Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσοχή με τα data. Ο cloudyfa γραφει στις οδηγιες:

Can I dirty flash the ROM?

- It's an initial release and NO, u must clean flash the ROM, no restore data from TWRP.

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

για μενα εννοουσα ..εχω λολλιποπ και δεν μπορω να κανω ουτε root ! γι αυτο για να περασω την λολλιποπ του cloudyfa θα το κανω μεσω κιτ κατ που εκει το root γινεται πανευκολα ! θα εχει οδηγιες ο cloudyfa , αλλα εαν εχεις root και twrp νομιζω θα μπορεις κανονικα να κανεις εγκατασταση !

 

επισης , αν εχεις τα 2 τελευταια μπορεις να παρεις μπακαπ to data και να μην ξαναστηνεις απο τηνα ρχη το τηλεφωνο ! backup data γινεται στο TWRP , απλα τσεακρεις μονο το data

 

Μια χαρά μπορείς να κάνεις ρουτ με το srk tool. Δύο φορές έκανα.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με τα data. Ο cloudyfa γραφει στις οδηγιες:

Can I dirty flash the ROM?

- It's an initial release and NO, u must clean flash the ROM, no restore data from TWRP.

 

dirty flash λογικο και το καταλαβαινω αλλα ουτε restore data ;

τελος παντων για να το λεει ο cloudyfa :D

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

dirty flash λογικο και το καταλαβαινω αλλα ουτε restore data ;

τελος παντων για να το λεει ο cloudyfa :D

 

Και με titanium backup πάντως μια χαρα επανέρχονται.Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει και εκεί ασυμβατότητα.Θα δείξει...

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα το κάνω το restore τα data και ότι γίνει...

 

Το πολύ πολύ να φλασάρω από την αρχή...:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάνω εκτός από wipe data , cache , dalvik cache , system , αν επιλέξω μαζί και wipe rom ώστε να σβηστούν κυριολεκτικά τα πάντα αλλά να έχω επάνω κουμπωμενο το usb otg με την ρομ περασμένη και την φλασαρω από εκεί όπως έχω κάνει και παλιά δεν θα είναι καλύτερα και ποιο σταθερά έτσι??Θα υπάρξει πρόβλημα η όχι στο recovery??

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την φλάσαρα! Φαίνεται εξαιρετική. Για να είναι ακόμη πιο σταθερή θέλει να κάνω ξανά wipe/factory reset;
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

την περασα , παρα πολυ γρηγορη τολμω να πω οτι φτανει AOSP καταστασεις, γενικα ρολλαρει παρα πολυ καλα , τωρα κανω το δευτερο φλασ για να ''κατσει'' καλυτερα. ενα ακομα + ειναι οτι μπαινει ο dori οποτε θα εχουμε ενα δυνατο πακετο και παλι :D:D

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, παρακαλω οποιος ξερει ας απαντησει.

 

Εμεις με Cloudy 2.2 KitKat, τι στο καλο πρεπει να κανουμε για να περασουμε την 3.1 ???

Πρεπει να παμε πρωτα σε Lollipop? Flash πανω απο kitkat γιοκ, δεν παιζει ? Οι οδηγιες δεν ειναι και πολυ σαφεις.

HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, παρακαλω οποιος ξερει ας απαντησει.

 

Εμεις με Cloudy 2.2 KitKat, τι στο καλο πρεπει να κανουμε για να περασουμε την 3.1 ???

Πρεπει να παμε πρωτα σε Lollipop? Flash πανω απο kitkat γιοκ, δεν παιζει ? Οι οδηγιες δεν ειναι και πολυ σαφεις.

 

Πρωτα βαζεις lolipop kdz με το flashtool, περνας root + TWRP (εχουν γραφτει οδηγοι σε προηγουμενες σελιδες) και μετα περνας την ROM του Cloudy απο TWRP.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Εμεις με Cloudy 2.2 KitKat θελει ΠΡΟΣΟΧΗ.

Λεω λοιπον τοτε να παιξω μπαλα πρωτα απο εδω http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-srkg2-1-00-20150516-t3109906 και μετα καπακι Cloudy 3.1 να μην μπλεκω με KDZs και ιστοριες.

Του somboons ειναι stock lollipop και δουλευει χωρις προβληματα.

 

Οι οδηγιες δεν ειναι ξεκαθαρες απο τον Cloudy, βλεπω καποιους με θεματα στην εγκατασταση. Θελει προσοχη.

 

EDIT : μια αλλη αποψη

- I come from cloudy g2 2.2, do i need to install first first lollipop original in order to jump to this? if yes, how do i install it, can anyone help me?

- Just install LP baseband that is compatible for your device, then reboot to recovery after flashing LP baseband then do a full wipe except internal storage then flash the cloudy g2 3.1 rom

 

LP baseband : https://mega.nz/#F!qN02CAAD!Tjs9yigJH-qsgOLQrEL6dA

Then in twrp recovery flash this LP baseband then after you install reboot to recovery again. Then do a full wipe (dalvik cache, cache, data & system) then install cloudy G2 3.1 LP ROM.

Edited by androidaddict
HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

οσοι φλασαρετε του cloudy εχετε το νου σας οταν τελιωσει θελει 3-4 λεπτα για να φυγει απο το σημα της lg μη φοβηθειτε για bootloop και κλεισετε κανα κινητο δωστε του 5 λεπτακια!!!
Link to comment
Share on other sites

Από cloudy 2.2 σε 3.1 μια χαρά.

 

Μπαίνεις σε recovery, κάνεις wipe (τα πάντα εκτός από internal storage εγώ)

και μετά φλασάρεις.

 

Αφού τελειώσει, θα εμφανιστεί το logo της LG για μερικά λεπτά. Κάντε υπομονή μην πατήσετε τίποτα, θα κάνει optimizing και τέλος.

 

edit: Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Πολύ όμορφο και ρολάρει πολύ καλά. Για μπαταρία είναι ακόμα πολύ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι . Το τηλέφωνο είναι με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και δεν έχω σκοπό να κάνω ούτε root ούτε να βάλω custom rom κλπ κλπ . Το μόνο που έκανα είναι οτι αναβάθμισα την έκδοση android 4.2 που είχε με την 4.4 Kit kat .

Τώρα βλέπω οτι είναι διαθέσιμη επίσημα η Lolipop . Αξίζει να την περάσω ή όχι ? Γιατί ακούω οτι έχει κάτι θέματα οτι τελειώνει η μπαταρία πιο γρήγορα , δεν υπάρχει το ωραίο widget του καιρού που έχει η Kit kat κλπ κλπ. Κοντολογής αν δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό να μείνω εκεί που είμαι.....

LG 802 G2 16 GB
Link to comment
Share on other sites

Από cloudy 2.2 σε 3.1 μια χαρά.

 

Μπαίνεις σε recovery, κάνεις wipe (τα πάντα εκτός από internal storage εγώ)

και μετά φλασάρεις.

 

Αφού τελειώσει, θα εμφανιστεί το logo της LG για μερικά λεπτά. Κάντε υπομονή μην πατήσετε τίποτα, θα κάνει optimizing και τέλος.

 

edit: Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Πολύ όμορφο και ρολάρει πολύ καλά. Για μπαταρία είναι ακόμα πολύ νωρίς.

 

 

A, δεν εβαλες τιποτα απο πανω πρωτα (lollipop baseband κλπ) ??? Μονο wipe and installation ?

HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

την περασα , παρα πολυ γρηγορη τολμω να πω οτι φτανει AOSP καταστασεις, γενικα ρολλαρει παρα πολυ καλα , τωρα κανω το δευτερο φλασ για να ''κατσει'' καλυτερα. ενα ακομα + ειναι οτι μπαινει ο dori οποτε θα εχουμε ενα δυνατο πακετο και παλι :D:D

Ηρέμησε που φτάνει και τις aosp

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

to backup data απο στοκ λολλιποπ με twrp και restore data στην ρομ του cloudyfa δουλευει μια χαρα !! :D

 

ευχαριστω τον φιλο που ειπα για sdk tool ! δουλεψε κανονικα το root/recovery για στοκ λολλιποπ :D :D

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε εκτός από τα κλασικά wipes data , cache , dalvik , system , αν επιλέξω μαζί και internal storage και μετά φλας στο recovery μέσο usb otg την ρομ θα υπάρξει πρόβλημα. Ή όχι? Ρωτάω γιατί είμαι ένα βήμα πριν την αναβάθμιση και θέλω να ξέρω..

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

to backup data απο στοκ λολλιποπ με twrp και restore data στην ρομ του cloudyfa δουλευει μια χαρα !! :D

 

ευχαριστω τον φιλο που ειπα για sdk tool ! δουλεψε κανονικα το root/recovery για στοκ λολλιποπ :D :D

Να εισαι καλα !!!!!Φιλη ειμαι!!!!

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια παω να περασω την ρομ . ειχα cloudy g2 2.2 περναω lp baseband και φλασαρω τη ρομ. παει να ανοιξει το κινητο εμφανιζει για 1 δευτερολεπτο το σημα της lg και μενει ανοιχτη η οθονη αλλα δν δειχνει τπτ.Μετα περναω στοκ λολλιποπ ροοταρω περναω recovery φλασαρω την ρομ και παλι τα ιδια. Τι να κανω?Σας παρακαλω αν ξερει καποιος κατι ας με βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...