Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον τη "ζημιά" με τις παραγγελίες μας την έκαναν τελικά τα sg post.

Ενώ πριν από λίγες ώρες για τα προβληματικά πακέτα που έδωσες το link από το 17track , τα εμφάνιζε όλα ως "Despatched to overseas (Country code: GR)" , τώρα που το ξανατσέκαρα άλλαξαν σε "Arrival at Destination Post (Country: GR)". Βέβαια σε όλα με ταυτόσημες ώρες άφιξης-καταγραφής και αυτό μου δείχνει οτι δεν είναι και να το πάρουμε ντε και καλά , σαν αισιόδοξη εξέλιξη.

Τέλος πάντων , ο Θεός βοηθός ...

Ή Selina μου είπε και το άλλο όταν της είπα ότι εφόσον εντόπισαν πρόβλημα με αποστολές από τον μαρτιο γιατί δεν " προώθησαν " τους πελάτες προς την nl post και μου είπε γιατί τόσα χρόνια έχουν καλή σχέση με sg post , ειναι επιλογη του πελατη καθαρα με ποιο ταχυδρομειο θελει να γινει η αποστολη , τα κινητά δεν μπορούν να φύγουν με china post πχ και ότι με την sg μπορεί κάποιες φορές να έχουν κολησει δέματα αλλά δεν έχει χάσει ποτε κανένα σε αντίθεση με την nl που αμα χαθεί ξεχνά το....

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε μου δεν ξέρω και εγω τι συμβαίνει εχω ανοιξει dispute απο 5-5-16 το γύρισα σε claim την 6-5-16 και ενω είχε δώσει περιθώριο στο minideal.net εώς και 13-5-16 να δωσει εξηγήσεις και τέλος, λεω ωραία Δευτέρα 16-5-16 θα παρω πίσω τα χρηματακια μου να ξαναπαραγγειλω, ξαφνικα 15-5-16 ημέρα Κυριακή βλεπω οτι του εδωσε νεα προθεσμία 31-1-16 εχω αρχίσει και αναρωτιέμαι, ποια είναι η ασφαλεια που σου παρεχει το paypal στις αγορες σου, απο την στιγμή που ο πωλητης και η μεταφορική δεν ξερουν που βρίσκονται τα πακέτα μας, και εμεις ενω εχουμε δώσει λεφτά δεν εχουμε τιποτα στα χέρια μας! Και αυτοι το μόνο που κανουν είναι να δινουν παρατάσεις στον πωλητή.

Πριν απο λίγο μου απάντησε το paypal σε ερώτηση-παράπονο γιατί έδωσαν και άλλη παραταση στον πωλητή, απο την στιγμή που ουτε ο ιδιος ουτε η μεταφορική ξέρουν τι εχει γίνει το δέμα μου. Και μου απαντησε το εξής το παραθετω στα Αγγλικά για να μην καμω λάθος στην μετάφραση καθότι ολιγον σκραπας στα Αγγλικά:

Dear fotis psonis,

Thank you for contacting PayPal regarding the case ID PP-004-793-894-557

My name is Vera and I am very pleased to take this opportunity to assist you today.

Mr; psonis, First and foremost, I would like to extend my sincerest apologies for the inconvenience you have experienced in this matter and for the delay to answer your email.Mr; psonis, I understand your concern for this claim because you need the item for your work and the seller salesxian@gmail.com is not giving you clear answers : Transaction Amount: -$149.99 USD

Mr psonis, I have attached all the information you gave on this claim and PayPal is currently reviewing this case and have requested additional information from your seller. We'll let you know if we need any additional information from you. PayPal gave 3 days to the seller to answer us.

My focus was to resolve your concern and I hope that I have satisfactorily resolved your issue, but if you have any further questions please do not hesitate to call us

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.

Yours sincerely,

Vera

PayPal

Link to comment
Share on other sites

2016-05-13 10:02

 

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-05-09 09:58

 

Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-05-07 09:58

 

Received from Customer

 

ναι

τι σημαινει αυτο?

συνηθως μεσα σε 2-3 μαξ μερες ανοιγε

εδω δειχνει ετσι απο την παρασκευη

 

ειναι vickmall παραγγελια απο 05/05

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

ναι

τι σημαινει αυτο?

συνηθως μεσα σε 2-3 μαξ μερες ανοιγε

εδω δειχνει ετσι απο την παρασκευη

 

ειναι vickmall παραγγελια απο 05/05

 

εμενα απο 2/5 αλλα ειναι ακομα νωρις, πιστυω οτι μεσα στις 10 επομενες μερες θα τα εχουμε εδω στα χερια μας

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κακό με εμάς τους 2 είναι ότι δεν είμαστε Vickmall. Εγώ To2c και εσύ Minideal. Τα 2 δικά μας μαγαζιά δεν έχουν ομαδικές καταγγελίες όπως το Vickmall που γνωρίζει ακριβώς το πρόβλημα και δεν ζητάει από το Paypal παράταση. Ενώ στα δικά μας τους φαίνεται περίεργο αυτό που ζητάμε και ελπίζουν ότι τα κινητά έχουν καθυστερήσει και όχι ότι έχουν χαθεί γιαυτό και θέλουν να τρενάρουν την τελική απόφαση!

 

Ούτε το Vickmall πιστεύει ότι έχουν χαθεί τα δέματα. Απλά δέχεται να κάνουμε dispute γιατί μάλλον έχει κι αυτό ασφάλιση.

Σήμερα που μίλησα με τη Selina..

 

Μόλις μου είπε

 

Selina

Pls open paypal dispute to ask money back now

 

Psof

It will never come?

 

Selina

I can sure it didn't lost

But I cant sure when it will arrive...

So it is better to open paypal dispute to ask money back

The reason is you still not recieve the parcel.

 

Psof

And if it comes later after the dispute and claim what would I do?

 

Selina

I think paypal maybe ask money from you or not

I can not sure

 

Καλά τα αγγλικά γενικώς είναι ότι να ναι αλλά το πιάνετε το νόημα πιστεύω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

To δικο μου με tn RS415941730NL ειναι απο της 1-5-2016 κολλημενο στο "The item has arrived in the country of destination"

Στο site τον ελτα γραφει

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 27-04-2016 03:47 Περιοχή ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Απο τις 1/5 ειναι Ελλαδα , μαντεψε ποιος φταιει ...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το Vickmall πιστεύει ότι έχουν χαθεί τα δέματα. Απλά δέχεται να κάνουμε dispute γιατί μάλλον έχει κι αυτό ασφάλιση.

Σήμερα που μίλησα με τη Selina..

 

Μόλις μου είπε

 

Selina

Pls open paypal dispute to ask money back now

 

Psof

It will never come?

 

Selina

I can sure it didn't lost

But I cant sure when it will arrive...

So it is better to open paypal dispute to ask money back

The reason is you still not recieve the parcel.

 

Psof

And if it comes later after the dispute and claim what would I do?

 

Selina

I think paypal maybe ask money from you or not

I can not sure

 

Καλά τα αγγλικά γενικώς είναι ότι να ναι αλλά το πιάνετε το νόημα πιστεύω. :lol:

 

Φίλε psof, αν μπορείς να μου πείς, η δική σου παραγγελία τι ημερομηνίες αποστολής κ σε ποιά κατάσταση το tn έχει κολλήσει ;

Θέλω κ εγώ να ανοίξω case στο pp.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μαλλον τα εχασα τα λεφτα

 

We used the shipping company's online tracking service and found that it confirms delivery of the merchandise. As a result, this case has been closed. We're happy we were able to help you resolve this issue.

 

τι μπορω να κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το Vickmall πιστεύει ότι έχουν χαθεί τα δέματα. Απλά δέχεται να κάνουμε dispute γιατί μάλλον έχει κι αυτό ασφάλιση.

Σήμερα που μίλησα με τη Selina..

 

Μόλις μου είπε

 

Selina

Pls open paypal dispute to ask money back now

 

Psof

It will never come?

 

Selina

I can sure it didn't lost

But I cant sure when it will arrive...

So it is better to open paypal dispute to ask money back

The reason is you still not recieve the parcel.

 

Psof

And if it comes later after the dispute and claim what would I do?

 

Selina

I think paypal maybe ask money from you or not

I can not sure

 

Καλά τα αγγλικά γενικώς είναι ότι να ναι αλλά το πιάνετε το νόημα πιστεύω. :lol:

Επειδη ειμαι πωλητης στο ebay , μπορω να σου πω τι εγινε σε αντιστοιχες περιπτωσεις οταν αργησαν να πανε καποιες παραγγελιες που ειχα στειλει .

Αναγκαστηκα απο το Paypal να κανω full refund σε ολες τις περιπτωσεις .

Το αστειο ειναι οτι καποια απο αυτα που ειχα κανει refund τελικα τα παρελαβαν μετα απο λιγο καιρο ( ολα με tr.nr. τα στελνω ) και εγω δεν πηρα ΠΟΤΕ τα χρηματα μου πισω , παρ ολο που μιλησα επανειλημενως με το Paypal για να βρω το δικιο μου .

Link to comment
Share on other sites

Τη καραγκιόζηδες στο Paypal. Ενώ στις 6/5 είχαν πει στο To2c ότι έχει 10 μέρες να απαντήσει τι έγινε με το δέμα και μετά στις 11/5 είχαν πει ότι ένας ειδικός από το Paypal έχει αναλάβει να βγάλει απόφαση εώς τις 8/6 σήμερα έστειλαν e-mail ότι φτου και από την αρχή δίνουν 10 μέρες στο To2c ξανά!!! Μα τι μακάκες είναι!!! Άντε πάλι να περιμένω...

 

φιλε αν το καταστημα δεν απανταει να ξερεις οτι η βαλιτσα θα παει μακρυα... απο το καταστημα βγαζουν λεφτα οχι απο εσενα

οποτε προσεχουν τον πελατη. Επιπλεον το καταστημα μπορει να εχει πολλα πραγματα να διαχειριστει οποτε δειχνουν ελαστικοτητα στις διοριες σε αυτους...

την οποια δυστυχως καταχρονται...

ΠΡΟΣΟΧΗ δεν δειχνουν την ιδια επιοικεια και σε σενα... να εισαι τυπικος και να κοιτας καθε μερα τι παιζει, μην αλλαξει κατι και χασεις καμια προθεσμια

 

σε despute-claim φετος με το gearbest ξεκινησα 20/11/2015 και τα λεφτα τα πηρα 15/3/2016 οποτε μην τα υπολογιζεις για αμεσα

Edited by agatho

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μαλλον τα εχασα τα λεφτα

 

We used the shipping company's online tracking service and found that it confirms delivery of the merchandise. As a result, this case has been closed. We're happy we were able to help you resolve this issue.

 

τι μπορω να κανω τωρα?

 

Tracking nr ?

Link to comment
Share on other sites

RF384427686SG

Δεν μπορω να καταλαβω πως σου απαντησαν κατι τετοιο ...

Απο που το ειδαν ;

Πες να σου στειλουν ενα screenshot που να φαινεται κατι τετοιο .

Παρτους τηλεφωνο ( αν μιλας καλα Αγγλικα ) η βαλε καποιον που μιλαει καλα .

Τι να σου πω , ελπιζω να βρεις το δικιο σου .

Μιλα και με το μαγαζι που το πηρες

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως σου απαντησαν κατι τετοιο ...

Απο που το ειδαν ;

Παρτους τηλεφωνο ( αν μιλας καλα Αγγλικα ) η βαλε καποιον που μιλαει καλα .

Τι να σου πω , ελπιζω να βρεις το δικιο σου .

Μιλα και με το μαγαζι που το πηρες

 

δεν μιλαω καλα αγγλικα. δεν μπορω να καταλαβω που ειδαν οτι καποιος παρελαβε?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μαλλον τα εχασα τα λεφτα

 

We used the shipping company's online tracking service and found that it confirms delivery of the merchandise. As a result, this case has been closed. We're happy we were able to help you resolve this issue.

 

τι μπορω να κανω τωρα?

 

Καλά είναι σοβαροί αυτοί εκεί στο pp ; :angry:

Το tn σου γράφει : TRACKING NO. RF384427686SG

STATUS

Arrival at Destination Post (Country: GR)

POSTING DATE

26/03/2016

STATUS DATE

31/03/2016 , από την επίσημη σελιδα των sg post , και αυτοί βγάλαν το συμπέρασμα οτι η παραγγελία σου έχει παραδωθεί ;:blink:

 

Δηλαδή , πλέον ούτε με το pp δεν θα μπορούμε να βγάλουμε άκρη ;

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω καλα αγγλικα. δεν μπορω να καταλαβω που ειδαν οτι καποιος παρελαβε?

Ζητησε τους ενα screenshot που να φαινεται απο το τρακινγκ οτι παρελαβες , θα μας τρελανουν

Link to comment
Share on other sites

RF384427686SG

Πουθενά δεν φαίνεται ότι το παρέλαβες, είμαι της γνώμης να ζητήσεις από τα ΕΛΤΑ βεβαίωση ότι δεν σου παρέδωσαν ποτέ το συγκεκριμμένο δέμα και να επικοινωνήσεις ξανά με το paypal ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παιδια δυστυχως το paypal ηταν απο φιλο. και παιζουμε ηδη το σπασμενο τηλεφωνο.

μιας και κωδικους δεν μπορει να μου δωσει. τι να πω ελπιζω να μην εχουν και υπολλοιποι την ιδια τυχη

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πολύ φοβάμαι ότι θα τον πιούμε ομαδικά!!! Όσοι πληρώθηκαν πληρώθηκαν, ετοιμαστείτε για ομαδικές ίδιες απαντήσεις!!!
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν φαίνεται ότι το παρέλαβες, είμαι της γνώμης να ζητήσεις από τα ΕΛΤΑ βεβαίωση ότι δεν σου παρέδωσαν ποτέ το συγκεκριμμένο δέμα και να επικοινωνήσεις ξανά με το paypal ....

 

Αυτό που μου τη δίνει είναι οτι και καλά εμείς είμαστε, ας πούμε , "άσχετοι - υστερόβουλοι πελάτες" που θα πάμε να "κοροϊδέψουμε" μαγαζί και pp για να τους "φάμε" τα κινητά. Αυτοί που είναι η δουλειά τους κ είναι επαγγελματίες χρόνια , πώς κατέληξαν στο συμπέρασμα και την απόφαση οτι το κινητό έχει παραδοθεί στον πελάτη και έκλεισαν κιόλας το case ;

Τώρα , άντε να τρέχει ο ninjamoz να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας ....

Link to comment
Share on other sites

παιδια δυστυχως το paypal ηταν απο φιλο. και παιζουμε ηδη το σπασμενο τηλεφωνο.

μιας και κωδικους δεν μπορει να μου δωσει. τι να πω ελπιζω να μην εχουν και υπολλοιποι την ιδια τυχη

 

ρεε φίλε συγνώμη κιόλας..είσαι με τα καλά σου;:p δεν θα μας φάνε τα λεφτά οι σχιστομάτιδες..! να το κάνει ο φίλος σου και αν είναι να του δώσεις ποσοστό :p

Το paypal πέρσι σε ένα αντίστοιχο περιστατικό που μου έτυχε, μου ζήτησε χαρτί από την αστυνομία (local authorities μου είχαν γράψει) κάτι σαν δήλωση ότι δεν έχω παραλάβει το πακέτο. Μόλις την έκανα (στην αστυνομία Κοζάνης πρώτη φορά το άκουγαν αυτό-δεν τους είχε ξανατύχει) και τους την έστειλα αποφάσισε αμέσως υπέρ μου και έκλεισε η υπόθεση.

www.koilakozanis.gr

Custom made 3d Printed Products

www.etsy.com/shop/3DPrintingExpert

Link to comment
Share on other sites

ρεε φίλε συγνώμη κιόλας..είσαι με τα καλά σου;:p δεν θα μας φάνε τα λεφτά οι σχιστομάτιδες..! να το κάνει ο φίλος σου και αν είναι να του δώσεις ποσοστό :p

Το paypal πέρσι σε ένα αντίστοιχο περιστατικό που μου έτυχε, μου ζήτησε χαρτί από την αστυνομία (local authorities μου είχαν γράψει) κάτι σαν δήλωση ότι δεν έχω παραλάβει το πακέτο. Μόλις την έκανα (στην αστυνομία Κοζάνης πρώτη φορά το άκουγαν αυτό-δεν τους είχε ξανατύχει) και τους την έστειλα αποφάσισε αμέσως υπέρ μου και έκλεισε η υπόθεση.

 

φιλε μου δυστυχως δεν εχω τον χρονο να τρεχω πουθενα. θα κανω μια προσπαθεια αν παρω τους κωδικους του paypal αλλα ηδη πιστευω οτι χαθηκαν τα λεφτα οπως και το κινητο

Link to comment
Share on other sites

ninjamoz για ποιο λογο δεν εκανε το claim ο φιλος σου ?

 

τι εννοεις το claim μαζι το καναμε απλα ο φιλος μου ανοιξε paypal περισσοτερο για να σπρωχνει σε εμενα λεφτα.

απο το λογαριασμο του καναμε claim. το θεμα ειναι κανενας απο τους δυο δεν ξερεις τοσο καλα αγγλικα ωστε να βγαλουμε ακρη.

 

αν παρω τους κωδικους θα κοιταξω να δω τι μπορω να κανω. δεν νομιζω ομως οτι εγινε κατι λαθος στο claim. το paypal γραφει ξεκαθαρα οτι εχω παραλαβει το κινητο συμφωνα με το τρακ ναμπερ. δεν ξερω πως το ειδανε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...