Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Εμένα χρειάστηκαν 8 εργάσιμες μέρες μέχρι να το πάρω πίσω, χωρίς να μετράω τα Σάββατα. Από 8-1 το είχαν στα χέρια τους και σήμερα το παρέλαβα πίσω. Ακριβώς ίδιες διαδικασίες και τιμή. Την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχαν ανταλλακτικά και πρέπει να παρέλαβαν κάποια στιγμή και να ξεκίνησαν τη μαζική επιδιόρθωση power buttons.

 

Άρα μάλλον είμαι απ τους τυχερούς!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας, αν και σε κάποιον άλλον συνέβη και το παρατήρησε με την έκδοση 6.0 του λειτουργικού:

1. δεν λειτουργεί η συνομιλία με πάνω από ένα άτομο

2. δεν ανάβει το λεντ ειδοποίησης για αναπάντητες κλήσεις, παρά μόνο για αδιάβαστα μέιλ ή σμς.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πρόσφατα πρόβλημα με το power button αλλά ευτυχώς λύθηκε.

Μου έκανε συνέχεια επανεκκίνηση και πατούσα το κουμπί μπας και ξεκολλήσει αλλά δεν γινόταν τίποτα.

Αυτό κράτησε κανα τρίωρο και αφού δοκίμασα και άλλα διάφορα που είδα στο internet ,το πήρα απόφαση να το στείλω στην procordia.

Έκανα μια τελευταία απόπειρα και πήγα να ανοίξω το καπάκι μήπως μπορέσω να κάνω κάτι στο κουμπί.

Μόλις άνοιξα το καπάκι (όχι όλο ίσα ίσα εκεί που είναι το κουμπί) έστρωσε.:)

Το ξερουτάρισα να είμαι έτοιμος,αλλά δεν μου παρουσίασε ξανά πρόβλημα.

Σήμερα κοντεύει ένας μήνας και είμαι ακόμα οκ.

 

Πήρα στην procordia παρόλα αυτά και μου είπαν ότι αν το στείλω τώρα που δεν παρουσιάζει το πρόβλημα,δεν μπορούν να το αντικαταστήσουν στην εγγύηση.

Αν το παρουσιάσει ξανά πρέπει να το στείλω αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα είχε κολλήσει. Με μερικά χτυπήματα στην περιοχή γύρω από από το power button ξεκόλλησε, έκανα ξανά stock τη συσκευή, μίλησα με την LG και το έστειλα. Ούτε αν το κάνει τώρα ούτε τίποτα. Τους είπα κάνει επανεκκινήσεις και μου είπαν στείλε το.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το κάνει ξανά αργά ή γρήγορα. Σημασία έχει να είσαι εντός εγγύησης όταν αποφασίσεις να το στείλεις για αλλαγή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ εδώ και καιρό έχω το εξής θέμα:

Το ηχείο του κινητού παθαίνει διαλείψεις κι εκεί που πχ παίζω ένα παιχνίδι, κόβεται ο ήχος τελείως. Μπορεί να κάνω επανεκκίνηση, να δοκιμάσω διάφορα, αλλά αυτό θα επιστρέψει μόνο του. Μπορεί μετά απο μερικά λεπτά, μπορεί και μετά απο μερικές ώρες.

Ρώτησα και στο xda που παίζει πολύ ο συνδυασμός Cataclysm + ElementalX, αλλά δεν έχει κανείς θέμα.

Το κινητό το έχω σε θήκη από την πρώτη στιγμή. Βέβαια μου έφαγε κανα 2 τούμπες. Χρονικά μπορεί (δεν είμαι σίγουρος) μετά από τις τούμπες αυτές να ξεκίνησε το πρόβλημα, μπορεί και όχι. Λέτε να είναι κάποια επαφή του ηχείου με την πλακέτα που να πειράχθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς. Γιατί δεν το γυρνάς stock να το στείλεις service, αν είσαι εντός εγγύησης;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς. Γιατί δεν το γυρνάς stock να το στείλεις service, αν είσαι εντός εγγύησης;

 

Ε γιατί προφανώς το να μείνω χωρίς καλή συσκευή 10 μέρες (και να το γυρίσω στοκ και ξανα πάλι custom) είναι (τουλάχιστον για μένα σε αυτή τη φάση) μεγάλη ταλαιπωρία. Επίσης έχω αλλάξει μόνος μου τη μπαταρία, πράγμα που νομίζω με βγάζει εκτός εγγύησης. :rolleyes:

Ξέρει κανείς πώς συνδέεται το ηχείο; Κουμπώνει με κάποιο βισματάκι στην πλακέτα ή είναι πάνω στην πλακέτα fix. Ρωτάω γιατί μπορώ να το δώσω σ' ένα γνωστό τεχνικό/ηλεκτρονικό εδώ στο Βόλο.

Link to comment
Share on other sites

Ε γιατί προφανώς το να μείνω χωρίς καλή συσκευή 10 μέρες (και να το γυρίσω στοκ και ξανα πάλι custom) είναι (τουλάχιστον για μένα σε αυτή τη φάση) μεγάλη ταλαιπωρία. Επίσης έχω αλλάξει μόνος μου τη μπαταρία, πράγμα που νομίζω με βγάζει εκτός εγγύησης. :rolleyes:

Ξέρει κανείς πώς συνδέεται το ηχείο; Κουμπώνει με κάποιο βισματάκι στην πλακέτα ή είναι πάνω στην πλακέτα fix. Ρωτάω γιατί μπορώ να το δώσω σ' ένα γνωστό τεχνικό/ηλεκτρονικό εδώ στο Βόλο.

Μπες στο Ifixit.com που υπάρχουν φωτοοδηγοι

Αφού άλλαξες Μπαταρία μόνος σου πάρε ένα ηχείο και βάλτο μόνος σου, δεν νομίζω ότι είναι κάτι δύσκολο.

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Μονος μου, εννοουσα το πηγα σε δικο μου τεχνικο, αλλα αυτο ηθελα να μαθω, πως συνδεεται κουμπωνει, κλπ. κι αν γινεται. Θα το τσεκαρω. Thx.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παίδες καλησπέρα. Ήρθε στα χέρια μου ένα nexus 5 αγορασμένο από Αμερική με χαλασμένο ακουστικό. Το αναλαμβάνει η proccordia; ή πρέπει να βρω άλλον τεχνικό; έχετε κάποιον υπόψιν Στην Αθήνα; αν Ναι στείλτε μου pm να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Ήρθε στα χέρια μου ένα nexus 5 αγορασμένο από Αμερική με χαλασμένο ακουστικό. Το αναλαμβάνει η proccordia; ή πρέπει να βρω άλλον τεχνικό; έχετε κάποιον υπόψιν Στην Αθήνα; αν Ναι στείλτε μου pm να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

 

Η Procordia ειναι μαλλον απίθανο να το αναλάβει λόγω με την χαζη λογική του οτι δεν προορίζεται για ΕΕ. Άσχετο οτι το ανταλλακτικό κ η διαδικασία είναι η ίδια.. Πάντως δεν χάνεις να πάρεις ενα τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Ήρθε στα χέρια μου ένα nexus 5 αγορασμένο από Αμερική με χαλασμένο ακουστικό. Το αναλαμβάνει η proccordia; ή πρέπει να βρω άλλον τεχνικό; έχετε κάποιον υπόψιν Στην Αθήνα; αν Ναι στείλτε μου pm να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

 

 

 

Εγω στο e-matrix.gr θα το πηγαινα. Εχω παει συσκευες, και ειμαι πληρως ευχαριστημενος και απο ποιοτητα δουλειας και απο τιμες!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

μου έπεσε το κινητό (της δουλειάς) και ράγισε η οθόνη. Εξωτερικά είναι λεία η επιφάνεια αφής, το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά αλλά φαίνονται τα ραγίσματα. Τι ανταλλακτικά πρέπει ν' αγοράσω για την επισκευή;

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έκανα αλλαγή στο on-off button του nexus του αδερφού μου.Καθώς πήγα να κλείσω και πάλι την συσκευή διαπίστωσα ότι έχει χαθεί ένα μεταλλικό καπάκι από το mainboard.Στην παρακάτω φωτογραφία δειχνω την θέση που έμπαινε.Υπάρχει γενικά κάποιος κίνδυνος να δουλέψει το κινητό χωρίς αυτό το κάλυμμα?Ευχαριστώ

http://imageshack.com/a/img923/6876/jx8t6B.jpg

Και εδω φαινεται πως ειναι με το καπακι

http://imageshack.com/a/img922/9288/QS3ICp.jpg

Edited by jojos
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια: Αυτό είναι σωστό για να αντικαταστήσω την ραγισμένη οθόνη;

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-For-LG-Google-Nexus-5-D820-D821-LCD-Touch-Screen-Display-Digitizer-Frame-/321324099594?hash=item4ad068a80a:g:a-MAAOSw3mpXNUkT

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταλάβει οτι είναι μαϊμού φαντάζομαι. Το γνήσιο κάνει 100 ευρώ και το επίσημο σέρβις το χρεώνει περίπου 130.
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν είναι το γνήσιο. Αλλά με 130€ αγοράζω ολόκληρο κινητό.

Αν υπάρχει κάτι δοκιμασμένο ψάχνω.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένο μαϊμού δεν έχω δει. Το έχω κάνει με άλλο κινητό και ακόμα κλαίω τα λεφτά μου. Φαντάσου την οθόνη με τα μισά λούμενς....
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένο μαϊμού δεν έχω δει. Το έχω κάνει με άλλο κινητό και ακόμα κλαίω τα λεφτά μου. Φαντάσου την οθόνη με τα μισά λούμενς....

 

Φίλος μου πήρε από ebay παρόμοιο, το πέρασε σε ένα μαγαζί που κάνει μικροεπισκευές και του χάλασε την επόμενη ημέρα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάλυμα για το τσιπάκι του wifi. Δεν βλέπω να έχεις θέμα.

 

Ευχαριστώ πολύ κατατοπιστικό το video.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω καμένη motherboard, αν είναι κάτι που βγαίνει, και είσαι Αθήνα....

 

Σου έχω στείλει pm

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αλλάξει σε μια παλιότερη συσκευή HTC χωρίς πρόβλημα. Ίσως ήμουν τυχερός.

Θα το αφήσω έτσι όσο το αντέχω να το βλέπω.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα σε όλους (όσους χρησιμοποιούν ακόμα το 5άρι!). Εδώ και λίγο καιρό, αργούν πολύ, από πολλά λεπτά έως κάποιες ώρες, οι ειδοποιήσεις στα εισερχόμενα email από το Gmail. Αν ανοίξω την εφαρμογή, βλέπω ότι πραγματικά έχει έρθει κάποιο email, χωρίς όμως να ειδοποιηθώ. Κάποια εξήγηση;;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...