

Κινεζιές των Κινέζων :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανε λάθος.....την ώρα που το πόσταρε, πήγα και το είδα και το είχε στα 162$ και τώρα το ανέβασε

Κινεζιές των Κινέζων :lol:

Οντως το αλλαξαν τα Κινεζακια. :ninja::lol:

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

εγω θέλω να μαθω περισσότερα για τηλέφωνο βλέπω οτι μερικοί ακόμα δεν το έπιασαν στο χέρι το πουλάν κιόλας ...γιατί?....

εδω

λεει

UX score is bad (multitasking!)

RAM speed is ****ing slow (half of an S4)

Graphics score is very bad (compared to an S4 scrore, since the S4 has 1920x1080 screen!)

Being an octa-core does not save the world. Chipset and RAM issues are obvious.

The Russian solution (pump more horsepower and let it solve your problems) does not seem to work too well..

Edited by xariscd
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...