Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραθέτω μήνυμα από συμφορήτη σε διπλανό νήμα:

 

Περι αργοποριας εδω και πανω απο μηνα με sg post και μετα απο ψαξιμο επειδη ο γαμπρος μου περιμενει απο minideal ενα xiaomi mi note pro...

Το πακετο ενω φαινεται οτι εχει φτασει ελλαδα εδω και 40μερες απο τα γνωστα σαιτ,μπηκε *γνωστος* μεσα απο τα ταχυδρομεια στο συστημα τους, και το δεμα ειναι σε καποιο τσουβαλι ΑΚΟΜΑ σιγκαπουρη.Μετα απο mail στο minideal ηρθε απαντηση οτι τον μαρτιο επειδη το aliexpress ειχε κατι σαν *προσφορα* με δωρεαν μεταφορικα μεσω sg,εγινε της ιεροδουλης στα ταχυδρομεια της σιγκαπουρης.Τωρα τι ισχυει και τι οχι ο θεος και η ψυχη του.Παντως απο τα ελτα ειναι καθυσηχαστικοι οτι το δεμα θα φτασει.(οταν βγαλει 5-6 μοντελα ακομα η xiaomi):p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι ετσι κι εχουν προβλημα?

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-05-2016 14:59 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-05-2016 06:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-05-2016 10:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-05-2016 10:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-05-2016 10:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

δε νομιζω.

 

Αλλα κοντος ψαλμος αυριο θα ενημερωσω.

 

Ενημερωση

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-05-2016 14:59 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-05-2016 06:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-05-2016 10:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-05-2016 10:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-05-2016 10:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-05-2016 01:40 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-05-2016 09:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Οποτε αυριο πρωτα ο Θεος παραλαμβανω. Αντε και στα δικα σας.;););)

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Περι αργοποριας εδω και πανω απο μηνα με sg post και μετα απο ψαξιμο επειδη ο γαμπρος μου περιμενει απο minideal ενα xiaomi mi note pro...

Το πακετο ενω φαινεται οτι εχει φτασει ελλαδα εδω και 40μερες απο τα γνωστα σαιτ,μπηκε *γνωστος* μεσα απο τα ταχυδρομεια στο συστημα τους, και το δεμα ειναι σε καποιο τσουβαλι ΑΚΟΜΑ σιγκαπουρη.Μετα απο mail στο minideal ηρθε απαντηση οτι τον μαρτιο επειδη το aliexpress ειχε κατι σαν *προσφορα* με δωρεαν μεταφορικα μεσω sg,εγινε της ιεροδουλης στα ταχυδρομεια της σιγκαπουρης.Τωρα τι ισχυει και τι οχι ο θεος και η ψυχη του.Παντως απο τα ελτα ειναι καθυσηχαστικοι οτι το δεμα θα φτασει.(οταν βγαλει 5-6 μοντελα ακομα η xiaomi)

 

 

 

Λοιπον πηγα σε ταχυδρομειο και επιασα τον προισταμενο και του εδωσα το Tracking number μου και πηρε τηλεφωνο να δει τι γινεται. Μιλησε με τα κεντρικα στην αθηνα και του ειπανε το δεμα δεν ειναι στην Ελλαδα . Περιμενω 35 μερες και δεν εφτασε καν ακομη εδω. Εγω παντος θα το κανω refund σημερα. Δεν ξερουνε τι τους γινεται εκει στο Vickmall

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
::X
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-05-2016 14:59 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-05-2016 06:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-05-2016 10:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-05-2016 10:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15-05-2016 10:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-05-2016 01:40 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-05-2016 09:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Οποτε αυριο πρωτα ο Θεος παραλαμβανω. Αντε και στα δικα σας.;););)

 

Εσυ δεν είσαι μέσα στις αμαρτωλές ημερομηνίες..... είσαι πολύ μετά απο τη μαύρη τρύπα που έχουμε πέσει...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις που εχει προβλημα με καθυστερηση δεματος και αναντιστοιχια αναφορας μεταξυ singapore post tracking και ΕΛΤΑ tracking (το πρωτο να δειχνει οτι εφτασε ελλαδα και τα ΕΛΤΑ να δειχνουν οτι δεν εφτασε) και να ΜΗΝ ειναι παραγγελια απο το vickmall?

Ειμαστε ολοι απο vickmall?

 

Εχω και εγω αναντιστοιχια αλλα ειμαι ακομα στο ευλογο χρονικο διαστημα

ΕΛΤΑDestination Country

2016-05-03 16:46 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

 

SG POST Origin Country

2016-05-07 08:40 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-05-03 16:46 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-05-01 16:46 Received from Customer

παραγγελία 26/04 απο vickmall .... αλλη παραγγελία 27/4 απο vickmall με china post και αναχώρηση απο κινα 01/05 ομως, ανοίχτηκε στο αεροδρόμιο 12/05 και έφτασε σήμερα.

 

edit: εκανα και μια αναζητηση με 4px

2016-05-07 08:40

Shipmnet arrived at destination country

2016-05-07 08:40 Shipmnet arrived at destination country

2016-05-03 16:46 GRATH / parcel dispatched from original office

2016-05-03 16:46 GRATH / parcel dispatched from original office

2016-05-01 16:46 Wait Transport

2016-05-01 16:46 Wait Transport

2016-04-29 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-04-29 18:00 HONGKONG / Depart from Airport

2016-04-29 16:00 HONGKONG / Depart from facility

2016-04-29 14:00 HONGKONG / Arrive at facility

2016-04-29 02:52 Shipment information received

2016-04-29 02:10 Mingle,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-04-29 02:10 Mingle,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-04-28 17:06

Shipment information received

Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ηρεμία... Το ξαναλέω, για τα δέματα που καθυστέρησαν (και αμφιβάλλω αν θα έρθουν ποτέ) ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ VICKMALL. Δηλαδή αν εσείς δώσετε ένα πακετάκι στα ΕΛΤΑ ή σε μια COURIER και αυτή το ξεχάσει σε κάποιο σάκο και δεν το προωθήσει ποτέ, θα φταίτε εσείς;

 

Το μόνο φταίξιμο που τους δίνω είναι στο ότι θα πρέπει να το ψάξουν λίγο παραπάνω, εφόσον το θέμα είναι μαζικό και έχει άμεσο αντίκτυπο στην αξιοπιστία και στις πωλήσεις του καταστήματος. Πρέπει να πιέσουν την SG Post είτε να βρει τα χαμένα πακέτα είτε να τους δώσει μια επίσημη εξήγηση για το τι έχει γίνει και που τελικά βρισκονται...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ηρεμία... Το ξαναλέω, για τα δέματα που καθυστέρησαν (και αμφιβάλλω αν θα έρθουν ποτέ) ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ VICKMALL. Δηλαδή αν εσείς δώσετε ένα πακετάκι στα ΕΛΤΑ ή σε μια COURIER και αυτή το ξεχάσει σε κάποιο σάκο και δεν το προωθήσει ποτέ, θα φταίτε εσείς;

 

Το μόνο φταίξιμο που τους δίνω είναι στο ότι θα πρέπει να το ψάξουν λίγο παραπάνω, εφόσον το θέμα είναι μαζικό και έχει άμεσο αντίκτυπο στην αξιοπιστία και στις πωλήσεις του καταστήματος. Πρέπει να πιέσουν την SG Post είτε να βρει τα χαμένα πακέτα είτε να τους δώσει μια επίσημη εξήγηση για το τι έχει γίνει και που τελικά βρισκονται...

 

αν ενα δεμα δεν ερθει στο ebay. σου κανει refund ο πωλητης. δεν ανοιγεις dispute και claim στο paypal και περιμενεις ποτε και αν παρεις τα λεφτα.

απο ενα σοβαρο σαιτ αυτο περιμενα να κανει.

για να μπεις σε τετοια διαδικασια σημαινει οτι το vickmall αρνειται να σου επιστρεψει τα λεφτα. αρα ουσιαστικα δεν αναλαμβανει καμια ευθυνη αν δεν παρεις ποτε το δεμα σου

Link to comment
Share on other sites

αν ενα δεμα δεν ερθει στο ebay. σου κανει refund ο πωλητης. δεν ανοιγεις dispute και claim στο paypal και περιμενεις ποτε και αν παρεις τα λεφτα.

απο ενα σοβαρο σαιτ αυτο περιμενα να κανει.

για να μπεις σε τετοια διαδικασια σημαινει οτι το vickmall αρνειται να σου επιστρεψει τα λεφτα. αρα ουσιαστικα δεν αναλαμβανει καμια ευθυνη αν δεν παρεις ποτε το δεμα σου

 

Έπεσες σε καλό πωλητή... Έχω πανω απο 10 refund του ebay που χρειάστηκε το paypal να επέμβει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Εφαγα ολη την ταλαιπωρια απο VICMALL και SP κανοντας αγορα απο μεσα Μαρτιου και τωρα συνεχιζεται το σηριαλ με προταγωνιστη το paypall

Δειτε τι μου απαντησε σημερα μετα απο 15 μερες dispute

We're currently reviewing this case and have requested additional information from your seller. We'll let you know if we need any additional information from you.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από 2 μήνες που περιμένω δέμα από aliexpress χωρίς τράκινγκ, άνοιξα dispute την τελευταία μέρα που έληγε το purchase protection για full refund, αλλά ο πωλητής δεν το δέχτηκε και μου έστειλε μήνυμα να περιμένω καθώς το δέμα είναι στην χώρα μου και θα φτάσει όπου να ναι και μου ζήτησε να ακυρώσω το dispute.(μου έχει δώσει ένα tracking number απο μεταφορική προφανώς, που λεει οτι το δέμα είναι Ελλάδα από 1/4/2016, τα ελτά φυσικά δεν αναγνωρίζουν τον κωδικό) Το dispute μου δίνει 14 ημέρες για να βρούμε λύση. Να ακυρώσω το dispute και να περιμένω όπως μου είπε ο πωλητής? μπορώ να ανοίξω νέο dispute αν το ακυρώσω τώρα? ή να αφήσω ως έχει το dispute και να περιμένω απλά τις 14 ημέρες και μετά βλέπουμε? Τί μου προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ηρεμία... Το ξαναλέω, για τα δέματα που καθυστέρησαν (και αμφιβάλλω αν θα έρθουν ποτέ) ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ VICKMALL. Δηλαδή αν εσείς δώσετε ένα πακετάκι στα ΕΛΤΑ ή σε μια COURIER και αυτή το ξεχάσει σε κάποιο σάκο και δεν το προωθήσει ποτέ, θα φταίτε εσείς;

 

Το μόνο φταίξιμο που τους δίνω είναι στο ότι θα πρέπει να το ψάξουν λίγο παραπάνω, εφόσον το θέμα είναι μαζικό και έχει άμεσο αντίκτυπο στην αξιοπιστία και στις πωλήσεις του καταστήματος. Πρέπει να πιέσουν την SG Post είτε να βρει τα χαμένα πακέτα είτε να τους δώσει μια επίσημη εξήγηση για το τι έχει γίνει και που τελικά βρισκονται...

 

Διαφωνω καθετα.

Σε μια συναλλαγη ευθύνη του αγοραστή είναι να φτάσουν τα χρήματα στα χέρια μου με δικό του τρόπο και δική του ευθύνη έτσι και του πωλητη υποχρέωσή του είναι να φτάσει το δέμα στα χέρια μου με δικό του τρόπο και δική του ευθύνη δεν έχω καμμία δουλειά εγώ με το ταχυδρομείο όπως δεν έχει καμία δουλειά και εκείνος με τον τρόπο που επελεξα εγω να πάρει τα χρήματά του. Ας προσεξει τους συνεργατες του η ας το στειλει με αντικαταβολη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα, μετά από 2 μήνες που περιμένω δέμα από aliexpress χωρίς τράκινγκ, άνοιξα dispute την τελευταία μέρα που έληγε το purchase protection για full refund, αλλά ο πωλητής δεν το δέχτηκε και μου έστειλε μήνυμα να περιμένω καθώς το δέμα είναι στην χώρα μου και θα φτάσει όπου να ναι και μου ζήτησε να ακυρώσω το dispute.(μου έχει δώσει ένα tracking number απο μεταφορική προφανώς, που λεει οτι το δέμα είναι Ελλάδα από 1/4/2016, τα ελτά φυσικά δεν αναγνωρίζουν τον κωδικό) Το dispute μου δίνει 14 ημέρες για να βρούμε λύση. Να ακυρώσω το dispute και να περιμένω όπως μου είπε ο πωλητής? μπορώ να ανοίξω νέο dispute αν το ακυρώσω τώρα? ή να αφήσω ως έχει το dispute και να περιμένω απλά τις 14 ημέρες και μετά βλέπουμε? Τί μου προτείνετε?

 

Να μην ακυρωσεις τιποτα. Να παρεις τα χρηματα σου κι οταν ερθει αμα ερθει βλεπουμε.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από 2 μήνες που περιμένω δέμα από aliexpress χωρίς τράκινγκ, άνοιξα dispute την τελευταία μέρα που έληγε το purchase protection για full refund, αλλά ο πωλητής δεν το δέχτηκε και μου έστειλε μήνυμα να περιμένω καθώς το δέμα είναι στην χώρα μου και θα φτάσει όπου να ναι και μου ζήτησε να ακυρώσω το dispute.(μου έχει δώσει ένα tracking number απο μεταφορική προφανώς, που λεει οτι το δέμα είναι Ελλάδα από 1/4/2016, τα ελτά φυσικά δεν αναγνωρίζουν τον κωδικό) Το dispute μου δίνει 14 ημέρες για να βρούμε λύση. Να ακυρώσω το dispute και να περιμένω όπως μου είπε ο πωλητής? μπορώ να ανοίξω νέο dispute αν το ακυρώσω τώρα? ή να αφήσω ως έχει το dispute και να περιμένω απλά τις 14 ημέρες και μετά βλέπουμε? Τί μου προτείνετε?

Μην ακυρώσεις τίποτα καλή μου! Άσε να βγάλει αυτός το φίδι από τη τρύπα. Έξαλλου τι σε νοιάζει φίλος ή συγγενής σου είναι! Εσύ ήσουν σωστή στη συναλλαγή σας, το πρόβλημα είναι από την πλευρά του!

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

αν ενα δεμα δεν ερθει στο ebay. σου κανει refund ο πωλητης. δεν ανοιγεις dispute και claim στο paypal και περιμενεις ποτε και αν παρεις τα λεφτα.

απο ενα σοβαρο σαιτ αυτο περιμενα να κανει.

για να μπεις σε τετοια διαδικασια σημαινει οτι το vickmall αρνειται να σου επιστρεψει τα λεφτα. αρα ουσιαστικα δεν αναλαμβανει καμια ευθυνη αν δεν παρεις ποτε το δεμα σου

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ κάνει το vickmall αλλά και οποιοσδήποτε πωλητής που το αντικείμενο είναι ακριβό και με tracking. Ευθύνη της μεταφορικής...

Απλά δε νομίζω οτι έχει και επιλογή με τόσα πολλά δέματα αυτής της αξίας. Ούτε να εμπιστευτεί, με εν λευκώ refunds, τόσο πολύ κόσμο οτι θα επιστρέψει (όλα τα) χρήματα ή το (αχρησιμοποίητο) προιόν...

 

Το καλύτερο που έχει να κάνει το μαγαζάκι αυτό ή οποιοδήποτε άλλο, είναι να δεχθεί πίσω με δικά του μεταφορικά το κινητό που πλέον δε χρειάζεσαι ή να σου μειώσει το αρχικό τίμημα αγοράς του με κάποιου είδους partial refund (όσο τυχόν έχει πέσει η αξία του + αποζημίωση για την καθυστερηση). Αν είναι κάτι να ζητήσουμε σαν οργανωμένοι αγοραστές, περιορίζεται σε αυτή τη λογική

Link to comment
Share on other sites

Αγορά 25/3 με τυχερή ημ/νια 2/4

 

μετά από στοιχεία που ζήτησε το pp άλλαξε πάλι τις ημερομηνίες από 26/5

 

What happens next

 

We'll contact you with any developments or if we require additional information from you by Jun 2, 2016. Έλεος.

 

Καλά από Vickmall δεν αγοράζω ξανά ούτε καρφίτσα

Link to comment
Share on other sites

Αγορά 25/3 με τυχερή ημ/νια 2/4

 

μετά από στοιχεία που ζήτησε το pp άλλαξε πάλι τις ημερομηνίες από 26/5

 

Τι ημερομηνία άλλαξε ακριβώς ; Δεν κατάλαβα καλά, πήγε να εξαπατήσει την pp; Αφού από τα email φαίνονται κανονικά οι ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα

We decided Case ID #PP-xxx in your favor

 

May 16, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 16, 2016 - PayPal: Email sent to buyer

May 9, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 9, 2016 - PayPal: Email sent to buyer ( εδώ έστειλα τις photos )

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to buyer

May 4, 2016 - Buyer: Dispute escalated to claim

May 4, 2016 - Buyer: Dispute filed

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to buyer

May 4, 2016 - Buyer: Dispute filed

 

Έστειλα 3 photο: Ελτα tracking, vickmall παραγγελία και από Skype conversation που μου προτείνει το ίδιο το Vickmall να κάνω dispute.

 

Τώρα το redmi note 3 pro από που?

Ξενέρα η εμπειρία του vickmall :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα

We decided Case ID #PP-xxx in your favor

 

May 16, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 16, 2016 - PayPal: Email sent to buyer

May 9, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 9, 2016 - PayPal: Email sent to buyer ( εδώ έστειλα τις photos )

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to buyer

May 4, 2016 - Buyer: Dispute escalated to claim

May 4, 2016 - Buyer: Dispute filed

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to buyer

May 4, 2016 - Buyer: Dispute filed

 

Έστειλα 3 photο: Ελτα tracking, vickmall παραγγελία και από Skype conversation που μου προτείνει το ίδιο το Vickmall να κάνω dispute.

 

Τώρα το redmi note 3 pro από που?

Ξενέρα η εμπειρία του vickmall :wacko:

 

Αν μπορείς να διαθέσεις μερικά ευρώ παραπάνω πάρτο από κάποιο EU Warehouse... θα γλυτώσεις όλη την αναμονή και το άγχος...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα

We decided Case ID #PP-xxx in your favor

 

May 16, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 16, 2016 - PayPal: Email sent to buyer

May 9, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 9, 2016 - PayPal: Email sent to buyer ( εδώ έστειλα τις photos )

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to buyer

May 4, 2016 - Buyer: Dispute escalated to claim

May 4, 2016 - Buyer: Dispute filed

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to seller

May 4, 2016 - PayPal: Email sent to buyer

May 4, 2016 - Buyer: Dispute filed

 

Έστειλα 3 photο: Ελτα tracking, vickmall παραγγελία και από Skype conversation που μου προτείνει το ίδιο το Vickmall να κάνω dispute.

 

Τώρα το redmi note 3 pro από που?

Ξενέρα η εμπειρία του vickmall :wacko:

Εγώ ξεπέρασα την αρχική κρυαδα της πρώτης παραγγελίας (meizu m2 note αγορά 22/3, "άφιξη" 31/3) και αγόρασα ενα redmi note 3 pro ξανά από το vickmall. Μέσα σε 20 μέρες πήγαν όλα καλά και αύριο μεθαύριο παραλαμβανω.

Πάντως να συμφωνήσω ότι η αξιοπιστία ενός μαγαζιού δεν κρίνεται μόνο από τις δικές του ενέργειες αλλά και των συνεργατών του (singpost). Όταν είχαν περάσει 3 βδομάδες από την "αφιξη" του δέματος στην Ελλάδα και έλεγα στο customer support ότι δεν είναι δυνατόν το δέμα σε δύο μέρες να έφτασε Ελλάδα (μόνο με FedEx και μεταφορικά αξίας 30+ ευρώ έχεις τέτοια ταχύτητα) μου έλεγαν το γνωστό ποίημα. Όταν μαζευτηκαμε καμία 15 αρια που δεν παραλαβαμε τότε μόνο μπήκαν στο κόπο να επικοινωνησουν με singpost για να πάρουν την ασαφη απάντηση "δεν ξέρουμε που είναι τα δέματα αλλά υπομονή θα έρθουν".

Ενηλικοι είμαστε οι περισσότεροι ας πάρει ο καθένας τις αποφάσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από 2 μήνες που περιμένω δέμα από aliexpress χωρίς τράκινγκ, άνοιξα dispute την τελευταία μέρα που έληγε το purchase protection για full refund, αλλά ο πωλητής δεν το δέχτηκε και μου έστειλε μήνυμα να περιμένω καθώς το δέμα είναι στην χώρα μου και θα φτάσει όπου να ναι και μου ζήτησε να ακυρώσω το dispute.(μου έχει δώσει ένα tracking number απο μεταφορική προφανώς, που λεει οτι το δέμα είναι Ελλάδα από 1/4/2016, τα ελτά φυσικά δεν αναγνωρίζουν τον κωδικό) Το dispute μου δίνει 14 ημέρες για να βρούμε λύση. Να ακυρώσω το dispute και να περιμένω όπως μου είπε ο πωλητής? μπορώ να ανοίξω νέο dispute αν το ακυρώσω τώρα? ή να αφήσω ως έχει το dispute και να περιμένω απλά τις 14 ημέρες και μετά βλέπουμε? Τί μου προτείνετε?

 

Ποτέ δε ακυρώνουμε... αυτο είναι νόμος....

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια

 

πως η 4px εχει αναλυση της αποστολής μεχρι συγκαπουρη στις 15/5 και τα sq post εχουν μονο την εντολη παραλαβης απο τον αποστολεα στις 14/5?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια.

Εχω παραγγειλει πολλάκις απο κινα και εχω φαει αναμονη εως και 3 μηνες οποτε δεν ειναι θεμα ανυπομονησιας απλα το ειδα πρωτη φορα και μου εκανε εντυπωση.

 

Το sgpost λεει dispatched to overseas αλλα τα ελτα τιποτα και το 4px ακομα οτι ειναι Σιγκαπούρη.

Ενω ελτα sg συνηθως ανανεωνονταν μαζι.

 

Συμβαινει συχνα ή απλα δεν το εχω ξαναδει εγω;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,εχω κανει παραγγελια απομ το gearbest η οποια εχει φυγει απο τις 7/3.Διαβαζοντας για καθυστερησεις θεωρησα οτι και το δικο μου δεμα θα αργουσε.ΠΛηκτρολογωντας ομως τον κωδικο που μου εδωσε η gearbest φαινεται οτι το πακετο ειναι στην ελλαδα απο 22/3!!Επικοινωνησα με ελτα και ακρη δεν εβγαλα.Η παραγεγλια ειναι αξιας 12 ευρω και μικρων διαστασεων!

Καμια ιδεα κανεις?Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περιμενω εξι μερες και δρν εχει εμφανισθει τιποτα ακομα το ιδιο στατους !ο αριθμος RS486702494NL

Απορώ που είδες ότι δεν εμφανίσθηκε ο αριθμός ...

2016-05-10 09:00

 

The item is on transport to the country of destination

2016-05-07 19:30

 

The item is at the PostNL sorting center

2016-05-05 10:51

 

The item is ready for shipment

2016-05-03 10:28

 

The item is pre-advised

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...