Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα με ενδιαφερει η χρηση του σε σχεση με σταθερο υπολογοστη.Απο οτι καταλαβα απο αυτα που γραφετε απλα απεοκονιζει αυτα που δειχνει η οθονη των συσκευων και ο χειρισμος γινεται απο τη συσκευη.Κινητο, Ταμπλετ κ.λ.π.Αν προκειται για κινητο το εχω μαζι μου στο σαλονι απεναντι απο την τιβι μπαινω βγαινω στι ιντερνετ ολα καλα.Στην περιπτωση του σταθερου ομως αν θελω να αλλαξω tab να αλλαξω ταινια θα πρεπει αναγκαστικα να πηγαινοερχομαι στο δωματιο που εχω το πισι.Αν καταλαβα καλα. Αυτο με ενδιεφερε να καταλαβω ακριβως τι κανει και τι δεν κανει το Chromcast.Φυσικα και με το MK 809ΙΙΙ θα κοτσαρω ενα ποντικι ασυρματο και θα κανω τα παντα.Το MK 809ΙΙΙ κανει πραγματικα smart την τιβι στην ουσια γινεται ενα μεγαλο ταμπλετ.Εξαρταται τη ζηταει ο καθενας.Αλλη δουκεια κανει το ενα και αλλη το αλλο.

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σωστά τα λες. Σχεδόν. Το MK 809III γίνεται ένα μεγάλο ταμπλετ. Ξεχωριστό. Μπαίνεις στο ίντερνετ και σερφάρεις. Κάτι που μπορείς να κάνεις και με το chromecast. Αλλά κάνει μόνο αυτό. Ενώ με το chromecast μπορείς να προβάλεις μια ταινία σε πολύ καλύτερη ποιότητα. Και συγχρόνως να συνεχίσεις εσύ ή κάποιος άλλος να χρησιμοποιείς ανεξάρτητα το pc ή το κινητό σου για κάτι άλλο.

Επειδή έχω και smart tv και μπορώ να κάνω την σύγκριση βλέπω πολύ πιο smart την χρήση του chromecast από την ίδια την smart tv. Για παράδειγμα όταν σερφάρω απ'ευθείας από τον browser της τηλεόρασης και βάλω μια ταινία 8 στις 10 φορές δεν μπορεί να μεταδώσει τους υπότιτλους. Ακόμη κι όταν κάνω την ίδια διαδικασία στην smart tv με αυτήν που κάνω με το chromecast, να βάλω δηλαδή μια ταινία μέσω κινητού και πάλι δεν μου δίνει την δυνατότητα η smart tv να προσθέσω υπότιτλους. Και αυτό τσεκαρισμένο στην πράξη. Όχι θεωρητικά.

Υ.Γ. Ίσως με το ΜΚ 809ΙΙΙ η τηλεόραση να γίνεται πιο smart από μια smart tv όπως με το chromecast. Αυτό δεν το ξέρω. Δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά σίγουρα με το chromecast μπορείς να κάνεις ότι κάνεις με το ΜΚ συν το να προβάλεις τις φωτο και την μουσική την δική σου ή οποιουδήποτε βρίσκεται κοντά του.

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

Είδα και έναν απίστευτο βίντεο με έναν τύπο στο κεφάλι έχει τη κάμερα με το chromecast 2 σε πλήρη ενορχήστρωση

και περιμένω το αδελφάκι του!

Μετράω μέρες.

Πόσες 2

Κάνω υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Είδα και έναν απίστευτο βίντεο με έναν τύπο στο κεφάλι έχει τη κάμερα με το chromecast 2 σε πλήρη ενορχήστρωση

και περιμένω το αδελφάκι του!

Μετράω μέρες.

Πόσες 2

Κάνω υπομονή.

Wow.

Πρόσεξες ότι ο τύπος έβαλε μουσική από το κινητό του και μετά το απενεργοποίησε εντελώς; Το έχω κάνει με το YouTube. Έφτιαξα μια λίστα 10-12 τραγουδιών, την έβαλα στην τηλεόραση και πήγα στο περίπτερο για τσιγάρα κλείνοντας το wifi στο κινητό. Όσοι ήταν σπίτι έβλεπαν κανονικά τα τραγούδια μέχρι να τελειώσει η λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Wow.

Πρόσεξες ότι ο τύπος έβαλε μουσική από το κινητό του και μετά το απενεργοποίησε εντελώς; Το έχω κάνει με το YouTube. Έφτιαξα μια λίστα 10-12 τραγουδιών, την έβαλα στην τηλεόραση και πήγα στο περίπτερο για τσιγάρα κλείνοντας το wifi στο κινητό. Όσοι ήταν σπίτι έβλεπαν κανονικά τα τραγούδια μέχρι να τελειώσει η λίστα.

 

 

Ναι... ασφαλώς με τις εφαρμογές που υποστηρίζουν το cast η σύνδεση είναι απευθείας γιαυτό και δεν πρέπει να καταναλώνει μπαταρία το κινητό, κουφό αλλά πραγματικότητα, καμία σχέση με κατανάλωση από bluetooth και προβλήματα συγχρονισμού τα επισημαίνει αυτά.

Κι από άλλες συσκευές μπορεί με το υπολογιστή, tablet νομίζω όμως πρέπει να είναι στο ίδιο δίκτυο τοπικό εννοώ αλλά δεν είμαι σίγουρος γιαυτό.

Να κι ένα νέο άρθρο σημερινό http://www.doctorandroid.gr/2016/01/android-tv-vs-chromecast.html σχετικά με chromecast και android TV σε set-top box είτε ενσωματωμένο σε τηλεόραση.

 

Σκέφτομαι να πάρω τον ήχο από το LG monitor TV αυτό που ανέφερα και να τον οδηγήσω σε ένα 5.1 αυτά με κόστος κάτω από τα 200 ευρώ από τα πολλά που υπάρχουν στην αγορά γιατί είναι κρίμα να βλέπω netflix χωρίς περιβάλλοντα ήχο είμαι και σε μέρος σε εξοχικό που δεν ενοχλώ κανέναν. Αρκεί να περνάει η έξοδος ακουστικών και το dolby μαζί με τη στερεοφωνία θα το διερευνήσω γιατί δεν είμαι και γνώστης, πάντως έξοδο δεν έχει ειδική για τέτοιο σκοπό εκτός αν με το δεύτερο hdmi ή το scart ή τα rca θα δω τι θα καταφέρω!

 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι το περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν.σκέφτομαι να πάρω το chromecast 2.

Το θέμα είναι οτι δεν γνωρίζω το τι κάνει και τι υπέρ και κατά εχω.

Ξέρω μονό οτι είναι media player.

Κάτι μου έλεγε ένας φίλος μου για το pop corn,εφαρμογή???

Οπως και να χει,θα ήθελα μία λεπτομερής βοήθεια.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικό.

Ρίξε μια ματιά σε όλο το thread. Θα βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Ότι απορίες έχεις ρώτα μας. Μήπως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.ποια η διαδικασία για να δω μία ταινία με υπότιτλους κανονικά.

Λογικά μέσο popcorn?

Εχει κάποια συνδρομή?η free?

 

Επίσης,πως μπορώ από το chromecast να πάρω αρχεία από το laptop και να βλέπω στην τηλεόραση το περιεχόμενο του laptop,χωρίς να τρέχω από το ένα δωμάτιο στο άλλο.γίνεται αυτό?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.ποια η διαδικασία για να δω μία ταινία με υπότιτλους κανονικά.

Λογικά μέσο popcorn?

Εχει κάποια συνδρομή?η free?

 

Επίσης,πως μπορώ από το chromecast να πάρω αρχεία από το laptop και να βλέπω στην τηλεόραση το περιεχόμενο του laptop,χωρίς να τρέχω από το ένα δωμάτιο στο άλλο.γίνεται αυτό?

 

Για το πρώτο ερώτημα διάβασε το παρακάτω. Να μην τα γράφω πάλι.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6305685

 

Για το δεύτερο ερώτημα δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες. Το laptop είναι κινητή συσκευή. Δεν χρειάζεται να τρέχεις από το ένα δωμάτιο στο άλλο. Πάρτο μαζί σου. Σε περίπτωση που δεν μπορείς να το μετακινήσεις (π.χ. desktop) μπορείς να στείλεις κανονικά στο chromecast αυτό που θες να δεις από το ένα δωμάτιο στο άλλο αλλά ο χειρισμός του θα πρέπει να γίνει από την πηγή. Δηλαδή αν θες να πατήσεις pause η να το σταματήσεις για κάποιο λόγο θα πρέπει να πας πάλι εκεί που είναι το pc. Στο παρακάτω άρθρο θα δεις τον τρόπο που λειτουργεί από pc, laptop κ.λ.π.

 

http://www.doctorandroid.gr/2016/01/desktop-chromecast.html

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν κατάλαβα.

Σχετικά με υπότιτλους.

Επίσης κάτι άλλο.μπορώ να το κρατάω παντού μαζί και να δούμε ταινία σε οποιαδήποτε τηλεόραση με HDMI,αρκεί να έχουμε ιντερνέτ,σωστά?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν κατάλαβα.

Σχετικά με υπότιτλους.

Επίσης κάτι άλλο.μπορώ να το κρατάω παντού μαζί και να δούμε ταινία σε οποιαδήποτε τηλεόραση με HDMI,αρκεί να έχουμε ιντερνέτ,σωστά?

Σωστά. Αρκεί οι 2 εμπλεκόμενες συσκευές να είναι στο ίδιο δίκτυο wifi.

Όσο για τους υπότιτλους, εφόσον η ταινία έχει υπότιτλους θα μπορείς να τους δεις και στην τηλεόραση. Θα πρέπει να το έχεις για να το καταλάβεις καλύτερα. Το μόνο που μπορώ να σου πω τώρα είναι ότι δεν θα έχεις πρόβλημα να δεις ταινία με υπότιτλους.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο,όλα αυτά δεν είναι συνδρομητικά έτσι?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο,όλα αυτά δεν είναι συνδρομητικά έτσι?

Όχι βέβαια. Παράνομα είναι. Χαχαχαχα.

Υπάρχει το Netflix νόμιμο με συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Παράνομα είναι. Χαχαχαχα.

Υπάρχει το Netflix νόμιμο με συνδρομή.

Και γιατί μου ζητάει εφαρμογή vnp η vpn????

Από την εφαρμογή του κινητού?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί μου ζητάει εφαρμογή vnp η vpn????

Από την εφαρμογή του κινητού?

Ποιός ζητάει vpn? Το Netflix? Ένα μήνα Έχει γίνει νόμιμο. Υπάρχει σχετικό thread εδώ στο myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά :) το ποπκορν μετά την τελευταία αναβάθμιση του ζητάει vpn, μάλλον σε αυτό θα αναφέρεται ο @ταξιδιώτης22, την έκανα απεγκατασταση και πέρασα την προηγούμενη και είναι κομπλέ, επίσης και το sowbox είχε ένα θέμα μετά από αναβάθμιση σχετικά με την επιλογή player, και εκεί έκανα την ίδια ενέργεια και είναι μια χαρά :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

^^δώσε ενα λινκ απο την εκδοση που εβαλες στο pop corn

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

http://popcorn-time.en.uptodown.com/android

 

Αυτή εδώ έβαλα:)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί μου ζητάει εφαρμογή vnp η vpn????

Από την εφαρμογή του κινητού?

 

μη δίνεις σημασία, πατα οχι. Βγαινει από τα settings η ερώτηση για το vpn.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά :) το ποπκορν μετά την τελευταία αναβάθμιση του ζητάει vpn, μάλλον σε αυτό θα αναφέρεται ο @ταξιδιώτης22, την έκανα απεγκατασταση και πέρασα την προηγούμενη και είναι κομπλέ, επίσης και το sowbox είχε ένα θέμα μετά από αναβάθμιση σχετικά με την επιλογή player, και εκεί έκανα την ίδια ενέργεια και είναι μια χαρά :happy:

Δεν το ήξερα αυτό. Ξέρω ότι έχει επιλογή για vpn αλλά είναι προαιρετική. Το έχει κάνει υποχρεωτικό?

Το χρησιμοποιώ σπάνια πλέον. Σχεδόν καθόλου. Γιατί πολλές φορές κατεβάζει δεδομένα στη συσκευή και βαριέμαι να το καθαρίζω.

 

Χρησιμοποιώ πλέον μια άλλη εφαρμογή η οποία όμως δεν έχει υπότιτλους, ούτε σαν ενημέρωση. Τις βλέπω βέβαια μέσω του localcast που βάζει εκείνο τους υπότιτλους. Είναι πολύ πιο smooth το streaming και δεν κολλάει ποτέ. Ακόμα και με χαμηλή ταχύτητα ίντερνετ. Λέγεται HDmovies.

Την συνιστώ αν έχετε προβλήματα με την σύνδεση. Φυσικά αν έχετε καλή σύνδεση ακόμα καλύτερα. Δεν έχει σχέση με torrent. Είναι καθαρά streaming υπηρεσία. Ενημερώνεται με νέες ταινίες λίγο καθυστερημένα σε σχέση με το showbox. Μάλλον για να μας δίνει πολλές επιλογές. Δίνει μια ταινία από 7-8 server ενώ το showbox από 2 το πολύ 3.

Ουφ. Πάλι πολλά έγραψα. Πάω να δω ταινία. Χαχα.

Link to comment
Share on other sites

μη δίνεις σημασία, πατα οχι. Βγαινει από τα settings η ερώτηση για το vpn.

Δεν βγαίνει από τα settings.

Ούτε μπορεί να αγνοηθεί.

 

Με τι άλλο τρόπο βλέπουμε μέσο chromecast και φυσικά με υπότιτλους?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει από τα settings.

Ούτε μπορεί να αγνοηθεί.

 

Με τι άλλο τρόπο βλέπουμε μέσο chromecast και φυσικά με υπότιτλους?

 

Καλημέρα :) όπως γράφει ο φίλος :) Jimi_Gr στο προηγούμενο ποστ υπάρχει και το sowbox και το HD movies, φυσικά σπασμένες, από το μάρκετ κατέβασε το localCast και στο πεδίο που γράφει υπότιτλους επιλέγεις opensubtitles στο οποίο έχεις κάνει μια απλή εγγραφή στην σελίδα τους, μετά απλώς θέλει μόνο ευχέρεια χρόνου γιατί από επιλογή σε ταινίες άλλο τίποτα :happy:

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει από τα settings.

Ούτε μπορεί να αγνοηθεί.

 

Με τι άλλο τρόπο βλέπουμε μέσο chromecast και φυσικά με υπότιτλους?

Στην εκδοση που εχω εγω 2.7.4.2-32 εχει επιλογη Check connection που αν κανεις untick δεν σε ρωταει ξανα για vpn.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Πάω να το πάρω και συνεχίζουμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να το πάρω και συνεχίζουμε.

Πάρτο με το καλό και εμείς εδώ είμαστε. Στην πράξη είναι πιο κατανοητά αυτά που σου γράφουμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...