Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απογοητεύτηκα! Καταρχάς νομίζω ότι αυτό που μου έστειλε ο Κινέζος δεν είναι το αυθεντικό Google Chromecast, παρά το ότι η συσκευασία είναι ίδια, όπως στα καταστήματα. Γράφει μέσα YEHUA, το γνωρίζει κανείς??

Έπειτα, δεν έχει αντάπτορα για πρίζα, έβαλα ένα από κινητό που είχα..Και τρίτο δεν φτάνει το καλώδιο στην πρίζα, αναγκάστηκα και πρόσθεσα πολυπριζο πίσω από την τηλεόραση.

 

Τώρα στα ουσιώδη:

ΔΕΝ μπορώ με τιποτα να το συνδέσω.. Έχω κατεβάσει το Google Home στο κινητο Xiaomi που έχω.

 

Αρχικά μου ζητάει στο βιβλιαράκι οδηγιών το εξής:

"Press button until the dogle reboot". Το κάνω, μου βγάζει οθόνη με SSDD το wifi της YEHUA και PSK: 12345678.

 

Μετά διαβάζω το εξής στο βιβλιαράκι:

"Open the device WIFI , connect the YeHua wifi Dongle, launch browser on your devices, and then enter the corresponding IP address (ex. 192.168.49.1)

 

Παιδιά δεν συνδέεται με τίποτα, νόμιζα ότι είναι plug and play..Ξέρει κανείς να με κατευθύνει??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είσαι σίγουρος ότι πήρες το Google Chromecast? Μήπως απλά είναι μια συσκευή που υποστηρίζει το πρωτόκολλο Chromecast?

 

Βάλε αν μπορείς ένα λινκ αγοράς, ή μία φώτο του προϊόντος.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι και εγώ ότι είναι αυτό που λες..Γράφει στο εγχειρίδιο Yehua wireless Display Dongle και δείχνει ότι υποστηρίζει Chromecast (Miracast για Android όπως αναφέρει συγκεκριμένα). Γνωρίζει κανείς αυτό το brand?

 

Πρέπει να το συνδέσω στο WIFI που μου δίνει ή στο δικό μου δίκτυο (Cosmote wifi)?

 

Θα ανεβάσω φωτό το βράδυ, καθώς είμαι στη δουλειά τωρα.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχεις πάρει το αυθεντικό αδερφε...η διαδικασία είναι αστεία για να το συνδέσεις όπως είπαν και οι υπόλοιποι.....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μία σκέψη..

 

Μήπως πρέπει να πληρούνται κάποιες βασικές προϋποθέσεις αναφορικά με τα specs τηλεόρασης (έχω Phillips 10ετίας με 4 θύρες HDMI) και κινητού (Xiaomi Redmi 3, δεν βλέπω κάπου το Miracast / Smart View κλπ). Έχω κατεβάσει το Google Home, τίποτα..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κάνω μία σκέψη..

 

 

 

Μήπως πρέπει να πληρούνται κάποιες βασικές προϋποθέσεις αναφορικά με τα specs τηλεόρασης (έχω Phillips 10ετίας με 4 θύρες HDMI) και κινητού (Xiaomi Redmi 3, δεν βλέπω κάπου το Miracast / Smart View κλπ). Έχω κατεβάσει το Google Home, τίποτα..

 

 

 

Μπα εγώ το έχω σε Panasonic plasma 10ετιας...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απογοητεύτηκα! Καταρχάς νομίζω ότι αυτό που μου έστειλε ο Κινέζος δεν είναι το αυθεντικό Google Chromecast, παρά το ότι η συσκευασία είναι ίδια, όπως στα καταστήματα. Γράφει μέσα YEHUA, το γνωρίζει κανείς??

 

100% Μαϊμού. Η μόνη εταιρεία που φτιάχνει αντάπτορες Chromecast είναι η Google, όλα τα άλλα είναι κάτι μαϊμούδες που υποστηρίζουν miracast, ένα εντελώς διαφορετικό πρότυπο. Το ebay και το aliexpress είναι γεμάτο με αυτά. Ζήτησε τα λεφτά σου πίσω άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

100% Μαϊμού. Η μόνη εταιρεία που φτιάχνει αντάπτορες Chromecast είναι η Google, όλα τα άλλα είναι κάτι μαϊμούδες που υποστηρίζουν miracast, ένα εντελώς διαφορετικό πρότυπο. Το ebay και το aliexpress είναι γεμάτο με αυτά. Ζήτησε τα λεφτά σου πίσω άμεσα.
Γιατί πίσω τα λεφτά αν είναι λάθος του αγοραστή;

Περιμένω να δω το λινκ του προϊόντος.

 

Μην βιαζόμαστε να κραξουμε τον πωλητή αν γράφει τι μάρκα είναι στην αγγελία.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @estiakos βάλε το link να δούμε το προϊόν!

Έχω και εγώ το Chromecast αγορασμένο από Ελλάδα και το έχω συνδέσει σε Sony TV που την έχω και 'γω μια δεκαετία (όχι smart βέβαια).

Πολύ ευκολη η εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Αυτό είναι το link του προϊόντος, είδα στις κριτικές εκ των υστέρων ότι πολλοί λένε ότι δεν είναι το αυθεντικό (Fcast κλπ). Μετά από 2 μήνες υπομονή δηλ. μου ήρθε κάτι που προς το απρόν παίζει μόνο mirroring (αν το λέω σωστά, παίζει την οθόνη του κινητού τρώγωντας παράλληλα την μπαταρία του)..

 

Αν βρω χρόνο το απόγευμα θα ανεβάσω φωτό του προϊόντος και του μηνύματος στην οθόνη..Προσπάθούσα 1 ώρα χθες χωρίς επιτυχία, ούτε καν σύνδεση δεν κάνει, τι να πω

 

https://www.ebay.com/itm/Google-Chromecast-2nd-Generation-HD-Smart-Media-Streamer-Black-Voice-Command-NEW/302957903302?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε @estiakos βάλε το link να δούμε το προϊόν!

Έχω και εγώ το Chromecast αγορασμένο από Ελλάδα και το έχω συνδέσει σε Sony TV που την έχω και 'γω μια δεκαετία (όχι smart βέβαια).

Πολύ ευκολη η εγκατάσταση.

 

Φίλε μου, ας το πάρω από την αρχή.. Αρχικά εφαρμόζω το μηχανάκι σε ελεύθερη θύρα HDMI. H άλλη άκρη του καλωδίου που είναι usb που πρέπει να μπεί, σε θύρα usb της τηλεόρασης ή με κάποιον αντάπτορα στην πρίζα?? Και με τα 2 δεν έχω δει διαφορά πάντως..

 

Μετά μου βγάζει μήνυμα στην τηλεόραση για σύνδεση σε SSID της YEHUA με PSK 12345678..Δηλαδή δεν θα συνδεθώ με το οικείο δίκτυο της Cosmote που έχω?? Μετά χάνω την μπάλα καθώς δεν με συνδέει ούτε από την εφαρμογή Google Home (δεν βρίσκει λεεί συσκευή, πέραν από το TV BOX που έχω σε άλλη θύρα HDMI) ούτε αντίστοιχο εικονίδιο στο κινητό τύπου smart view/ cast κλπ..

 

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Αυτό είναι το link του προϊόντος, είδα στις κριτικές εκ των υστέρων ότι πολλοί λένε ότι δεν είναι το αυθεντικό (Fcast κλπ). Μετά από 2 μήνες υπομονή δηλ. μου ήρθε κάτι που προς το απρόν παίζει μόνο mirroring (αν το λέω σωστά, παίζει την οθόνη του κινητού τρώγωντας παράλληλα την μπαταρία του)..

 

Αν βρω χρόνο το απόγευμα θα ανεβάσω φωτό του προϊόντος και του μηνύματος στην οθόνη..Προσπάθούσα 1 ώρα χθες χωρίς επιτυχία, ούτε καν σύνδεση δεν κάνει, τι να πω

 

https://www.ebay.com/itm/Google-Chromecast-2nd-Generation-HD-Smart-Media-Streamer-Black-Voice-Command-NEW/302957903302?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φίλε μου, ας το πάρω από την αρχή.. Αρχικά εφαρμόζω το μηχανάκι σε ελεύθερη θύρα HDMI. H άλλη άκρη του καλωδίου που είναι usb που πρέπει να μπεί, σε θύρα usb της τηλεόρασης ή με κάποιον αντάπτορα στην πρίζα?? Και με τα 2 δεν έχω δει διαφορά πάντως..

 

Μετά μου βγάζει μήνυμα στην τηλεόραση για σύνδεση σε SSID της YEHUA με PSK 12345678..Δηλαδή δεν θα συνδεθώ με το οικείο δίκτυο της Cosmote που έχω?? Μετά χάνω την μπάλα καθώς δεν με συνδέει ούτε από την εφαρμογή Google Home (δεν βρίσκει λεεί συσκευή, πέραν από το TV BOX που έχω σε άλλη θύρα HDMI) ούτε αντίστοιχο εικονίδιο στο κινητό τύπου smart view/ cast κλπ..

 

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

 

Aν η διαδικασία σύνδεσης είναι ίδια με το Chromecast, τότε πρέπει ΠΡΩΤΑ να συνδεθείς με το SSID της συσκευής, για να μπεις στο interface του (μάλλον θα έχει κάποιο web interface) και να το ρυθμίσεις ώστε η συσκευή να συνδεθεί με το wifi της κατοικίας σου. AΦΟΥ ολοκληρώσεις τις ρυθμίσεις αυτές, τότε θα το δουλέψεις είτε μέσω Google Home (AN συνεργάζεται με αυτό), αλλιώς μέσω δικής του εφαρμογής. Δες μήπως οι οδηγίες σε καθοδηγούν σε συγκεκριμένη εφαρμογή στο PlayStore.

Η σύνδεση καλωδίων πρέπει να είναι: από τη μία micro usb σε usb φορτιστή και από την άλλη σε οποιαδήποτε HDMI θύρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο δίκτυο που μου έδωσε, αλλά από εκεί και μετά τζίφος..Δεν με βρίσκει.. Είμαι και εγώ περιορισμένης τεχνογνωσίας..

 

Άρα το usb στην πρίζα με αντάπτορα. Το βράδυ θα ανεβάσω 2-3 φωτό και οποιος ειδικός εδώ γνωρίζει ας με κατευθύνει..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις το Chromecast σε πρίζα όχι στην τηλεόραση για καλύτερη διαχείριση ενέργειας. Αφού ανάψει, περιμένεις να κατεβάσει τυχόν αναβαθμίσεις που υπάρχουν. Όσο κάνει αυτό, κατεβάζεις το Google Home από το Play Store. Το ανοίγεις και ακολουθείς τις οδηγίες, που είναι πολύ απλές. Αν το TV Box έχει ενσωματωμένο Chromecast, ίσως είναι καλύτερα να το αποσυνδέσεις όταν κάνεις την σύνδεση του Chromecast για πρώτη φορά.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Clyde, θα εφαρμόσω απόψε αυτά που μου λές.. Αν και αρχίζω και υποψιάζομαι ότι μου έστειλε ένα unbranded miracast o Κινέζος..
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω και εγώ για το πιο φτηνό Chromecast για να βλέπω NETFLIX σε νέα τηλεόραση.

 

Πού πιστεύετε ότι μπορώ να το βρώ, έστω και μεταχειρισμένα;

 

Από eBay Αγγλίας χρεώνουν κάτι 20αρια για μεταφορικά που δεν το καταλαβαίνω.

Κανένα άλλο μαγαζί online;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To 3rd Generation πάντως που βγήκε πριν λίγο καιρό παίζει στα 35€ στο σκρουτζ. Εξαιρετική τιμή.

 

Το προηγούμενο (2 HD) παίζει στα 45 περίπου και 30 μεταχειρισμένο.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

To 3rd Generation πάντως που βγήκε πριν λίγο καιρό παίζει στα 35€ στο σκρουτζ. Εξαιρετική τιμή.

 

 

 

Το προηγούμενο (2 HD) παίζει στα 45 περίπου και 30 μεταχειρισμένο.

Μόνο το 1 βλέπω στα 25-30€, όχι το 2 στο ΕΒΑΥ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, δεν είναι γνήσια google chromecast αυτά, από την τιμή τους φαίνεται... είναι no name cast, all cast κλπ. :(
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, δεν είναι γνήσια google chromecast αυτά, από την τιμή τους φαίνεται... είναι no name cast, all cast κλπ. :(
Αυτό που γράφω μεταχειρισμένα είναι γνήσια.

Δεν ξέρω τι πήρε το άλλο παιδί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για να αγοράσετε Chromecast, πηγαίνετε στο Σκρούτζ και επιλέγετε το μαγαζί που σας συμφέρει. Προσωπικά πάντα επιλέγω το κοντινό με την χαμηλότερη δυνατή τιμή και πηγαίνω και το παίρνω μόνος μου στο κατάστημα. Αυτή την στιγμή στο Σκρούτζ θα βρείτε το Chromecast 2, 3 και Ultra 4K. Μην παίρνετε ποτέ τα No Name, Miracast κλπ.

https://www.skroutz.gr/c/2528/Smart_TV_Stick/m/9895/Google.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Η άλλη επιλογή είναι να πάρετε το Xiaomi Mi Box το οποίο έχει ενσωματωμένο Chromecast. Είναι πιο ακριβά όμως γιατί είναι Smart TV Box. Αν θέλετε απλά Netflix, YouTube και να στέλνετε φωτογραφίες και βίντεο στην τηλεόραση, το Chromecast είναι μια χαρά. Αν θέλετε και Kodi, browsing στην τηλεόραση κλπ παίρνετε το Mi Box.

https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xiaomi-Mi-Box-S-8GB.html

Link to comment
Share on other sites

Για να αγοράσετε Chromecast, πηγαίνετε στο Σκρούτζ και επιλέγετε το μαγαζί που σας συμφέρει. Προσωπικά πάντα επιλέγω το κοντινό με την χαμηλότερη δυνατή τιμή και πηγαίνω και το παίρνω μόνος μου στο κατάστημα. Αυτή την στιγμή στο Σκρούτζ θα βρείτε το Chromecast 2, 3 και Ultra 4K. Μην παίρνετε ποτέ τα No Name, Miracast κλπ.

 

https://www.skroutz.gr/c/2528/Smart_TV_Stick/m/9895/Google.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

 

 

 

Η άλλη επιλογή είναι να πάρετε το Xiaomi Mi Box το οποίο έχει ενσωματωμένο Chromecast. Είναι πιο ακριβά όμως γιατί είναι Smart TV Box. Αν θέλετε απλά Netflix, YouTube και να στέλνετε φωτογραφίες και βίντεο στην τηλεόραση, το Chromecast είναι μια χαρά. Αν θέλετε και Kodi, browsing στην τηλεόραση κλπ παίρνετε το Mi Box.

 

https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xiaomi-Mi-Box-S-8GB.html

Και αν θέλουμε να αγοράσουμε από Ebay;

Δεν θέλουν όλοι από skroutz

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε σε εμποδίζει κανένας, από όπου θέλεις μπορείς να αγοράσεις.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το 1 βλέπω στα 25-30€, όχι το 2 στο ΕΒΑΥ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Για μεταχειρισμένα κοίταξα σε διπλανό φόρουμ κ σου ειπα τιμή. Αν θες να δώσεις ένα ποσό γύρω στα 30 γιατί δεν παίρνεις το 3rd GEN καινούριο?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για μεταχειρισμένα κοίταξα σε διπλανό φόρουμ κ σου ειπα τιμή. Αν θες να δώσεις ένα ποσό γύρω στα 30 γιατί δεν παίρνεις το 3rd GEN καινούριο?
Από πού βρε φιλαράκι online;

Μένω Κύπρο και μόνο με αποστολή εδώ μιλάμε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...