Jump to content

iPad Air (1st gen - 2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μενα μου κρασαρε 2-3 φορες μεσα σε καποια apps δηλαδη κρασαρε εννοω οτι απλα βγηκε μονο του απο το app που ηταν. Επισης σημερα μετα απο βδομαδα χρησης χωρις na κλεισει μου εχει κανει μονο του restart.

Αυτα.. ελπιζω να μην συνεχιστουν γιατι θα αναγκαστω να το παρω για τσεκ απ.

Εχω καποιες ερωτησεις..

 

1) Τι τροποι υπαρχουν για να μεταφερω ταινια που κατεβηκε απο τορρεντς απο το PC μου στο ipad air? Και επισης αν παιζει η ταινια ποια players καλα υπαρχουν ? (ας ειναι και με πληρωμη εγω απλα ρωταω)

2) Ποια καλη μαρκα επικρατει στον καθαρισμο για ταμπλετς κτλ ? (spray) Ειστε υπερ στο να καθαριζουμε το ipad με spray σε καποιο ειδικο ρουχο?

 

Για το 1, vlc. Την ταινία την περνάς με το iTunes σαν αρχείο του vlc. (από τα apps επιλέγεις το vlc και κάνεις προσθήκη αρχείου)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν βρίσκω μενού ειδοποιήσεις που το ρυθμίζω αυτό γιατί σε εμένα δεν έρχονται αυτόματα τα email πρέπει να το ανοίξω εγώ μπορείς να μου πεις ποιο συγκεκριμένα πως να το ρυθμίζω σε παρακαλώ

 

Και σε εμένα πολλές φορές αργεί η έρχεται όταν ανοίξω το email. Άλλες φορές έρχεται άμεσα. Δεν έχω καταλάβει ποτέ το λόγο που γίνεται αυτό. Ίσως είναι κάποιο θέμα της 7

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω μενού ειδοποιήσεις που το ρυθμίζω αυτό γιατί σε εμένα δεν έρχονται αυτόματα τα email πρέπει να το ανοίξω εγώ μπορείς να μου πεις ποιο συγκεκριμένα πως να το ρυθμίζω σε παρακαλώ
Ναι συγνωμη, ειναι κεντρο γνωστοποιησεων. Εκει οριζεις καθε εφαρμογη αν θα προβαλει τις ειδοποιησεις της, που και πως. Τα εχω βαλει για τα mail να ερχονται κανονικα ολα και να εμφανιζονται στο κεντρο γνωστοποιησεων, οθονη αναμονης κλπ. Και το βλεπω και απο το laptop που εχω ανοιχτο. Οταν παρω ενα mail ακουω και την ειδοποιηση αμεσα στο ipad. Δεν ξερω αν εχει να κανει με το οτι ειναι και τα δυο πανω στο ιδιο wifi και αν εχεις 3G εχει καθυστερηση.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα πολλές φορές αργεί η έρχεται όταν ανοίξω το email. Άλλες φορές έρχεται άμεσα. Δεν έχω καταλάβει ποτέ το λόγο που γίνεται αυτό. Ίσως είναι κάποιο θέμα της 7

Τι λογαριασμό μέιλ έχεις?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με hotmail account έρχονται ταυτόχρονα και σε iOS/Windows tablet οι ειδοποιήσεις σε wifi παντα.

Τα google account τα εχω καταργήσει διοτι σε μη google λειτουργικο εμφανίζουν θεματα συχνά-πυκνά.

Κρασαρισματα ουτε κατα διάνοια σε σερφαριςμα,παρα κάποιες φορές με accuweather με την 7.0.4.

Πουθενα αλλου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με hotmail account έρχονται ταυτόχρονα και σε iOS/Windows tablet οι ειδοποιήσεις σε wifi παντα.

Τα google account τα εχω καταργήσει διοτι σε μη google λειτουργικο εμφανίζουν θεματα συχνά-πυκνά.

Κρασαρισματα ουτε κατα διάνοια σε σερφαριςμα,παρα κάποιες φορές με accuweather με την 7.0.4.

Πουθενα αλλου.

Καταρχήν, το gmail δεν έχει Push εκτός android και χωρίς την εφαρμογή gmail for ios.

Επομένως, λογικό να καθυστερεί η ενημέρωση, ανάλογα με το χρόνο μετάκλησης που έχει ορίσει ο χρήστης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου πάντως πρώτα έρχεται η ειδοποίηση για email στο iPad (με το gmail app) και μετα απο 5 δευτερόλεπτα έρχεται και στο nexus...
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου πάντως πρώτα έρχεται η ειδοποίηση για email στο iPad (με το gmail app) και μετα απο 5 δευτερόλεπτα έρχεται και στο nexus...

Με το gmail app λειτουργεί όπως και αν ήταν σε android, δηλαδή άμεσα, με push.

Μοναδικό μειονέκτημα, ότι δεν μπορείς να ορίσεις ήχο ειδοποίησης μέιλ. Έχει αυτόν τον χαζοήχο που δεν τον ακούς με τίποτα....:(

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με το gmail app λειτουργεί όπως και αν ήταν σε android, δηλαδή άμεσα, με push.

Μοναδικό μειονέκτημα, ότι δεν μπορείς να ορίσεις ήχο ειδοποίησης μέιλ. Έχει αυτόν τον χαζοήχο που δεν τον ακούς με τίποτα....:(

 

Οπως και το οτι εαν πατησεις να δεις το μηνυμα, ανοιγεις την εφαρμογη αλλα ακομα δεν υπαρχει το mail.. Πρεπει να κανει 1-2 δευτερα μεχρι να το φορτωσει. Ενω σε android ειναι εκει απο την στιγμη της ειδοποιησης.

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Οπως και το οτι εαν πατησεις να δεις το μηνυμα, ανοιγεις την εφαρμογη αλλα ακομα δεν υπαρχει το mail.. Πρεπει να κανει 1-2 δευτερα μεχρι να το φορτωσει. Ενω σε android ειναι εκει απο την στιγμη της ειδοποιησης.

Όλα αυτά με έκαναν να εγκαταλείψω.....το gmail.

Κακά τα ψέμματα, αν δεν έχεις android, το gmail δεν βολεύει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι.σκεφτομαι να το αγορασω αλλα αντεχω οικονομικα μονο τη 16gb εκδοση. Επειδη θελω να μεταφερω αρχεια βιντεο απτο πισι μου στο ταμπλετ κ πιθανον να τα ξεπερναω τα 16 gb... τι μπορω να κανω? Να τα ανεβαζω απτο πισι μου σε cloud ισως και μετα απο κει στο ταμπλετ οποιο αρχειο θελω?

Καποια αλλη λυση?

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι.σκεφτομαι να το αγορασω αλλα αντεχω οικονομικα μονο τη 16gb εκδοση. Επειδη θελω να μεταφερω αρχεια βιντεο απτο πισι μου στο ταμπλετ κ πιθανον να τα ξεπερναω τα 16 gb... τι μπορω να κανω? Να τα ανεβαζω απτο πισι μου σε cloud ισως και μετα απο κει στο ταμπλετ οποιο αρχειο θελω?

Καποια αλλη λυση?

Να κατεβασεις ταινια απο cloud; Φιλε μου με το 16αρι μονο τις εφαρμογες που θα θες να δοκιμασεις θα πιασεις 16 gb.... Εχω το 32 μινι και ολο σκεφτομαι οτι στο τσακ εκανα την αλλαγη απο 16αρι. Εχω 14gb ελευθερα χωρις mp3 και ταινιες μεσα. Η αλλη λυση ειναι να το κανεις jb και να συνδεεις usb επανω με τις ταινιες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι.σκεφτομαι να το αγορασω αλλα αντεχω οικονομικα μονο τη 16gb εκδοση. Επειδη θελω να μεταφερω αρχεια βιντεο απτο πισι μου στο ταμπλετ κ πιθανον να τα ξεπερναω τα 16 gb... τι μπορω να κανω? Να τα ανεβαζω απτο πισι μου σε cloud ισως και μετα απο κει στο ταμπλετ οποιο αρχειο θελω?

Καποια αλλη λυση?

 

Το cloud είναι ωραία λυση για μικρά και πολλά αρχεία όπως πχ photos, music γιατί θα τα ανοίγει επιτόπου όπου και νασαι για ταινίες όμως δεν κάνει , το upload κ download απτην αρχή θα χρειάζεται πολυ χρόνο αλλά και πολλά gb στο cloud.

Μία ακόμα λύση είναι να στριμάρεις τις ταινίες σου από κάποιο nas, pc, laptop, εξωτερικό δίσκο με wifi κάρτα δικτύου ώστε να μην χρειάζοντε καν αποθήκευση. Και εγώ το 16άρι έχω και κάνω την δουλειά μου άψογα :) αν αποθηκευα όμως τοπικά τις ταινίες θα ήθελα για πλάκα 1-2tb στο ipad , τα 16 , 32 , 64 κλπ είναι όλα ανεπαρκή από τη φύση τους αν σκευτείς ότι μια ταινία μπορεί να πιάνει 20-25gb. Το jb είναι μια λύση αλλά οχι και η καλύτερη για πολλούς λόγους. Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς πάντως go for it αλλιώς υπάρχει και το android που είναι πιο ευπροσάρμοστο στη συνδεσιμότητα.

Edited by V_tec
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι.σκεφτομαι να το αγορασω αλλα αντεχω οικονομικα μονο τη 16gb εκδοση. Επειδη θελω να μεταφερω αρχεια βιντεο απτο πισι μου στο ταμπλετ κ πιθανον να τα ξεπερναω τα 16 gb... τι μπορω να κανω? Να τα ανεβαζω απτο πισι μου σε cloud ισως και μετα απο κει στο ταμπλετ οποιο αρχειο θελω?

Καποια αλλη λυση?

 

Δες και το seagate goflex wireless.Εγω παίρνω πάντα συσκευή 16gb αφου με το δίσκο έλυσα τα προβλήματα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το seagate goflex wireless.Εγω παίρνω πάντα συσκευή 16gb αφου με το δίσκο έλυσα τα προβλήματα μου.

 

Καλη λυση αλλα ακριβο 200 ευρω+ κοστίζει.

http://www.skroutz.gr/s/3002926/Seagate-Wireless-Plus-1T%CE%92.html

Και ειδικα οταν με λιγότερα λεφτα απο το 16αρι iPad +200 ευρω το seagate παίρνεις windows tablet με 64gb εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο συν micro sd ή ακομα και 128αρια μοντέλα με USB θύρες και micro sd στον εξοπλισμο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δες και το seagate goflex wireless.Εγω παίρνω πάντα συσκευή 16gb αφου με το δίσκο έλυσα τα προβλήματα μου.

Είμαστε λίγο εκτός θέματος, αλλά τίποτα φτηνότερο δεν υπάρχει?

Με ενδιαφέρουν μικρότερες χωρητικότητες, αρκεί να συνεργάζοναι με ipad/iphone.

Όλοι οι wifi δίσκοι συνεργάζονται? χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα για το iphone?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλη λυση αλλα ακριβο 200 ευρω+ κοστίζει.

http://www.skroutz.gr/s/3002926/Seagate-Wireless-Plus-1T%CE%92.html

Και ειδικα οταν με λιγότερα λεφτα απο το 16αρι iPad +200 ευρω το seagate παίρνεις windows tablet με 64gb εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο συν micro sd ή ακομα και 128αρια μοντέλα με USB θύρες και micro sd στον εξοπλισμο.

Αν θέλει ενα ταμπλετ για ταινίες υπάρχουν πολλές επιλογές ακόμη και android και την βγάζεις και πιο φτηνά και απο τα windows ,όμως.... Ούτε το android ούτε τα windows είναι ios , οπότε...αν έχεις κάνει για άλλους λόγους αυτή την επιλογή του ios. Ψάχνεις λύσεις για αυτή.

Είμαστε λίγο εκτός θέματος, αλλά τίποτα φτηνότερο δεν υπάρχει?

Με ενδιαφέρουν μικρότερες χωρητικότητες, αρκεί να συνεργάζοναι με ipad/iphone.

Όλοι οι wifi δίσκοι συνεργάζονται? χρειάζεται ειδικό πρόγραμομα για το iphone?

 

Νομίζω αρκετοί επώνυμοι wifi με cloud υπηρεσίες απο τα 100€ Υποστηρίζουν itunes για να στριμαρουν αρχεία.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω το ipad 32 cellular. Αξίζει αυτό η να πάρω το απλό;; Τι λέτε εσείς που ξέρετε;

 

 

Έχω το 32gb cellular απο τον Νοέμβριο και δεν έχω βάλει ακόμη κάρτα sim αν αυτο σου λέει κάτι. Ο μόνος λόγος να πάρεις cellular είναι αν κάποια στιγμή το χρησιμοποιήσεις σε μέρος που δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις wifi (π.χ. αν πας διακοπές κάπου). Υπόψη ότι αν κανείς hotspot κάποιο κινητό θα γονατισεις την μπαταρία του κινητού. Αυτά απο εμένα.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Στο air έχει gps και στο wifi only. Ας με επιβεβαίωσει κάποιος.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω το ipad 32 cellular. Αξίζει αυτό η να πάρω το απλό;; Τι λέτε εσείς που ξέρετε;

Εγω προσωπικα θα επαιρνα( οπως και τωρα και μελλοντικα εξισου) μονο wifi εκδοσεις σε οποιοδηποτε tablet και οποτε θελω ιντερνετ δινω απο το κινητο οπως κανω τωρα.

Αν εσενα σου ειναι απαραιτητο ειτε διοτι δεν θελεις να δινεις ιντερνετ απο το κινητο ειτε το wifi δεν σε καλυπτει στα μερη που συχναζεις τοτε ναι εφοσον τα 100+ευρω δεν σε ενοχλουν

 

 

ΥΓ:songless_bird:Δεν αφηνεις στην ακρη ολα αυτα υπο την επηρεια αντιwindows αισθηματων σου και τιποτα αλλο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το gps ειναι μαζι με το 3g. Δεν εχει 3g, δεν εχει και gps απο το πρωτο ipad μεχρι σημερα.

 

 

Έτσι ήξερα και εγώ μέχρι που δούλεψα ένα wifi only και παρατήρησα οτι οι υπηρεσίες τοποθεσίας λειτουργούσαν και με κλειστό wifi. Για αυτο το λέω.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήξερα και εγώ μέχρι που δούλεψα ένα wifi only και παρατήρησα οτι οι υπηρεσίες τοποθεσίας λειτουργούσαν και με κλειστό wifi. Για αυτο το λέω.

Και στο mini ετσι ειναι , οχι κλειστο wifi. Να μην το κλεισεις, και απλα να χαθει το σημα. Λειτουργει σαν απλο a-gps με καποια προσωρινα δεδομενα για μια περιοχη που εχεις ανοιξει στον χαρτη. Αν κλεισεις ομως το wifi τοτε δεν μπορει να συνεχισει να σου δινει στιγμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Air (1st gen - 2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...