Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Σημερινη επισκεψη στην procordia. Αλλαγη μπαταριας σε nexus 5 εντος διαιτιας με αποδειξη απο kaizer. Αναμονη 45min. Κοστος 15€. Κατα την αποσυναρμολογηση εσπασαν τα πλαστικα (ειχε κλασσικα ρογμη στην εισοδο της sim). Αλλαγη πλαισιου οθονης. Και οθονη και πισω καπακι απο αυτους. Δλδ με 15€ εχω καινουριο εξωτερικα με ζελατινες κουτατο και καινουρια μπαταρια με 15€
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερινη επισκεψη στην procordia. Αλλαγη μπαταριας σε nexus 5 εντος διαιτιας με αποδειξη απο kaizer. Αναμονη 45min. Κοστος 15€. Κατα την αποσυναρμολογηση εσπασαν τα πλαστικα (ειχε κλασσικα ρογμη στην εισοδο της sim). Αλλαγη πλαισιου οθονης. Και οθονη και πισω καπακι απο αυτους. Δλδ με 15€ εχω καινουριο εξωτερικα με ζελατινες κουτατο και καινουρια μπαταρια με 15€

Ελέγχουν και για Root και τέτοια στην αλλαγή μπαταρίας; Γιατί για σέρβις ελέγχουν.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Σημερινη επισκεψη στην procordia. Αλλαγη μπαταριας σε nexus 5 εντος διαιτιας με αποδειξη απο kaizer. Αναμονη 45min. Κοστος 15€. Κατα την αποσυναρμολογηση εσπασαν τα πλαστικα (ειχε κλασσικα ρογμη στην εισοδο της sim). Αλλαγη πλαισιου οθονης. Και οθονη και πισω καπακι απο αυτους. Δλδ με 15€ εχω καινουριο εξωτερικα με ζελατινες κουτατο και καινουρια μπαταρια με 15€

 

Σαν να λέμε "με γεια". :up:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

 

για root δεν με ρωτησε ουτε ανεφερα κατι και δεν ξερω αν το ελενξαν . ειχα κανει παλιοτερα αλλα το ειχα επαναφερει , δεν εχω ιδεα αν φαινεται

 

παντως γνωμη μου , αφου αυτοι εκει εχουν ανοιξει τοσα και του εσπασαν πλαστικα και αναγκαστηκε να μου αντικαταστησει πλαισια-οθονη και πισω καπακι , καλο θα ηταν να μην το επιχειρησετε μονοι σας , γτ οκ φαινεται πανευκολο στο ιντερνετ να το κανετε αλλα αν δεν αντεχουν τελικα πολυ τα πλαστικα του θα σας μεινει στο χερι και χωρις εγγυηση. ενω με 15ευρω μπορει να του σπασει και να εχετε καινουριο τηλεφωνο

 

γνωμη μου παντα

 

θα επανερθω σε 3-4 μερες να σας πω εντυπωσεις απο τη μπαταρια

Edited by nikoskoroblos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες καλησπέρα.

Έχω θέμα με το power button του κινητού.

Για να το πάω procordia πρέπει να το ξερουτάρω κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

Έχω θέμα με το power button του κινητού.

Για να το πάω procordia πρέπει να το ξερουτάρω κτλ;

Όπως σχεδόν όλοι άλλωστε αλλάζουμε το power button .

Οπωσδήποτε ξερουτ και κλείδωμα bootloader αν θες να το περάσει στην εγγύηση.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εκτός εγγύησης πόσο έχει;

Προσωπικά δεν το γνωρξζω αλλά μπορείς να κανείς ένα τηλ να ρωτησεις

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

31€ όταν είναι εκτός εγγύησης από Procordia. 4-5 μέρες για να το φτιάξουν.

4-5 μέρες; Μήπως αν δεν έχουν το ανταλλακτικό. Εδώ ολα τα φτιάχνουν επιτόπου.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καθαρίζοντας χθες το Nexus 5 μου παρατήρησα ότι στην δεξιά μεριά δίπλα από την υποδοχή της sim έχει δύο σπασίματα, ένα βαθύ και ένα επιφανειακό.

Το θέμα είναι ότι δεν μου έχει πέσει ποτέ και γενικότερα το προσέχω. Έχει τύχει σε κανέναν και αν ναι το στείλατε για επισκευή;

Τις επόμενες μέρες θα το στείλω στην αντιπροσωπεία για επισκευή αλλά πρώτα θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες.

Να σημειώσω ότι το κινητό είναι εντός εγγύησης.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καθαρίζοντας χθες το Nexus 5 μου παρατήρησα ότι στην δεξιά μεριά δίπλα από την υποδοχή της sim έχει δύο σπασίματα, ένα βαθύ και ένα επιφανειακό.

Το θέμα είναι ότι δεν μου έχει πέσει ποτέ και γενικότερα το προσέχω. Έχει τύχει σε κανέναν και αν ναι το στείλατε για επισκευή;

Τις επόμενες μέρες θα το στείλω στην αντιπροσωπεία για επισκευή αλλά πρώτα θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες.

Να σημειώσω ότι το κινητό είναι εντός εγγύησης.

 

κλασσικοτατο το εχουν ολα τα nexus 5 μετα απο καποιο διαστημα. επειδη πηγα την προηγουμενη εβδομαδα να ξερεις πως δεν το αναγνωριζουν ως αστοχια υλικου και δεν καλυπτεται απο την εγγυηση οποτε αν θελεις να το αλλαξεις θα σου παει γυρω στα 130 ευρω καπου εκει νομιζω γτ παει ολο το πλαισιο μαζι με την οθονη. εγω πηγα για αλλαγη μπαταριας οπως εγραψα παραπανω και επειδη τους εσπασε μου το αλλαξαν χωρις κοστος

Link to comment
Share on other sites

4-5 μέρες; Μήπως αν δεν έχουν το ανταλλακτικό. Εδώ ολα τα φτιάχνουν επιτόπου.

 

Μου είπαν ότι αυτή τη "περίοδο" όλα τα service γίνονται από 4 μέρες και πάνω...

Link to comment
Share on other sites

κλασσικοτατο το εχουν ολα τα nexus 5 μετα απο καποιο διαστημα. επειδη πηγα την προηγουμενη εβδομαδα να ξερεις πως δεν το αναγνωριζουν ως αστοχια υλικου και δεν καλυπτεται απο την εγγυηση οποτε αν θελεις να το αλλαξεις θα σου παει γυρω στα 130 ευρω καπου εκει νομιζω γτ παει ολο το πλαισιο μαζι με την οθονη. εγω πηγα για αλλαγη μπαταριας οπως εγραψα παραπανω και επειδη τους εσπασε μου το αλλαξαν χωρις κοστος

Πολύ ωραία. Βρήκαν εποχή να δίνουμε 130ευρα. Τέλοσπαντων προς το παρόν θα το αφήσω όπως είναι και στο μέλλον ίσως το φτιάξω μιας και δεν μου δημιουργεί κάποιο λειτουργικό πρόβλημα.

Ίσως στο μέλλον ασχοληθώ αν και θεωρώ ότι ζητάνε υπερβολικά πολλά λεφτά.

Το καλό στην υπόθεση είναι ότι μου φύγαν οι τύψεις μήπως το είχα πιέσει σε καμιά τσέπη και δεν το χα πάρει χαμπάρι.:lol:

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Την τρίτη έκανα αναβάθμιση σε M, και αμέσως έκανα αλλαγή μπαταρίας στην procordia . Αυτό που παρατηρώ σαν πρόβλημα είναι όταν δέχομαι κλήση και βγάλω το τηλέφωνο από το αυτι για να την τερμάτισω, ή οθωνη παραμένει μαύρη και δεν μπορώ να πατήσω τον τερματισμό. ( δεν ξέρω τι φταίει, ή M ή procordia ή ο σενσορας. ) . το έχει κάποιος άλλος μετά την αναβάθμιση?
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

τι διαφορά έχει clear install της 6.0 από την ΟΤΑ ?

μου έχει έρθει ΟΤΑ αλλά δεν την έκανα ακόμη , χάνω τα δεδομένα μου και τις εφαρμογές ?

τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορά έχει clear install της 6.0 από την ΟΤΑ ?

μου έχει έρθει ΟΤΑ αλλά δεν την έκανα ακόμη , χάνω τα δεδομένα μου και τις εφαρμογές ?

τι προτείνετε?

Τίποτα δεν χάνεις με οτα...αν κανεις clean install τότε θα τα χασεις ολα. Απλά λένε ότι με clean κάθεται καλύτερα η Ρομ. Πρόταση μου κανε οτα και αν δεις πρόβλημα τότε κανείς clean

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου το εκανε αυτο με την οθονη που παραμενει κλειστη.

 

Έχει καταντήσει αηδία, όταν μιλάω αρκετο χρονικό διάστημα όταν το βγάζω από το αυτι δςν πορω να τερμάτισω την κλήση , ενώ αν κάνω δοκιμαστική κλήση και παίζω με τον δάκτυλο στον σενσορα αναβοσβηνει κανονικά. Τί φταίει

......

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει αηδία, όταν μιλάω αρκετο χρονικό διάστημα όταν το βγάζω από το αυτι δςν πορω να τερμάτισω την κλήση , ενώ αν κάνω δοκιμαστική κλήση και παίζω με τον δάκτυλο στον σενσορα αναβοσβηνει κανονικά. Τί φταίει

......

Και μένα το κάνει όχι συνέχεια όμως. Προσωρινή λύση : 2 φορές πάτημα το Power button και ξανά ανάβει ή ορισμός από τις ρυθμίσεις το Power button να τερματίζει την κλήση.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το κάνει όχι συνέχεια όμως. Προσωρινή λύση : 2 φορές πάτημα το Power button και ξανά ανάβει ή ορισμός από τις ρυθμίσεις το Power button να τερματίζει την κλήση.

 

Ακριβώς. Και μένα αυτό μου το είχε κάνει κάνα τεσσάρι φορές με lollipop. Με ένα πάτημα του power button και ξεμπερδευεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει ένα πρόβλημα με το Bluetooth του αυτοκινήτου. Όταν με παίρνουν τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά. Όταν παίρνω εγώ όμως γίνεται η κλήση αλλά ο ήχος δεν έρχεται ποτέ στα ηχεία του αμαξιου. Δεν σταματάει καν η μουσική όπως όταν είχα lollipop.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...