Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια επειδή ειμαι στο chat με selina Μου ειπε οτι οσα δεματα δειχνουν να εχουν φτασει 24/4 , 25/4 και 07/5 οπως το δικο μου εχουν θεμα...μου ειπε να περιμενω 30 μερες

 

ναι μωρε τι ειναι 30 μερες μπροστα στις δικες μας 58 :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν το δευτερο σκέλος, με την "αποζημίωση" των αγοραστών, δεν εμπίπτει σε κανέναν κανόνα, και ειναι καθαρά θέμα του καταστήματος. Κατα πόσο έχει αντιληφθει την σημασία της πελατοκεντρικής πολιτικής που θα θέλαμε να δούμε απο Ασία μεριά, αφού δεν βγάζουν ψίχουλα απο το λιανικό εμποριο προς Ευρώπη....

 

Για το πρώτο σκέλος, μιας και βλέπω οτι μιλάς συχνά απόλυτα ως προς τις διαδικασίες του paypal, θα ήθελα την γνώμη σου:

Ας υποθέσουμε οτι ο φίλος (ένας νομίζω) που πήρε ηδη το refund, κρατάει και το κινητό καποια στιγμη. Το paypal μπαινει στην διαδικασία έφεσης κατοπιν αιτήματος του πωλητή, και διεκδικεί την επαναπληρωμή απο τον αγοραστη; Και με ποιον τροπο πιέζει εκτός απο την διαγραφή του λογαριασμού; Υπάρχει δυνατότητα χρεωσης των συνδεδεμένων πηγών (χρεωστικές καρτες κτλ); Καλύπτεται απο κάποιο νομικό όρο το paypal; Αποζημιώνεται ο πωλητής όταν διαπιστωθεί το γεγονός;

 

Παρακαλώ μη μείνεις στο έκνομο της ιδιας της πράξης... Θεώρησε οτι μιλάμε με το άγχος του πωλητή, καθώς θα ηθελα να δοκιμάσω πώληση στο μέλλον. Και επίσης να καταλάβω κατα πόσο λαρτζ ειναι τελικά το Vickmall όταν μας προτρέπει για disputes

 

Θέλω να ελπίζω ότι το Vickmall, απ' τη στιγμή που προτρέπει σε dispute, έχει την πλάτη του καλυμμένη. Ένα σοβαρό κατάστημα με μεγάλη πελατεία στο εξωτερικό, λογικά θα πρέπει να ασφαλίζει τις αποστολές του. Άρα, είτε η SG αποζημιώνει πλήρως το κατάστημα για τη χασούρα που προκάλεσε, βάσει πιθανού συμβολαίου για χρόνους παράδοσης (ασχέτως αν το προϊόν φτάσει κάάάποτε), είτε χρησιμοποιείται μια ασφαλιστική εταιρία που αναλαμβάνει τέτοιου είδους καταστήματα και αποστολές. Γι αυτό και το Vickmall κάπου έγραφε "κάνε dispute και άμα φτάσει το κινητό, σκασίλα μας .. κράτα το". Μια ακόμα πιθανότητα είναι ότι για να εισπράξει την ασφάλεια σε πλήρη ποσά, πρέπει να δείξει τις επιστροφές χρημάτων (το προϊόν το ίδιο τους είναι αδιάφορο αν επιστραφεί).

 

Στα υπόλοιπα που αναφέρεις συμφωνώ. Επιπλέον, λογικά το Paypal χωρίς την έγκριση του κατόχου του λογαριασμού ή της κάρτας, δεν δικαιούται να αγγίξει ούτε σεντ. Δεν είδα τίποτα τέτοιο να αναφέρεται ξεκάθαρα για τον αγοραστή στους όρους του dispute. Για τον πωλητή δεν ξέρω τι προβλέπεται αλλά σίγουρα οι όροι θα είναι διαφορετικοί βάσει κάποιου είδους συμβολαίου που συνάπτει με το Paypal. Να αμφισβητήσει ναι, να διαπιστώσει ναι, να πληρώσει όμως όχι, ακόμα κι αν δικαιωθεί ο πωλητής, ο οποίος μάλλον πρέπει να κινηθεί δικαστικά (και πάλι βάσει διεθνών ή διμερών συμφωνιών δικαστικής αρωγής και πάει λέγοντας). Απ' αυτό συμπεραίνω ότι κάπου στη μέση όλων αυτών πρέπει να βρίσκονται και ασφαλιστικές εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! παρηγγειλα και γω 1/5 απο vickmall με nl post και το δεμα λεει οτι ειναι on transport απο ολλανδια 6 μερες τωρα...τι γινεται?να ανησυχησω? συγνωμη για τη παρεμβαση...:O Edited by emma11
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! παρηγγειλα και γω 1/5 απο vickmall με nl post και το δεμα λεει οτι ειναι on transport απο ολλανδια 6 μερες τωρα...τι γινεται?να ανησυχησω? συγνωμη για τη παρεμβαση...:O

Δώσε μας τον αριθμό ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο ebay 1/05 untracted estimate 17 /05 σημερα παραλαβη. 17 ημερες

Αγορα 1/05 απο banggood με swiss post με tr. n. αυριο παραλαβη. 18 ημερες

Αγορα απο gearbest 1/05 untracked nl post σημερα εφτασε Αθηνα .

Καλοι χρονοι .

Link to comment
Share on other sites

παντως στο 4px στις 3 τελευταιες ενδυξεις μέχρι και το ,Arrive at Airport, SG οι ωρες έιναι στανταρ για ολους απο οτι καταλαβα,

14:00 18:00 23:59 , δεν ξερω αν πρεπει να μας λεει κατι αυτό ή είναι στανταρ οι ωρες αφιξης των αποστολων.

 

Όχι απαραίτητα. Για παράδειγμα η δικιά μου παραγγελία έχει ως εξής:

 

2016-05-13 15:18 Shipmnet arrived at destination country

2016-05-11 10:32 GRATH / parcel dispatched from original office

2016-05-09 10:32 Wait Transport

2016-05-07 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

 

Αλλά ναι, το ότι δείχνει 10:32 wait, και 3 μέρες μετά 10:32 dispatched, δείχνει ξεκάθαρα ότι είναι ψεύτικα τα ίνφο που δίνουν.

Edited by MrInsomniac
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδή ειμαι στο chat με selina Μου ειπε οτι οσα δεματα δειχνουν να εχουν φτασει 24/4 , 25/4 και 07/5 οπως το δικο μου εχουν θεμα...μου ειπε να περιμενω 30 μερες πρωτα αλλα μπορω να κανω και απο τωρα αν θελω αιτηση για refund .Περιμενουν να τους απαντησει η SG που ειναι τα δεματα και μετα απο μερικες ακομα ερωτησεις μου εστειλε και αυτο... ειναι ολα τα κολημενα νομιζω μαζεμενα..

http://www.17track.net/en/track?nums=RF387954205SG,RF388110655SG,RF388246865SG,RF388247101SG,RF388243728SG,RF388240735SG,RF388490335SG,RF388493133SG,RF388490874SG,RF388494553SG,RF388494434SG,RF388494108SG,RF388495488SG,RF387829905SG,RF388508853SG,RF388512566SG&fc=0

 

Selina

not ..

parcels show arrive at local country at 5.07th,have problem

4.24th,4.25th

also have problem

 

Μάλλον τη "ζημιά" με τις παραγγελίες μας την έκαναν τελικά τα sg post.

Ενώ πριν από λίγες ώρες για τα προβληματικά πακέτα που έδωσες το link από το 17track , τα εμφάνιζε όλα ως "Despatched to overseas (Country code: GR)" , τώρα που το ξανατσέκαρα άλλαξαν σε "Arrival at Destination Post (Country: GR)". Βέβαια σε όλα με ταυτόσημες ώρες άφιξης-καταγραφής και αυτό μου δείχνει οτι δεν είναι και να το πάρουμε ντε και καλά , σαν αισιόδοξη εξέλιξη.

Τέλος πάντων , ο Θεός βοηθός ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! παρηγγειλα και γω 1/5 απο vickmall με nl post και το δεμα λεει οτι ειναι on transport απο ολλανδια 6 μερες τωρα...τι γινεται?να ανησυχησω? συγνωμη για τη παρεμβαση...:O

 

Και εμενα φιλε εχει κολλησει εκει 7 μερες!δεν ξερω τι να κανω!!κανεις βοηθεια;

Tr number RS486702494NL

Link to comment
Share on other sites

Selina

Pls open paypal dispute to ask money back now

 

49 μέρες...

 

Ειμαι σίγουρος ότι αυτή ή την επόμενη εβδομάδα θα ξεκολλήσουν αλλά όταν το ίδιο το μαγαζί σε παρακαλάει σχεδόν να κάνεις dispute τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Για παράδειγμα η δικιά μου παραγγελία έχει ως εξής:

 

2016-05-13 15:18 Shipmnet arrived at destination country

2016-05-11 10:32 GRATH / parcel dispatched from original office

2016-05-09 10:32 Wait Transport

2016-05-07 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

 

Αλλά ναι, το ότι δείχνει 10:32 wait, και 3 μέρες μετά 10:32 dispatched, δείχνει ξεκάθαρα ότι είναι ψεύτικα τα ίνφο που δίνουν.

ετσι δειχνει , αλλα εννοουσα οτι ειναι ιδια ωρα σε ολους αυτο που εχεις στις 7/5/2015 23:59 singapore/arrive at airport και πριν απο αυτο, στην κατασταση 9/5/2016 που εχεις δεν εχω φτασει ακομα χεχεχε.

Ασχετο,απο περιεργια να δω τι γινετε με τισ χαμενες πριν τον 5ο αποστολες με RF********SG εβαλα καμποσες στην αναζητηση αποστολων των ελτα και ειδα οτι πολλα απο τα track εχουν παραδοθει , επισης είδα track number που ειχε ποσταρει συνφορουμιτης τον 4ο και η παραγγελεια του ητανε απο αρχες 3ου (οπως συνεβενε και σε αλλους) και περιπου τελος τεταρτου θα ζηταγε τα χρηματα απο paypal , στα ελτα εγραφε παραδοση 17/5/2016 , καλιο αργα παρα ποτε.

 

με το καλο ολοι και γρηγορα

 

α και οποιως ποσταρει οτι παρελαβε καλο θα ηταν να εβαζε και την ημερομηνια παραγγελιας γιατι που να θυμομαστε ποτε το παραγγειλε

Edited by kostasc4
Link to comment
Share on other sites

RS355805099NL ευχαριστω

Το δικό σου έφυγε από Ολλανδία 12/5

 

Και εμενα φιλε εχει κολλησει εκει 7 μερες!δεν ξερω τι να κανω!!κανεις βοηθεια;

Tr number RS486702494NL

Το δικό σου 10/5

Υπόψιν ότι η NL λέει ότι από Ολλανδία γιά Ελλάδα χρειάζονται 5-7 ημέρες. Όταν θα εμφανισθεί η ένδειξη

"The item has arrived in the country of destination" θα φθάσει στην Ελλάδα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειναι κανεις που παρελαβε απο τις ημερομηνιες 25-3-2016 εως 30-4-2016 ? Επισης εδωσε το Vickmall καμια ξεκαθαρη απαντηση για το τι συμβαινει? Βαρεθηκα να περιμενω εκλεισα 40 μερες.......................... :chair::chair::chair::chair::chair::chair: Edited by Machima
::X
Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου έφυγε από Ολλανδία 12/5

 

 

Το δικό σου 10/5

Υπόψιν ότι η NL λέει ότι από Ολλανδία γιά Ελλάδα χρειάζονται 5-7 ημέρες. Όταν θα εμφανισθεί η ένδειξη

"The item has arrived in the country of destination" θα φθάσει στην Ελλάδα.

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-05-2016 14:59 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-05-2016 06:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-05-2016 10:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-05-2016 10:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-05-2016 10:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-05-2016 01:40 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-05-2016 09:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Οποτε αυριο πρωτα ο Θεος παραλαμβανω. Αντε και στα δικα σας.;););)

 

παρελαβες τελικα???

Link to comment
Share on other sites

Αριθμός: RF391490171SG

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2016-05-12 12:16 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Σιγκαπούρη

2016-05-12 12:16 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-05-10 12:16 Received from Customer

======================================

Δεν θα έπρεπε να είχε προχωρήσει; Να αρχίσω να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

παρελαβες τελικα???

 

Ναι σημερα το πρωι αλλα επεσα με τα μουτρα στο στησιμο και ξεχαστηκα.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου έφυγε από Ολλανδία 12/5

 

 

Το δικό σου 10/5

Υπόψιν ότι η NL λέει ότι από Ολλανδία γιά Ελλάδα χρειάζονται 5-7 ημέρες. Όταν θα εμφανισθεί η ένδειξη

"The item has arrived in the country of destination" θα φθάσει στην Ελλάδα.

To δικο μου με tn RS415941730NL ειναι απο της 1-5-2016 κολλημενο στο "The item has arrived in the country of destination"

Στο site τον ελτα γραφει

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 27-04-2016 03:47 Περιοχή ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τη καραγκιόζηδες στο Paypal. Ενώ στις 6/5 είχαν πει στο To2c ότι έχει 10 μέρες να απαντήσει τι έγινε με το δέμα και μετά στις 11/5 είχαν πει ότι ένας ειδικός από το Paypal έχει αναλάβει να βγάλει απόφαση εώς τις 8/6 σήμερα έστειλαν e-mail ότι φτου και από την αρχή δίνουν 10 μέρες στο To2c ξανά!!! Μα τι μακάκες είναι!!! Άντε πάλι να περιμένω...
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τη καραγκιόζηδες στο Paypal. Ενώ στις 6/5 είχαν πει στο To2c ότι έχει 10 μέρες να απαντήσει τι έγινε με το δέμα και μετά στις 11/5 είχαν πει ότι ένας ειδικός από το Paypal έχει αναλάβει να βγάλει απόφαση εώς τις 8/6 σήμερα έστειλαν e-mail ότι φτου και από την αρχή δίνουν 10 μέρες στο To2c ξανά!!! Μα τι μακάκες είναι!!! Άντε πάλι να περιμένω...

 

Φιλε μου δεν ξέρω και εγω τι συμβαίνει εχω ανοιξει dispute απο 5-5-16 το γύρισα σε claim την 6-5-16 και ενω είχε δώσει περιθώριο στο minideal.net εώς και 13-5-16 να δωσει εξηγήσεις και τέλος, λεω ωραία Δευτέρα 16-5-16 θα παρω πίσω τα χρηματακια μου να ξαναπαραγγειλω, ξαφνικα 15-5-16 ημέρα Κυριακή βλεπω οτι του εδωσε νεα προθεσμία 31-1-16 εχω αρχίσει και αναρωτιέμαι, ποια είναι η ασφαλεια που σου παρεχει το paypal στις αγορες σου, απο την στιγμή που ο πωλητης και η μεταφορική δεν ξερουν που βρίσκονται τα πακέτα μας, και εμεις ενω εχουμε δώσει λεφτά δεν εχουμε τιποτα στα χέρια μας! Και αυτοι το μόνο που κανουν είναι να δινουν παρατάσεις στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξέρω και εγω τι συμβαίνει εχω ανοιξει dispute απο 5-5-16 το γύρισα σε claim την 6-5-16 και ενω είχε δώσει περιθώριο στο minideal.net εώς και 13-5-16 να δωσει εξηγήσεις και τέλος, λεω ωραία Δευτέρα 16-5-16 θα παρω πίσω τα χρηματακια μου να ξαναπαραγγειλω, ξαφνικα 15-5-16 ημέρα Κυριακή βλεπω οτι του εδωσε νεα προθεσμία 31-1-16 εχω αρχίσει και αναρωτιέμαι, ποια είναι η ασφαλεια που σου παρεχει το paypal στις αγορες σου, απο την στιγμή που ο πωλητης και η μεταφορική δεν ξερουν που βρίσκονται τα πακέτα μας, και εμεις ενω εχουμε δώσει λεφτά δεν εχουμε τιποτα στα χέρια μας! Και αυτοι το μόνο που κανουν είναι να δινουν παρατάσεις στον πωλητή.

 

Γι αυτό κι εγώ δεν θέλω να ανοίξω dispute παρόλο που θα κλείσω αύριο τις 50 μέρες. Αν είναι να πάρει 20 μέρες το refund τότε καλύτερα να περιμένω...

 

Δώσατε και φώτο της Selina να λέει κι η ίδια να κάνουμε dispute ή απλά το trucking number, την απόδειξη και τις φώτο απο τα Ελτα/SG post;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξέρω και εγω τι συμβαίνει εχω ανοιξει dispute απο 5-5-16 το γύρισα σε claim την 6-5-16 και ενω είχε δώσει περιθώριο στο minideal.net εώς και 13-5-16 να δωσει εξηγήσεις και τέλος, λεω ωραία Δευτέρα 16-5-16 θα παρω πίσω τα χρηματακια μου να ξαναπαραγγειλω, ξαφνικα 15-5-16 ημέρα Κυριακή βλεπω οτι του εδωσε νεα προθεσμία 31-1-16 εχω αρχίσει και αναρωτιέμαι, ποια είναι η ασφαλεια που σου παρεχει το paypal στις αγορες σου, απο την στιγμή που ο πωλητης και η μεταφορική δεν ξερουν που βρίσκονται τα πακέτα μας, και εμεις ενω εχουμε δώσει λεφτά δεν εχουμε τιποτα στα χέρια μας! Και αυτοι το μόνο που κανουν είναι να δινουν παρατάσεις στον πωλητή.

Δυστυχώς το κακό με εμάς τους 2 είναι ότι δεν είμαστε Vickmall. Εγώ To2c και εσύ Minideal. Τα 2 δικά μας μαγαζιά δεν έχουν ομαδικές καταγγελίες όπως το Vickmall που γνωρίζει ακριβώς το πρόβλημα και δεν ζητάει από το Paypal παράταση. Ενώ στα δικά μας τους φαίνεται περίεργο αυτό που ζητάμε και ελπίζουν ότι τα κινητά έχουν καθυστερήσει και όχι ότι έχουν χαθεί γιαυτό και θέλουν να τρενάρουν την τελική απόφαση!

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μεινει ετσι απο την παρασκευη!

 

Date Short Description

13/05/2016

Arrival at Destination Post (Country: GR)

11/05/2016

Despatched to overseas (Country code: GR)

09/05/2016

Received from Customer

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μεινει ετσι απο την παρασκευη!

 

Date Short Description

13/05/2016

Arrival at Destination Post (Country: GR)

11/05/2016

Despatched to overseas (Country code: GR)

09/05/2016

Received from Customer

 

2016-05-13 10:02

 

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-05-09 09:58

 

Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-05-07 09:58

 

Received from Customer

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...