Jump to content

Πρόβλημα στην οθόνη (Γραμμές, flickering κτλ)


hotfixus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο υπάλληλος της lg ισχυρίστηκε ότι οι οθόνες ολες είναι ίδιες. Δεν φάνηκε να παραδέχεται οτιδηποτε.

Απλα εγώ ελπίζω πως αυτή που θα βάλουν τώρα (αναγκαστικα θα την αλλαξουν γιατι εκτος αυτου είχε και ενα σημάδι κάτω αριστερά η ολοκαίνουργια οθόνη που τοποθέτησαν!!!!) να μην έχει τοσό έντονες ή ιδανικά καθόλου εμφανεις γραμμές.

Αν και αυτη έχει ίδιο η χειροτερο θέμα, θα κινησω θεούς και δαίμονες να μου τον αντικαταστήσουν ολοκληρο. Δε πα να μου λένε ιστορίες για παραεισαγωγες κλπ.

Για την ώρα.... Σκέφτομαι θετικά!!! Όλα θα πάνε καλά :)

 

Ωχ ούτε να το σκέφτομαι για τέτοια ταλαιπωρία .............

Ξέρεις εσύ η κάποιος άλλος να μου πει εγώ που έχω doa ακόμα μπορώ να απαιτήσω από το κατάστημα αντικατάσταση του κινητού και όχι επισκευή ?

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωχ ούτε να το σκέφτομαι για τέτοια ταλαιπωρία .............

 

Ξέρεις εσύ η κάποιος άλλος να μου πει εγώ που έχω doa ακόμα μπορώ να απαιτήσω από το κατάστημα αντικατάσταση του κινητού και όχι επισκευή ?

 

 

Απο πιο κατάστημα το πήρες;

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Απο πιο κατάστημα το πήρες;

 

Galaxy store

 

εντιτ . αυτό λέει στους όρους

Οταν υπάρχει πρόβλημα στο προϊόν (DOA) η διαδικασία είναι η εξής:

 

Η επιστροφή του προϊόντος πρέπει να γίνει εντός 7 ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία αγοράς. Εφόσον διαπιστωθεί και επιβεβαιωθεί μετά από τεχνικό έλεγχο ότι το ελάττωμα δεν οφείλετε σε κακή χρήση (π.χ. πτώση), επέμβαση στο εσωτερικό απο μή εξουσιοδοτημένους τεχνικούς, αλλά σε ελλάτωμα του κατασκευαστή. Το προϊόν θα αντικαθίστανται με νέο εφόσον είναι διάθεσιμο ή αλλο ιδίων ή ανωτέρων τεχνικών χαρακτηριστικών κατόπιν συννενοήσεως με τον πελάτη. Είναι στην διακριτική ευχέρεια της εταιρείας να επιστρέψει τα χρήματα στον πελάτη στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

 

Οπότε πρέπει να μου το αντικαταστήσουν λογικά !

Edited by ALIEN_3_
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Galaxy store

 

εντιτ . αυτό λέει στους όρους

Οταν υπάρχει πρόβλημα στο προϊόν (DOA) η διαδικασία είναι η εξής:

 

Η επιστροφή του προϊόντος πρέπει να γίνει εντός 7 ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία αγοράς. Εφόσον διαπιστωθεί και επιβεβαιωθεί μετά από τεχνικό έλεγχο ότι το ελάττωμα δεν οφείλετε σε κακή χρήση (π.χ. πτώση), επέμβαση στο εσωτερικό απο μή εξουσιοδοτημένους τεχνικούς, αλλά σε ελλάτωμα του κατασκευαστή. Το προϊόν θα αντικαθίστανται με νέο εφόσον είναι διάθεσιμο ή αλλο ιδίων ή ανωτέρων τεχνικών χαρακτηριστικών κατόπιν συννενοήσεως με τον πελάτη. Είναι στην διακριτική ευχέρεια της εταιρείας να επιστρέψει τα χρήματα στον πελάτη στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

 

Οπότε πρέπει να μου το αντικαταστήσουν λογικά !

 

Για αυτό σε ρώτησα, τα περισσότερα μαγαζιά, θέλουν να πιστοποιήσουν τεχνικά ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά στην ουσία το DOA είναι άμεση αντικατάσταση.

Οπότε θα πρέπει να στο στέιλουν στο service της LG, να μπεί στην ουρά, να ελεχθεί και αν κρίνουν ότι είναι ελλατωματικό να δώσουν το ΟΚ να το κάνουν.

Αυτή η διαδικασία βέβαια στο σύνολο θα πάρει περισσότερο από 7 ημέρες. Από εκεί και πέρα όμως δεν γνωρίζω τι θα συμβεί αν όταν το πάρεις στα χεριά σου και δεις ακόμα ένα πρόβλημα που δεν πρόλαβες να δεις και κανονικά υπόκειται στο DOA, να θα στο αντικαταστήσουν ή θα στο επισκευάσουν.

Οπότε για μένα το θέμα του DOA τουλάχιστον με τα skroutzομάγαζα είναι θολό, και κάποιες φορές εξαρτάται από την καλή πίστη του μαγαζιού.

 

στην δικιά μου περίπτωση για να καταλάβεις τους το γύρισα στο 2ωρο, όσο χρόνο χρειάστηκε να κάνω με το αυτοκίνητο να πάω στην δουλειά μου και να επιστρέψω στο μαγαζί. Δλδ τι θα μπορούσα να είχα κάνει σε αυτό το διάστημα σε μια σφραγισμένη συσκευή. Οπότε και ήθελαν να το στείλουν στο service. Δεν δέχτηκαν DOA, όπου ήταν υποχρεωμένοι να το κάνουν, αλλά ήθελαν να το στείλουν στο service.

 

Γενικά από τις οθόνες με το συγκεκριμένο πρόβλημα, έχω καταλάβει ότι είναι ένα ποσοστό στο περίπου 40/50 το κάνει/δε το κάνει. και προφανώς η LG έχει 2 κατηγορίες οθονών και αναλόγως για που προορίζεται να μπαίνει η αντίστοιχη. Και σε αυτά που επισκευάζονται να μπαίνουν η β διαλογής για μείωση του κόστους, υποθέτω. Αυτό είναι προσωπική άποψη.

 

Πιστεύω ότι περισσότερο θα ταλαιπωρηθείς, με την όλη διαδικασία.

 

φιλικά.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Πείρα τηλ και μου είπαν να τους το στείλω με δικά τους έξοδα και αυτοί θα το στείλουν στην αντιπροσωπία και ότι τους πουν αυτοί!

 

Και ότι θα πάρει πάνω από 15 μέρες λόγο μεγάλης εβδομάδας .

Αυτό είναι το doa τους λέει.........

 

Θα το κρατήσω μάλλον, δεν έχω όρεξη για ταλαιπωρία. Η θα το πουλήσω αν δεν το συνηθίσω και θα πάρω το S4.

 

Ευχαριστώ φίλε

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Πείρα τηλ και μου είπαν να τους το στείλω με δικά τους έξοδα και αυτοί θα το στείλουν στην αντιπροσωπία και ότι τους πουν αυτοί!

 

Και ότι θα πάρει πάνω από 15 μέρες λόγο μεγάλης εβδομάδας .

Αυτό είναι το doa τους λέει.........

 

Θα το κρατήσω μάλλον, δεν έχω όρεξη για ταλαιπωρία. Η θα το πουλήσω αν δεν το συνηθίσω και θα πάρω το S4.

 

Ευχαριστώ φίλε

 

φίλε εγώ το κράτησα και είναι μια χαρά.

Εντάξει φαίνονται οι γραμμές που και που, αλλά ο περισσότεροι δεν τις βλέπουν.

το έχω συνηθίσει. Το τηλέφωνο πάντως πετάει κυριολεκτικά, αξίζει.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψε το κινητό.

Αποτέλεσμα;;;; ΚΑΝΈΝΑ.

Λειτουργεί λέει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

Να το δεχτώ για τις γραμμές.... (αν και ξανά λέω ότι η πρώτη οθονη ΔΕΕΕΕΕΝΝΝ είχε).

Αλλα η ξασπρισμενη περιοχή στο κάτω μέρος;;;; Προδιαγραφή και αυτό;;;;

Θα ανεβάσω αργότερα φωτο να ψαχτειτε!!! Αν δεν το έχετε να σας το φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψε το κινητό.

Αποτέλεσμα;;;; ΚΑΝΈΝΑ.

Λειτουργεί λέει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

Να το δεχτώ για τις γραμμές.... (αν και ξανά λέω ότι η πρώτη οθονη ΔΕΕΕΕΕΝΝΝ είχε).

Αλλα η ξασπρισμενη περιοχή στο κάτω μέρος;;;; Προδιαγραφή και αυτό;;;;

Θα ανεβάσω αργότερα φωτο να ψαχτειτε!!! Αν δεν το έχετε να σας το φτιάξουν.

 

Απαράδεκτοι !

Φίλε αναμένουμε την φώτο ....

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσο και να προσπάθησα να αποτυπώσω τα προβλήματα σε φωτογραφία δεν τα κατάφερα. :mad:

Μόνο με γυμνό μάτι φαίνονται.

Άντε να αποδείξω τώρα ότι δεν είμαι ελέφαντας.... ή μάλλον ελέφαντας με παραισθήσεις!!!!:wacko::wacko::wacko:

 

Έστειλα πάντως μια επιστολή με e-mail αυτη την φορά στην LG. Για να δούμε απάντηση που θα (αν) πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα μεταχειρισμένο 32αρι αγορασμένο από Expansys τον Οκτώβριο και παρατήρησα ότι στους εξωτερικούς χώρους και υπό γωνία έχει αυτές τις κάθετες γραμμές. Σ'ευθεία με το πρόσωπο δε τις βλέπεις.

Υπάρχει λόγος ανησυχίας ή όχι;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα μεταχειρισμένο 32αρι αγορασμένο από Expansys τον Οκτώβριο και παρατήρησα ότι στους εξωτερικούς χώρους και υπό γωνία έχει αυτές τις κάθετες γραμμές. Σ'ευθεία με το πρόσωπο δε τις βλέπεις.

Υπάρχει λόγος ανησυχίας ή όχι;

 

Μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά σήμερα είδα και εγώ αυτό που λέτε για της γραμμές.. Είμαι έξω και σε κόντρα ήλιο και σε συγκεκριμένη γωνία βλέπω και εγώ αρκετές κάθετες και οριζόντιες γραμμές κάτι σαν μικρά κουτάκια - τετραγωνάκια.. Δεν φαίνονται πουθενά αλλού και δεν είναι πρόβλημα αυτό κατά την γνώμη μου μάλλον η οθόνη είναι έτσι και για το multi touch είναι έτσι ουδεμία σκέψη για αλλαγή οθόνης βέβαια δεν ενοχλεί...

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά σήμερα είδα και εγώ αυτό που λέτε για της γραμμές.. Είμαι έξω και σε κόντρα ήλιο και σε συγκεκριμένη γωνία βλέπω και εγώ αρκετές κάθετες και οριζόντιες γραμμές κάτι σαν μικρά κουτάκια - τετραγωνάκια.. Δεν φαίνονται πουθενά αλλού και δεν είναι πρόβλημα αυτό κατά την γνώμη μου μάλλον η οθόνη είναι έτσι και για το multi touch είναι έτσι ουδεμία σκέψη για αλλαγή οθόνης βέβαια δεν ενοχλεί...

Ακριβώς το ίδιο είδα κι εγώ χθες και βασικά το παρατήρησα επειδή είχε γραφθεί στο φόρουμ, διαφορετικά χαμπάρι δε θα είχα πάρει.

Ήμουν στο γήπεδο με τον ήλιο να χτυπά κατακόρυφα, έβαλα το κινητό υπό γωνία και τότε φάνηκαν οι γραμμές.

Σε κλειστό χώρο δε φαίνονται καθόλου (ούτε υπό γωνία), και όταν το χτυπά ο ήλιος αν το κρατάς σ'ευθεία (σε κανονική θέση δηλαδή για να διαβάζεις στην οθόνη) πάλι δε φαίνεται τίποτα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες σχεδόν τις lcd και ips φαίνονται παιδιά χρόνια τώρα. Το έχουμε ξαναπει. Δεν υπάρχει κανένα θέμα εφόσον για να τις δεις βγαίνεις στον ήλιο και με σβηστη οθόνη στριφογυρνας το κινητό..

Όταν όμως τις βλέπεις στη χρήση και με ανοιχτή οθόνη, ε τότε σίγουρα είναι κατασκευαστικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες σχεδόν τις lcd και ips φαίνονται παιδιά χρόνια τώρα. Το έχουμε ξαναπει. Δεν υπάρχει κανένα θέμα εφόσον για να τις δεις βγαίνεις στον ήλιο και με σβηστη οθόνη στριφογυρνας το κινητό..

Όταν όμως τις βλέπεις στη χρήση και με ανοιχτή οθόνη, ε τότε σίγουρα είναι κατασκευαστικό θέμα.

Προσωπικά τις βλέπω στον ήλιο με ανοιχτή οθόνη.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βρήκα σε έκθεση του Γερμανού και το εκθεσιακό με το δικό μου έχουν διαφορά στις γραμμές .

Του εκθεσιακού με κλειστεί οθόνη φαινόντουσαν ελάχιστα ,ενώ εμένα ήταν 1-2 κλικ πιο έντονες .

Έβαλα και τον τεχνικό του καταστήματος να το δει και το κατάλαβε και ο ίδιος .

 

Βέβαια όταν με ρώτησε από που το πήρα και του είπα και την τιμή μου είπε ότι αυτά τα κινητά είναι όλα ανακατασκευασμένα για αυτό τα δίνουν σε αυτές τις τιμές . :lol:

Και ότι αυτοκόλλητα σφραγίσματος και ζελατίνες μπορεί να με βάλει όσα θέλω.......

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν παινέψει το σπίτι του και αυτός... Λογικά και καλά έκανε που στο είπε το θέμα είναι αν εσύ τον πιστεψες... Δλδ όλοι όσοι αγοραζουν από skroutz παίρνουν ανακατασκευασμενα; really?.:)

Και στο δικό μου φαίνονται 1φορα όλη κι όλη τις έχω δει πάνω στον ήλιο σε συγκεκριμένη οπτική γωνία και φαινόταν και με ανοικτή οθόνη στο μαύρο μόνο... Αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία. Μπορώ να ζήσω και με αυτό B-)

Το θέμα είναι να μην φαίνονται πάντα... Εκεί είναι όντως πρόβλημα! Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι φταίει το μαγαζί που αγοράζεις για αυτό το πρόβλημα. Η έκδοση ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Μονο αν η γραμμες φαινονται παντου και σε ανοιχτη οθονη οταν π.χ εισαι μεσα στο σπιτι και κανεις μια δουλεια αν τοτε ειναι ενοχλητικο τοτε ενταξει υπαρχει προβλημα..Αλλα αν ειναι μονο με οθονη κλειστη και μονο εξω κατο απτο φως του ηλιου τοτε ενταξει ειναι... ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο σπιτι δεν φαίνονται, έξω όμως φαίνονται και χωρίς να βρίσκομαι κάτω από τον ήλιο και με ανοιχτη οθόνη.

Εντάξει δεν είναι κάτι το πολύ τραγικό απλά χαλάει την κατά τα αλλα εξαιρετική εικόνα του κινητού.

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο σπιτι δεν φαίνονται, έξω όμως φαίνονται και χωρίς να βρίσκομαι κάτω από τον ήλιο και με ανοιχτη οθόνη.

Εντάξει δεν είναι κάτι το πολύ τραγικό απλά χαλάει την κατά τα αλλα εξαιρετική εικόνα του κινητού.

φιλε μου θα στο ξαναπω και παλι..η procordia νομιζω οτι αναλαμβανει τα εξοδα αποστολης...αυτο θα σου γινει εμμονη..οταν θα βλεπεις g2 θα τρεχεις να το δεις

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα λεφτά για τα έξοδα το πρόβλημα, αλλά το ότι δεν έχω άλλο κινητό και ότι βαριέμαι να μπω στην διαδικασία.

Δεν μου έχει γίνει εμμονή, απλά πήγα να πάρω μια κάρτα 4g το είδα και πήγα να δω αν είναι όλα σαν το δικό μου και βεβαιωθηκα ότι δεν είναι. Έτσι και αλλιώς έχω 2 χρόνια εγγύηση οπότε θέλω το στέλνω. .....

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά είδα ένα video στο youtube που αναφέρετε σε ελαττωματική οθόνη ...αλλά όχι γραμμές..

αναφέρετε στο touchscreen και ειναι ένα καλό κόλπο για να καταλάβουμε όλοι πολύ εύκολα να έχει πρόβλημα η συσκευή μας!!!

περιμένω να δω screenshot με τα αποτελέσματα σας good luck!!!

 

Το video εδώ

 

edit... εδώ ειναι πολύ πιο φανερό και κάνει μπαμ

Edited by thanos1989
προσθηκη link
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα ένα video στο youtube που αναφέρετε σε ελαττωματική οθόνη ...αλλά όχι γραμμές..

αναφέρετε στο touchscreen και ειναι ένα καλό κόλπο για να καταλάβουμε όλοι πολύ εύκολα να έχει πρόβλημα η συσκευή μας!!!

περιμένω να δω screenshot με τα αποτελέσματα σας good luck!!!

 

Το video εδώ

 

edit... εδώ ειναι πολύ πιο φανερό και κάνει μπαμ

 

φιλε μου εδω ειναι καθαρα digitizer..οι καθετες γραμμες δεν ειναι κατι!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εδω ειναι καθαρα digitizer..οι καθετες γραμμες δεν ειναι κατι!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα... απλά λογικά σκεπτόμενος αυτό το πρόβλημα έχει σχέση με τις ελαττωματικες παρτίδες που φαίνονται πολύ ευδιακριτα και οι γραμμές....

εγώ έτσι και αλλιώς ανέφερα αυτό το τεστ για να τσεκαρουν οποιοι θέλουν την οθόνη τους και από αυτήν την πτυχή...

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα... απλά λογικά σκεπτόμενος αυτό το πρόβλημα έχει σχέση με τις ελαττωματικες παρτίδες που φαίνονται πολύ ευδιακριτα και οι γραμμές....

εγώ έτσι και αλλιώς ανέφερα αυτό το τεστ για να τσεκαρουν οποιοι θέλουν την οθόνη τους και από αυτήν την πτυχή...

 

Δεν έχει σχέση με τις κάθετες γραμμές που κάποιοι βλέπουν στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...