Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Εγώ θα το έστελνα ,αφού πρώτα είχα αποκλείσει το γεγονός ότι δεν έφταιγε κάποια εφαρμογή για αυτά τα reboot.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα πήρα ένα καλώδιο OTG για να συνδέσω usb. Το πρόβλημα είναι ότι αναγνωρίζει μόνο ένα usb 1gb ενώ του συνδέω το 16gb και δεν μου το κάνει mount! Χρησιμοποιώ το stickmount σε root. Έχω stock kernel, υπάρχει περιορισμός στην αναγνώριση της χωρητικότητας του usb?
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρα ένα καλώδιο OTG για να συνδέσω usb. Το πρόβλημα είναι ότι αναγνωρίζει μόνο ένα usb 1gb ενώ του συνδέω το 16gb και δεν μου το κάνει mount! Χρησιμοποιώ το stickmount σε root. Έχω stock kernel, υπάρχει περιορισμός στην αναγνώριση της χωρητικότητας του usb?

Οχι δεν έχει περιορισμό ,δοκίμασε κάνοντας ενα reboot την συσκευή και προσπάθησε ξανά .

Σε τι format είναι το stick?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μήπως είναι σε NTFS. Νομίζω μόνο FAT και FAT32 μπορεί να αναγνωρίσει από μαμά. Με άλλον kernel ίσως μπορεί και παραπάνω format αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα γιατί δε χρειάστηκε. Συνδέω συχνά τρία φλασάκια μου 4, 8 και 16 GB, ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο σχεδόν κάθε βράδυ και χειριστήριο του PS3 για να παίζω παιχνίδια σε emulator.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

όντως το 16άρι μου είναι NTFS ενώ το μικρό FAT32!

θα δοκιμάσω κάποια extra αρχεία που δίνει το xda και θα σας πω αν δούλεψε

 

 

Όλα καλά παιδιά, κάνεις εγκατάσταση τα patches για το ntfs και δουλεύει ρολοι ...

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το 401 το μοντέλο. Διάβασα τα προβλήματα και νομιζω οτι έχω σίγουρα αυτό με τα κουμπιά.πρώτον όταν τα κουναω είναι λάσκα και όταν γράφω επειδή έχω δόνηση κανουν ενα θόρυβο.κάνουμε κάτι για αυτό;Η ενταση δεν είμαι σίγουρος αλλά είναι λίγο πιο χαμηλή απο το τεσσαρι.μόλις τράβηξα και ενα βιντεακι σε απόλυτη ησυχία και είναι τραγικά τα πράγματα. Ακούγονται δυνατά κάτι σαν παράσιτα.το έχουν όλοι αυτό το πρόβλημα; Edited by samakos
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το 401 το μοντέλο. Διάβασα τα προβλήματα και νομιζω οτι έχω σίγουρα αυτό με τα κουμπιά.πρώτον όταν τα κουναω είναι λάσκα και όταν γράφω επειδή έχω δόνηση κανουν ενα θόρυβο.κάνουμε κάτι για αυτό;Η ενταση δεν είμαι σίγουρος αλλά είναι λίγο πιο χαμηλή απο το τεσσαρι.μόλις τράβηξα και ενα βιντεακι σε απόλυτη ησυχία και είναι τραγικά τα πράγματα. Ακούγονται δυνατά κάτι σαν παράσιτα.το έχουν όλοι αυτό το πρόβλημα;

 

Τα κουμπιά είναι σε κάποιο βαθμό χαλαρά στις περισσότερες συσκευές από ότι καταλαβαίνω. Σε άλλους περισσότερο σε άλλους λιγότερο. Και στο δικό μου είναι (παρτίδα 401) και σε μοντέλο επίδειξης που είδα. Σε μένα τουλάχιστον όχι τόσο έντονα όσο το περιγράφεις. Για το βίντεο επίσης το αναφέρουν αρκετοί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τα κουμπιά είναι σε κάποιο βαθμό χαλαρά στις περισσότερες συσκευές από ότι καταλαβαίνω. Σε άλλους περισσότερο σε άλλους λιγότερο. Και στο δικό μου είναι (παρτίδα 401) και σε μοντέλο επίδειξης που είδα. Σε μένα τουλάχιστον όχι τόσο έντονα όσο το περιγράφεις. Για το βίντεο επίσης το αναφέρουν αρκετοί αυτό.

 

εσυ δηλαδη δεν το εχεις?αυτο θελω να δω.για τα κουμπια δεν με νοιαζει και πολυ.Αλλα αν δεν εχουν ολοι το προβλημα με το μικροφωνο(το οποιο το αντιλαμβανομαστε με βιντεο σε απολυτη ησυχια αλλα σιγουρα θα επηρεαζει ενα ποσοστο και στις κλησεις) να ζητησω αλλαγη συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είμαι νέος στη παρέα ενδιαφέρομαι για αγορά nexus5 και θα ήθελα να μου πείτε για τον χώρο αποθηκεύσεις εάν είναι ικανοποιητικος. μπορώ να κατεβάσω όσες εφαρμογές θέλω(σε λογικά πλαίσια)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είμαι νέος στη παρέα ενδιαφέρομαι για αγορά nexus5 και θα ήθελα να μου πείτε για τον χώρο αποθηκεύσεις εάν είναι ικανοποιητικος. μπορώ να κατεβάσω όσες εφαρμογές θέλω(σε λογικά πλαίσια)

 

απο εφαρμογες μικρες οσες θελεις :) Τωρα αν κατεβασεις κανα παιχνιδι 2 γιγα η ταινιες αρκετες μουσικες και τα σχετικα υπολογισε τα.14 gb εχεις σχεδον ελευθερα.Εμενα δεν εχει γεμισει ποτε να και για ταινιες και μουσικη μπορεις να χρησιμοποιεις και καποιο usb

Link to comment
Share on other sites

απο εφαρμογες μικρες οσες θελεις :) Τωρα αν κατεβασεις κανα παιχνιδι 2 γιγα η ταινιες αρκετες μουσικες και τα σχετικα υπολογισε τα.14 gb εχεις σχεδον ελευθερα.Εμενα δεν εχει γεμισει ποτε να και για ταινιες και μουσικη μπορεις να χρησιμοποιεις και καποιο usb

 

τι usb δηλαδή;

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

εσυ δηλαδη δεν το εχεις?αυτο θελω να δω.για τα κουμπια δεν με νοιαζει και πολυ.Αλλα αν δεν εχουν ολοι το προβλημα με το μικροφωνο(το οποιο το αντιλαμβανομαστε με βιντεο σε απολυτη ησυχια αλλα σιγουρα θα επηρεαζει ενα ποσοστο και στις κλησεις) να ζητησω αλλαγη συσκευης.

401 παρτιδα εχω και εγω,με το ιδιο προβλημα στην εγραφη βιντεο,κανει ενα θορυβο σαν παρασητα....!Ελπιζω να ειναι θεμα software και να λυθει σε μελοντικη αναβαθμιση!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είμαι νέος στη παρέα ενδιαφέρομαι για αγορά nexus5 και θα ήθελα να μου πείτε για τον χώρο αποθηκεύσεις εάν είναι ικανοποιητικος. μπορώ να κατεβάσω όσες εφαρμογές θέλω(σε λογικά πλαίσια)

 

Καλησπερα ,(νομίζω στα είπα και κάπου αλλού) όλα εξαρτώνται απο τι εχεις σκοπό να του βαλεις μεσα .

Όπως σου είπαν αν βάλεις παιχνίδια με 1-2 gb λογικό είναι να μην σε φτάσει ,αλλά σε λογικά πλαίσια είναι αρκετή και με ενα stick /micro sd reader κάνεις άνετα την δουλειά σου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,(νομίζω στα είπα και κάπου αλλού) όλα εξαρτώνται απο τι εχεις σκοπό να του βαλεις μεσα .

Όπως σου είπαν αν βάλεις παιχνίδια με 1-2 gb λογικό είναι να μην σε φτάσει ,αλλά σε λογικά πλαίσια είναι αρκετή και με ενα stick /micro sd reader κάνεις άνετα την δουλειά σου .

Καλησπερα

Εχεις υποψιν σου καποιο micro sd reader που να δουλευει καλα,και να ειναι καπως ποιοτικο;

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχεις υποψιν σου καποιο micro sd reader που να δουλευει καλα,και να ειναι καπως ποιοτικο;

 

Εγώ εχω πάρει αυτο της meenova

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα νεξους με προβλημα, φιλου η δονηση κανει κατι περιεργα. Οταν ειναι στο τραπεζι "κουδουνιζει" κατι μεσα στο κινητο οταν χτυπαει η δονηση. Να το στειλουμε πισω, θα το αλλαξουν ή θα το ανοιξουν?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα νεξους με προβλημα, φιλου η δονηση κανει κατι περιεργα. Οταν ειναι στο τραπεζι "κουδουνιζει" κατι μεσα στο κινητο οταν χτυπαει η δονηση. Να το στειλουμε πισω, θα το αλλαξουν ή θα το ανοιξουν?

 

Νομίζω 7 ημέρες είναι το DOA. Μετά μόνο επισκευή στην εγγύηση φαντάζομαι.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το mm-qcamera-daemon τι είναι τρώει την μπαταρία πολύ γρήγορα!!!

Δεν ξέρω αν έχει σχέσει με κάποιο app, το τελευταίο που κατέβασα ήταν το onedrive της microsoft!!!

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

κάτι σχετικό με τη φωτογραφική και hdr πρέπει να είναι. Μόλις τη σκάλισα το ΣΚ τη φωτογραφική μου έφαγε τη μπαταρία κατευθείαν. έκανα ένα reboot και από τότε χωρίς να την έχω ανοίξει την κάμερα είμαι ok.
Link to comment
Share on other sites

κάτι σχετικό με τη φωτογραφική και hdr πρέπει να είναι. Μόλις τη σκάλισα το ΣΚ τη φωτογραφική μου έφαγε τη μπαταρία κατευθείαν. έκανα ένα reboot και από τότε χωρίς να την έχω ανοίξει την κάμερα είμαι ok.

 

Το μόνο που έκανα έιναι install το oneDrive και login στα DropBox και UbuntuOne!!!

Με restart σταμάτησε η κατανάλωση της μπαταρίας!!!

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Το mm-qcamera-daemon πιθανώς εμφανίζεται στη χρήση μπαταρίας όποτε χρησιμοποιείτε την κάμερα μέσω εφαρμογών όπως Facebook, Skype, Viber, Snapchat, την default Camera της συσκευής (προφανώς) και άλλες παρόμοιες εφαρμογές για βιντεοκλήσεις για αρκετή ώρα. Καλό θα ήταν, να βάλετε Greenify και να κάνετε όλες αυτές (instant messaging, video-chat) hibernate ώστε να μην τρέχουν στο background όποτε δεν τις χρησιμοποιείτε.

 

ea6gka, το αναφέρω στο 6 στο πρώτο post. Δοκίμασε να κάνεις κάτι από αυτά που προτείνω. Δύσκολα να βγάλεις άκρη για DOA (dead on arrival) στην Ελλάδα για να στο αντικαταστήσουν μιας και θα προσπαθήσουν να σε πείσουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ή ότι έτσι είναι η δόνηση.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Το mm-qcamera-daemon πιθανώς εμφανίζεται στη χρήση μπαταρίας όποτε χρησιμοποιείτε την κάμερα μέσω εφαρμογών όπως Facebook, Skype, Viber, Snapchat, την default Camera της συσκευής (προφανώς) και άλλες παρόμοιες εφαρμογές για βιντεοκλήσεις για αρκετή ώρα. Καλό θα ήταν, να βάλετε Greenify και να κάνετε όλες αυτές (instant messaging, video-chat) hibernate ώστε να μην τρέχουν στο background όποτε δεν τις χρησιμοποιείτε.

 

Γενικά δεν χρησιμοποιώ την κάμερα με τις εφαρμογές που λες! Και σήμερα μου εμφανίστηκε το θέμα 2 φορές (έκανα 2 restart).

Έκανα unistall το dropbox και το ubuntu one!

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Το mm-qcamera-daemon πιθανώς εμφανίζεται στη χρήση μπαταρίας όποτε χρησιμοποιείτε την κάμερα μέσω εφαρμογών όπως Facebook, Skype, Viber, Snapchat, την default Camera της συσκευής (προφανώς) και άλλες παρόμοιες εφαρμογές για βιντεοκλήσεις για αρκετή ώρα. Καλό θα ήταν, να βάλετε Greenify και να κάνετε όλες αυτές (instant messaging, video-chat) hibernate ώστε να μην τρέχουν στο background όποτε δεν τις χρησιμοποιείτε.

 

ea6gka, το αναφέρω στο 6 στο πρώτο post. Δοκίμασε να κάνεις κάτι από αυτά που προτείνω. Δύσκολα να βγάλεις άκρη για DOA (dead on arrival) στην Ελλάδα για να στο αντικαταστήσουν μιας και θα προσπαθήσουν να σε πείσουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ή ότι έτσι είναι η δόνηση.

 

Εμένα πάντως μου το αλλάξανε με σφραγισμένο για κίτρινη οθόνη.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...