Jump to content

Πρόβλημα στην οθόνη (Γραμμές, flickering κτλ)


hotfixus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και στο δικό μου έτσι είναι αλλά φαίνονται μόνο άμα είναι κλειστό και υπό γωνία
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και στο δικό μου έτσι είναι αλλά φαίνονται μόνο άμα είναι κλειστό και υπό γωνία

 

Αν κατάλαβα καλά το ποστ του OP, οι γραμμές φαίνονται όταν η οθόνη του κινητού είναι σβηστή. Οποτε λογικό

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια φυσιολογικα οι γραμμες αυτες? που το ακουσατε αυτο? εμενα γιατι δεν εχει τετοια συμπτοματα και γιατι να κανει τετοια πραγματα δινεις 430 ευρο για να εχεις ενα κινητο με γραμμες στην οθωνη????????? δεν παιζει αυτα που λετε
Link to comment
Share on other sites

αυτο παντος πρεπει να ειναι οι αισθητήρες τις οθονης αφης ...το ειχα παρατηρήσει και σε iphone και σε αλλα κινητα .στο lg δεν το ειδα ακομα αλλα σιγουρα μπορεις να τις δεις με το κατάλληλο φως και γωνια.
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

αυτο παντος πρεπει να ειναι οι αισθητήρες τις οθονης αφης ...το ειχα παρατηρήσει και σε iphone και σε αλλα κινητα .στο lg δεν το ειδα ακομα αλλα σιγουρα μπορεις να τις δεις με το κατάλληλο φως και γωνια.

 

σε κανένα κινητό που είχα δεν είχα παρατηρήσει κάτι ανάλογο.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει σε αρκετές συσκευές κάτω από ήλιο και υπό συγκεκριμμένη γωνία,και η φωτό πιο πάνω είναι ενδεικτική αυτού-δεν νομίζω να γίνει δεκτό ως DOA γιατί απλά δεν υφίσταται θέμα,απλώς μπορεί να είναι εμφανές στο G2 λόγω λεπτότερου πάχους στο τζάμι(gorilla glass),αν το στείλουν Arvato ή Procordia απλά δεν θα του βρουν πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και σε μένα υπάρχουν αυτές οι γραμμές, τις έχω δει σε συγκεκριμένες συνθήκες, έντονο ήλιο, συγκεκριμένη γωνία σε έντονο φως κτλ....άρα μην ανησυχείς φίλε

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

σε κανένα κινητό που είχα δεν είχα παρατηρήσει κάτι ανάλογο.

 

Στις περισσοτερες lcd συμβαινει αυτο οπως λεει και ο lazman.

Στο G πχ φαινονται και κατι τετραγωνακια εκτος απο τις γραμμες. Ολα αυτα βεβαια με σβηστη οθονη και υπο γωνια στον ηλιο.

Λογικα ειναι απο το integration του gorila glass με το digitizer.

 

ps

Τωρα ειδα την φωτογραφια. Αυτο ακριβως ειναι, δεν εχεις κανενα απολυτως θεμα 1000%

Μ'αρεσει που του κανατε την καρδια περιβολι του παιδιου βρε παλιανθρωποι :lol:

Κοιταξτε λιγο καλυτερα το κινητο σας πριν τον αγχωσετε :p

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το digitizer της οθονης. Οι αισθητηρες αφης δηλαδη. Δεν ειναι προβλημα αφου σε ολες τις lcd ειναι εκει και φαινεται στον ηλιο υπο γωνια. Ακομα και σε Nexus 4. Ισως βεβαια αυτο να ειναι εμφανες μονο σε lg συσκευες. Παντως προβλημα δεν ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και την επίσημη απάντηση από την LG Hellas. Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε που βαδίζουμε.

Δεν αποτελεί πρόβλημα οι γραμμές που εμφανίζονται.

---------

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως οι κάθετες γραμμές που διαπιστώνετε είναι από κατασκευής της LCD οθόνης της συσκευής, και είναι αισθητές μόνο σε ευθεία έκθεση της οθόνης σε έντονο φωτισμό, δεν αποτελεί δηλαδή κατασκευαστικό πρόβλημα. Σε ότι αφορά την πολιτική doa επτά ημερών που παρέχεται από την LG Electronics Ελλάς (LGEHS), ισχύει για τις συσκευές που εισάγονται από την εταιρεία μας, και εξυπηρετούνται άμεσα από το κατάστημα εντός της περιόδου των επτά ημερολογιακών ημερών από την αγορά, με διαπίστωση του προβλήματος από το ίδιο το κατάστημα. Βάσει του κωδικού ΙΜΕΙ της συσκευής σας, διαπιστώνουμε πως η συσκευή σας δεν έχει εισαχθεί από την LGEHS. Η LGEHS καλύπτει υπό προυποθέσεις με εγγύηση, την επισκευή μοντέλων κινητής τηλεφωνίας με κατασκευαστικό πρόβλημα, τα οποία έχουν αγοραστεί από το εξωτερικό ή είναι προιόντα παραεισαγωγής. Η βασική προυπόθεση είναι οι αντίστοιχες εκδόσεις των ίδιων μοντέλων, να εισάγονται και από την LGEHS στην ελληνική αγορά και να είναι ημερολογιακά εντός της διετούς περιόδου εγγύησης. Μοντέλα τα οποία παρουσιάζουν σημαντικές διαφοροποιήσεις στο hardware ή στο software με τις αντίστοιχες εκδόσεις της ελληνικής αγοράς, είναι αδύνατον να επισκευαστούν. Επίσης η LGEHS αδυνατεί λογιστικώς, να πραγματοποιήσει την αντικατάσταση ή αναστροφή πώλησης προβληματικής συσκευής η οποία έχει αγοραστεί από το εξωτερικό ή είναι προιόν παραεισαγωγής. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η απαίτηση του αγοραστή για αντικατάσταση της συσκευής, μπορεί να εξυπηρετηθεί μόνο από το κατάστημα αγοράς. Τέλος, οφείλουμε να σας πληροφορήσουμε πως η Arvato αποτελεί επίσης εξουσιοδοτημένο τεχνικό τμήμα της εταιρείας μας.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

@ corolla001975 Ξαναδες το κινητό σου.Όλοι έχουν αυτη τη διάταξη και είναι φυσιολογικό αν δεν στο εμφανίζει με την οθόνη αναμμενη.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και την επίσημη απάντηση από την LG Hellas. Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε που βαδίζουμε.

Δεν αποτελεί πρόβλημα οι γραμμές που εμφανίζονται.

---------

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως οι κάθετες γραμμές που διαπιστώνετε είναι από κατασκευής της LCD οθόνης της συσκευής, και είναι αισθητές μόνο σε ευθεία έκθεση της οθόνης σε έντονο φωτισμό, δεν αποτελεί δηλαδή κατασκευαστικό πρόβλημα. Σε ότι αφορά την πολιτική doa επτά ημερών που παρέχεται από την LG Electronics Ελλάς (LGEHS), ισχύει για τις συσκευές που εισάγονται από την εταιρεία μας, και εξυπηρετούνται άμεσα από το κατάστημα εντός της tvπεριόδου των επτά 7ημερολογιακών ημερών από την αγορά, με διαπίστωση του προβλήματος από το ίδιο το κατάστημα. Βάσει του κωδικού ΙΜΕΙ της συσκευής σας, διαπιστώνουμε πως η συσκευή σας δεν έχει εισαχθεί από την LGEHS. Η LGEHS καλύπτει υπό προυποθέσεις με εγγύηση, την επισκευή μοντέλων κινητής τηλεφωνίας με κατασκευαστικό πρόβλημα, τα οποία έχουν αγοραστεί από το εξωτερικό ή είναι προιόντα παραεισαγωγής. Η βασική προυπόθεση είναι οι αντίστοιχες εκδόσεις των ίδιων μοντέλων, να εισάγονται και από την LGEHS στην ελληνική αγορά και να είναι ημερολογιακά εντός της διετούς περιόδου εγγύησης. Μοντέλα τα οποία παρουσιάζουν σημαντικές διαφοροποιήσεις στο hardware ή στο software με τις αντίστοιχες εκδόσεις της ελληνικής αγοράς, είναι αδύνατον να επισκευαστούν. Επίσης η LGEHS αδυνατεί λογιστικώς, να πραγματοποιήσει την αντικατάσταση ή αναστροφή πώλησης προβληματικής συσκευής η οποία έχει αγοραστεί από το εξωτερικό ή είναι προιόν παραεισαγωγής. Σε τέτοιες περιπτώσεις, η απαίτηση του αγοραστή για αντικατάσταση της συσκευής, μπορεί να εξυπηρετηθεί μόνο από το κατάστημα αγοράς. Τέλος, οφείλουμε να σας πληροφορήσουμε πως η Arvato αποτελεί επίσης εξουσιοδοτημένο τεχνικό τμήμα της εταιρείας μας.

 

Δηλαδή τι θέλει να πει ο ποιητής (lg), ότι συσκευές με τροποποιημένο logo κ μερικες εφαρμογές παραπάνω π.χ. γερμανικό vodafone ή tmobile μπορεί και να μην τις περάσουν στην εγγύηση;;

Link to comment
Share on other sites

την ιδια απορία εχω κι εγω..δηλαδή θέλει να κάνουμε μανουρα για να καλυψουν τα αυτονόητα;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω ότι όταν αγοράζουμε απο σκρουτζομαγαζα κλπ, έχουμε να κάνουμε μόνο με το συγκεκριμένο μαγαζί, κανείς άλλος δεν μπορεί να σε καλύψει. Οπότε τα doa και κανονική εγγύηση είναι περισσότερο για να πουλάνε (μάρκετινγκ), μόλις δώσεις τα λεφτά στο ταμείο είσαι μόνος σου.

Εγώ αυτό αισθάνομαι τώρα. Δεν ξέρουν να μου πουν ποτέ θα δει τη συσκευή τεχνικός. Αν θα την ανοίξει, η θα την επισκευάσει, η αν θα στη γρατζουνισει. Άντε να βρεις άκρη, παρακαλάω μόνο να βγει όντως doa για να είμαι σίγουρος ότι θα παραλάβω ολοκαίνουργια συσκευή. Εντάξει δε λέω ευγενικά τα παιδιά στο μαγαζί, αλλ´α δεν αρκεί αυτό. Δε θέλω ψυχολογική στήριξη, άμεση εξυπηρέτηση θέλω.

Τέλος πάντων, το smart phone είναι εργαλείο προσωπικά για μένα για την δουλειά. Αυτή τη στιγμή έχω ξεμείνει κυριολεκτικά.

Κράτησα 2 ώρες την συσκευή στα χέρια μου και μετά, παπαλα, περίμενε, δεν ξέρουμε ποτέ θα τη δουν τι θα της κάνουν κλπ.

Κανονικά τα προς doa έπρεπε να δίνεται άμεση προτεραιότητα, με τουλάχιστον την επόμενη ημέρα έλεγχο, αφού θέλουν την έγκριση του επίσημου τεχνικού και όχι να πηγαίνουν στον κουβα.

Τα ίδια τα μαγαζιά θα έπρεπε να περνούν τηλ και να πιέζουν το service να τα δει (Doa).

Edited by hotfixus

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις γραμμες που αναφερατε, πριν απο λιγο περασα απο τα public και σε ενα τηλεφωνο που ειχαν εκει φαινονται οι γραμμες κατω απο φως, με σβηστη οθονη και υπο γωνια.Αν δεν το αναφερατε δεν θα το παρατηρουσα αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν εχει να κανει με προβληματικη συσκευη σε καμια περιπτωση.Εχω ενα ταμπλετ στο οποιο κανει το ιδιο ακριβως πραγμα.Με σβηστη παντα την όθονη.
Link to comment
Share on other sites

Χθες σε 2 public πήγα και δε το είδα πουθενά.

Εμένα το παρουσιάζει στο μαύρο φόντο, με ανοιχτή την συσκευη. Τι να πω.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και σε μένα υπάρχουν αυτές οι γραμμές, τις έχω δει σε συγκεκριμένες συνθήκες, έντονο ήλιο, συγκεκριμένη γωνία σε έντονο φως κτλ....άρα μην ανησυχείς φίλε

 

Και στο δικό μου, tmobile,! Μονο οταν ειναι σβηστό φαίνονται. No problem

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια... τι κανετε ετσι? ειναι κατι που το εχουν ΟΛΟΙ. και αυτοι που ΔΕΝ το εχουν το εχουν απλα δεν το παρατηρουν. θελει φως καθετα στην οθονη και να το δεις υπο γωνια με με τον Ποσειδωνα αναδρομο στον Αρη και το φεγγαρι σε γωνια 49 μοιρων...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω και για το δικό μου ότι βλέπω τις γραμμές υπό γωνία όταν το χτυπάει κάθετα το φως που βγαίνει από το τουνελ, άρα το έχουμε όλοι και δεν το ειχαμε προσέξει.
Link to comment
Share on other sites

Χθες σε 2 public πήγα και δε το είδα πουθενά.

Εμένα το παρουσιάζει στο μαύρο φόντο, με ανοιχτή την συσκευη. Τι να πω.

 

Ρε παιδια διαβαζετε τι σας λεει ο ανθρωπος.Λεει οτι του το παρουσιαζει σε μαυρο φοντο με ΑΝΟΙΧΤΗ την συσκευη και εσεις του απαντατε οτι ειναι φυσιολογικο με ΚΛΕΙΣΤΗ και υπο ΓΩΝΙΑ να φαινονται η γραμμες.Λετε δυο διαφορετικα πραγματα.Πηγαινε το μονο σου ανθρωπε μου στο service της lg και δειξε τους επιτοπου το προβλημα.Με τα mail,τα chat και τις ερωτησεις εδω ακρη δεν θα βγαλεις

Link to comment
Share on other sites

το κινητό το πήρα πίσω την Παρασκευή, με δικιά μου ευθύνη πλέον, χωρις να έχει ελεχθεί από το service, αφού το είχαν 5 ημέρες και δεν είχε φτάσει στον τεχνικό.

 

Να διευκρινίσω ότι το είχαν στείλει στην procordia και όχι στην arvato όπως μου έλεγαν.

 

τέσπα, οι γραμμές φαίνονται στο φυσικό φως με γωνία θέασης σε μαύρο, αλλά και με χρώματα αλλά λιγότερο.

Όταν το κοιτάς ευθεία μπροστά δεν φαίνεται τίποτα, όπως επίσης με φώς δωματίου.

 

Παρατήρησα βέβαια σε ένα review ενός ξένου site, στις φωτο που έχει βγάλει να εμφανίζονται αυτές οι γραμμές (κάνοντας ζουμ) και χωρίς να γίνεται καμιά αναφορά από αυτούς.

 

Οπότε το θεωρώ φυσιολογικό, και προφανώς σε κάποιες συσκευές να είναι πιο έντονο.

 

Κατά τα άλλα το κινητό φυσάει σε ταχύτητα.

Το GPS που το δοκίμασα με sygic είναι ok, σε μια διαδρομή Παγκράτι-Μαρούσι 45 λεπτών.

Υπάρχει ένα θεματάκι μόνο με το focus σε βίντεο, το οποίο είδα ότι υπάρχει και σε άλλους.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι γραμμές φαίνονται και με την οθόνη ανοιχτή;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...