Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Έχεις κάνει λογικά εγκατάσταση ενός πιστοποιητικού. για αυτό το κινητό απαιτεί να έχεις ενεργό κλείδωμα με ασφάλεια. Θα πρέπει να σβήσεις το πιστοποιητικό για να ενεργοποιηθεί η επιλογή της ολίσθησης.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις κάνει λογικά εγκατάσταση ενός πιστοποιητικού. για αυτό το κινητό απαιτεί να έχεις ενεργό κλείδωμα με ασφάλεια. Θα πρέπει να σβήσεις το πιστοποιητικό για να ενεργοποιηθεί η επιλογή της ολίσθησης.

Το θέμα είναι τι πιστοποιητικό είναι.. Γνωρίζουμε ακριβή ονομασία;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το είχε κάνει αυτό όταν είχα κάνει εγκατάσταση το πιστοποιητικό του eduroam, για να συνδέομαι κάποτε στο wifi του ΑΠΘ.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,μια ερώτηση άν γνωρίζει κάποιος.Κάτοχος nexus 5 και εγώ δυστυχώς ξαφνικά δεν έπιανε καθόλου σήμα το κινητό αν και διάβαζε κανονικότατα Sim.Όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες κανονικά δίχως κανένα πρόβλημα και αποφάσισα να το στείλω στην LG μιας και το κινητό το έχω 1 χρόνο και καλύπτεται απο εγγύηση.Αφού πέρασαν κάποιες μέρες και ειδοποίηση απο το service δεν είχα καμμία παίρνω εγώ τηλέφωνο να ρωτήσω σε τι κατάσταση βρίσκεται η επισκευή(να τονίσω πως απο την LG μου είχαν πεί πως η εγγύηση της μπαταρίας λήγει στους 6 μήνες και πως για όλα τα υπόλοιπα καλύπτομουν απο 2 ετή εγγύηση).Μιλάω με τον τεχνικό μου λέει πως πρέπει να αντικατασταθεί η πλακέτα λογικής γιατί βρέθηκε υγρασία και πως πρέπει να χρεωθώ με το ποσό των 251 ευρώ.Γνωρίζει να μου πεί κάποιος τι παίζει με την πλακέτα και αν ή οχι καλύπτεται γενικά γιατί να πω την αλήθεια το οτι παίζανε το "χαλασμένο τηλέφωνο" και να φάω 250 ευρώ χρέωση δεν είναι και ότι καλύτερο.Έχει κάποιος εμπειρία απο αντίστοιχη βλάβη;Το κινητό αν εξαιρέσω μια μέρα που είχα φάει βροχή και το είχα απο την εσωτερική τσέπη της μηχανής που το σκούπισα παντού άμεσα μολις το έβγαλα απο την τσέπη δεν είχε ποτέ επαφή με νερό και πραγματικά μου προξενεί μεγάλη εντύπωση πς με την 1 φορά μπορεί να έπαθε τέτοια ζημιά.Να τονίσω πως σε φίλο με LG G2 του αλλάξανε κανονικά κάτω απο εγγύηση πλακέτα τσάμπα.Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,μια ερώτηση άν γνωρίζει κάποιος.Κάτοχος nexus 5 και εγώ δυστυχώς ξαφνικά δεν έπιανε καθόλου σήμα το κινητό αν και διάβαζε κανονικότατα Sim.Όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες κανονικά δίχως κανένα πρόβλημα και αποφάσισα να το στείλω στην LG μιας και το κινητό το έχω 1 χρόνο και καλύπτεται απο εγγύηση.Αφού πέρασαν κάποιες μέρες και ειδοποίηση απο το service δεν είχα καμμία παίρνω εγώ τηλέφωνο να ρωτήσω σε τι κατάσταση βρίσκεται η επισκευή(να τονίσω πως απο την LG μου είχαν πεί πως η εγγύηση της μπαταρίας λήγει στους 6 μήνες και πως για όλα τα υπόλοιπα καλύπτομουν απο 2 ετή εγγύηση).Μιλάω με τον τεχνικό μου λέει πως πρέπει να αντικατασταθεί η πλακέτα λογικής γιατί βρέθηκε υγρασία και πως πρέπει να χρεωθώ με το ποσό των 251 ευρώ.Γνωρίζει να μου πεί κάποιος τι παίζει με την πλακέτα και αν ή οχι καλύπτεται γενικά γιατί να πω την αλήθεια το οτι παίζανε το "χαλασμένο τηλέφωνο" και να φάω 250 ευρώ χρέωση δεν είναι και ότι καλύτερο.Έχει κάποιος εμπειρία απο αντίστοιχη βλάβη;Το κινητό αν εξαιρέσω μια μέρα που είχα φάει βροχή και το είχα απο την εσωτερική τσέπη της μηχανής που το σκούπισα παντού άμεσα μολις το έβγαλα απο την τσέπη δεν είχε ποτέ επαφή με νερό και πραγματικά μου προξενεί μεγάλη εντύπωση πς με την 1 φορά μπορεί να έπαθε τέτοια ζημιά.Να τονίσω πως σε φίλο με LG G2 του αλλάξανε κανονικά κάτω απο εγγύηση πλακέτα τσάμπα.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Άμα αρχίσει τα ωραία της arvato και η procordia την κάτσαμε την βάρκα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λυπάμαι που το λέω αλλά είναι η Procordia...αμέλησα να αναφέρω όνομα εταιρείας και δυστυχώς με ένα καλύτερο ψάξιμο ο γούγλης λέει πως οι περισσότερες εταιρείες δεν καλύπτουν υγρασία.Τώρα τι&πως ειλικρινά δε ξέρω.Πραγματικά όμως είναι κοροϊδία να ξοδεύεις ενα σκασμό λεφτά να πάρεις το κινητό και να ακούς οτι δε σε καλύπτει η εγγύηση...κρίμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βλάβη που προήλθε από έκθεση της συσκευής σε υγρασία δεν καλύπτεται από καμία εταιρεία. Και λογικό είναι.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Κάτοχος Nexus 5 εδώ και 1,5 χρόνο περίπου και πριν από περίπου δύο βδομάδες άρχισε να τραιμοπαίζει η οθόνη (πάνω κάτω - Flickering).

Το έχει αντιμετώπισει κάποιος άλλος/η αυτό?

 

Υ.Σ. Το κινητό έχει αγοραστεί από Google Store Αμερικής. Υπάρχει περίπτωση να μου καλύψει η Ελληνική Αντιπροσωπεία σε περίπτωση που είναι βλάβη σε hardware??

Edited by sylvestros
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Κάτοχος Nexus 5 εδώ και 1,5 χρόνο περίπου και πριν από περίπου δύο βδομάδες άρχισε να τραιμοπαίζει η οθόνη (πάνω κάτω - Flickering).

Το έχει αντιμετώπισει κάποιος άλλος/η αυτό?

 

Υ.Σ. Το κινητό έχει αγοραστεί από Google Store Αμερικής. Υπάρχει περίπτωση να μου καλύψει η Ελληνική Αντιπροσωπεία σε περίπτωση που είναι βλάβη σε hardware??

 

Αφού αγοράστηκε από Αμερική λογικά είναι το d820 οπότε δεν έχει εγγύηση στην Ελλάδα.. Μόνο στην Αμερική και αν δεν κάνω λάθος εκεί δίνουν εγγύηση 1 έτος...

Link to comment
Share on other sites

Αφού αγοράστηκε από Αμερική λογικά είναι το d820 οπότε δεν έχει εγγύηση στην Ελλάδα.. Μόνο στην Αμερική και αν δεν κάνω λάθος εκεί δίνουν εγγύηση 1 έτος...

Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.

 

Γνωρίζεις μήπως πως λύνεται το πρόβλημα?? Τι θα χρειαστεί αντικατάσταση??

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή το βράδυ το κινητό μου άρχισε τα reboot, έπεσε σε ένα bootloop. Επικοινωνώ με την LG Hellas, μου ζητούν IMEI, μου λένε όλα καλά σας στέλνουμε την μεταφορική.

 

Σήμερα Παρασκευή λέω ας πάρω τηλέφωνο να δω τι γίνεται. Μου λέει το παιδί στην εξυπηρέτηση ότι το κινητό μου δεν είναι ευρωπαϊκό (ενώ πριν μου είχαν πει οκ!) και ότι αν δε θέλω να πληρώσω 260€ για αλλαγή πλακέτας θα πρέπει να προσκομίσω απόδειξη αγοράς.

 

Το κινητό είναι αγορασμένο από το Play Store Γερμανίας. Πως είναι δυνατόν να μην είναι ευρωπαϊκό; Προφανώς και αν τους στείλω την απόδειξη από το play store θα μου πουν να το στείλω στη Google.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Είμαι κάτοχος ενός Νexus 5. Το είχα αγοράσει τον Ιανουάριο του 2014 και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τις περασμένες μέρες το κινητό έσβησε από μόνο του 2-3 φορές αλλά δεν έδωσα σημασία. Σήμερα όμως έκανε συνεχώς random power offs. Επίσης όσες φορές κατάφερνε να μείνει ανοικτό και πατούσα το κουμπί κλειδώματος κλείδωνε και ξαναάνοιγε η οθόνη είτε μου έβγαζε επιλογή για Power off. Eπίσης όταν το βάζω να φορτιστεί ανοιγοκλείνει συνεχώς γράφωντας google στην οθόνη. Τι λέτε να φταίει? Μπορώ να το διορθώσω με Reset? Επίσης είμαι Γερμανία, με καλύπτει ευρωπαική εγγύηση? Που να το πάω για να το επιδιορθώσουν? Ευχαριστώ!

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Είμαι κάτοχος ενός Νexus 5. Το είχα αγοράσει τον Ιανουάριο του 2014 και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τις περασμένες μέρες το κινητό έσβησε από μόνο του 2-3 φορές αλλά δεν έδωσα σημασία. Σήμερα όμως έκανε συνεχώς random power offs. Επίσης όσες φορές κατάφερνε να μείνει ανοικτό και πατούσα το κουμπί κλειδώματος κλείδωνε και ξαναάνοιγε η οθόνη είτε μου έβγαζε επιλογή για Power off. Eπίσης όταν το βάζω να φορτιστεί ανοιγοκλείνει συνεχώς γράφωντας google στην οθόνη. Τι λέτε να φταίει? Μπορώ να το διορθώσω με Reset? Επίσης είμαι Γερμανία, με καλύπτει ευρωπαική εγγύηση? Που να το πάω για να το επιδιορθώσουν? Ευχαριστώ!

Όπως το περιγράφεις μοιάζει σαν να κόλλησε το κουμπί power. Αν παίξεις μαζί του ανταποκρίνεται σωστά; Έχει επαναφορά ή όχι;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχει επαναφορά! Κάποιες φορές ανοίγει το κινητό και κάποιες άλλες αρνείται εμφανίζοντας το Google logo στην οθόνη. Αμα τα καταφέρει να bootarei και το αφήσω χωρίς να πατήσω το κουμπί για να κλειδώσει, μένει ανοικτό. Όταν όμως πατήσω το power button έστω μια φορά κλείνει μετά από 2-3 sec. Πιστεύω και γω ότι είναι το power button που προκαλεί το πρόβλημα.

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αγόρασα το Nexus μου, οταν πρωτοκυκλοφόρησε στην Wind (εχει περάσει ένας χρόνος).

Άρχισε πριν ένα μήνα περίπου, να μένει κολλημένο το power button και είτε να κλείνει το κινητό είτε να πατάω να κλείσει η οθόνη και να ξανανοίγει.

 

Σήμερα ιδιαίτερα, έχει δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα. Τι μπορώ να κάνω?:(

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις ξεκλειδώσει ροοτ κλπ, το κλειδώνεις, το επαναφέρεις όπως ακριβώς είναι μαμά και το πας για service. Αυτή είναι η άποψή μου. (2 χρόνια είναι η εγγύηση)

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Για το power button ειχα και εγω προβλημα να κανει bootloop και γενικα να κλεινει οποτε γουσταρει και τα σχετικα!Ειχε λιγο "τζογο" κουνουσε. Ειναι καθαρα το κουμπι! Εμενα μου ειπαν οτι ηταν υγρασια και με χρεωσαν 50€. Μετα απο 2 μερες που γυρισε στα χερια μου επισκευασμενο το ξαναεκανε και με το κουνημα και εκανε παλι bootloop και εκλεινε! Το εστειλα ξανα εννοειται και μετα γυρισε κανονικα προς το παρον κανενα προβλημα! Παει βεβαια 4 με 6 μηνες!

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις ξεκλειδώσει ροοτ κλπ, το κλειδώνεις, το επαναφέρεις όπως ακριβώς είναι μαμά και το πας για service. Αυτή είναι η άποψή μου. (2 χρόνια είναι η εγγύηση)

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Μήπως γνωρίζεις την διαδικασία που υπάρχει σε αυτές τις καταστάσεις?

Πχ πόσο χρόνο μπορεί να διαρκέσει (στην περίπτωση που μου πουν ότι θέλει service)?

Link to comment
Share on other sites

επειδή ψάχνω την αποδειξη μου και δε τη βρίσκω και με ποιασε ενα ΣΟΚ , υπάρχει περίπτωση σε προεισαγωγής αν παθει κατι το τηλ μεσω ιμει να το τσεκαρουν?Μια χαρα δουλευει η νεξουσαρα αλλα για να ξερω αν παθει κάτι
Link to comment
Share on other sites

παιδια τις τελευταιες μερες το κινητο μου ανοιγοκλεινει συνεχεια... κανει reboot στο ξεκαρφωτο χωρις καν να παταω το power button.... και στην μια ωρα οταν το πιασει μπορει να κανει shut on - off 3-4 φορες. ασε που μια στις 5 που θα κλεισει κανει βελτιστοποιηση εφαρμογων και κανει ενα τεταρτο να ξανανοιξει... :/ να το παω στην wind (απο κει το πηρα) ? νομιζω ολα τα κινητα εχουν εγγυηση 2 χρονια και το πηρα πριν 1,5! γενικα διαβαζω γνωστο προβλημα με το nexus!
Link to comment
Share on other sites

Το κουμπι ειναι, τραβάει καλά κολλήματα έχω διαβάσει. Να το πας, και αν ζητήσουν λεφτά μη τους δώσεις τίποτα γιατί είσαι στην εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

παιδια τις τελευταιες μερες το κινητο μου ανοιγοκλεινει συνεχεια... κανει reboot στο ξεκαρφωτο χωρις καν να παταω το power button.... και στην μια ωρα οταν το πιασει μπορει να κανει shut on - off 3-4 φορες. ασε που μια στις 5 που θα κλεισει κανει βελτιστοποιηση εφαρμογων και κανει ενα τεταρτο να ξανανοιξει... :/ να το παω στην wind (απο κει το πηρα) ? νομιζω ολα τα κινητα εχουν εγγυηση 2 χρονια και το πηρα πριν 1,5! γενικα διαβαζω γνωστο προβλημα με το nexus!

 

ειναι το κουμπι 100% , το χει παθει φιλος. Τη πρωτη φορα του παν απλα ειναι υγρασια , δεν εχεις εγγυηση δωσε 50ευρώ,

Το παίρνει πισω , παλια τα ιδια , ξαναπαει πισω εχασε 1 μηνα και 50 ευρώ αλλα τη 2η φορά το φτιάξαν.

Link to comment
Share on other sites

ειναι το κουμπι 100% , το χει παθει φιλος. Τη πρωτη φορα του παν απλα ειναι υγρασια , δεν εχεις εγγυηση δωσε 50ευρώ,

Το παίρνει πισω , παλια τα ιδια , ξαναπαει πισω εχασε 1 μηνα και 50 ευρώ αλλα τη 2η φορά το φτιάξαν.

 

Φιλαρακι δεν διαβαζεις τις απαντησεις μου; Για το δικο μου λεει! :Ρ

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κουμπί power off και τις επανεκκινήσεις το έπαθα και εγώ προχθές. Έκανε επανεκκίνηση μονο του και όταν πάταγα το Power off με την μια έβγαζε απενεργοποίηση. Μάλιστα 2 φορές οταν άνοιξε έβγαζε το android βελτιστοποιεί εφαρμογή 1 απο200. Διάβασα σε διάφορα φόρουμ του εξωτερικού οτι κολλάει το κουμπί και με ενα δυνατό κτύπημα στην πλευρά την οποία είναι το κουμπί και ξεκολάει.

Το δοκίμασα και το εντυπωσιακό είναι οτι δουλεύει!!

Απο την στιγμή που το έκανα δεν μου έχει κάνει ξανά επανεκκίνηση μόνο του ούτε βγάζει απενεργοποίηση πατώντας μια φορά το power off.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...