Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Σήμερα μου έχει βγάλει πρόβλημα

 

Πατάω το κουμπί για να ανοίξει και με το που βάζω το μοτίβο, σβήνει αμέσως η οθόνη. Ουτε λιγο πριν ουτε λίγο μετά. Ακριβώς με το που θα το δεχθεί.

 

Μετα απο πολλές προσπάθειες και restart σταμάτησε να το κάνει πάντα, αλλά το παθαίνει πάλι μια στο τόσο.

 

Για χαλασμένο κουμπι δεν μου φαίνεται. Θα ανοιγοκλεινε συνέχεια λογικά ε; Με software έχω βάλει απο την πρώτη μερα με καθαρή εγκατάσταση την 6.0 (no custom recovery και root προς το παρόν)

 

Τι μπορεί να φταίει; Να ειναι οντως κουμπί; αλλα τοτε δεν θα εσβηνε σε random φάσεις και όχι αμεσως αφου βάλω το μοτιβο; Σε άλλη φαση δεν μου το έχει κάνει. Πχ να ειναι ανοιχτό και να σβησει ενω κάνω κατι (προς το παρον)

 

Βρηκα κάποιον να περιγραφει κάπως καλύτερα το ιδιο πρόβλημα αλλα χωρίς λυση : https://www.ifixit.com/Answers/View/232372/Nexus+5+screen+goes+black+after+unlocking+(security+pass)

Edited by guido
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα έχει ένα πρόβλημα με το Bluetooth του αυτοκινήτου. Όταν με παίρνουν τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά. Όταν παίρνω εγώ όμως γίνεται η κλήση αλλά ο ήχος δεν έρχεται ποτέ στα ηχεία του αμαξιου. Δεν σταματάει καν η μουσική όπως όταν είχα lollipop.

 

Δοκίμασες να τα ξανακάνεις pair ;

Μου έβγαλε και εμένα πρόβλημα μετά το update με το plantronics που έχω, άκουγα μόνο παράσιτα όταν έπαιρνα. Αντίστοιχα μου το είχε κάνει από την 4.4.4 στην 5.0 αυτό. Με ένα forget και νέο pair , λύθηκε.

Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τα ξανακάνεις pair ;

Μου έβγαλε και εμένα πρόβλημα μετά το update με το plantronics που έχω, άκουγα μόνο παράσιτα όταν έπαιρνα. Αντίστοιχα μου το είχε κάνει από την 4.4.4 στην 5.0 αυτό. Με ένα forget και νέο pair , λύθηκε.

 

Ναι το δοκίμασα. Η αλήθεια είναι πως δούλεψε 1-2 φορές αλλά μετά πάλι τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έχει βγάλει πρόβλημα

 

Πατάω το κουμπί για να ανοίξει και με το που βάζω το μοτίβο, σβήνει αμέσως η οθόνη. Ουτε λιγο πριν ουτε λίγο μετά. Ακριβώς με το που θα το δεχθεί.

 

Μετα απο πολλές προσπάθειες και restart σταμάτησε να το κάνει πάντα, αλλά το παθαίνει πάλι μια στο τόσο.

 

Για χαλασμένο κουμπι δεν μου φαίνεται. Θα ανοιγοκλεινε συνέχεια λογικά ε; Με software έχω βάλει απο την πρώτη μερα με καθαρή εγκατάσταση την 6.0 (no custom recovery και root προς το παρόν)

 

Τι μπορεί να φταίει; Να ειναι οντως κουμπί; αλλα τοτε δεν θα εσβηνε σε random φάσεις και όχι αμεσως αφου βάλω το μοτιβο; Σε άλλη φαση δεν μου το έχει κάνει. Πχ να ειναι ανοιχτό και να σβησει ενω κάνω κατι (προς το παρον)

 

Βρηκα κάποιον να περιγραφει κάπως καλύτερα το ιδιο πρόβλημα αλλα χωρίς λυση : https://www.ifixit.com/Answers/View/232372/Nexus+5+screen+goes+black+after+unlocking+(security+pass)

Πρόβλημα της stock πρέπει να είναι, άμα περάσεις την Cataclysm λογικά δεν θα το έχεις.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα της stock πρέπει να είναι, άμα περάσεις την Cataclysm λογικά δεν θα το έχεις.

 

πρέπει να έχει θέμα και το smart lock!

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

αντιμετωπίζω ένα απλό πρόβλημα στο οποίο θα ήθελα την έμπειρη συμβουλή σας.

έχω ένα nexus5 [επιλογή του bro μου, εγω δεν διαθέτω τις γνώσεις/χρόνο/μεράκι]

κοντεύαμε τα 2 χρόνια απροβλημάτιστα.

πριν 2 μήνες το έβαλα κατα λάθος.. κ@λότσεπη και χάλασε η οθόνη [έγινε.. Matrix] -αφού έκατσα για 1' σε σκληρό σκαμπώ.

πάω amazon.usa παραγγέλνω το ποιο φθηνό digitizer 40€ [τα θεωρούσα όλα γνήσια, πρωτάρης..], ούτε capital controls, ούτε τελωνεία, σε 10 μέρες έρχεται. Αλλάζουμε την οθόνη με.. εμπειροτέχνη φίλο ακολουθώντας τα βήματα youtube vid [και why not δηλ]. Η δουλειά του πιστεύω ήταν firm [έλαβε και την μικρή αμοιβή του], μα στην βδομάδα πάνω ήρθε το 1ο ράγισμα. μέσα σε ένα μήνα η οθόνη είχε 3-4 χαρακιές αλλά λειτουργούσε. κάποια στιγμή χθες, έγινε πάλι matrix. λογικό.

 

Εδώ τι κάνουμε?

1) Αγοράζω πάλι digitizer via net [εδώ τα amazon http://goo.gl/Fqp5o9] προσέχοντας [πώς άραγε?] να είναι σωστό το προϊόν

Υπ όψην, από αντιπροσωπεία LG μου ζήτησαν κοντά στα 130€, πέρα που είναι στην άλλη άκρη.

Τον εμπειροτέχνη φίλο αναγκαστικά θα τον αλλάξω. πρέπει αν και δεν πιστευω πως φταίει [ψυχανάλυση :-]

 

2) Αγοράζω καινουργιο, μιας που ειδα να σημειώνετε/αι σε άλλα topic πως μπορεί να βρεθεί με 150€. Η επιδιόρθωση θα μου πάει στα μισά με αβέβαιο αποτέλεσμα.. χμμ... απ την άλλη βαριέμαι να ξαναρυθμίζω/ επανεγκαταστώ. μα ίσως πρέπει...

 

Όποιος θέλει/μπορεί, ας συμβάλλει. αν και νομίζω το έχω κάπως λυμένο γράφοντας. ευχαριστώ.

 

*υγ. δεν διεκδίκησα από seller κ amazon κάτι ιδιαιτερο. στον seller εγραψα προ 15νθημέρου.. δεν απάντησε. η αγορά ειχε γινει πριν 1,5 μήνες. Τον μοναστέρωσα με παράλληλη κακή [δίκαιη πιστευω] κριτική. Ίσως επικοινωνήσω κι amazon για την τιμή των όπλων

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, έχω περάσει τα ίδια με άλλο τηλέφωνο παλαιότερα και ήταν ο λόγος που βρήκα το φόρουμ!

Λοιπόν, τα digitizer tou ebay, έχεις καταλάβει οτι είναι μούφα. Το σημαντικό είναι οτι το "σαντουιτς" digitizer, εξωτερικό γυαλί στην γνήσια είναι με gorilla glass 3. Στα μούφα είναι μαιμού glass...

Επιλογές:

1. όπως είπες, procordia 130€ και τέλος βάσανα και άμα αλλάξεις και μπαταρία με 25€ έχεις κινητό για τουλάχιστον άλλα 2 χρόνια ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ (η οθόνη είναι κομπλέ με τα πλαινά και με την αλλαγή μπαταρίας αλλάζει και το πίσω οπότε...)

2. Μr Mobi μεταχειρισμένο με 150€ και εγγύηση απο τον Πάνο (πολλαπλά καλύτερη κατ' εμέ μετά απο 5 χρόνια και περίπου 25 τηλέφωνα)

3. Γνήσιο digitizer με 152€ (τόσο βρήκα το φτηνότερο γνήσιο) και οτι συνεπάγεται αυτό όπως εχεις πλέον καταλάβει σύμφωνα με τον νόμο του Μέρφυ...

Δικό σου το καρφί, δικό σου και το πέταλο. Καλή τύχη!

Edited by dLazaros
Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ! Λάζαρε.

*κρίμα που δεν έχει rating ή like το forum για τα posts, να μην "απασχολούμε" και τους φανατικούς αναγνώστες του..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα που δεν ανοίγει η οθόνη μετά από τον τερματισμό της κλήσης...νομίζω ότι βρήκα τη λύση...

Πρέπει να είναι κάποιο bug του doze..Απενεργοποίησα το doze σε ότι αφορά την διαχείρηση κλήσεων και δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα που δεν ανοίγει η οθόνη μετά από τον τερματισμό της κλήσης...νομίζω ότι βρήκα τη λύση...

Πρέπει να είναι κάποιο bug του doze..Απενεργοποίησα το doze σε ότι αφορά την διαχείρηση κλήσεων και δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε το φαινόμενο.

απενεργοποίησα και εγώ τη βελτιστοποίηση μπαταρίας για τηλέφωνο και διαχείριση τηλεφωνικών κλήσεων ενώ εμφανίζεται στιγμιαία η οθόνη (όχι το εικονίδιο τερματισμού) μετά την απομάκρυνση από το αυτί τερματίζει αυτόματα την κλήση χωρίς να σου δίνει τη δυνατότητα να συνεχίσεις την κλήση

Edited by sergyma
Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

μετρημένες 27 κλήσεις (εισερχόμενες-εξερχόμενες), το πρόβλημα δεν ξαναπαρουσιάστηκε.

sergyma δοκίμασες να κάνεις επανεκκίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω σχετικά πήρα και εγώ τωρα ένα nexus μςταχειρισμενο όμως ο φίλος είχε αλαγμενο κερνελ έχει έναν elementalx ξέρει κανένας πως μπορώ να βάλω ξανά τομανισιο για να μπορώ να παίρνω τα καινούργια τα update
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω σχετικά πήρα και εγώ τωρα ένα nexus μςταχειρισμενο όμως ο φίλος είχε αλαγμενο κερνελ έχει έναν elementalx ξέρει κανένας πως μπορώ να βάλω ξανά τομανισιο για να μπορώ να παίρνω τα καινούργια τα update

Μήπως έχει και στοκ ρομ;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω σχετικά πήρα και εγώ τωρα ένα nexus μςταχειρισμενο όμως ο φίλος είχε αλαγμενο κερνελ έχει έναν elementalx ξέρει κανένας πως μπορώ να βάλω ξανά τομανισιο για να μπορώ να παίρνω τα καινούργια τα update

Βάλε στοκ ρομ. Υπάρχουν οδηγοί και εδώ και μέσω Toolkit.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά έχει και στοκ ρομ αλλά υπάρχει πρόβλημα με τα update

Κατέβασε στο pc σου το wug nexus root toolkit και κανε το από εκεί επαναφορά σε στοκ.. Απλά επειδή θα χασεξς τα πάντα να σωσεις ότι χρειάζεται... Ή εφαρμογή και γνώσεις να μην εχεις ειναι πολύ απλή.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ θα το κατεβάσω

αύριο να το κάνω γιατί δεν παλεύεται η μπαταρία που έχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσείς παιδιά είστε στοκ η άλλη ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ θα το κατεβάσω

αύριο να το κάνω γιατί δεν παλεύεται η μπαταρία που έχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσείς παιδιά είστε στοκ η άλλη ρομ;

Μπορεί να τα έχει φτυσει η μπαταρία γιατί με elemental έχω δει την καλύτερη μπαταρία. 0% κατανάλωση σταθερά το βράδυ.. Στη χρήση όμως φαίνεται ότι έχει πέσει η απόδοση της.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ θα το κατεβάσω

αύριο να το κάνω γιατί δεν παλεύεται η μπαταρία που έχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσείς παιδιά είστε στοκ η άλλη ρομ;

Αν π φίλος που το πήρες το έχει 1.5-2 χρόνια που κλείνει τώρα ή συσκευή πιθανόν να είναι και η μπαταρία.. Επίσης πριν κανείς restore δοκίμασε κάποιες απλές συμβουλές που λενε να κλείσει τις google now cards to Google fit και το location να το έχεις στο battery saving

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως ανεβάζω φωτογραφία για να σας δείξω?

Κάπου έχει ένα συνδετήρα που κανείς attach ότι θες

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

κάνεις upload την εικόνα στο imgur ή στο photobucket και κάνεις paste εδω το img. Εναλλακτικά πατάς πρόσθετες επιλογές και πατάς συννημένα και κάνεις upload απευθείας εδω. ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα πρόσεξα ότι μου έχει ραγίσει τι πλαίσιο του κινητού στο σημείο δίπλα στο κουμπί της έντασης. Ξέρει κανείς που το επισκευάζουν κ τι κόστος έχει? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...