Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

η αληθεια ειναι πως η φωτογραφια κανει λιγο πιο τραγικη την ολη κατασταση...

Για να κανω την φωτο οσο πιο ρεαλιστικη μπορουσα ,επαιζα με την κληση που κρατουσα το νεξους ωστε να μην γινονται αντανακλασεις του γυαλιου

 

Κ γω έτσι πήγα να βγάλω κ ήταν όλο χαλιά! Εμένα στη πάνω γωνία φαίνεται αλλά αν αλλάξω κλίση δε πολυφαίνεται. Με προβλημάτισε ο maxairo..

Κ στο xperia p το δοκιμασία κ έχει κάτω δεξιά.

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κ γω έτσι πήγα να βγάλω κ ήταν όλο χαλιά! Εμένα στη πάνω γωνία φαίνεται αλλά αν αλλάξω κλίση δε πολυφαίνεται. Με προβλημάτισε ο maxairo..

Κ στο xperia p το δοκιμασία κ έχει κάτω δεξιά.

 

Κοιτα,το light bleeding δεν ειναι θεμα των nexus,αλλα ολων των lcd οθονων, απο τηλεορασεις μεχρι κινητα.

Το θεμα ειναι ποσο ενοψλητικο ειναι στα ματια καποιου.

 

Η αληθεια ειναι πως και εγω αν δεν ειχα τσεκαρει το κινητο σε συγκεκριμενες συνθηκες,δεν θα το εβλεπα.

 

Μιλωντας με το καταστημα της wind ,απο οπου πηρα το κινητο,ευγενικοτατα μου ειπαν πως αν θελω μπορω να το παω πισω,να το στειλουν στους τεχνικους και αυτοι μετα θα αποφασισουν.Χρονος για την ολη διαδικασια πανω απο μια βδομαδα.

 

Εκατσα λοιπον ,τα εβαλα κατω και κατεληξα πως δεν αξιζει η ταλαιπωρια...Και τι εννοω.

 

Για να δω το bleeding πρεπει να εχω τερμα φωτεινοτητα σε συνθηκες σκοτους,πραγμα που δεν το κανεις ποτε.Οποτε πρακτικα ειναι σαν να μην υπαρχει.

Και πες οτι το στελνω πισω και μου στελνουν αλλο,που μπορει να εχει και αυτο bleeding,τι κανω το ξαναστελνω?(Παρομοιο σκηνικο ειχε τυχει με το galaxy 10.1 μου στο οποιο ανοιξαμε 2-3 συσκευες μεχρι να βρουμε αυτο με το πιο ομοιομορφο bleeding)

Κατα την αποψη μου δεν αξιζει η ολη ταλαιπωρια...

Σημασια εχει να το χαιρομαστε και να του βγαζουμε τα ματια...

οποτε,απο αυριο rootarisma και βλεπουμε!

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,το light bleeding δεν ειναι θεμα των nexus,αλλα ολων των lcd οθονων, απο τηλεορασεις μεχρι κινητα.

Το θεμα ειναι ποσο ενοψλητικο ειναι στα ματια καποιου.

 

Η αληθεια ειναι πως και εγω αν δεν ειχα τσεκαρει το κινητο σε συγκεκριμενες συνθηκες,δεν θα το εβλεπα.

 

Μιλωντας με το καταστημα της wind ,απο οπου πηρα το κινητο,ευγενικοτατα μου ειπαν πως αν θελω μπορω να το παω πισω,να το στειλουν στους τεχνικους και αυτοι μετα θα αποφασισουν.Χρονος για την ολη διαδικασια πανω απο μια βδομαδα.

 

Εκατσα λοιπον ,τα εβαλα κατω και κατεληξα πως δεν αξιζει η ταλαιπωρια...Και τι εννοω.

 

Για να δω το bleeding πρεπει να εχω τερμα φωτεινοτητα σε συνθηκες σκοτους,πραγμα που δεν το κανεις ποτε.Οποτε πρακτικα ειναι σαν να μην υπαρχει.

Και πες οτι το στελνω πισω και μου στελνουν αλλο,που μπορει να εχει και αυτο bleeding,τι κανω το ξαναστελνω?(Παρομοιο σκηνικο ειχε τυχει με το galaxy 10.1 μου στο οποιο ανοιξαμε 2-3 συσκευες μεχρι να βρουμε αυτο με το πιο ομοιομορφο bleeding)

Κατα την αποψη μου δεν αξιζει η ολη ταλαιπωρια...

Σημασια εχει να το χαιρομαστε και να του βγαζουμε τα ματια...

οποτε,απο αυριο rootarisma και βλεπουμε!

 

Μετά από ένα ψάξιμο στο xda κατέληξα ότι δεν αξίζει να το ψάξω παραπάνω. Κατάλαβα ότι ίσως να μην έχω καν bleed!

Όπως είπες και συ δε καθόμαστε στα σκοτάδια!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το battery drain τελικά μου το δημιουργούσε το Skype το οποίο δεν με αφήνε καν να κάνω sign out. Το έβγαλα και είναι οκ.. Και κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα κάνουν αναβάθμιση την εφαρμογή.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας!

Εχω το κινητο περιπου 2 εβδομαδες και του είχα βάλει ένα screen protector από τα φθηνά του ebay.

Χθες εβγαλα το sp και καθώς καθάριζα την οθόνη αντιλήφθηκα κάτω από το φως της λάμπας δύο πολυ μικρές γρατζουνιές σχεδόν αόρατες με γυμνο μάτι και ορατές μόνο κάτω από δυνατό φως και υπό συγκεκριμένη γωνία.Είναι λογικό σε τόσο μικρό διάστημα και με sp

να άρχισε να γρατζουνίζεται? Δε θα έπρεπε το gorilla glass 3 να είναι πιο ανθεκτικό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εχω το εξης προβλημα (το εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης με ενα αλλο ατομο μονο):

Οπως μιλαμε, σα να κοβεται η γραμμη (χωρις να τερματιζεται η κληση) και δν ακουω τιποτα..Νομιζω μου εχει πει πως με ακουει....

Υπαρχει και αυτο το προβλημα με το Nexus μας? :/

 

Εχω root, unlocked bootloader, stock rom + xposed + bionic + dalvik patches με stock Kernel (που μαλλον θα αλλαξει γιατι η μπαταρια με δυσκολευει τις τελευταιες μερες)..

 

Παιδια γεια σας!

Εχω το κινητο περιπου 2 εβδομαδες και του είχα βάλει ένα screen protector από τα φθηνά του ebay.

Χθες εβγαλα το sp και καθώς καθάριζα την οθόνη αντιλήφθηκα κάτω από το φως της λάμπας δύο πολυ μικρές γρατζουνιές σχεδόν αόρατες με γυμνο μάτι και ορατές μόνο κάτω από δυνατό φως και υπό συγκεκριμένη γωνία.Είναι λογικό σε τόσο μικρό διάστημα και με sp

να άρχισε να γρατζουνίζεται? Δε θα έπρεπε το gorilla glass 3 να είναι πιο ανθεκτικό?

 

Οταν τις βλεπεις δεν εχεις βγαλει το screen protector σωστα?

Εχω την εντυπωση πως οι γρατζουνιες ειναι πανω στην προστασια...

Link to comment
Share on other sites

@musicfun4ever Υποτίθεται ότι είναι ανθεκτικό. Το κατά πόσο ισχύει, δεν το ξέρω. Αλλά και πάλι μου φαίνεται περίεργη η περίπτωσή σου. Να έπαθε τις γρατζουνιές από το screen protector; Μήπως τις είχες πριν το βάλεις ή τις έπαθες αφού το έβγαλες και δεν το κατάλαβες;

 

@chris_asl Τώρα που το λες, το έχω πάθει κι εγώ 2-3 φορές αλλά δε θυμάμαι αν ήταν το ίδιο άτομο. Νομίζω πάντως ότι οφείλεται σε ξαφνικό σκαμπανέβασμα του σήματος μιας και το N5 δε φημίζεται για το σήμα του σε σύγκριση με άλλες συσκευές.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το Nexus 5 λοιπόν αφήνοντας στην άκρη το Nexus 4.

 

Τα χρώματα είναι πολύ παστέλ σε σχέση με το 4 και το άσπρο δεν είναι τόσο έντονο όσο το Nexus 4 που τα βάζω δίπλα δίπλα, είναι περισσότερο κρεμ.

 

Εσείς οι υπόλοιποι κάτοχοι Nexus 5 το έχετε παρατηρήσει αυτό; Είναι φυσιολογικό; Να το αγνοήσω;

 

Είναι η κιτρινίλα που αναφέρετε και πρέπει να πάει πίσω με DOA;

Akism :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πριν λίγο είχα ένα restart την ώρα που έβλεπα ένα video!!!

Μάλλον τυχαίο;

Edited by sp_stavros

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το Nexus 5 λοιπόν αφήνοντας στην άκρη το Nexus 4.

 

Τα χρώματα είναι πολύ παστέλ σε σχέση με το 4 και το άσπρο δεν είναι τόσο έντονο όσο το Nexus 4 που τα βάζω δίπλα δίπλα, είναι περισσότερο κρεμ.

 

Εσείς οι υπόλοιποι κάτοχοι Nexus 5 το έχετε παρατηρήσει αυτό; Είναι φυσιολογικό; Να το αγνοήσω;

 

Είναι η κιτρινίλα που αναφέρετε και πρέπει να πάει πίσω με DOA;

 

Έτσι είναι και στο δικό μου,είναι πιο θερμό από του 4,μιας και το είχα κι αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και στο δικό μου,είναι πιο θερμό από του 4,μιας και το είχα κι αυτό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, με γλύτωσες από βόλτα στο κατάστημα. Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο παράπονο, είναι παρτίδα 402.

Akism :wacko:
Link to comment
Share on other sites

@musicfun4ever Υποτίθεται ότι είναι ανθεκτικό. Το κατά πόσο ισχύει, δεν το ξέρω. Αλλά και πάλι μου φαίνεται περίεργη η περίπτωσή σου. Να έπαθε τις γρατζουνιές από το screen protector; Μήπως τις είχες πριν το βάλεις ή τις έπαθες αφού το έβγαλες και δεν το κατάλαβες;

 

Δεν ξέρω πότε τις έπαθε...θελω να πιστεύω πριν το βάλω και όχι ενω το είχα...αλλα τόσο εύκολα να αρχίσει να φθείρεται περιεργο μου φαινεται και για gorilla glass 3..παρήγειλλα μια αλοιφη displex seal/polish για touchscreen οθονες που λέει ότι κάνει για μικρές γρατζουνιες αν και φοβαμαι μην το κανω χειρότερα...οψομεθα όπως και να 'χει....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, με γλύτωσες από βόλτα στο κατάστημα. Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο παράπονο, είναι παρτίδα 402.

Αν σου φαίνεται πολύ κίτρινο και δε σου κάθεται καλά στο μάτι πήγαινε σε καμιά wind ή public να το συγκρίνεις με κάποιο demo Nexus 5. Βέβαια, πάντα υπάρχει και η λύση αλλαγής χρωμάτων μέσω custom kernel.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο οταν κανω reeboot να μηδενιζουν τα στατιστικα τις μπαταριας?Επισης σταματαει να υπολογιζει των χρονο τις οθονης,τι μπορει να φταιει....;

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο οταν κανω reeboot να μηδενιζουν τα στατιστικα τις μπαταριας?Επισης σταματαει να υπολογιζει των χρονο τις οθονης,τι μπορει να φταιει....;

 

Το κάνει και σε μένα αυτό. Αλλά όχι πάντα.

:D
Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και σε μένα αυτό. Αλλά όχι πάντα.

Λογικα πρεπει να ειναι καποιο bug η ρυθμιση,αν γινεται αυτο τοτε δεν ειναι καθολου αξιοπιστα τα αποτελεσματα των στατιστικων!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το θεμα που εχουμε καποιοι απο εμας με το μικροφωνο.Το εστειλα για σερβις οπως σας ειχα πει, μου αλλαξαν κατι στο μικροφωνο και την πλατη του κινητου για καποιο λογο :) . Το προβλημα παντως με την εγγραφη βιντεο δεν διορθωθηκε.Για κλησεις δεν μπορω να πω γιατι το δουλευω μιση μερα. Τους πηρα τηλ (procordia) και μου ειπαν οτι δεν εψαξαν για προβλημα στην εγγραφη γιατι δεν το ειδαν γραμμενο(το ειχα αναφερει στην lg παντως). Μου λενε ξανα στειλτε το αν θελετε να το δουμε. Τι να κανω? Παιζει να το διορθωσουν η ειναι σιγουρα λογισμικο το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να περιμένεις την αναβάθμιση που έρχεται (λογικά πολύ σύντομα) και αν δεν δεις διαφορά, το στέλνεις ;)
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να περιμένεις την αναβάθμιση που έρχεται (λογικά πολύ σύντομα) και αν δεν δεις διαφορά, το στέλνεις ;)

 

To πολυ συντομα απο που προκυπτεο νικο ? και κατι ασχετο, ΑΡΕΙΑΝΟΣ εισαι ? αυτο σημαινει το s3 η ασχετο ? :)

Link to comment
Share on other sites

To πολυ συντομα απο που προκυπτεο νικο ? και κατι ασχετο, ΑΡΕΙΑΝΟΣ εισαι ? αυτο σημαινει το s3 η ασχετο ? :)

 

Audi s3 πιο πιθανό......

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πιθανώς θα ρθει σύντομα update προκύπτει απ' το ότι πήρε πριν 2 βδομάδες το Nexus 7 και απ' το ότι δίνει η Google update για όλα τα google apps στο play store το τελευταίο διάστημα. Βγήκε και η είδηση πριν λίγες μέρες ότι έρχεται fix που διορθώνει ένα θέμα με την μπαταρία λόγω της κάμερας. Οπότε περίμενε. Κι εγώ αυτό περιμένω και δεν το στέλνω/πουλάω/αλλάζω ακόμα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πιθανώς θα ρθει σύντομα update προκύπτει απ' το ότι πήρε πριν 2 βδομάδες το Nexus 7 και απ' το ότι δίνει η Google update για όλα τα google apps στο play store το τελευταίο διάστημα. Βγήκε και η είδηση πριν λίγες μέρες ότι έρχεται fix που διορθώνει ένα θέμα με την μπαταρία λόγω της κάμερας. Οπότε περίμενε. Κι εγώ αυτό περιμένω και δεν το στέλνω/πουλάω/αλλάζω ακόμα.

 

Το ίδιο πρόβλημα έχεις και εσύ με το μικρόφωνο η με την μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχεις και εσύ με το μικρόφωνο η με την μπαταρία;

Με το μικρόφωνο.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...