Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Εμένα πάντως μου το αλλάξανε με σφραγισμένο για κίτρινη οθόνη.

Τότε μπορεί να πάει και να συγκρίνει τη δόνηση του δικού του με κάποιο Nexus 5 που έχουν εκεί για να τους αποδείξει το πρόβλημα. Εσύ στη wind πήγες και στο άλλαξαν κατευθείαν; ποια ήταν η διαδικασία;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τότε μπορεί να πάει και να συγκρίνει τη δόνηση του δικού του με κάποιο Nexus 5 που έχουν εκεί για να τους αποδείξει το πρόβλημα. Εσύ στη wind πήγες και στο άλλαξαν κατευθείαν; ποια ήταν η διαδικασία;

 

Εγώ το έγραψα πιο πάνω αν δεις. Το πήγα εκεί που το πήρα. Το έστειλαν wind που εκεί lg όπου πιστοποιήθηκε ότι ήταν ελαττωματικό και μετά έγκριση από το τη wind στο μαγαζί και αγορά του και παροχή σε μένα. Σύνολο 17 ημέρες. Στο public θα το έδιναν επιτόπου όπως μου είπαν. Γι αυτό λέω αγορά μόνο από τα κεντρικά wind από public ή από μαγαζί μεγάλο της wind που να έχει service για να μπορεί να πιστοποιηθεί άμεσα η βλάβη και να αντικατασταθεί επιτόπου. Τα μικρομάγαζα franchise σου βγάζουν την πίστη και δεν χρεώνονται καινούργιο αν δεν είναι σίγουροι. Κακώς αλλά έτσι αποδείχθηκε.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε το θέμα με το mm-qcamera-demon ποιο runtime έχετε; εγώ έχω ART!!

Το ίδιο θέμα έχει εμφανιστεί και σε dalvik;

Edited by sp_stavros

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε το θέμα με το mm-qcamera-demon ποιο runtime έχετε; εγώ έχω ART!!

Το ίδιο θέμα έχει εμφανιστεί και σε darlik;

 

Dalvik εγώ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ανοίγω νέο θέμα για να εκφράσουμε τις απόψεις μας για custom ρομ

προσωπικά είμαι ακόμη με το S3 και από μέρα σε μέρα περιμένω από τη wind το nexus 5.

Έχω πια εθιστεί στις custom έτσι αναμένω συμβουλές προτάσεις αρνητικές ή θετικές κρίσεις

ευχαριστώ

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε το θέμα με το mm-qcamera-demon ποιο runtime έχετε; εγώ έχω ART!!

Το ίδιο θέμα έχει εμφανιστεί και σε dalvik;

Dalvik και εδώ.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Όσοι βάζουμε το art ξέρουμε ότι είναι ακόμα σε beta. Λογικό είναι να έχει μικρό προβλήματα

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που παίρνουμε Nexus συσκευή που κυκλοφόρησε πριν 4 μήνες, είμαστε beta testers της Google (δυστυχώς) και σε hardware και σε software. :-|

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρες είναι αυτά. Ειδικά για το Art μπορείς και να μην το βάλεις. Δεν σε υποχρεώνει κάνεις. Ίσα ίσα η Google το έχει κρυμμένο

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μα στο συγκεκριμενο ,σοβαρο κατα την γνωμη μου, προβλημα φαινεται πως δεν εμφανιζεται αποκλειστικα σε Art .
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα φαίνεται ότι δεν υπάρχει τόσο έντονο ενδιαφέρον για custom roms επομένως το θέμα των τροποποιήσεων αρκεί για να φιλοξενήσει και αυτές τις συζητήσεις. Αν δούμε ότι το ενδιαφέρον για custom roms εντείνεται στο μέλλον, πιθανόν να ανοίξει ένα αφιερωμένο νήμα. Για την ώρα όμως μάλλον δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο, όποτε το παρόν νήμα κλειδώνεται :)
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Ειμαι κενουργιος στο forum

Εχω 4 μερες που πηρα το nexus 5 και του εβαλα invisble screen ! Και πρεπει να πηρε λιγο το ακουστικο υγρο μεσα

Λειτουργει ! αλλα ακουω στο ελαχιστο

Με ανοιχτη ακροαση ακουω κανονικα!

Εχω ξενερωσει γιατι εκει που πηγα να το προστατεψω τα εκανα μανταρα!:(

Υπαρχει καμια λυση ???

Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή λύση είναι να μιλάς με Bluetooth. Αλλιώς το πας στην lg.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το μικρόφωνο μονο εγώ και κάνα δυο ακόμα υο έχουμε; αν δεν ακούγεσαι καλά ας είναι όσο γρήγορο θέλει το τηλ.δεν έχει νόημα.εγώ το έστειλα πάντως για σερβίς και το περιμένω σε κάνα 2ημερο.αν δεν αλλάξει κάτι και είναι λειτουργικό όπως λεγατε το πρόβλημα και αποφασίσει η Google να βγάλει αναβάθμιση σε κάνα τρίμηνο, τι κάνουμε;κάποιος με custom ROM ας μας πει αν αντιμετωπίζει το ίδιο προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου το μικρόφωνο λειτουργεί κανονικά, το μόνο πρόβλημα είναι οτι χάνω μερικές κλήσεις λόγω απώλειας σήματος, π.χ. τώρα που είμαι στο γραφείο ήρθε μήνυμα για χαμένη κλήση χωρις να εχω κουνηθεί.

Αλλαξα στα ΑΡΝ settings το MNVO και απο none το πήγα σε IMSI γιατί κάπου είχα διαβάσει στο xda οτι αυτό διόρθωνε την κατάσταση. Επειδή το έκανα μόλις τώρα δεν ξέρω να σας πώ αν λειτουργεί, αν το έχει κάνει και κάποιος άλλος ας μας πει την εμπειρία του.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ κανένα πρόβλημα με το μικρόφωνο

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πληροφοριακα το προβλημα με το mm-qcamera-demon και την πολυ υψηλη χρηση cpu ειναι γενικο, εχει αναγνωριστει απο την Google και εχουν βρει τι φταιει και θα δωθει fix στο επομενο update. Προς το παρον καλο ειναι να αποφευγεις οσο μπορεις εφαρμογες που μπορει να χρησιμοποιησουν την καμερα (skype, viber κτλ). Θα μου πεις βεβαια πως θα γινει αυτο... υπομονη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα πριν λιγες μερες το νεξους απτην wind.

Εχτες(λιγο αργα βεβαια) ειπα να το τσεκαρω για bleeding και οπως θα δειτε εχω πανω αριστερα...

Ειναι ανεκτο το bleeding(γιατι γνωριζω οτι ειναι γενικα θεμα τεχνολογιας lcd) σε αυτο το βαθμο?

 

Στη wind μου ειπαν οτι αν θελω το στελνουμε πισω και βλεπουμε τι θα πουν οι τεχνικοι...

Απλα φοβαμε πως το πιο λογικο για αυτους θα ειναι να μου πουν πως δεν βλεπουν τπτ...

 

Τι να κανω?

 

Εχω τη φωτο στα συνημμενα

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, όχι απλά θα το έδινα αλλά θα ζητούσα και αντικατάσταση αν δεν έχει περάσει ακόμα βδομάδα από τη μέρα που το αγόρασες. Εννοείται πως πρέπει να το δώσεις και να στο αντικαταστήσουν/διορθώσουν. Κι αν πουν τίποτα, δείξε κατευθείαν τη φωτογραφία που έδειξες σε εμάς. Εμένα δεν έχει καθόλου bleeding.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πως τεσταρεις την οθόνη για bleeding? Υπάρχει κάποιο app?

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Πως τεσταρεις την οθόνη για bleeding? Υπάρχει κάποιο app?

 

πας σε σκοτεινο δωματιο και τρεχεις αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeleveque.backlightbleedtest

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει λίγο πάνω δεξιά. Πήγα να βγάλω φωτογραφία να σας δείξω αλλά αν έβγαζα θα φαινόταν ότι όλοι η οθόνη έχει! Δεν είναι τίποτα τραγικό.

Στον φίλο που έβγαλε φωτό είναι έτσι όπως φαίνεται στη φωτογραφία ακριβώς;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει λίγο πάνω δεξιά. Πήγα να βγάλω φωτογραφία να σας δείξω αλλά αν έβγαζα θα φαινόταν ότι όλοι η οθόνη έχει! Δεν είναι τίποτα τραγικό.

Στον φίλο που έβγαλε φωτό είναι έτσι όπως φαίνεται στη φωτογραφία ακριβώς;

 

η αληθεια ειναι πως η φωτογραφια κανει λιγο πιο τραγικη την ολη κατασταση...

Για να κανω την φωτο οσο πιο ρεαλιστικη μπορουσα ,επαιζα με την κληση που κρατουσα το νεξους ωστε να μην γινονται αντανακλασεις του γυαλιου

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...