Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα...

δοκιμασα εχτες με καρτα Skrill απο Ali και εγινε κανονικα η αγορα... τωρα το προβλημα ειναι πως ξαναγεμιζεις την Skrill

 

Με έμβασμα σε λογαριασμό alpha bank.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Με έμβασμα σε λογαριασμό alpha bank.

 

Περνάει το έμβασμα; Αν περνάει κομπλέ, μιας και δεν έχει fees, ενώ visa/mastercard έχουν +1.90%.

Πάντως η skrill prepaid μπορεί να συνδεθεί κανονικά και με paypal.

 

Και με Maestro Εθνικης τιποτα :(

Δεν μπορω να καταλαβω πως σε αλλα e-shop περνανε οι καρτες και στο Ali δεν περνανε.

 

Ισχύουν κανονικά τα capital controls.

Το Ali είναι ο κανόνας.

Τα άλλα eshops οι εξαιρέσεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι στα υπολοιπα e-shop, για καποιο λογο και με καποιο τροπο, δεν φαινεται τι εμπορευονται (δηλαδη οι τραπεζες δεν βλεπουν οτι ανηκουν στις κατηγοριες που δεν επιτρεπονται αγορες)...Ενω το aliexpress ειναι σταμπαρισμενο ισως επειδη ειναι και μεγαλο! :lol:

Φοβερη εξηγηση εδωσα ο ατιμος! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι στα υπολοιπα e-shop, για καποιο λογο και με καποιο τροπο, δεν φαινεται τι εμπορευονται (δηλαδη οι τραπεζες δεν βλεπουν οτι ανηκουν στις κατηγοριες που δεν επιτρεπονται αγορες)...Ενω το aliexpress ειναι σταμπαρισμενο ισως επειδη ειναι και μεγαλο! :lol:

Φοβερη εξηγηση εδωσα ο ατιμος! :lol::lol:

 

Εννοείται οτι κάτι τέτοιο γίνεται.

Μπορεί να αγοράζεις το redmi 2 note απο vickmall και να φαίνεται οτι αγοράζεις... φάρμακα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Περνάει το έμβασμα; Αν περνάει κομπλέ, μιας και δεν έχει fees, ενώ visa/mastercard έχουν +1.90%.

Πάντως η skrill prepaid μπορεί να συνδεθεί κανονικά και με paypal.

 

Ισχύουν κανονικά τα capital controls.

Το Ali είναι ο κανόνας.

Τα άλλα eshops οι εξαιρέσεις...:)

 

Ναι περνάει το έμβασμα κανονικά (δοκιμασμένο από μένα).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει με κάρτα Mastercard Εθνικής , Prepaid και Webuy Πειραιώς αλλά τπτ δεν γίνεται αποδεκτό στο Aliexpress

 

Μάλιστα έστειλα και email στις τράπεζες για να δω τι παίζει και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν μπορούν να γίνουν συναλλαγές μπλα μπλα μπλα.......

 

Δυστυχώς ούτε μέσου Western Union μπορεί να πραγματοποιηθεί αγορά :mad:

 

Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι skrill κάρτα (Έχει δοκιμάσει κανείς ? )

Edited by GDou
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει με κάρτα Mastercard Εθνικής , Prepaid και Webuy Πειραιώς αλλά τπτ δεν γίνεται αποδεκτό στο Aliexpress

 

Μάλιστα έστειλα και email στις τράπεζες για να δω τι παίζει και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν μπορούν να γίνουν συναλλαγές μπλα μπλα μπλα.......

 

Δυστυχώς ούτε μέσου Western Union μπορεί να πραγματοποιηθεί αγορά :mad:

 

Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι skrill κάρτα (Έχει δοκιμάσει κανείς ? )

 

Εγώ έχω την κάρτα της skrill αλλά δεν έχω δοκιμάσει. Δεν παίζει να υπάρχει θέμα γιατί είναι κάρτα Αγγλίας.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω εκνευριστει με το οτι δεν μπορω να αγορασω απο το Ali σκεφτομαι να εκδοσω αυτη την skrill mastercard. Μπορει να καποιος να μου πει αν ειναι ασφαλης;; Επισης οταν εκδοθει θα μπορω να κανω κατευθειαν συνναλαγες ή θα πρεπει να την παραλαβω; Πως ακριβως μπορω να την φορτισω, μονε με εμβασμα (και αν υπαρχει χρεωση). Τα ρωτησα ολα μαζεμενα αλλα αν μπορεις καποιος να βοηθησει...
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω εκνευριστει με το οτι δεν μπορω να αγορασω απο το Ali σκεφτομαι να εκδοσω αυτη την skrill mastercard. Μπορει να καποιος να μου πει αν ειναι ασφαλης;; Επισης οταν εκδοθει θα μπορω να κανω κατευθειαν συνναλαγες ή θα πρεπει να την παραλαβω; Πως ακριβως μπορω να την φορτισω, μονε με εμβασμα (και αν υπαρχει χρεωση). Τα ρωτησα ολα μαζεμενα αλλα αν μπορεις καποιος να βοηθησει...

 

Είναι ασφαλής (την έχω βγάλει εγώ). Περιμένεις να την παραλάβεις στο σπίτι και λίγες μέρες μετά το pin. Με έμβασμα βάζεις λεφτά με χρέωση μόνο το 1€ της δικής σου τράπεζας.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλής (την έχω βγάλει εγώ). Περιμένεις να την παραλάβεις στο σπίτι και λίγες μέρες μετά το pin. Με έμβασμα βάζεις λεφτά με χρέωση μόνο το 1€ της δικής σου τράπεζας.

Μπορείς να την φορτώνεις και από το λογαριασμό της τράπεζας σου μέσω ebanking(π.χ.Eurobank);

Είναι δεκτή σε ebay,aliexpress και σε άλλα γνωστά καταστήματα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την φορτώνεις και από το λογαριασμό της τράπεζας σου μέσω ebanking(π.χ.Eurobank);

Είναι δεκτή σε ebay,aliexpress και σε άλλα γνωστά καταστήματα;

 

Φυσικά και γίνεται. Και μάλιστα στη Eurobank αν έχεις καταθέσεις πάνω από 3000€ παίρνεις τις δωρεάν συναλλαγές και γλυτώνεις και το 1€.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται. Και μάλιστα στη Eurobank αν έχεις καταθέσεις πάνω από 3000€ παίρνεις τις δωρεάν συναλλαγές και γλυτώνεις και το 1€.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου:bow:

Από κρατήσεις τι λέει,συμφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Mενουμε offtopic αλλα...

Σου κραταει για μετρατροπη συναλλαγματος και εξοδα καταθεσης 1€ (απο ο,τι διαβασα σημερα). Αλλα κοστιζει 10€ για να την εκδοσεις. Εγω σκεφτομαι οτι μεχρι να γινει το εμβασμα και μεχρι να την παραλαβω ισως σπασει ο διαολος το ποδι του και μπορεσω να κανω συναλλαγες με το Ali κανονικα. Επισης φοβαμαι το γεγονος οτι θελω να κανω εμβασμα σχετικα μεγαλο ποσο( 200€) για διαφορες αγορες.

 

Την καρτα skrill μπορουμε να την εκφορτισουμε με καποιο τροπο εκτος απο αγορες;; Δηλαδη να τα μεταφερουμε στον τρ.λογαριασμο ή σε προπληρωμενη καρτα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου:bow:

Από κρατήσεις τι λέει,συμφέρει;

 

Πάρα πολύ σε σχέση με moneysafe card και κάρτες που γεμίζουν με bitcoins.

 

Mενουμε offtopic αλλα...

Σου κραταει για μετρατροπη συναλλαγματος και εξοδα καταθεσης 1€ (απο ο,τι διαβασα σημερα). Αλλα κοστιζει 10€ για να την εκδοσεις. Εγω σκεφτομαι οτι μεχρι να γινει το εμβασμα και μεχρι να την παραλαβω ισως σπασει ο διαολος το ποδι του και μπορεσω να κανω συναλλαγες με το Ali κανονικα. Επισης φοβαμαι το γεγονος οτι θελω να κανω εμβασμα σχετικα μεγαλο ποσο( 200€) για διαφορες αγορες.

 

Την καρτα skrill μπορουμε να την εκφορτισουμε με καποιο τροπο εκτος απο αγορες;; Δηλαδη να τα μεταφερουμε στον τρ.λογαριασμο ή σε προπληρωμενη καρτα;

 

Μπορείς με κατάθεση σε λογαριασμό και ανάληψη σε πιστωτική σίγουρα (φαντάζομαι και σε άλλες κάρτες).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Mενουμε offtopic αλλα...

Σου κραταει για μετρατροπη συναλλαγματος και εξοδα καταθεσης 1€ (απο ο,τι διαβασα σημερα). Αλλα κοστιζει 10€ για να την εκδοσεις. Εγω σκεφτομαι οτι μεχρι να γινει το εμβασμα και μεχρι να την παραλαβω ισως σπασει ο διαολος το ποδι του και μπορεσω να κανω συναλλαγες με το Ali κανονικα. Επισης φοβαμαι το γεγονος οτι θελω να κανω εμβασμα σχετικα μεγαλο ποσο( 200€) για διαφορες αγορες.

 

Την καρτα skrill μπορουμε να την εκφορτισουμε με καποιο τροπο εκτος απο αγορες;; Δηλαδη να τα μεταφερουμε στον τρ.λογαριασμο ή σε προπληρωμενη καρτα;

Τα λεφτά είτε τα σηκώνεις από atm είτε τα στέλνεις σε τραπεζικό λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά είτε τα σηκώνεις από atm είτε τα στέλνεις σε τραπεζικό λογαριασμό.

 

Αρα μην φοβηθω να καταθεσω 200€? Ή να βαλω 10€ για την καρτα και μετα τα υπολοιπα? Στο site γραφει να ρωτησουμε την τραπεζα μας πριν κανουμε το εμβασμα και δεν αναφερει οτι η καρτα δεν υποκειται στα CC. :confused:

 

Γενικα, ψιλο-κολλαω στο να την βγαλω μιας και θα παρει μια βδομαδα και ειναι και 10€+.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη αγορά μου από Ali και αναγκαστικά έκανα dispute γιατί κορόιδευε κόσμο τελικά ο τύπος.

 

Ευτυχώς τα χρήματα μπήκαν πίσω στην κάρτα σε 3-4 μέρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη αγορά μου από Ali και αναγκαστικά έκανα dispute γιατί κορόιδευε κόσμο τελικά ο τύπος.

 

Ευτυχώς τα χρήματα μπήκαν πίσω στην κάρτα σε 3-4 μέρες.

 

Είχε καλές αξιολογήσεις και πωλήσεις?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αν είχα σε οποιαδήποτε τράπεζα 3000 ευρώ θα ξαναπαντρευόμουν :) :) :)
Δεύτερη αγορά μου από Ali και αναγκαστικά έκανα dispute γιατί κορόιδευε κόσμο τελικά ο τύπος.

 

 

Στο aliexpress κυκλοφορούν πολλοί ποντικοί που είναι έτοιμοι να δαγκώσουν. Πάντως σε σχέση με παλαιότερα έχουν μειωθεί η αλήθεια είναι ΑΛΛΑ υπάρχουν αρκετοί ακόμα. ΑΠο κει αγορές μόνο πωλητών με μεγάλες αξιολογήσεις. Προσέξτε, μην την πατάτε απο τους απατεώνες.

 

 

 

 

 

 

 

Είχε καλές αξιολογήσεις και πωλήσεις?

 

Εννοείται ήταν με καλές αξιολογήσεις.

Δεν είμαι χθεσινός στις online αγορές γενικά.

Απλά πάντα προτιμώ κινέζικα μαγαζιά ή eBay.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω συννενοηση με τον εκαστοτε πωλητη και τον πληρωνω σε paypal ( μονο αξιολογους πωλητες ή που εχω ξανασυνεργαστει ) .

Στο παυπαλ εβαλα λεφτα με αυτον τον τροπο :

 

 

καλησπερα εκνα ολα αυτα που γραφεις , και στο τελος πατησα καταλαθος οτι δεν δεχομαι τα λεφτα .

Και τωρα ουτε στο paypall ειναι τα λεφτα ουτε στον λογαριασμο μου ξαναμπηκανε .

Ξερεις τιγινεται σε αυτην την περιπτωση??

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα εκνα ολα αυτα που γραφεις , και στο τελος πατησα καταλαθος οτι δεν δεχομαι τα λεφτα .

Και τωρα ουτε στο paypall ειναι τα λεφτα ουτε στον λογαριασμο μου ξαναμπηκανε .

Ξερεις τιγινεται σε αυτην την περιπτωση??

 

αλλου ηθελα να το γραψω λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει έναν πωλητή στο aliexpress που λέει ότι δέχεται paypal.

Μου έδωσε και το mail στο paypal όπου μπορώ να του στείλω την πληρωμή.

Ξέρει κανείς αν είναι ασφαλές αυτό?

Αν γίνει κάτι θα μπορώ να κάνω dispute κτλ αφού η συναλλαγή δεν θα γίνει μέσω aliexpress

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...