Jump to content

iPad Mini 2 (2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιάννη το έχω εξηγήσει και παραπάνω. Τα ipad είναι απλά ταμπλετακια για πολύ περιορισμένα πράγματα . αν εξαιρέσεις ελάχιστες επαγγελματικες ομάδες οι υπόλοιποι που ποσταρουμε εδώ μέσα το θέλουμε για χαζι. Ε για αυτό κάνουν μια χαρά και τα 16 . και στο λέω άνθρωπος που έχει πληρώσει Space Grey + silver /white day 1,οχι κανένας hater και φιλόσοφος...

 

Φυσικα και δεν ειναι για επαγγελματικη χρηση ή για σοβαρη δουλεια.

Γκατζετακια ειναι για να περναμε την ωρα μας. :happy:

Το ιδιο ισχυει σε μεγαλο βαθμο και για τα smartphones.

 

Ετσι ακριβώς ειναι και για αυτήν την χρηση το κάνει σε πολυ ικανοποιητικό βαθμο.

Μια μικρη ελπίδα μιας και το mini retina καθυστερεί και το απλο mini με καλύπτει σε αυτα που θελω,μήπως βγει κατα Γενάρη μεριά το φημολογουμενο ThinkPad 8 απο Lenovo και μιας και εχει έναν πιο επαγγελματικό χαρακτήρα η σειρα αυτή μπάς και δουμε επιτέλους πιο σοβαρή προταση με Wacom,full HD οθόνη και το προτίμησω απο το retina.

Ειδωμεν.

Έβαλα σήμερα ταυτόχρονα tunein radio και 2 παράθυρα ιντερνετ και σταμάτησε να ακούγεται η μουσική.

Έπρεπε να κλείσω τον browser για να επανέλθει.

Ουτε που θελω να σκεφτώ τέτοια φαινόμενα με το retina

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λογω της δουλειας μου(γιατρός) θέλω φορητοτητα γι αυτο και πέρνω το mini και όχι το air.

Το θέλω για να διαβαζω κάποια ηλεκτρονικά βιβλία,papers και σαφως και χρήση ιντερνετ.

Τόσο το i tunes όσο και το android έχουν πολλές εφαρμογές που ειναι χρήσιμες στην δουλεια μας

Μπορει να βάλω και καμμια ταινιουλα μέσα πχ λιγο μουσική γι αυτο και ελεγα για 32,δεν το θέλω για χάζι φίλε βαγγελη,Θα μου πεις γιατι δεν παιρνεις τοτε το 4g?Γιατι επιστρεφω πλέον ελλάδα που αμφιβάλω για την ποιοτητα και την ταχυτητα και στην τελική κάνω modem το κινητο....αν παρεμενα αγγλία το cellular θα ήταν μονόδρομος....

 

Τοτε εσυ ανηκεις στις λιγες επαγγελματικες ομαδες που αναφερθηκα παραπανω. Όπως ειπα για databases κλπ είναι ο,τι πρεπει, όχι για τους υπολοιπους.

Για τη χωρητικοτητα τα ειπα -και στην Ελλαδα το 3G παιζει αρκετα καλα (αρα μουσικη κλπ μπορεις να streamαρεις με αξιοπρεπεια), το 4G απλα μπορεις να το ξεχασεις...

Link to comment
Share on other sites

V@gelis τελικά νίκησες

Η συζυγος είπε space grey....:O

οπότε πάμε για 32 space grey και με την εξης πανεμορφη θήκη

http://www.youtube.com/watch?v=chnxQoz4EB8

υπάρχει και μια με κλιπσακι αλλα εχει μόνο μια θεση αναγνωση και το κλιπ θα κρεμεται σαν....απο πάνω,χρώμα μαυρο και εδω!!!!

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

επειδή "κυνηγάω" να αγοράσω κάποιο iPad, διάβασα φαινόμενα καμμένης οθόνης του retina-mini (κι όχι με το Air), και με μάγκωσε λιγάκι αυτό.

 

το θέμα που λέτε με το color πάντως, λίγο να το βάλεις δίπλα δίπλα με ένα Air κάνει καραμπάμ η διαφορά. το ότι το συνηθίζει το μάτι είναι άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή "κυνηγάω" να αγοράσω κάποιο iPad, διάβασα φαινόμενα καμμένης οθόνης του retina-mini (κι όχι με το Air), και με μάγκωσε λιγάκι αυτό.

 

το θέμα που λέτε με το color πάντως, λίγο να το βάλεις δίπλα δίπλα με ένα Air κάνει καραμπάμ η διαφορά. το ότι το συνηθίζει το μάτι είναι άλλο πράγμα.

 

Τα εχεις βαλει διπλα διπλα φιλε?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ναι στον Κωτσόβολο

 

Μηπως υπηρχε και το πρωτο μινι, ετσι για συγκριση?

(Το λεω επειδη απο το δικο μου ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση των χρωματων).

 

Παντως, 100 ευρω παραπανω για το air δεν τα δινω, προτιμω να τα κανω 16γιγα παραπανω και να εχω την κορυφαια φορητοτητα του μινι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλά το πρώτο μίνι με το δεύτερο μίνι είναι μέρα με την νύχτα στην οθόνη. το είχε όμως κι αυτό ναι.

 

είσαι υπέρ του μίνι γενικά?

Link to comment
Share on other sites

επειδή "κυνηγάω" να αγοράσω κάποιο iPad, διάβασα φαινόμενα καμμένης οθόνης του retina-mini (κι όχι με το Air), και με μάγκωσε λιγάκι αυτό.

 

το θέμα που λέτε με το color πάντως, λίγο να το βάλεις δίπλα δίπλα με ένα Air κάνει καραμπάμ η διαφορά. το ότι το συνηθίζει το μάτι είναι άλλο πράγμα.

 

Όταν λες καμένης εννοείς για το ξεθωριασμένο κόκκινο έτσι;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

V@gelis τελικά νίκησες

Η συζυγος είπε space grey....:O

οπότε πάμε για 32 space grey και με την εξης πανεμορφη θήκη

http://www.youtube.com/watch?v=chnxQoz4EB8

υπάρχει και μια με κλιπσακι αλλα εχει μόνο μια θεση αναγνωση και το κλιπ θα κρεμεται σαν....απο πάνω,χρώμα μαυρο και εδω!!!!

Με τόσα παίρνεις της apple που σε εφαρμογή ειναι σιγουρα ανώτερη

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καμένης εννοείς για το ξεθωριασμένο κόκκινο έτσι;

 

Το βαθος η' ο πλουτος της χρωματικης αποδοσης ειναι καλυτερη στο air απο οτι στο mini retina.

Αν για καποιον τον ενδιαφερουν αυτες οι λεπτομερειες που του ειναι σημαντικες για το ειδος της χρησης που θελει να κανει πχ εχει τρελα με τις φωτο και θελει το maximum απο το χρωματικο ευρος του panel ας παρει το air.

Σε γενικες γραμμες το mini retina ειναι σημαντικη αναβαθμιση σε σχεση με τον πρωτο μοντελο και ειναι παντου βελτιωμενο και βεβαια με το σημαντικο πλεονεκτημα της φορητοτητας του.

Για την πλοιοψηφια των χρηστων το 95% θα τους καλυψει απολυτα και ικανοποιητικα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παρω το μινι ρετινα. απο οσους το εχουν αγορασει αξιζει η αγορα του ή να παω στο air καλυτερα?

θα το χρησιμοποιω για ιντερνετ, διαβασμα βιβλιων, μουσικη, mail, ταινιες τετοια χρηση.

 

απο μπαταρια πως παει? η camera βγαζει καλες φωτογραφιες?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Το βαθος η' ο πλουτος της χρωματικης αποδοσης ειναι καλυτερη στο air απο οτι στο mini retina.

Αν για καποιον τον ενδιαφερουν αυτες οι λεπτομερειες που του ειναι σημαντικες για το ειδος της χρησης που θελει να κανει πχ εχει τρελα με τις φωτο και θελει το maximum απο το χρωματικο ευρος του panel ας παρει το air.

Σε γενικες γραμμες το mini retina ειναι σημαντικη αναβαθμιση σε σχεση με τον πρωτο μοντελο και ειναι παντου βελτιωμενο και βεβαια με το σημαντικο πλεονεκτημα της φορητοτητας του.

Για την πλοιοψηφια των χρηστων το 95% θα τους καλυψει απολυτα και ικανοποιητικα.

 

Αλεξ και μονο που συζητάμε ότι air - mini retina εχουν σχεδόν τα ιδια specs, δεν τίθεται καν θεμα. Πας για το μικρο, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων. Πιο ελκυστικο σε όλα του...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παρω το μινι ρετινα. απο οσους το εχουν αγορασει αξιζει η αγορα του ή να παω στο air καλυτερα?

θα το χρησιμοποιω για ιντερνετ, διαβασμα βιβλιων, μουσικη, mail, ταινιες τετοια χρηση.

 

απο μπαταρια πως παει? η camera βγαζει καλες φωτογραφιες?

 

Ολα ειναι θέμα προτεραιότητων.

Καλύτερα πήγαινε σε κανα κατάστημα και σύγκρινε τα και οποίο σου κάθετα καλύτερα στο χέρι και στο μάτι αυτο πάρε.

Αν θα το χρησιμοποιείς τακτικά και εκτός σπιτιού οπως εγω τοτε το mini ειναι μονόδρομος θα σε καλυψει πολυ άνετα,ξεκουραστα και πιο διακριτικά.

Σε διαφορετικη περίπτωση αν κυριως σε σπιτι το θες το air θα έλεγα.

Απο μπαταρια δεν εχω προσωπική άποψη αλλα εχω εμπιστοσύνη στην Apple και ειδικα στα iPad έχουν τις καλύτερες αυτονομίας απο τον ανταγωνισμο σε windows/android tablet ;)

Αλεξ και μονο που συζητάμε ότι air - mini retina εχουν σχεδόν τα ιδια specs, δεν τίθεται καν θεμα. Πας για το μικρο, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων. Πιο ελκυστικο σε όλα του...

Το mini ειναι μονόδρομος για εμένα,μονο μια σοβαρή και ποιοτική προταση σε windows θα με εδιωχνε απο Apple αλλα δεν βλέπω κατι στον ορίζοντα στις 8 ιντσες.

Ειναι για κλοτσιες οι OEM.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά φοβάμαι μήπως οι εφαρμογές στο Mini 1 είναι μικρότερες σε μέγεθος απο ότι στο mini με retina.

Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο? Δηλαδή οι εφαρμογές σε retina είναι μεγαλύτερες απο την απλή οθόνη? Έχετε κανένα παράδειγμα?

 

Το πρόβλημα το έχουν κυρίως οι έχοντες mini 1 (σαν εμένα) γιατί σταδιακά θα βρεθούν με εφαρμογές που είναι optimized για retina οπότε θα κουβαλάνε μεγαλύτερα γραφικά χωρίς να μπορούν να τα "δούν" στο mini 1. Το ότι μια εφαρμογή μεγαλώνει πολύ σε μέγεθος αν θέλει να είναι retina optimized είναι γεγονός οπότε ναι τα 16gb μικραίνουν επικίνδυνα είτε γεμίσεις το μηχάνημα με βίντεο και φώτος είτε απλώς βάλεις πολλά apps που είναι optimized.

Υπάρχουν πάντως και προσεγγίσεις πιο έξυπνες από τους developers πχ εφαρμογή που χρειάζεται φίλτρα για φωτογραφίες και που τα κατεβάζει in-app όταν τα χρειαστεί οπότε εκεί μπορεί να σου δίνει τη version που θέλεις ανάλογα με το αν είσαι σε retina ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε το retina, τι αυτονομια πετυχαινετε με νορμαλ χρηση? Πολλoι χτυπανε κατι 15ωρα με το air και αναρωτιεμαι αν και το μινι εχει εξησου καλη μπαταρια..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση. Πήρα το Mini retina 16gb. Του έβαλα fb , skype , ibooks το dropbox και μου λέει 1,3 Gb used - 11,5 free.

Ξέρω ότι απο τα 16 gb τα 2,5 περίπου είναι το IOS. Τα υπόλοιπα πού είναι? Μόλις το άνοιξα για πρώτη φορά έλεγε 910 Mb used. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εχει επανω και imovie, iphoto, notes, garageband κλπ; Γιατι παρομοια χωρητικοτητα ειδα και εγω σε 16αρι με παρομοιο αριθμο εφαρμογων.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εχει επανω και imovie, iphoto, notes, garageband κλπ; Γιατι παρομοια χωρητικοτητα ειδα και εγω σε 16αρι με παρομοιο αριθμο εφαρμογων.

 

;Οχι, του κουτιου είναι..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στα δινει δωρεαν η apple ελεγα μηπως εχεις και αυτα επανω...Που να τα βαλεις κιολας... Εχω την εντυπωση οτι η πραγματικη χωριτικοτητα χωρις το iOS ειναι κοντα στα 12.7gb για χρηση... τουλαχιστον αυτο ειδα στο public.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στα δινει δωρεαν η apple ελεγα μηπως εχεις και αυτα επανω...Που να τα βαλεις κιολας... Εχω την εντυπωση οτι η πραγματικη χωριτικοτητα χωρις το iOS ειναι κοντα στα 12.7gb για χρηση... τουλαχιστον αυτο ειδα στο public.

 

12,9 Λέει αλλα έχω κολλήσει στο τι ήταν αυτά τα 900 Mb ¨όταν το άνοιξα πρώτη φορά. Στο settings-general-storage άν πρόσθετα αυτά που έλεγε στη λίστα δεν έβγαιναν με τίποτα πάνω απο 100 Mb. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τα ipad υποστηριζουν βιντεοκλησεις μεσω skype;

 

φυσικα υποστηριζουν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini 2 (2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...