Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι εννοείς ;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεος ο Batsilos, εσωσε το κινητο μου... Χιλια θενξ. Τωρα ειμαι στην Mere rom.. Προς το παρον ολα super

 

τι εννοείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ίσως το λάθος του SP να σχετίζεται με το "recovery12.img" (που κατέβασες).... θέλει μετονομασία σε recovery.img. Το έχεις κάνει αυτό; Σωστά τα περιγράφεις, πάντως. Όσο για το "DA DL All with Checkdum", νομίζω ότι έτσι το είχα. Σωστά τα λες τα βήματα. Για μια ακόμη φορά, όμως, προσοχή στα wipes (να γίνουν σωστά και με τη σειρά που αναφέρει), στο βήμα 7). Έτσι, πέρασα και εγώ τη V7.

Το είχα μετονομάσει σε recovery.img όπως σωστά λές.

Ξεκινάω την όλη διαδικασία ( και χωρίς κλικαρισμένο το DA DL All with Checkdum )και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

http://i.imgur.com/sr4MtXe.png

'PMT changed for the rom, it must be downloaded'.

That error means that the partition table present in the phone is different from the partition table that the rom ur trying to flash to the phone needs.

Δοκιμάζω Firmaware Update, τίποτα.

Δοκιμάζω το Download Only, το δέχθηκε. Για να είμαι σίγουρος μετά ξαναδοκιμάζω το Format all + Download και επιτέλους έγινε.

Μπαίνω Recovery για τα wipes ( και συγκεκριμένα μέσα στο Advanced Wipe ).

- System , Swipe to wipe: successful

- Cache , Swipe to wipe: successful

- Data , Swipe to wipe: Failed!

Ξαναδοκιμάζω, τίποτα.

Πίσω, ( εκεί που επιλέγεις Advanced Wipe ή Format Data ) και δομικάζω το Format Data από εκεί, successful.

Ξαναμπαίνω Advanced Wipe, δοκιμάζω όλα τα παραπάνω, successful και τα 3 επιτέλους.

Μετά, install το update1.1. Restart to recovery και install μετά την V3-V7 έκδοση του batsilos.

Bootαρε κανονικά σε Android, θα του ξανακάνω τα σχετικά backups και αφού το δοκιμάσω κανά 2-3 μέρες θα update. ;)

Edited by kokofli
Link to comment
Share on other sites

Εισαι θεος ευχαριστω .... Αυτο ηταν δεν ειχα σβησει την εφαρμογη .

Παντωσ την lenονo super camera δε μπορεσα να την κανω να δουλεψει .

 

Πάντως η πιο σταθερή version είναι η 3.6.7. Yπάρχει στο διαδύκτιο και σε apk για κανονική εγκατάσταση αλλά και σε .zip για φλασάρισμα από recovery.

Δοκίμασε να κατεβάσεις κάποια άλλη εφαρμογή από κάπου αλλού και ξαναδοκίμασε. Σίγουρα κάποια θα δουλέψει :)

Link to comment
Share on other sites

Το είχα μετονομάσει σε recovery.img όπως σωστά λές.

Ξεκινάω την όλη διαδικασία ( και χωρίς κλικαρισμένο το DA DL All with Checkdum )και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

'PMT changed for the rom, it must be downloaded'.

That error means that the partition table present in the phone is different from the partition table that the rom ur trying to flash to the phone needs.

Δοκιμάζω Firmaware Update, τίποτα.

Δοκιμάζω το Download Only, το δέχθηκε. Για να είμαι σίγουρος μετά ξαναδοκιμάζω το Format all + Download και επιτέλους έγινε.

Μπαίνω Recovery για τα wipes ( και συγκεκριμένα μέσα στο Advanced Wipe ).

- System , Swipe to wipe: successful

- Cache , Swipe to wipe: successful

- Data , Swipe to wipe: Failed!

Ξαναδοκιμάζω, τίποτα.

Πίσω, ( εκεί που επιλέγεις Advanced Wipe ή Format Data ) και δομικάζω το Format Data από εκεί, successful.

Ξαναμπαίνω Advanced Wipe, δοκιμάζω όλα τα παραπάνω, successful και τα 3 επιτέλους.

Μετά, install το update1.1. Restart to recovery και install μετά την V3-V7 έκδοση του batsilos.

Bootαρε κανονικά σε Android, θα του ξανακάνω τα σχετικά backups και αφού το δοκιμάσω κανά 2-3 μέρες θα update. ;)

 

Πολύ καλά έπραξες kokofli. Χαίρομαι που τελικά κατάφερες να bootareis κανονικά, με αυτή την τεχνική. Το update1.1, χρειάζεται μόνο για τη zopo rom, αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έπραξες kokofli. Χαίρομαι που τελικά κατάφερες να bootareis κανονικά, με αυτή την τεχνική. Το update1.1, χρειάζεται μόνο για τη zopo rom, αν δεν κάνω λάθος.

Έχεις δίκιο για το update1.1, το είδα μετά. Το V3 δεν εφτιαξε.

Μετά απο λίγο, άρχισε τα παγώματα και τις επανεκκινήσεις. Στις πιό πολλές είχε αυτήν την εικόνα.

http://i.imgur.com/0gdkIxf.jpg

Μετα από κανα 20-30αρια restart , κάποια στιγμή Bootαρει στο Android. Μετά απο κανα δεκάλεπτο πάγωμα και ξανά ο κύκλος...

 

Κάτι που πρόσεξα σήμερα. Στην 1.0.8 έκδοση που το είχα στην αρχή, με το που ενεργοποίησα το android usb debugging, το κινητό πάγωσε.

Όπως επίσης τρώει άσχημα κολλήματα με την SD κάρτα. Αν την βάλω μέσα, μετά το κινητό δεν παίζει ζωρίς αυτήν με τπτ!

Δεν μπορώ να βρώ γιατί το κάνει όλο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

.....Το V3 δεν εφτιαξε.

Μετά απο λίγο, άρχισε τα παγώματα και τις επανεκκινήσεις. .......

Δεν μπορώ να βρώ γιατί το κάνει όλο αυτο...

 

Χμμμμ....hardware problem?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον..... :mad::mad::mad:

 

Παιζει να ειναι τα driver της οθονης... Περιμενε τον Batsilos. Και εγω το ειχα μπρικαρει και δεν μπορουσα να φλασαρω την κκ, και το εκανε τελικα ο batsilos μεσω teamview.

Υ.γ. Πως το φλασαρες? Με η χωρις μπαταρια? Συνδεσε το κιν χωρις την μπαταρια και μετα πατα download

Edited by Crazygrouzin
Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειναι τα driver της οθονης... Περιμενε τον Batsilos. Και εγω το ειχα μπρικαρει και δεν μπορουσα να φλασαρω την κκ, και το εκανε τελικα ο batsilos μεσω teamview.

Υ.γ. Πως το φλασαρες? Με η χωρις μπαταρια? Συνδεσε το κιν χωρις την μπαταρια και μετα πατα download

 

Αν κατάλαβα καλά, ο kokofli κατάφερε να φλασάρει ΚΚ, με τον τρόπο που του πρότεινα (και έχει εμπειρία, εξάλλου), συνεπώς κάτι άλλο φταίει μάλλον. Θα συμφωνήσω, όμως, ότι ο batsilos ίσως να αποδειχθεί σωτήριος. Αναμένουμε να μάθουμε εξελίξεις στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειναι τα driver της οθονης... Περιμενε τον Batsilos. Και εγω το ειχα μπρικαρει και δεν μπορουσα να φλασαρω την κκ, και το εκανε τελικα ο batsilos μεσω teamview.

Υ.γ. Πως το φλασαρες? Με η χωρις μπαταρια? Συνδεσε το κιν χωρις την μπαταρια και μετα πατα download

Δεν ειναι το driver της οθόνης, μιάς και έπαιζε κανονικά στο παρελθόν χωρίς προβλήματα με όλες τις ROM που του έβαλα.

Φυσικά και το φλάσαρα χωρίς την μπαταρία, δεν είναι εξάλλου κάτι που το κάνω πρώτη φορα.

Ξαφνικά ξεκίνησε όλο αυτο και τα στάδια ήταν:

1) Ξαφνικά restart απο το πουθενά..

2) Μετα απο αλλαγές ROM, προβλήματα με MAC adress + δίκτυα. Με το που μπαίνω στο WIfi μου ή Playstore κτλ κτλ πεθαίνει.

( σταμάτησε να κάνει auto αλλαγή MAC όπως στο παρελθον ) ( λογικά ήταν τυχαίο όλο αυτό.... )

3) Πάγωμα με το ενεργοποιώ το usb debugging, να μην ανοιγει το κινητο χωρίς την SD κάρτα του.

Απ'ότι καταλαβαίνω βάση των σκαλωμάτων που τρώει το κινητό, έχει σχέση με την διαχείριση των partitions ή κάτι τέτοιο...

( Με τον τρόπο του batsilos πάντως, γίνεται η σωστότερη μετάβαση απο 4.2.2 σε 4.4.2 πάντως. Καλό θα ήταν να γίνει ενα σχετικό post για αυτό και να μπεί link και στην 1η σελίδα. )

Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς τα κολλήματά του. Ή κάτι κάηκε στο motherboard του και τα κάνει όλα αυτα.

Edited by kokofli
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....παρακαλώ. Το ΚΚ (KitKat) είναι έκδοση Android, και η νεότερη για το κινητό μας....η αμέσως επόμενη από αυτή με την οποία μας είχε έρθει (δηλ. την JellyBean). Το Back up κρίνεται χρήσιμο, αν όχι απαραίτητο (προσωπικά δεδομένα στο κινητό, nvram, imei, rom που φοράει). Προτείνω MTKDroid Tools (διάβασε στα links που σου έχω παραθέσει στην προηγούμενη απάντησή μου). Άρα, προτού επιχειρήσεις κάτι, ξεκινάς με back up της ρομ σου, nvram & imei. Φρόντισε να googlareis για παραπάνω πληροφορίες (δες και βιντεάκια στο YouTube). To SP Flash Tools το τρέχεις (είναι portable) ως διαχειριστής, από το φάκελό του. Χρειάζεται να ορίσεις μερικά πραγματάκια, όπως το scatter file (φαντάσου ένα χάρτη που θα ορίσει τα partitions και το που θα εγκατασταθούν). Πρέπει, όμως να διαβάσεις και για το SP (videakia κτλ). Δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά θέλει την προσοχή του. Μη βιαστείς. Ξεκίνα με: 1. Διάβασμα 2. ΜΤΚ Droid Tools Back up 3. SP Flash Tools. Κάποιες roms τις περνάμε χωρίς SP, αλλά μέσω custom (συνήθως) recovery (π.χ. CWM, TWRP). Θα χρειαστεί να αφιερώσεις χρόνο στο να καταλάβεις τα βήματα, επειδή, όπως λες, δεν το έχεις ξαναδοκιμάσει. Αν κολλήσεις κάπου ρώτα...βήμα-βήμα.

 

καλησπερα σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου μπηκα στην αρχικη σελιδα του v3 δηλαδη εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5138433#post5138433 και εκανα αυτα "" 1) Κατεβάζουμε τη ρόμ που θέλουμε να περάσουμε στο κινητό μας.

Στη δική μου περίπτωση κατέβασα την V3-E Ultimate Stock που είναι η στοκ ενημέρωση, για το 1ο batch κινητών, έτοιμη ρουταρισμένη, με cwm recovery και με 3.5gb χώρο για εγκατάσταση εφαρμογών (απο 0.99).

 

2) Κατεβάζουμε τη τελευταία έκδοση flash tool, η διαδικασία έγινε με την έκδοση SP_Flash_Tool_v5.1343.01

 

3) Αποσυμπιέζουμε τα 2 download που κατεβάσαμε παραπάνω, ανοίγουμε το φάκελο sp flash tool και τρέχουμε το flash_tool.exe

 

4) Πατάμε στο κουμπάκι που λέει: Scatter-loading Κάντε κλικ στην εικόνα για εμφάνιση σε κανονικό μέγεθος

 

Όνομα Αρχείου: scatter button.jpg

Εμφανίσεις: 150

Μέγεθος: 335,0 KB

 

5) Μέσω του παραθύρου που άνοιξε, πρέπει να πάμε στο φάκελο που δημιουργήθηκε απο την αποσυμπίεση του αρχείου της ρόμ που κάναμε στο βήμα 3...

Στη περίπτωση μου κάνοντας αποσυμπίεση του CHINAPHONEARENA_V3_ROOTED_6044_CWM_3500MB_6GB_INTERNAL.rar το αρχείο scatter βρίσκεται μέσα στο φάκελο !Files_to_FlashTool Κάντε κλικ στην εικόνα για εμφάνιση σε κανονικό μέγεθος

 

Όνομα Αρχείου: scatter file 1.jpg

Εμφανίσεις: 142

Μέγεθος: 182,8 KB

 

Ανοίγοντας το φάκελο !Files_to_FlashTool επιλέγουμε το MT6582_Android_scatter Κάντε κλικ στην εικόνα για εμφάνιση σε κανονικό μέγεθος

 

Όνομα Αρχείου: scatter file 2.jpg

Εμφανίσεις: 108

Μέγεθος: 157,6 KB και πατάμε open

 

6) Πατάμε το κουμπί download Κάντε κλικ στην εικόνα για εμφάνιση σε κανονικό μέγεθος

 

Όνομα Αρχείου: spflash.jpg

Εμφανίσεις: 157

Μέγεθος: 329,3 KB

 

7) Συνδέουμε το τηλέφωνο σβηστό με τη μπαταρία. (Καλό είναι να συνδεθεί σε είσοδο usb της μητρικής και όχι σε usb hub, επίσης καλό είναι το τηλέφωνο να είναι τοποθετημένο κάπου σταθερά και όχι στο χέρι μας κατά τη διάρκεια της διαδικασίας) "" και συνδεσα το κινητο και ξεκιναει φορτιση και δεν το αναγνωριζει το προγραμμα . Μετα εβγαλα την μπαταρια ξανα ανοιξα το κινητο χωρις usb και ειχα πατημενο το κουμπι που ανοιγει και το volume + και μου εβγαλε κατι επιλογες και εγραφε το εξης carliv touch recovery v2.2

MTk cwm-based v6.0.4.4 και απο κατω εχει τις εξης επιλογες reboot the phone , wipe menu , mounts and storange , carliv , και διπλα install zip , backup and restore , advanced , power off . Χρειαζεται να επιλεξω κατι απο εδω για να το αναγνωρισει ο υπολογιστης ; , πρωτη φορα ασχολουμαι εγω και δεν ξερω , συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν γνωριζω τι να κανω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το driver της οθόνης, μιάς και έπαιζε κανονικά στο παρελθόν χωρίς προβλήματα με όλες τις ROM που του έβαλα.

Φυσικά και το φλάσαρα χωρίς την μπαταρία, δεν είναι εξάλλου κάτι που το κάνω πρώτη φορα.

Ξαφνικά ξεκίνησε όλο αυτο και τα στάδια ήταν:

1) Ξαφνικά restart απο το πουθενά..

2) Μετα απο αλλαγές ROM, προβλήματα με MAC adress + δίκτυα. Με το που μπαίνω στο WIfi μου ή Playstore κτλ κτλ πεθαίνει.

( σταμάτησε να κάνει auto αλλαγή MAC όπως στο παρελθον ) ( λογικά ήταν τυχαίο όλο αυτό.... )

3) Πάγωμα με το ενεργοποιώ το usb debugging, να μην ανοιγει το κινητο χωρίς την SD κάρτα του.

Απ'ότι καταλαβαίνω βάση των σκαλωμάτων που τρώει το κινητό, έχει σχέση με την διαχείριση των partitions ή κάτι τέτοιο...

( Με τον τρόπο του batsilos πάντως, γίνεται η σωστότερη μετάβαση απο 4.2.2 σε 4.4.2 πάντως. Καλό θα ήταν να γίνει ενα σχετικό post για αυτό και να μπεί link και στην 1η σελίδα. )

Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς τα κολλήματά του. Ή κάτι κάηκε στο motherboard του και τα κάνει όλα αυτα.

 

Στείλε μνμ και φωτό απο εκεί που το αγόρασες ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου μπηκα στην αρχικη σελιδα του v3 δηλαδη εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5138433#post5138433 και εκανα αυτα "" 1) Κατεβάζουμε τη ρόμ που θέλουμε να περάσουμε στο κινητό μας.

Στη δική μου περίπτωση κατέβασα την V3-E Ultimate Stock που είναι η στοκ ενημέρωση, για το 1ο batch κινητών, έτοιμη ρουταρισμένη, με cwm recovery και με 3.5gb χώρο για εγκατάσταση εφαρμογών (απο 0.99).

 

2) Κατεβάζουμε τη τελευταία έκδοση flash tool, η διαδικασία έγινε με την έκδοση SP_Flash_Tool_v5.1343.01

 

3) Αποσυμπιέζουμε τα 2 download που κατεβάσαμε παραπάνω, ανοίγουμε το φάκελο sp flash tool και τρέχουμε το flash_tool.exe

 

4) Πατάμε στο κουμπάκι που λέει: Scatter-loading Κάντε κλικ στην εικόνα για εμφάνιση σε κανονικό μέγεθος

 

Όνομα Αρχείου: scatter button.jpg

Εμφανίσεις: 150

Μέγεθος: 335,0 KB

 

5) Μέσω του παραθύρου που άνοιξε, πρέπει να πάμε στο φάκελο που δημιουργήθηκε απο την αποσυμπίεση του αρχείου της ρόμ που κάναμε στο βήμα 3...

Στη περίπτωση μου κάνοντας αποσυμπίεση του CHINAPHONEARENA_V3_ROOTED_6044_CWM_3500MB_6GB_INTERNAL.rar το αρχείο scatter βρίσκεται μέσα στο φάκελο !Files_to_FlashTool Κάντε κλικ στην εικόνα για εμφάνιση σε κανονικό μέγεθος

 

Όνομα Αρχείου: scatter file 1.jpg

Εμφανίσεις: 142

Μέγεθος: 182,8 KB

 

Ανοίγοντας το φάκελο !Files_to_FlashTool επιλέγουμε το MT6582_Android_scatter Κάντε κλικ στην εικόνα για εμφάνιση σε κανονικό μέγεθος

 

Όνομα Αρχείου: scatter file 2.jpg

Εμφανίσεις: 108

Μέγεθος: 157,6 KB και πατάμε open

 

6) Πατάμε το κουμπί download Κάντε κλικ στην εικόνα για εμφάνιση σε κανονικό μέγεθος

 

Όνομα Αρχείου: spflash.jpg

Εμφανίσεις: 157

Μέγεθος: 329,3 KB

 

7) Συνδέουμε το τηλέφωνο σβηστό με τη μπαταρία. (Καλό είναι να συνδεθεί σε είσοδο usb της μητρικής και όχι σε usb hub, επίσης καλό είναι το τηλέφωνο να είναι τοποθετημένο κάπου σταθερά και όχι στο χέρι μας κατά τη διάρκεια της διαδικασίας) "" και συνδεσα το κινητο και ξεκιναει φορτιση και δεν το αναγνωριζει το προγραμμα . Μετα εβγαλα την μπαταρια ξανα ανοιξα το κινητο χωρις usb και ειχα πατημενο το κουμπι που ανοιγει και το volume + και μου εβγαλε κατι επιλογες και εγραφε το εξης carliv touch recovery v2.2

MTk cwm-based v6.0.4.4 και απο κατω εχει τις εξης επιλογες reboot the phone , wipe menu , mounts and storange , carliv , και διπλα install zip , backup and restore , advanced , power off . Χρειαζεται να επιλεξω κατι απο εδω για να το αναγνωρισει ο υπολογιστης ; , πρωτη φορα ασχολουμαι εγω και δεν ξερω , συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν γνωριζω τι να κανω.

 

Μπήκες στα βαθιά αλλά ξεκίνα με τα βασικά.... Ποιά έκδοση έχεις τώρα ?

Γιατί αυτές οι οδηγίες είναι λίγο μπαγιάτικες :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου μπηκα στην αρχικη σελιδα του v3 δηλαδη εδω http://www.myphone.gr/foru...33#post5138433 και εκανα αυτα......................

 

Καταρχάς, τί ρομ φοράει τώρα το κινητό; Θα σε ενδιέφερε να πας σε ΚΚ; Back up που σου είπα έμαθες να κάνεις με MTK Droid Tools; Η ρομ που αναφέρεις είναι αρκετά παλιά. Σίγουρα, κατέληξες σε αυτήν; Επίσης, υπάρχουν νεότερες εκδόσεις SP. Οι πληροφορίες στην πρώτη σελίδα, χρησιμεύουν μόνο ως κατευθυντήριες γραμμές, ώστε να πιάσεις το γενικότερο νόημα. Αφού τα κατανοήσεις..μπορείς να προχωρήσεις στα up-to-date. Όντως, έχεις μπει στα βαθιά...επαναλαμβάνω δε χρειάζεται να βιαστείς. Το πιο δύσκολο (& ίσως χρονοβόρο) είναι να κατανοήσεις τη διαδικασία....μετά όλα γίνονται απλά. Στο 7) το τηλέφωνο θα συνδεθεί. χωρίς μπαταρία, όταν είσαι έτοιμος για το φλασάρισμα. Το μενού που βλέπεις είναι η custom recovery. Διάβασε ορισμένα άρθρα, αν θέλεις για να καταλάβεις τα πολύ βασικά του Android λειτουργικού. Επίσης, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το κινητό αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή (drivers...δες και στον device manager ).

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, τί ρομ φοράει τώρα το κινητό; Θα σε ενδιέφερε να πας σε ΚΚ; Back up που σου είπα έμαθες να κάνεις με MTK Droid Tools;

 

δεν με ενδιαφερει να κανω back up μου ειπε ο αδελφος μου οτι ειχε κρατησει αντιγραφο και μετα εκανε επαναφορα αρχικων ρυθμισεων και απο τοτε δεν ανοιγει .

Απο οτι μου ειπε ο αδελφος μου 1,08 ειναι η εκδοση που ειχε παλια και ειναι ρουτ η εκδοση . Την τελευταια εκδοση θα ηθελα να περασω . Δεν ξερω τι εκδοση εχει μεσα οταν πατω να αναψει το κινητο και κραταω πατημενο το volume + μου βγαζει carliv touch recovery v 2.2 και απο κατω ακριβως mtk cwm v6.0.4.4 ειναι καποιο στοιχειο της εκδοσης λογισμικου αυτο;. θυμαμαι που μου ειχε πει ο αδελφος μου οτι το ειχε μπρικαρει το κινητο . Υπαρχει τροπος να δω τι εκδοση του android τωρα;.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφερει να κανω back up μου ειπε ο αδελφος μου οτι ειχε κρατησει αντιγραφο και μετα εκανε επαναφορα αρχικων ρυθμισεων και απο τοτε δεν ανοιγει . Την τελευταια εκδοση θα ηθελα να περασω . Δεν ξερω τι εκδοση εχει μεσα οταν πατω να αναψει το κινητο και κραταω πατημενο το volume + μου βγαζει carliv touch recovery v 2.2 και απο κατω ακριβως mtk cwm v6.0.4.4 ειναι καποιο στοιχειο της εκδοσης λογισμικου αυτο;. θυμαμαι που μου ειχε πει ο αδελφος μου οτι το ειχε μπρικαρει το κινητο . Υπαρχει τροπος να δω τι εκδοση του android τωρα;.

 

Λοιπόν, μιλάω για back up τα imei & nvram (υπάρχει πιθανότητα να χαθούν/αλλοιωθούν)...όχι μόνο για personal data back up. Πρώτο βήμα είναι απαραίτητα αυτό. Αν θες να το ρισκάρεις, προχωράς με δική σου ευθύνη (φτιάχνει μετά..αλλά γιατί να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα; ) Όταν πατάς το on/off switch μαζί με το volume +, μπαίνεις στην recovery (cwm). Δεν μιλάμε γι'αυτό ως προς την έκδοση android. Αφού, λοιπόν, θέλεις να περάσεις την τελευταία έκδοση...θα πας σε ΚΚ. Συνεπώς, δες παραπάνω τα posts μου στον φίλο kokofli. Πέρνα, αρχικά τη "βάση" του batsilos που αναφέρω. Μετά, εδώ είμαστε.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μιλάω για back up τα imei & nvram (υπάρχει πιθανότητα να χαθούν/αλλοιωθούν)...όχι μόνο για personal data back up. Πρώτο βήμα είναι απαραίτητα αυτό. Αν θες να το ρισκάρεις, προχωράς με δική σου ευθύνη (φτιάχνει μετά..αλλά γιατί να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα; ) Όταν πατάς το on/off switch μαζί με το volume +, μπαίνεις στην recovery (cwm). Δεν μιλάμε γι'αυτό ως προς την έκδοση android. Αφού, λοιπόν, θέλεις να περάσεις την τελευταία έκδοση...θα πας σε ΚΚ. Συνεπώς, δες παραπάνω τα posts μου στον φίλο kokofli. Πέρνα, αρχικά τη "βάση" του batsilos που αναφέρω. Μετά, εδώ είμαστε.

 

ενταξει θα κανω back up οπως μου ειπες για να μην το ρισκαρω. Κατεβασα το mtkdroid tools και συνδεσα το κινητο χωρις μπαταρια και μια το παιρνει και μετα αποσυνδεεται , μετα δοκιμασα να το συνδεσω ξανα με την μπαταρια και τιποτα φορτιζε την μπαταρια του κινητου , υπαρχει τροπος να αναγνωρισει το κινητο ως usb για να μπορεσω να ξεκινησω με το back up που μου λες;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ενταξει θα κανω back up οπως μου ειπες για να μην το ρισκαρω. Κατεβασα το mtkdroid tools και συνδεσα το κινητο χωρις μπαταρια και μια το παιρνει και μετα αποσυνδεεται , μετα δοκιμασα να το συνδεσω ξανα με την μπαταρια και τιποτα φορτιζε την μπαταρια του κινητου , υπαρχει τροπος να αναγνωρισει το κινητο ως usb για να μπορεσω να ξεκινησω με το back up που μου λες;.

 

Drivers πέρασες; Το κινητό είναι ήδη root, έτσι;

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Drivers πέρασες; Το κινητό είναι ήδη root, έτσι;

 

ναι ειναι ηδη ρουτ , εγω ανοιξα το προγραμμα flash tool ωσ διαχειριστης και μετα στο scattler loading επελεξα το mt6582_android_scatter .txt και μετα επελεξα κατω εκει που γραφει download only το firmvareupdated και μετα πατησα download και συνδεσα το κινητο χωρις μπαταρια , ακουγεται οτι συνδεεται και μετα αποσυνδεεται . Μετα εβαλα το usb και δοκιμασα να βαλω την μπαταρια και ανοιξε σε φορτιση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι ηδη ρουτ , εγω ανοιξα το προγραμμα flash tool ωσ διαχειριστης και μετα στο scattler loading επελεξα το mt6582_android_scatter .txt και μετα επελεξα κατω εκει που γραφει download only το firmvareupdated και μετα πατησα download και συνδεσα το κινητο χωρις μπαταρια , ακουγεται οτι συνδεεται και μετα αποσυνδεεται . Μετα εβαλα το usb και δοκιμασα να βαλω την μπαταρια και ανοιξε σε φορτιση.

 

Τώρα με πας στο SP, από το ΜΤΚ Droid Tools και το μπερδεύεις. Κατέβασες την ΚΚ βάση που σου έιπα; Στο scatter ποιας ρομ αναφέρεσαι; Λοιπόν, προτείνω googlarisma πρώτα για ΜΤΚ Droid Tools & back up. Εστίασε σε αυτό αρχικά. Μετά, προχωράμε και στα λοιπά. Θα χρειαστεί να αφιερώσεις χρόνο και διάβασμα, αν σε ενδιαφέρει να μάθεις να το κάνεις σωστά. Μη βιάζεσαι να πέσεις για κολύμπι στα βαθιά, φίλε μου. Αν τα Αγγλικά σου είναι οκ, τότε αν θέλεις να σου προτείνω άρθρα για μελέτη....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με πας στο SP, από το ΜΤΚ Droid Tools και το μπερδεύεις. Κατέβασες την ΚΚ βάση που σου έιπα; Στο scatter ποιας ρομ αναφέρεσαι; Λοιπόν, προτείνω googlarisma πρώτα για ΜΤΚ Droid Tools & back up. Εστίασε σε αυτό αρχικά. Μετά, προχωράμε και στα λοιπά. Θα χρειαστεί να αφιερώσεις χρόνο και διάβασμα, αν σε ενδιαφέρει να μάθεις να το κάνεις σωστά. Μη βιάζεσαι να πέσεις για κολύμπι στα βαθιά, φίλε μου. Αν τα Αγγλικά σου είναι οκ, τότε αν θέλεις να σου προτείνω άρθρα για μελέτη....

 

το sp τι ειναι; . οσο για το kk κατεβσασα την πρωτη ρομ την v6 και την αντιστοιχη scatter της ρομ αυτης . Ψαχνω στο google το droid tools αλλα ενω το κατεβασα και ακολουθω τις οδηγιες παλι δεν μου αναγνωριζει το κινητο. Αλλά γενικά έχω χίλιο μπέρδευτει δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αναγνωρίζει το usb ο υπολογιστής . Που θα πρέπει να διάβασω γιατί δεν αναγνωρίζει το usb ο υπολογιστής μου ;

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το sp τι ειναι; . οσο για το kk κατεβσασα την πρωτη ρομ την v6 και την αντιστοιχη scatter της ρομ αυτης . Ψαχνω στο google το droid tools αλλα ενω το κατεβασα και ακολουθω τις οδηγιες παλι δεν μου αναγνωριζει το κινητο. Αλλά γενικά έχω χίλιο μπέρδευτει δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αναγνωρίζει το usb ο υπολογιστής . Που θα πρέπει να διάβασω γιατί δεν αναγνωρίζει το usb ο υπολογιστής μου ;

 

SP= SP Flash Tools (στα έχω γράψει και πιο πάνω). Σε ξαναρώτησα, drivers έχεις περάσει; Μην αγχώνεσαι, κανείς από εμάς δεν τα γνώριζε όλα αυτά από την αρχή..θέλει δ-ι-ά-β-α-σ-μ-α. Μετά, θα σου φαίνεται βατό. Μια τυχαία αναζήτηση στο φίλο μας το Google.....MTK Droid Tutorial και εδώ σε

. Δες το σαν παράδειγμα.
Link to comment
Share on other sites

SP= SP Flash Tools (στα έχω γράψει και πιο πάνω). Σε ξαναρώτησα, drivers έχεις περάσει; Μην αγχώνεσαι, κανείς από εμάς δεν τα γνώριζε όλα αυτά από την αρχή..θέλει δ-ι-ά-β-α-σ-μ-α. Μετά, θα σου φαίνεται βατό. Μια τυχαία αναζήτηση στο φίλο μας το Google.....MTK Droid Tutorial και εδώ σε
. Δες το σαν παράδειγμα.

 

έγινε θα μπω να διάβασω! Αρα είναι απόλυτος λογικό να μην αναγνωρίζει το κινητό όταν περνάω από το usb; όσο για το sp θα το ψάξω στο internet υπάρχει κάπου άλλου να διάβασω για το sp και να τα εχει αναλυτικα ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

έγινε θα μπω να διάβασω! Αρα είναι απόλυτος λογικό να μην αναγνωρίζει το κινητό όταν περνάω από το usb; όσο για το sp θα το ψάξω στο internet υπάρχει κάπου άλλου να διάβασω για το sp και να τα εχει αναλυτικα ;

 

Βάλε drivers, usb debugging για αρχή...και θα δούμε κατά πόσο είναι λογικό ή παράλογο :)

Στα έχω γράψει εδώ. Αν κάτι είναι παρωχημένο είτε το ψάχνεις και στο Google είτε ρωτάς εδώ είτε και τα δύο, φυσικά. Υπάρχουν πολλοί έμπειροι εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μου εχει θολωσει η μπροστινη καμερα εχει πιασει παχνη σκονη απο μεσα εχουμε καμια ιδεα πωσ να το καθαρισω!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το driver της οθόνης, μιάς και έπαιζε κανονικά στο παρελθόν χωρίς προβλήματα με όλες τις ROM που του έβαλα.

Φυσικά και το φλάσαρα χωρίς την μπαταρία, δεν είναι εξάλλου κάτι που το κάνω πρώτη φορα.

Ξαφνικά ξεκίνησε όλο αυτο και τα στάδια ήταν:

1) Ξαφνικά restart απο το πουθενά..

2) Μετα απο αλλαγές ROM, προβλήματα με MAC adress + δίκτυα. Με το που μπαίνω στο WIfi μου ή Playstore κτλ κτλ πεθαίνει.

( σταμάτησε να κάνει auto αλλαγή MAC όπως στο παρελθον ) ( λογικά ήταν τυχαίο όλο αυτό.... )

3) Πάγωμα με το ενεργοποιώ το usb debugging, να μην ανοιγει το κινητο χωρίς την SD κάρτα του.

Απ'ότι καταλαβαίνω βάση των σκαλωμάτων που τρώει το κινητό, έχει σχέση με την διαχείριση των partitions ή κάτι τέτοιο...

( Με τον τρόπο του batsilos πάντως, γίνεται η σωστότερη μετάβαση απο 4.2.2 σε 4.4.2 πάντως. Καλό θα ήταν να γίνει ενα σχετικό post για αυτό και να μπεί link και στην 1η σελίδα. )

Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς τα κολλήματά του. Ή κάτι κάηκε στο motherboard του και τα κάνει όλα αυτα.

 

Αυτό ακούγεται σαν πρόβλημα του baseband και του chip... Η απλά τα έχει παιξει η flash σου!

Δοκίμασε να κάνεις φορμάτ σκέτο χωρίς το bootloader , και μετά flash.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΚΑι πάντα χωρίς μπαταρία και checksum!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Format - check validation (auto format flash) (format whole flash except bootloader)

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...