Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Κάποιο σοβαρό πρόβλημα δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει. Τα σημαντικότερα εξ αυτών έχουν διορθωθεί από την 311 και ύστερα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχω απο τρίτη το κινητό. Σε όλα του άψογο , παρτίδα 401 . Το μόνο που με χαλάει είναι sw προβλημα . Πολλές φορες οταν είμαι σε κάποια εφαρμογη και θέλω να βγω, και πατάω το back, αντί να με βγαλει στις οθονες, μου εμφανιζει παλιες εφαρμογες που ειχα ανοιξει . Δεν ξερω πως λυνεται ,ελπιζω να μαθω καποτε :P
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Το έχω απο τρίτη το κινητό. Σε όλα του άψογο , παρτίδα 401 . Το μόνο που με χαλάει είναι sw προβλημα . Πολλές φορες οταν είμαι σε κάποια εφαρμογη και θέλω να βγω, και πατάω το back, αντί να με βγαλει στις οθονες, μου εμφανιζει παλιες εφαρμογες που ειχα ανοιξει . Δεν ξερω πως λυνεται ,ελπιζω να μαθω καποτε :P

 

εγώ με όλα stock δεν το έχω αυτό το πρόβλημα!!!

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα Android αυτο κανει το back. Αν εχεις ανοιξει πολυ προσφατα 3-4 εφαρμογες καπακι και πατησεις back συνεχως θα σε πηγαινει πισω στις αλλες. Αν θες να βγεις στην κεντρικη πατας home.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα Android αυτο κανει το back. Αν εχεις ανοιξει πολυ προσφατα 3-4 εφαρμογες καπακι και πατησεις back συνεχως θα σε πηγαινει πισω στις αλλες. Αν θες να βγεις στην κεντρικη πατας home.

Αυτό που εννοούν όσοι το ανέφεραν είναι ότι ακόμη και να τις έχεις κλείσει τις εφαρμογές με swipe αριστερά/δεξιά στο recents menu και πατήσεις πίσω, ίσως σε πάει σε μία απ' τις εφαρμογές που έκλεισαν πρόσφατα και όχι στον launcher. Βέβαια αυτό το παθαίνω αν πατάω το back 2-3 φορές γρήγορα.

 

Σε άλλα νέα, στο thread Microphone issue on the Nexus 5 στο XDA, είπε ένας σήμερα:

I have the same issue and on my 9th replacement N5 and still have the same issue. I've had every single hardware revision they've released and had the issue on them all.

 

Google haven't told me it's a common issue or anything and actually offered me a refund instead of trying to get me to keep the phone which leads me to believe they won't be fixing the issue at all. The Nexus 6 will be out soon so I'm just going to wait for that now.

 

Εν ολίγοις, λέει ότι έκανε 9 αντικαταστάσεις, πέρασαν από τα χέρια του όλες οι παρτίδες και όλα είχαν το πρόβλημα με το μικρόφωνο.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα Android αυτο κανει το back. Αν εχεις ανοιξει πολυ προσφατα 3-4 εφαρμογες καπακι και πατησεις back συνεχως θα σε πηγαινει πισω στις αλλες. Αν θες να βγεις στην κεντρικη πατας home.

 

3 android έχω κανένα δε το κάνε αυτό.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

3 android έχω κανένα δε το κάνε αυτό.

Σωστα.Αλλο το παρατεταμενα πισω και αλλο το μια φορα πισω.

Προφανως τρωει σκαλωμα ο launcher.Μια στο τοσο το εχω δει να το κανει

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.Αλλο το παρατεταμενα πισω και αλλο το μια φορα πισω.

Προφανως τρωει σκαλωμα ο launcher.Μια στο τοσο το εχω δει να το κανει

 

Εγώ έχω μόνιμα nova, δοκίμασα και το gel κ πάλι τα ίδια.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει τα εξής:

 

* Αλλάζει το σήμα συνέχεια απο 3G σε "H" και πίσω, το κάνει ολη την ώρα ανεξάρτητα το που βρίσκομαι...δεν ξερω αν ειναι πρόβλημα ή "feature" αλλα με προδιαθέτει αρνητικά για την ποιοτητα/ταχύτητα της σύνδεσης.

* Ενα κολλημένο pixel (κόκκινο) που φαίνεται σε μαύρο φόντο, μικρό το κακό αλλα εβαλα το "test your android" και ελπίζω να φτιάξει

* Πολύ χαμηλή ενταση δόνησης, χωρίς ομως να κάνει το "bzzzt" που κάνει οταν δεν ειναι καλα κολλημένη η πλακέτα.

* Κλασικά χαμηλή ένταση ήχου - αλλα δεν με ενοχλεί μιας και σχεδον πάντα το έχω αθόρυβο και στην δόνηση (που σημαίνει το απο πάνω ειναι πιο σημαντικό για εμενα)

* Δυσκολία να ακούσω τον άλλο μέχρι να πετύχω την "σωστή" θέση του ακουστικού στο αυτί, φαντάζομαι οτι έτσι ειναι όλα αλλά σε άλλου κατασκευαστή τις συσκευές δεν είχα αυτό το πρόβλημα/δεν το είχα παρατηρήσει.

 

Γενικά δεν μπορώ να πώ οτι δεν ειμαι ευχαριστημένος (ειδικά για την τιμή της συσκευής) αλλα θα το ήθελα τέλειο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει τα εξής:

 

* Αλλάζει το σήμα συνέχεια απο 3G σε "H" και πίσω, το κάνει ολη την ώρα ανεξάρτητα το που βρίσκομαι...δεν ξερω αν ειναι πρόβλημα ή "feature" αλλα με προδιαθέτει αρνητικά για την ποιοτητα/ταχύτητα της σύνδεσης.

* Ενα κολλημένο pixel (κόκκινο) που φαίνεται σε μαύρο φόντο, μικρό το κακό αλλα εβαλα το "test your android" και ελπίζω να φτιάξει

* Πολύ χαμηλή ενταση δόνησης, χωρίς ομως να κάνει το "bzzzt" που κάνει οταν δεν ειναι καλα κολλημένη η πλακέτα.

* Κλασικά χαμηλή ένταση ήχου - αλλα δεν με ενοχλεί μιας και σχεδον πάντα το έχω αθόρυβο και στην δόνηση (που σημαίνει το απο πάνω ειναι πιο σημαντικό για εμενα)

* Δυσκολία να ακούσω τον άλλο μέχρι να πετύχω την "σωστή" θέση του ακουστικού στο αυτί, φαντάζομαι οτι έτσι ειναι όλα αλλά σε άλλου κατασκευαστή τις συσκευές δεν είχα αυτό το πρόβλημα/δεν το είχα παρατηρήσει.

 

Γενικά δεν μπορώ να πώ οτι δεν ειμαι ευχαριστημένος (ειδικά για την τιμή της συσκευής) αλλα θα το ήθελα τέλειο...

 

1. Η συχνή εναλλαγή οφείλεται στο σημείο που βρίσκεσαι, στον πάροχό σου και ίσως στην κεραία του N5.

2. Δε θα φτιάξει ποτέ. Πάντα θα το έχεις. Αν σε ενοχλεί στο μάτι, μπορείς να το πας service.

3. Δυστυχώς, δεν μπορείς να την αυξήσεις. Ενώ αν είχες δυνατή θα μπορούσες να τη μειώσεις όπως έκανα κι εγώ με custom kernel.

4. Μπορείς να την αυξήσεις με custom kernel.

5. Για το ακουστικό, δεν έχει αναφέρει ποτέ κανείς (τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει) να έχει πρόβλημα. Και το δικό μου μια χαρά ακουστικό έχει. Το μικρόφωνο είναι το πρόβλημα που έχουν οι περισσότεροι.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

1. Η συχνή εναλλαγή οφείλεται στο σημείο που βρίσκεσαι, στον πάροχό σου και ίσως στην κεραία του N5.

2. Δε θα φτιάξει ποτέ. Πάντα θα το έχεις. Αν σε ενοχλεί στο μάτι, μπορείς να το πας service.

3. Δυστυχώς, δεν μπορείς να την αυξήσεις. Ενώ αν είχες δυνατή θα μπορούσες να τη μειώσεις όπως έκανα κι εγώ με custom kernel.

4. Μπορείς να την αυξήσεις με custom kernel.

5. Για το ακουστικό, δεν έχει αναφέρει ποτέ κανείς (τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει) να έχει πρόβλημα. Και το δικό μου μια χαρά ακουστικό έχει. Το μικρόφωνο είναι το πρόβλημα που έχουν οι περισσότεροι.

 

1. αυτο υπάρχει κάποιος τρόπος να βρεθεί? θα με ενδιέφερε να μάθω αν φταίει η κεραία του ωστε να το πάω για αντικατάσταση αν ειναι...υπάρχει κάποιο είδος "μέτρησης"?

2. δεν έφτιαξε με το προγραμματακι, αλλα δεν με πειράζει και τόσο.

3. ΟΚ

4. ΟΚ

5. Το θέμα δεν ειναι του ακουστικού, αλλα το πού το ακουμπάω στο αυτί μου οταν μιλάω. Φαντάζομαι θα το συνηθίσω, ομως οταν το φέρνω στα "ισια" ακούγεται περίφημα. Ισως έχει να κάνει με το μέγεθος της οπής , αλλα σίγουρα δεν ειναι πρόβλημα - απλα κάτι που παρατήρησα.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο με το ακουστικό το χω κ γω!Μέχρι να πετύχω τη σωστή θέση!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

1. αυτο υπάρχει κάποιος τρόπος να βρεθεί? θα με ενδιέφερε να μάθω αν φταίει η κεραία του ωστε να το πάω για αντικατάσταση αν ειναι...υπάρχει κάποιο είδος "μέτρησης"?

2. δεν έφτιαξε με το προγραμματακι, αλλα δεν με πειράζει και τόσο.

3. ΟΚ

4. ΟΚ

5. Το θέμα δεν ειναι του ακουστικού, αλλα το πού το ακουμπάω στο αυτί μου οταν μιλάω. Φαντάζομαι θα το συνηθίσω, ομως οταν το φέρνω στα "ισια" ακούγεται περίφημα. Ισως έχει να κάνει με το μέγεθος της οπής , αλλα σίγουρα δεν ειναι πρόβλημα - απλα κάτι που παρατήρησα.

1. Όχι. Μπορείς μόνο να συγκρίνεις με κάποιο άλλο Nexus 5 με ίδια εταιρεία στην ίδια περιοχή. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αν με παλιότερη συσκευή σου είχες καλύτερο σήμα ή αν έμενε περισσότερη ώρα σε HSPA, φταίει η κεραία του Nexus 5 που δεν είναι και η καλύτερη. Έχω κάνει πολλές δοκιμές και συγκρίσεις με άλλες συσκευές (Galaxy mini 2, S2, HD2) και όλες το βάζουν κάτω το N5 όσον αφορά την ισχύ του σήματος κινητής τηλεφωνίας.

2. Το προγραμματάκι αυτό δε διορθώνει τα καμμένα pixel. Μόνο σε βοηθάει να δεις αν έχεις κολλημένα/καμμένα pixel. Κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να τα φτιάξει γιατί είναι θέμα hardware.

5. Αν πρέπει κάθε φορά να το κρατάς με συγκεκριμένο τρόπο για να ακούσεις καλύτερα, τότε είναι πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο. Κάνε σύγκριση με κάποιο άλλο N5 που υποτίθεται ότι δεν έχει πρόβλημα για να είσαι σίγουρος.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με άλλους, όσοι έχουν προβλήματα αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα. Οπότε μπορεί το δικό σου να βγει τέλειο σε όλα. Γνώμη μου: Περίμενε μέχρι την Τρίτη να δεις το M8 και μετά ακόμα λίγους μήνες υπομονή να πέσει η τιμή του να πάρεις αυτό. :p

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως δεν ειμαι η εξαιρεσει στον κανονα και δεν εχω σημαντικο θεμα με το Nexus!!!!To μονο για το οποιο δεν ειμαι ευχαριστημενος ειναι το ηχειο οπου ειναι κακο ποιοτηκα,δεν εχω αλλο προβλημα,η συσκευει τα σπαει σε ταχυτητα,σε εμφανιση,σε λειτουργικο,σε παραμετροποιηση,τι αλλο δηλ να ζητησω απο μια συσκευει...........

 

Υ.Γ ειμαι επισης κατοχος iPhone 5s εχω κανει απειρα τεστ σε θεμα ταχυτητας με το nexus και μπορω να πω με σιγουρια οτι το nexus απλα δεν παιζεται,μακραν οτι καλητερο εχω πιασει στα χερια μου με τα απο iPhone 5s!!!!:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

@souliar

Ρίξε μια ματιά εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2532788 ( [MOD][GUIDE][4.4.2] Headphone, Speaker and In-call Volume Boost for the Nexus 5 )

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2543796 (Viper4android )

Τα χρησιμοποιώ και μπορώ να πω ότι ο ήχος έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

@souliar

Ρίξε μια ματιά εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2532788 ( [MOD][GUIDE][4.4.2] Headphone, Speaker and In-call Volume Boost for the Nexus 5 )

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2543796 (Viper4android )

Τα χρησιμοποιώ και μπορώ να πω ότι ο ήχος έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.

Ευχαριστω φιλε μου,εχω κανει αυτο το mod απο την 3 μερα που πειρα την συσκευει,οντως απο θεμα εντασεις εχει μεγαλη διαφορα,αλλα απο ποιοτητα ηχου δεν αλλαζει κατι,ειναι θεμα hardware ο μονος τροπος να βελτιωθει ειναι να αλαχτει το ηχειο με κατι ποιοτηκοτερο!!!:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια δοκιμή και εγκατέστησε το viper,και 'πείραξε' τις διάφορες ρυθμίσεις που έχει.Δίνει ποιότητα κατά την γνώμη μου με τους περιορισμούς του hardware φυσικά.
Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια δοκιμή και εγκατέστησε το viper,και 'πείραξε' τις διάφορες ρυθμίσεις που έχει.Δίνει ποιότητα κατά την γνώμη μου με τους περιορισμούς του hardware φυσικά.

τι ειναι το viper?το βρισκω στο googleplay?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβάζεις από εδώ : http://vipersaudio.com/blog/?page_id=48 και χρησιμοποιείς την έκδοση για android 4+.

Οδηγίες από το επίσημο site : http://vipersaudio.com/blog/?page_id=52.

Κατέβασε το αρχείο και ακολούθα τις οδηγίες (κάνε έναν κόπο να τις διαβάσεις για να γίνει σωστά).

Ακολούθως μπορείς να πειραματιστείς με τις ρυθμίσεις.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

@souliar

Ρίξε μια ματιά εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2532788 ( [MOD][GUIDE][4.4.2] Headphone, Speaker and In-call Volume Boost for the Nexus 5 )

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2543796 (Viper4android )

Τα χρησιμοποιώ και μπορώ να πω ότι ο ήχος έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.

 

πρεπει να εισαι root υποχρεωτικα? μπορει κατι να γινει (ισως μεσω play) χωρις να ειναι η συσκευη root?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που πείραξα τις ρυθμίσεις μέσω root Explorer για το ηχείο δεν είδα τραγική διάφορα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που πείραξα τις ρυθμίσεις μέσω root Explorer για το ηχείο δεν είδα τραγική διάφορα.

Εχει διάφορα στην ένταση του ηχειου όχι στην ποιότητα.stock ειναι στο 88% και μπορείς να το πας μέχρι 100%,αν και για ασφάλεια καλο ειναι μέχρι 95%.Διαφορα στην ποιότητα δεν γινεται να δούμε διότι ειναι καθαρά θέμα hardware:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...