Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Εμένα παντός δεν έχει τόσο θέμα το καλώδιο..μονο την πρωτη φορά που το έβαλα..ήθελε λίγο δεξια αριστερά να μπει και τέλος..σήμερα στην δεύτερη φορτηση δεν είχα κανένα θέμα..ίσα ίσα που μου αρέσει ο τροπος που κουμπωνει γιατί στο desire τελευταί είχε παρα γίνει το κακό.
BMW POWER
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα τα καλώδια μπαινοβγαίνουν εξίσου δύσκολα. Δε φταίει το καλώδιο γι' αυτό αλλά η θύρα που είναι στενή. Αντιθέτως, αν αλλάξεις καλώδιο δε θα κουνιέται τόσο ή και καθόλου. Και δε νομίζω να χαλάει έτσι εύκολα η θύρα. Μέχρι να χαλάσει θα έχουμε πάρει το επόμενο Nexus. ;)

 

Δοκίμασα καλώδιο από nexus 4 κ έμπαινε πολύ άνετα!πως δεν μπορεί να χαλάσει σε κάθε βγάλσιμο του καλωδίου με την δύναμη που βάζω κουνιετε όλη η θύρα...

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

όντως το καλώδιο από το 4άρι κουμπώνει πολύ καλύτερα...και αυτό χρησιμοποιώ..:p
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω παρατηρήσει ότι άλλο καλώδιο που χρησιμοποιώ μπαινοβγαίνει αρκετά πιο εύκολα.

Κάπου πρέπει να φταίει και το καλώδιο που έχουν βάλει.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου κανει 1 ατομο παραπονο οταν ειμαι σε κληση οτι δεν ακουγομαι τοσο καλα.

Με αλλο 1 ατομο που εχει HTC One μου λεει ακουγομαι καθαρα!

 

Τραβηξα ενα βιντεο και ακουγεται αυτο

στο background μαζι με ο,τι αλλο πω.

Τι γινεται με αυτο?

Ξενερωσα λιγο να πω την αληθεια...

Edited by chris_asl
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι γνωστό πρόβλημα και απ ό,τι φαίνεται το έχουν όλα τα Nexus 5 παρτίδων 310, 311 και 312. Για τα 401 δεν ξέρω. Θα το προσθέσω σαν πρόβλημα #10 κάποια στιγμή. Δεν έχει βρεθεί κάποια λύση. Μερικοί προτείνουν όταν είσαι σε ήσυχο περιβάλλον να καλύπτεις με το χέρι σου το δεύτερο μικρόφωνο που είναι για το noise cancellation και άλλοι αυτό που αναφέρω παρακάτω με την επεξεργασία του build.prop. Δεν δοκίμασα ακόμα κανένα από τα δύο. Όποιος έχει χρόνο και κάποιον συνομιλητή διαθέσιμο για δοκιμές (ή έστω με ηχογραφήσεις) ας το κάνει. Ελπίζω να λυθεί με software update από τη Google και να μην είναι θέμα hardware. Δες εδώ τα post μου:

 

Μάλιστα. Εμένα άλλοι μου λεν ότι με ακούν καλύτερα από ό,τι με προηγούμενες συσκευές μου και άλλοι χειρότερα. Βρήκα και αυτό. Στη δεύτερη σελίδα προτείνει ένας μια λύση με επεξεργασία του build.prop ή (για όσους δεν είναι root) να καλύπτουν με το χέρι τους το πάνω μικρόφωνο. Κι ο άλλος από κάτω λέει ότι το έκανε και δουλεύει κανονικά.

Τι να πω ρε παιδιά... Εγώ τώρα έκανα κάτι δοκιμές και σε ηχογραφήσεις και σε εγγραφές βίντεο σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας, είτε καλύπτοντας το δεύτερο mic για noise cancellation είτε όχι και δε βρήκα καμία διαφορά. Την ώρα που μιλάω στα βίντεο/ηχογραφήσεις μαζί με τη φωνή μου ακούγεται ταυτόχρονα κι ένα πολύ μικρό βουητό, ένα "σσσσσσ" πολύ αμελητέο όμως που αν δεν άκουγα προσεκτικά δε θα το καταλάβαινα. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν είναι τόσο καθαρές οι ηχογραφήσεις όσο ήταν σε παλιότερες συσκευές μου που συγκρίνω τώρα (Galaxy Nexus, Galaxy S2). Παίζει να αρχίσω να πειράζω το build.prop. Ελπίζω πάντως να είναι θέμα software και να βγάλει σύντομα update η Google γιατί μας έχει κουράσει. Αυτή η LG ένα σωστό Nexus δεν μπορεί να φτιάξει. Τα Nexus S και Galaxy Nexus ήταν τέλεια. Δε θυμάμαι να είχαν κάποιο πρόβλημα. Αυτό σημαίνει ότι η LG κάνει πρόχειρες δουλειές.

 

EDIT: Στο Google Product Forums › Nexus › Hiss/Noise from Microphone while recording video? απαντάει ο Paul (Google Employee) το εξής:

 

Hi everyone,

 

I want to assure you that Google is still working on this issue. At this point it's looking like software, and not a hardware issue. If you're experiencing this I do not recommend exchanging your Nexus 5 for a replacement. We're investigating improving this behavior in a future update to the Nexus 5's operating system.

 

(I'm going to mark this post as an answer to this question. Please don't take that as a sign that Google considers this issue fully resolved. Rather, it's the best way for this forum system to display an important update at the beginning of a thread, and I want to help ensure that any newcomers to this discussion see the latest update from me.)

 

Με λίγα λόγια: "H Google αναγνωρίζει το πρόβλημα και δουλεύει πάνω σ'αυτό. Φαίνεται να είναι θέμα software και όχι hardware. Αν το αντιμετωπίζετε, μην το πάτε για αντικατάσταση. Θα το κοιτάξουμε και θα βελτιώσουμε αυτή τη συμπεριφορά σε μελλοντικό update."

 

Οπότε περιμένουμε...

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι γνωστό πρόβλημα και απ ό,τι φαίνεται το έχουν όλα τα Nexus 5 παρτίδων 310, 311 και 312. Για τα 401 δεν ξέρω. Θα το προσθέσω σαν πρόβλημα #10 κάποια στιγμή. Δεν έχει βρεθεί κάποια λύση. Μερικοί προτείνουν όταν είσαι σε ήσυχο περιβάλλον να καλύπτεις με το χέρι σου το δεύτερο μικρόφωνο που είναι για το noise cancellation και άλλοι αυτό που αναφέρω παρακάτω με την επεξεργασία του build.prop. Δεν δοκίμασα ακόμα κανένα από τα δύο. Όποιος έχει χρόνο και κάποιον συνομιλητή διαθέσιμο για δοκιμές (ή έστω με ηχογραφήσεις) ας το κάνει. Ελπίζω να λυθεί με software update από τη Google και να μην είναι θέμα hardware. Δες εδώ τα post μου:

Οπότε περιμένουμε...

 

Επιβεβαιωνω κι εγω λοιπον με τη σειρα μου εφοσον εχω σειρα 401.

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι αμελητεο σε μενα, οταν πχ τραβαω βιντεο και το ξαναβλεπω, ακουγεται κατα 40% ο ηχος αυτος ("σσσσσ" :p )

Παντως οντως δειχνει να ειναι θεμα software γιατι το τεσταρα μεσω what's up που ηχογραφεις μηνυμα και το στελνεις, δεν ακουγοταν! ;)

 

Τελικα πειραξες το build.prop?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έκανα τίποτα ακόμα. Και το έπαθα και σήμερα μέσα στο σπίτι. Με πήρε κάποιος τηλέφωνο το μεσημέρι κι ενώ είχα σήμα, του μιλούσα κι έλεγε ότι δε με ακούει σχεδόν καθόλου. :mad::mad:

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έκανα τίποτα ακόμα. Και το έπαθα και σήμερα μέσα στο σπίτι. Με πήρε κάποιος τηλέφωνο το μεσημέρι κι ενώ είχα σήμα, του μιλούσα κι έλεγε ότι δε με ακούει σχεδόν καθόλου. :mad::mad:

 

Πολυ ελεινο παντως... :mad:

Εγω πλεον εβαλα λιγο περισσοτερες εφαρμογες και με την αγορα του lightflow που του ρυθμισα οσες εφαρμογες με ενδιαφερουν, βλεπω την μπαταρια να μειωνεται καπως πιο γρηγορα...οποτε με βλεπω σιγα σιγα unlock bootloader, flashing recovery + rooting. Και απο εκει και περα βλεπουμε για κανενα kernel.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια :(

Μαλλον την πατησα, γιατι βαζω την καρτα σιμ μεσα και δεν την βλεπει καθολου! και ολα αυτα εντελως ξαφνικα.

Ειχα εδω και παρα πολυ καιρο cyanogen και εχθες το βραδυ ειπα να βαλω την cataclysm, πριν κανω το φλασαρισμα ειχα το τηλ σε airport mode μιας και εχω και αλλη συσκευη και καρτα με τον ιδιο αριθμο. φλασαρισα την ρομ κανονικα και απο τοτε οθτε πιν ζηταει ουτε τιποτα, ξανα εκανα foul wipe πηγα πηρα νεα σιμ νομιζοντας οτι κατι επαθε η καρτα αλλα τιποτα... α εβγαλα και το πιν απο την καρτα παλι τιποτα :(

Το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε; που θα πρεπει να απευθυνθω; και μηπως μπορω να κανω κατι αλλο που δεν εκανα;;;

 

Παρακαλω αν γνωριζει καποιος κατι ας μου πει :wacko:

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια :(

Μαλλον την πατησα, γιατι βαζω την καρτα σιμ μεσα και δεν την βλεπει καθολου! και ολα αυτα εντελως ξαφνικα.

Ειχα εδω και παρα πολυ καιρο cyanogen και εχθες το βραδυ ειπα να βαλω την cataclysm, πριν κανω το φλασαρισμα ειχα το τηλ σε airport mode μιας και εχω και αλλη συσκευη και καρτα με τον ιδιο αριθμο. φλασαρισα την ρομ κανονικα και απο τοτε οθτε πιν ζηταει ουτε τιποτα, ξανα εκανα foul wipe πηγα πηρα νεα σιμ νομιζοντας οτι κατι επαθε η καρτα αλλα τιποτα... α εβγαλα και το πιν απο την καρτα παλι τιποτα :(

Το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε; που θα πρεπει να απευθυνθω; και μηπως μπορω να κανω κατι αλλο που δεν εκανα;;;

 

Παρακαλω αν γνωριζει καποιος κατι ας μου πει :wacko:

 

Έχεις κάνει backup τον φάκελο efs?

Link to comment
Share on other sites

@filzazas Πριν κάνεις οτιδήποτε, έχεις κανονική micro SIM ή κομμένη κανονική; δοκίμασες να δοκιμάσεις με άλλη micro SIM άλλης εταιρείας; αν είχες πάρει backup το efs, κάντο restore και δες αν ταιριάζει το ΙΜΕΙ του κουτιού με το ΙΜΕΙ που λέει στις ρυθμίσεις για να δεις ότι όντως έγινε η επαναφορά. Δοκίμασες να ξαναπεράσεις την Cyanogenmod που είχες τόσο καιρό πριν το πάθεις; μήπως το έχεις σε airplane mode και δεν το πρόσεξες; δοκίμασες να τα γυρίσεις όλα stock μέσω του factory image από Google;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

@filzazas Πριν κάνεις οτιδήποτε, έχεις κανονική micro SIM ή κομμένη κανονική; δοκίμασες να δοκιμάσεις με άλλη micro SIM άλλης εταιρείας; αν είχες πάρει backup το efs, κάντο restore και δες αν ταιριάζει το ΙΜΕΙ του κουτιού με το ΙΜΕΙ που λέει στις ρυθμίσεις για να δεις ότι όντως έγινε η επαναφορά. Δοκίμασες να ξαναπεράσεις την Cyanogenmod που είχες τόσο καιρό πριν το πάθεις; μήπως το έχεις σε airplane mode και δεν το πρόσεξες; δοκίμασες να τα γυρίσεις όλα stock μέσω του factory image από Google;

 

Καλησπερα φιλε, δοκιμασα να το επαναφερω σε cyanogen κ παλι τιποτα δοκιμασα και με αλλη καρτα κ παλι τιποτα.

το μονο που ισως μενει ειναι να γυρισω σε ολα stock οπως λες, αν και πλεον εχω απογοητευτει.. θα το δοκιμασω το βραδακι.

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Είχα πρόβλημα με το σήμα αλλα το γύρισα σε 2G και τώρα παίζει μια χαρά, η δόνηση όντως είναι λίγο χαμηλή και ενα μικρο κροτάλισμα στα πλαινά πλήκτρα.
Link to comment
Share on other sites

Είχα πρόβλημα με το σήμα αλλα το γύρισα σε 2G και τώρα παίζει μια χαρά, η δόνηση όντως είναι λίγο χαμηλή και ενα μικρο κροτάλισμα στα πλαινά πλήκτρα.

 

τι παρτιδα εχεις?καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

τι παρτιδα εχεις?καλημερα.

 

310K, το έχω πάρει απο αμερική την δεύτερη μέρα της κυκλοφορίας του

 

Απλά βάζοντας 2g, να φανταστώ δεν θα έχω 3g όποτε θέλω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μου πει κάποιος στην εφαρμογή test your android στο flash light test turn on/off δεν ανάβει το flash πίσω στην κάμερα!

Επίσης στην ίδια εφαρμογή στο light sensor λέει ότι είναι light proximity & light ενώ στο nexus 4 λέει lge light sensor έτσι είναι και σε σας; Και το lux όταν στο nexus 4 είναι 0,1 στο nexus 5 είναι 0,0 και όταν πάει σε δυνατό φωτισμό τότε ανεβαίνει, ενώ στο nexus 4 σαν να είναι πιο ευαίσθητο; Ας το δει οποίος μπορεί και να ενημέρωση.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως τα λες είναι. Όσο για το flashlight, είναι θέμα της εφαρμογής που δεν το ανάβει. Δουλεύει κανονικά πάντως αν το ανοίξεις από άλλη εφαρμογή.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μου πει κάποιος στην εφαρμογή test your android στο flash light test turn on/off δεν ανάβει το flash πίσω στην κάμερα!

Επίσης στην ίδια εφαρμογή στο light sensor λέει ότι είναι light proximity & light ενώ στο nexus 4 λέει lge light sensor έτσι είναι και σε σας; Και το lux όταν στο nexus 4 είναι 0,1 στο nexus 5 είναι 0,0 και όταν πάει σε δυνατό φωτισμό τότε ανεβαίνει, ενώ στο nexus 4 σαν να είναι πιο ευαίσθητο; Ας το δει οποίος μπορεί και να ενημέρωση.

 

Ευχαριστώ!

 

Για το φλας μπορείς να δοκιμάσεις δύο απλά πράγματα. Να τραβήξεις φωτογραφία με φλας και να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή φακό που αναβοσβήνει το φως. Αν και τα δύο δουλέψουν τότε είσαι μια χαρά.

 

Για τους αισθητήρες εγγύτητας και φωτός μπορείς επίσης εύκολα να διαπιστώσεις ότι δουλεύουν. Για τον πρώτο κάνε μια κλήση και βάλε το κινητό στο αυτί σου για να δεις αν σβήνει η οθόνη. Για τον δεύτερο χρησιμοποίησε τη συσκευή σε έναν σκοτεινό χώρο και στη συνέχεια άναψε ένα φως για να δεις αν θα φωτίσει πιο πολύ η οθόνη. Να ξέρεις ότι ο αισθητήρας φωτός του Ν5 έχει λίγο ιδιόμορφη συμπεριφορά σε ημιφωτεινούς χώρους, δηλαδή αυξομειώνει τη φωτεινότητα αρκετά συχνά και έντονα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκοπεύω να αγοράσω το Nexus 5 white απο το e-shop.gr.Μήπως ξέρει κανείς ποιες παρτίδες έχει το e-shop? Υπάρχει κάποιος που να το έχει αγοράσει απο εκεί? Πήρα τηλέφωνο και δεν ήξερε ο υπάλληλος οτι υπάρχουν αυτές οι διαφορέτικές εκδόσεις h/w.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκοπεύω να αγοράσω το Nexus 5 white απο το e-shop.gr.Μήπως ξέρει κανείς ποιες παρτίδες έχει το e-shop? Υπάρχει κάποιος που να το έχει αγοράσει απο εκεί? Πήρα τηλέφωνο και δεν ήξερε ο υπάλληλος οτι υπάρχουν αυτές οι διαφορέτικές εκδόσεις h/w.

 

Επειδή απ' ό,τι είδα το eshop έχει και μαύρο και άσπρο, πιθανώς δεν είναι ελληνικής αντιπροσωπείας, που σημαίνει ότι μπορεί και να μην είναι παρτίδα 401+ μιας και στην Ελλάδα ήρθε κατευθείαν το 401. Άλλα ρώτα καλύτερα στο Διαθεσιμότητα και αγορά του Google Nexus 5 (by LG) μήπως το έχει πάρει κάποιος από eshop να σου πει. Εκτός κι αν πάρεις στο eshop στο Μενίδι και πεις σε κάποιον υπάλληλο να δει στο κουτί με τι αριθμό ξεκινάει το S/N.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια..Εκανα backup με το Helium μεσω του web client απο το laptop μου (δεν ηξερα απο πριν τα backup και restore functions του adb) και αφου εκανα unlock τον bootloader θελω τωρα να κανω restore (για το backup ειχα τσεκαρει την επιλογη να μην παρει τα apks, μονο το data των εφαρμογων).

Εγκατεστησα την εφαρμογη, συνδεομαι παλι στον server του μεσω webclient και επιλεγω το backup μου, μετα επιλεγω restore ανοιγει στο κινητο ενας διαλογος Backup/Restore Data και εμφανιζεται ενα toast notification "Starting restore..." και δεν γινεται τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια..Εκανα backup με το Helium μεσω του web client απο το laptop μου (δεν ηξερα απο πριν τα backup και restore functions του adb) και αφου εκανα unlock τον bootloader θελω τωρα να κανω restore (για το backup ειχα τσεκαρει την επιλογη να μην παρει τα apks, μονο το data των εφαρμογων).

Εγκατεστησα την εφαρμογη, συνδεομαι παλι στον server του μεσω webclient και επιλεγω το backup μου, μετα επιλεγω restore ανοιγει στο κινητο ενας διαλογος Backup/Restore Data και εμφανιζεται ενα toast notification "Starting restore..." και δεν γινεται τιποτα...

 

Που είχες αποθήκευση το backup ? To εβαλες μετά στο φάκελο του helium ?

Κάπως ετσι την πατησα στο n7 και δεν μπόρεσα ποτε να επαναφέρω το backup .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...