Jump to content

Optimus G (E975) : Οδηγός εγκατάστασης Stock Rom (KDZ)


nikos523
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός επαναφοράς Stock Rom - FixBoot Error Για το Optimus G

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οτιδήποτε κάνετε από εδώ και κάτω γίνεται αποκλειστικά και μόνο με δική σας ευθύνη. Δεν φέρω καμία ευθύνη για οτιδήποτε πρόβλημα προκύψει στη συσκευή σας.

 

Θα χρειαστείτε:

  1. Μπαταρία πάνω από 60%
  2. Drivers για το κινητό (link) ή εναλλακτικά κατεβάζετε το LG Support Tool και τους Drivers μέσα από αυτό (link)
  3. LG Flash tool 2014 (link)
  4. Την Rom που θέλετε να περάσετε (4.1.2),(4.4.2)

 

Αφού κατεβάσετε και αποσυμπιέσετε τα αρχεία κάνετε τα εξής:

 


  1.  
  2. Κάνουμε εγκατάσταση τους drivers (Δεν χρειάζεται να γίνεται κάθε φορά. Αν τους έχετε ήδη προσπεράστε αυτό το βήμα)
  3. Μεταφέρετε την Rom που θέλετε να περάσετε μέσα στον φάκελο του FlashTool2014
  4. Τρέχουμε το LGFlashTool2014 ως διαχειριστής (δεξί κλικ, εκτέλεση ως διαχειριστής)
  5. Βάζουμε το κινητό σε Download mode (έχουμε συνδεδεμένη τη μια υποδοχή του usb στον υπολογιστή και ΟΧΙ την άλλη στο κινητό. Κρατάμε πατημένα τα δύο πλήκτρα τις έντασης και τώρα συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή).
  6. Το πρόγραμμα έχει από προεπιλογή τις ρυθμίσεις που πρέπει. Αυτές πρέπει να είναι "type = CDMA" , "PhoneMode = DIAG". Πατώντας στον κίτρινο φάκελο ανοίγει νέο παράθυρο για να επιλέξετε το αρχείο της Rom που θέλετε να περάσετε (E97510_H για την 4.1.2, E97520A_00 για την 4.4.2 ή κάποια άλλη που έχετε κατεβάσει εσείς)
  7. Αν θέλετε να γίνει απλά επαναφορά/αναβάθμιση χωρίς να χαθούν δεδομένα επιλέγετε Normal Flash. Αν θέλετε να γίνει ολική επαναφορά στη συσκευή και format, επιλέγετε CSE Flash.
    - Αν ξεκινήσει κανονικά και συνεχίσει κανονικά μέχρι να κάνει επανεκκίνηση το κινητό τότε η Rom περάστηκε με την πρώτη.
    - Αν μπει σε recovery ενώ γίνεται αποσυμπίεση του αρχείου της Rom, αποσυνδέουμε το κινητό, το κλείνουμε κρατώντας πατημένο το power για 15 sec, και το ξαναβάζουμε σε download mode όπως στο βήμα 3. Αν το πρόγραμμα δεν συνεχίσει από εκεί που είχε μείνει, ξαναπατάτε το κουμπί για να ξεκινήσει από την αρχή (Normal ή CSE, ότι θέλετε από αυτά σύμφωνα με το βήμα 5)

 

Αν η αναβάθμιση ολοκληρωθεί αλλά το κινητό κολλάει στο λογότυπο της LG, κλείνουμε το κινητό κρατώντας το power πατημένο για 15 sec, πατάμε volume down + power key και θα βγει επιλογή για factory reset. Πατάμε δύο φορές το power και θα αρχίσει η επαναφορά. Σε πέντε λεπτά θα τελειώσει (δε θα φαίνεται κάτι πέρα από το ρομποτάκι, αλλά δεν έχει κολλήσει). Αυτή η επιλογή θα σβήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από τη συσκευή.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είσαι τρομερός. Ένας ΠΟΛΥ χρήσιμος οδηγός, που θα βοηθήσει πολύ κόσμο
Link to comment
Share on other sites

Απο custom ετσι γυρναμε? :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνατε όλα αυτά και δεν έγινε τπτ, θα πατήσετε όπως είναι κλειστό το τηλέφωνο, volume down + power key, θα βγει επιλογή για factory reset και είστε κομπλέ... Σας το λέει παθών με κρύο ιδρώτα εκείνο το βράδυ..
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει ο οδηγός με v10e; Το έχει δοκιμάσει κανένας; Κατάφερα να ολοκληρώσω τη διαδικασία μόνο με τη v10d και από ότι είδα στο xda οποιδήποτε firmware με μέγεθος μεγαλύτερο του 1gb δεν αποσυμπιέζεται και διακόπτεται η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Εγιναν μερικες μικρες διορθωσεις τωρα που εκανα την διαδικασια και εγω.

 

Αν κάνατε όλα αυτά και δεν έγινε τπτ, θα πατήσετε όπως είναι κλειστό το τηλέφωνο, volume down + power key, θα βγει επιλογή για factory reset και είστε κομπλέ... Σας το λέει παθών με κρύο ιδρώτα εκείνο το βράδυ..

 

Ακριβώς. Και σε μένα αυτό ήθελε για να ανοίξει τώρα.

 

Δουλεύει ο οδηγός με v10e; Το έχει δοκιμάσει κανένας; Κατάφερα να ολοκληρώσω τη διαδικασία μόνο με τη v10d και από ότι είδα στο xda οποιδήποτε firmware με μέγεθος μεγαλύτερο του 1gb δεν αποσυμπιέζεται και διακόπτεται η διαδικασία.

 

No idea. Με 10h πάντως κανένα πρόβλημα

 

Απο custom ετσι γυρναμε? :)

 

Ναι :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με άλλον οδηγό, κάνενα θέμα :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
γυρισα σε στοκ σημερα απο savvyrom.και παρατηρησα οτι δεν εχω gps.με savvyrom ειχα.κλειδωνε μεσα στο σπιτι σε δευτερολεπτα.και σε αλλες καστομ ρομ δεν δουλευε.οπως cm 4.3 kai 4.4.μολις γυρνουσα ομως σε savvyrom ολα καλα.τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και με πειραγμενο gps.conf τετοια διαφορα δεν θα ειχε. Μηπως ειχες ενημερωμενο απλα το agps?

 

τι εννοεις ενημερωμενο το agps;;τωρα που ψαχνω βλεπω οτι και αλλοι.το.εχουν αντιμετοπισει.αλλα κανεις δεν βρηκε λυση στα e975.στα f180 η λυση ειναι να γυρισεις πισω σε ics.ενω το e975 βγηκε με τζελυ οποτε δεν γινευε.ουτε καν στην lg δεν μπορουσαν να το φτιαξουν ενος και του κανανε αντικατασταση.θα το ψαξω λιγο ακομα και αν δεν βρω ακρη θα το.στειλω και εγω.τωρα που φλασαρα την στοκ πρεπει να κανω κατι αλλο.ωστε να μην φαινετε οτι ξεκλειδωθηκε ο μπουτλοαντερ και οτι ημουνα ροοτ;η εχουν εξαφανιστει αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω οτι δεν μπορουσα να γυρισω σε στοκ επειδη μολις ξεκινουσε η διαδικασια το κινητο απο download mode ξεκινουσε σε bootloader mode.σε εκεινο το σημειο επρεπε να αποσυνδεσω το καλωδιο να κλεισω το κινητο να ξαναμπω σε download mode και ετσι ξεκινησε η διαδικασια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα!Θα κάνω πρώτη απόπειρα για να φλασάρω rom και root στο Ε975!Ποιά προτείνετε;
Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Υ.Σ στο κομματι που λες στην αρχη με το που περασει την rom κανει ενα restart αυτο ναι ειναι γεγονος αλλα...περιμενα και της δυο φορες και μου εγραψε fail.τη επομενη με το που περασε τα πρωτα αρχεια και εκανε restart του εκανα shutdown το εβαλα παλι σε download mode και ξεκινησε αμεσα το περασμα αρχειων πιθανον εαν το αφηνα παλι να μου εβγαζε fail,δεν ξερω απλα σας λεω πως εγινε σε εμενα. θα το κανετε σωστα οταν δειτε να περναει αρχεια απο το 1ως 100 ολα τα υπολοιπα ειναι οπως ακριβως τα λες.ευχαριστω πολυ για ολα φιλε μου πολυ καλη η δουλεια σου.
Link to comment
Share on other sites

γύρισα σε στοκ σημερα απο savvyrom.και παρατηρησα οτι δεν εχω gps.με savvyrom ειχα.κλειδωνε μεσα στο σπιτι σε δευτερολεπτα.και σε αλλες καστομ ρομ δεν δουλευε. όπως cm 4.3 kai Μολις γυρνουσα ομως σε savvyrom ολα καλα.τι μπορει να συμβαινει?

 

Επανέρχομαι σ αυτό το πρόβλημα γιατι το αντιμετωπισα κι εγω. Πράγματι μετα τη savvyrom v5.2 οποια ρομ κι αν φλασαρα το gps δεν δουλεψε. Γύρισα σε stock με τον παραπανω οδηγό κι επισης δε δουλεψε το gps. Αυτό που έκανα ηταν να πάρω το gps.conf απο τη savvyrom και αφου ρουταρα το stock πλεον κινητο μου, μετονόμασα το gps.conf της stock ρομ σε καποιο αλλο ονομα και αποθήκευσα το gps.conf απο τη savvyrom στο /system/etc/ της στοκ ρομ στο κινητο μου, ορισα τα permissions σωστα και εκανα επανεκκινηση... ως δια μαγείας απο κει κι επειτα το gps δουλεύει αψογα!!!!

 

αν συγκρίνουμε τα δυο αρχεία εχουν καποιες διαφορες... δεν ξερω βεβαια τι σημαινουν αυτες οι διαφορες αφου δεν εχω τις απαραιτητες γνώσεις αλλα κατι απο αυτα κανει τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες, τα έχω κάνει όλα, έχω και μία βοηθητική ρομ από το xda ελληνική, βάζω και αυτή του kdz αλλά τίποτα. κολλάει ο υπολογιστής και στο τέλος γράφει ότι δεν μπορεί να κάνει extract ή κάτι τέτοιο. το κινητό είναι φορτισμένο σε download mode. το έτρεξα και σαν xp sp3 αλλά τίποτα. καμία βοήθεια;; :) :worry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το kdz σου κολλάει; Τη διαδικασία την έκανα πρόσφατα καμία 20αρια φορές και δεν συνάντησα θέμα.

Κατέβασες ξανά τα αρχεία μήπως έγινε corrupt στο download?

Link to comment
Share on other sites

Το kdz σου κολλάει; Τη διαδικασία την έκανα πρόσφατα καμία 20αρια φορές και δεν συνάντησα θέμα.

Κατέβασες ξανά τα αρχεία μήπως έγινε corrupt στο download?

 

μπορεί να μην απευθύνεσαι σε μένα αλλά έχω κι εγώ πρόβλημα. τα κάνω όλα ξεκινάει τη διαδικασία, περιμένω λίγο αλλά μόλις μου βγάζει "start upgrade" sto kdz μπαίνει το κινητό σε fastboot mode (με το ανδροιδές που είναι κάτω και ένα μεγάλο start από πάνω) κι ενώ το αφήνω μου βγάζει μήνυμα σφάλματος

upgrade error

Wparam: 100

Lparam: 210

αυτό μου το βγάζει σε ξεχωριστό pop up παράθυρο κι όχι μέσα στο πλαίσιο. έχω προσπαθήσει όταν με βάζει σε fastboot να βγάλω το καλώδιο και να το κλείσω αλλά ανοίγει κανονικά (βγάζει το λογότυπο της google και bootάρει στην cm) και στο πρόγραμμα βγάζει πάλι το ίδιο λάθος. καμία σωτηρία????

 

υγ: πάλι δοκίμασα τώρα κι ενώ το πατάω παρατεταμένο δείχνει το σήμα της lg και μπαίνει σε cm... :cry:

Edited by SuperMarioGR
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι θέμα. Επιλέγεις power off, download mode και συνεχίζει από εκεί που έμεινε (σου συνεχίζει στο 5 αν θυμάμαι καλά).
Link to comment
Share on other sites

Το kdz σου κολλάει; Τη διαδικασία την έκανα πρόσφατα καμία 20αρια φορές και δεν συνάντησα θέμα.

Κατέβασες ξανά τα αρχεία μήπως έγινε corrupt στο download?

 

Φίλε μου ,σε ευχαριστώ παρα πολύ για τη βοηθεια. Τελικά είχε πρόβλημα η θύρα USB του υπολογιστή της δουλειάς,αλλα στου σπιτιού εγιβε αλλα και στα δυο κόλλησε για κάνα δεκάλεπτο το kdz κατά την εξαγωγή.

και σε μένα μπήκε στο boot loader κι έπρεπε να το κλείσω και συνέχισε κανονικά και ήθελε factory reset για να στρώσει. Να στε όλοι καλά :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
επιστρέφω στο θέμα έχοντας μία ερώτηση. επειδή θέλω να δοκιμάσω να πάρω ota την kitkat σε μία rom που να έχει δοθεί η 4.4.2, προσπαθώ να περάσω την 4.1.2 από άλλες χώρες που έχω κατεβάσει από το xda (γαλλική,γερμανική,ιταλική) αλλά σε όλες ,στο kdz, μου εμφανίζει μήνυμα ότι η εξαγωγή απέτυχε (extraction failed) και μόνο στη rom του νίκου όλα πάνε καλά και προχωράει. μήπως οι άλλες θέλουν κάτι άλλο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει Νίκο, η h νομίζω δουλεύει και είναι 1017 mb, η I που είναι παραπάνω δε δουλεύει :)

 

Xda υπάρχει οδηγός νομίζω για μεγαλύτερη ρομ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο οδηγός ανανεώθηκε. Τα αρχεία ανεβαίνουν τώρα.

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να περάσει κατευθείαν την KK, την κατεβάζει και περνάει αυτή αντί για την 4.1.2 που έχω ανεβάσει.

Αν μπορεί να την ανεβάσει στο dropbox και θα την περάσω και αυτή στα αρχεία του οδηγού.

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός ανανεώθηκε. Τα αρχεία ανεβαίνουν τώρα.

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να περάσει κατευθείαν την KK, την κατεβάζει και περνάει αυτή αντί για την 4.1.2 που έχω ανεβάσει.

Αν μπορεί να την ανεβάσει στο dropbox και θα την περάσω και αυτή στα αρχεία του οδηγού.

Νικο link για kk μπορεις να βαλεις?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός ανανεώθηκε. Τα αρχεία ανεβαίνουν τώρα.

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να περάσει κατευθείαν την KK, την κατεβάζει και περνάει αυτή αντί για την 4.1.2 που έχω ανεβάσει.

Αν μπορεί να την ανεβάσει στο dropbox και θα την περάσω και αυτή στα αρχεία του οδηγού.

Αν θέλεις, δώσε ένα link πού βρίσκουμε την KK. Μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα με την κάμερα και θέλω να γυρίσω σε stock μήπως και φταίει αυτό.

Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος που του δημιουργήθηκε πρόβλημα με την κάμερα;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...