Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα χθες έκανα μια αγορά και σήμερα είδα ότι μου ζήτησε ο πωλητής επέκταση του χρόνου που θα ξεκινήσει να μου το στείλει. Προφανώς δεν το έχει σε στοκ. Αρνηθηκα και ζήτησα refund αφού τα χρήματα είχαν δεσμευτει. Ξέρετε πόσο θα κάνει να επιστραφούν?

Ωστόσο στο status λέει "αναμονή για αποδοχή του refund από τον πωλητή"

 

συνήθως κάνει 1 βδομάδα αφού έχει αποφασισθεί οτι θα γίνει το refund

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω το Samsung galaxy s5 και το βρήκα στα 244euro στο aliexpress και δεν ξέρω αν είναι όντως γνήσιο η καμία ψευτιά.

 

Σας βάζω εδώ ένα link και περιμένω τη γνώμη σας και αν υπάρχει και κάποιος που έχει αγοράσει κινητό από εκεί ακόμα καλύτερα.

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Unlocked-NEW-Samsung-Galaxy-S5-i9600-Cell-Phones-5-1-SuperAMOLED-Quad-Core-RAM-2GB/2020874009.html?s=p

Link to comment
Share on other sites

συνήθως κάνει 1 βδομάδα αφού έχει αποφασισθεί οτι θα γίνει το refund

Ευχαριστω!

 

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω το Samsung galaxy s5 και το βρήκα στα 244euro στο aliexpress και δεν ξέρω αν είναι όντως γνήσιο η καμία ψευτιά.

 

Σας βάζω εδώ ένα link και περιμένω τη γνώμη σας και αν υπάρχει και κάποιος που έχει αγοράσει κινητό από εκεί ακόμα καλύτερα.

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Unlocked-NEW-Samsung-Galaxy-S5-i9600-Cell-Phones-5-1-SuperAMOLED-Quad-Core-RAM-2GB/2020874009.html?s=p

Προσπέρασε το

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=61876&stc=1&d=1433882990

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ?

 

Ότι το τηλέφωνο δεν είναι καινούργιο, εκτός αν θέλεις να πάρεις ανακατασκευασμενο τηλέφωνο και δεν κατάλαβα εγώ καλά.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ότι το τηλέφωνο δεν είναι καινούργιο, εκτός αν θέλεις να πάρεις ανακατασκευασμενο τηλέφωνο και δεν κατάλαβα εγώ καλά.

 

Καινούργιο το θέλω ξέρεις που θα το βρω σε καλή τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο το θέλω ξέρεις που θα το βρω σε καλή τιμή?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=389707

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ?

Refurbished = Ανακατασκευή

Παντος το καταστημα το γραφει στον τιτλο του προιοντος και μπραβο του, αλλα καταστηματα το γραφουν με μικρα γραμματα στα τεχνικα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου και ειναι ευκολο να την ''πατησει'' καποιος αγοραστης.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω κάνει μια αγορά στο aliexpress με χρεωστική κάρτα της πειραιώς και η παραγγελία μου ακυρώθηκε για λόγους ασφαλείας λέει.

Μου ζητάει να κάνω claim τα στοιχεία μου για να γίνει πιστοποίηση και πρέπει να στείλω φωτογραφία ταυτότητας, φωτογραφία της κάρτας και από τις δυο πλευρές και bank statement που δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς είναι. Έχει κανείς ιδέα τι είναι όλο αυτό και γιατί μας δυσκολεύουν τόσο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω κάνει μια αγορά στο aliexpress με χρεωστική κάρτα της πειραιώς και η παραγγελία μου ακυρώθηκε για λόγους ασφαλείας λέει.

Μου ζητάει να κάνω claim τα στοιχεία μου για να γίνει πιστοποίηση και πρέπει να στείλω φωτογραφία ταυτότητας, φωτογραφία της κάρτας και από τις δυο πλευρές και bank statement που δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς είναι. Έχει κανείς ιδέα τι είναι όλο αυτό και γιατί μας δυσκολεύουν τόσο?

To aliexpress σου εκανε ακυρωση ή η τραπεζα σου ?

φωτογραφια της καρτας ειδικα την πισω πλευρα με τον τριψηφιο κωδικο ΔΕΝ στελνεις ποτε.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το aliexpress..ποια ειναι η διαδικασια της πρωτης πληρωμης ?

Περασαν περιπου δυο χρονια απο την πρωτη μου αγορα στο ali και δεν θυμαμαι..... Παντος δεν θυμαμαι να εστειλα φωτογραφιες κλπ, ας γραψει σχετικα με αυτο καποιος που εκανε προσφατα πρωτη αγορα.

Βαλε μας ενα λινκ με το καταστημα/προιον που θελεις να κανεις αγορα,, μηπως επεσες σε απατεωνα και ψαχνει να σου ''φαει'' την καρτα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπου 30 αγορες απο το Ali και ποτε δεν μου ζητηθηκε κατι τετοιο. Ισως να το ζητανε απο τα καινουργια μελη...αλλα κι αυτο μου φαινεται περιεργο.

 

Στην θεση σου θα επικοινωνουσα μαζι τους. Εχουν live chat στην εξυπηρετηση. Δες αν δουλευει το link αυτο για να μην ψαχνεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω κάνει μια αγορά στο aliexpress με χρεωστική κάρτα της πειραιώς και η παραγγελία μου ακυρώθηκε για λόγους ασφαλείας λέει.

Μου ζητάει να κάνω claim τα στοιχεία μου για να γίνει πιστοποίηση και πρέπει να στείλω φωτογραφία ταυτότητας, φωτογραφία της κάρτας και από τις δυο πλευρές και bank statement που δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς είναι. Έχει κανείς ιδέα τι είναι όλο αυτό και γιατί μας δυσκολεύουν τόσο?

Σε ποιο σημείο της συναλλαγής εγινε ολο αυτο?

Ειχες βάλει τα στοιχεια της κάρτας και μετα στο εβγαλε?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τωρα θυμηθηκα οτι λιγες σελιδες πριν καποιο μελος ριχε αναφερει παρομοιο προβλημα(δεν παιρνω ορκο οτι ηταν το ιδιο). Εκανε την παραγγελια, και μετα του ζητουσε επιπλεον στοιχεια αλλα στο τελος μου φαινεται καταφερε να πληρωσει.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν την πίσω όψη της κάρτας ποτέ. Εγώ θα συμπλήρωνα ούτε την ταυτότητα, έκανα πρόσφατα business account στο PayPal και δεν μου ζητήθηκε κάτι άλλο εκτός από τα στοιχεία μου και IBAN για την μεταφορά των χρημάτων .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες ειχα γραψει και πριν λιγο καιρο για μια αγορα μπλουζας που εκανα. Μου ηρθε σημερα αλλα ηρθε αλλη μαρκα απο αυτη που ειχα παραγκειλει.πειτε μ ακριβως τι να κανω και τη να ζυτησω. Να κανω dispute?!!!Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν την πίσω όψη της κάρτας ποτέ. Εγώ θα συμπλήρωνα ούτε την ταυτότητα, έκανα πρόσφατα business account στο PayPal και δεν μου ζητήθηκε κάτι άλλο εκτός από τα στοιχεία μου και IBAN για την μεταφορά των χρημάτων .
μολις περασεις τα 2000€ αποδοχών σου ζητάνε τα παντα, μεχρι κ καταστατικο επιχειρησης

 

Καλησπερα παιδες ειχα γραψει και πριν λιγο καιρο για μια αγορα μπλουζας που εκανα. Μου ηρθε σημερα αλλα ηρθε αλλη μαρκα απο αυτη που ειχα παραγκειλει.πειτε μ ακριβως τι να κανω και τη να ζυτησω. Να κανω dispute?!!!Ευχαριστω

Τι μαρκα αγορασες και τι σου ρθε; Κανε dispute επιλεγοντας οτι δεν παρελαβες αυτο που παρειγγειλες.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε πολο ενω ειχα παραγκειλει tomm. Και μετα τι χρειαζετε να κανω μπορω να παρω καποια λεφτα πισω και να την κρατησω?!!
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε πολο ενω ειχα παραγκειλει tomm. Και μετα τι χρειαζετε να κανω μπορω να παρω καποια λεφτα πισω και να την κρατησω?!!

Κάνε dispute και θα σου κάνει πρόταση ο πωλητής, πρόσεξε να πάρεις πίσω όσο το δυνατόν περισσότερα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει φιλε οτι μπορω να διαλεξω και full refund χωρις να δωσω πισω την μπλουζα θα το κανω ετσι και βλεπουμε ευχαριστωω
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει φιλε οτι μπορω να διαλεξω και full refund χωρις να δωσω πισω την μπλουζα θα το κανω ετσι και βλεπουμε ευχαριστωω

 

Απιθανο να δεχτει το full refund ο πωλητης. Για να σου δωσει full λογικα θα σου πει να επιστρεψεις την μπλουζα. Δεν εχεις να χασεις παντως τιποτα, αλλα μαλλον θα σου προτεινει partial refund!

Link to comment
Share on other sites

Απιθανο να δεχτει το full refund ο πωλητης. Για να σου δωσει full λογικα θα σου πει να επιστρεψεις την μπλουζα. Δεν εχεις να χασεις παντως τιποτα, αλλα μαλλον θα σου προτεινει partial refund!

 

Και ομως παιδια ο κινεζος πωλητης δεν ανταποκριθηκε στην υποθεση (απο οτι ειδα δεν υπαρχει πλεον στο alie δηλαδη δεν πουλαει τπτ) και θα παρω ολα τα λεφτα μου πισω και θα κρατησω και την μπλουζα!!! Δεν με χαλασε καθολου χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...