Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ΕΛΤΑ το δείχνουν Σιγκαπούρη γιατί δεν έχουν κάνει ανανέωση...

Όμως είναι εδώ...

Τι να πω εύχομαι πριν τις γιορτες

 

αν τα εκαναν ολα κανονικα ανανεωση και φαινοταν οτι ειναι Ελλαδα και καθεται κανα 2 βδομαδες θα τους επερναν ολοι τηλ και θα ανεβοκατεβαζαν καντηλια !

γιαυτο θα το περασουν οποτε θελουν , οτι εφτασε σημερα πχ , ασχετα το οτι μπορει να καθεται και 2 βδομαδες Ελλαδα...

τζαμπα σαλιο ριχνουμε γενικα.

οτι θελουν κανουν.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν τα εκαναν ολα κανονικα ανανεωση και φαινοταν οτι ειναι Ελλαδα και καθεται κανα 2 βδομαδες θα τους επερναν ολοι τηλ και θα ανεβοκατεβαζαν καντηλια !

γιαυτο θα το περασουν οποτε θελουν , οτι εφτασε σημερα πχ , ασχετα το οτι μπορει να καθεται και 2 βδομαδες Ελλαδα...

τζαμπα σαλιο ριχνουμε γενικα.

οτι θελουν κανουν.

 

 

πήρα τηλέφωνο σήμερα να δω τι γίνεται γενικά με τα δέματα που καθυστερούν , και μου είπε πως εφόσον δεν υπάρχει σκανάρισμα , δεν έχουν έρθει !!! με λίγα λόγια και βάση της λογικής του υπαλλήλου (που ήταν και αγενέστατος) το αεροπλάνο έχει καύσιμα για 20 μέρες και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να είναι στο αεροδρόμειο και να μην ανοίχτηκε ο σάκος !!! :p

 

όταν είπα όμως πως έχω απόδειξη από Singpost και μάλιστα πως το αεροπλάνο έφτασε Ελλάδα και από τότε έκανε 2 διαδρομές .... μου τα μάσησε περί χριστουγένων κτλ κτλ

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η δημόσια κριτική προς ενέργειες μελών της Ο.Δ.
Link to comment
Share on other sites

Ενα σωρο κοσμος λεει αρνητικα για τα ΕΛΤΑ, δεν του σβηνονται τα ποστ. Νομίζω οτι εχουμε υπερβολικες ανησυχίες (εκτος και αν εχουμε ακριβο κινητο και εχει κανει 50 μερες) και κοιταμε να παρακολουθουμε το δεμα σε ολο του το ταξιδι και να το συνοδευουμε νοητα. Ο υπαλληλος στα ΕΛΤΑ ξερει καλα μονο τα κοντινά του, το υποκαταστημα και τα κοντινά του και το Κ. Δ. της περιοχης, ολα τα άλλα ειναι στον αερα. Και σε αυτα ειναι πολυ προθυμοι να με εξυπηρετήσουν, τουλαχιστον σε 3 ΕΛΤΑ που συναναστρέφομαι. Δεμα που πηγε σε αλλο ελτα, λογω δευτερου λογαριασμου paypal, και μου ηταν αβολο να το παρω, πηρα τηλεφωνο και αφου το βρηκαν μου προτεινε η υπαλληλος να το μεταφερει η ιδια με το σχολασμα στο κοντινο μου ΕΛΤΑ μιας και εμενε σχετικα κοντα! Και το εκανε. Τωρα αν ξερετε εσεις οποιονδήποτε υπαλληλο, ακομα και εμπορικό καταστημα, να το κανει, πειτε το και σε μενα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη κυριες και κυριοι. Δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο. Δουλευουν 24h/7d στην διαλογη στο αεροδρομιο απλα προφανως οι σακοι σκαναρονται σε τυχαια σειρα. Εχω εγω στατους απο παραγγελια στην Κινα που ναι στο "αντικειμενα σε συσκευασια" στις 09.11 και ακομα δεν εχουν εμφανιστει ελλαδα. Προφανως και δεν ειναι στην Κινα. Προφανως ειναι εδω περα. Αλλα αν λενε και φιλοι εδω πως το αεροδρομιο ειναι 2 βδομαδες πισω καταλαβαινω γιατι δεν εχω δει ακομα νεο στατους στο τρακινγκ μου. Αλλοι βλεπω που παρηγγειλαν 15 και 26 νοεμβρη και τους εχουν ερθει. Δεν εχει λογικη να χουν εμφανιστει τα αντικειμενα απο 26 νοεμβρη π.χ. και αυτα που ναι απο 10.11 σε κατασταση πτησης απο κινα σε ελλαδα να χουν εξαφανιστει. Γι'αυτο λεω τυχαια σειρα στο ανοιγμα των σακων. Α επισης οσοι πηρατε απο Κινα μετα τις 11.11 προφανως θα χετε ακουσει πως με το global shopping festival που κανε το aliexpress στις 11.11 με εκπτωσεις σε πολλα πραγματα και εχει μπουκωσει το συμπαν εκει στη Κινα αφου παρηγγειλε ολη η οικουμενη και φυσικα πλησιαζουν και οι γιορτες που ναι αλλη μια αιτια καθυστερησης οποτε οπλιστειτε με υπομονη και τα πραγματα θα ερθουν! Απλα θα κανουν το κλασικο 45 μερες απο Κινα - Ελλαδα που κακα τα ψεματα ηταν και το συνηθες! Σορρυ για το μακροσκελες κειμενο Edited by Klaas
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά λίγο ηρεμία.Και εγώ προσωπικά με ΕΛΤΑ δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Πάντως δεν ξέρω αν ισχύει οτι είναι το Αεροδρόμιο 2 εβδομάδες πίσω γιατί πιο πρόσφατα δέματα από 11/11 ή 17/11(που έχουν κολλήσει) τα έχουν παραλάβει κάποιοι.Εγώ ήμουν τυχερός κ παρέλαβα δέμα με ημερομηνία άφιξης στην Ελλάδα 17/11 αλλά άλλο που έχω στην ίδια ημερομηνία είναι κολλημένο.Λίγη ηρεμία κ όλοι θα παραλάβουμε
Link to comment
Share on other sites

Απο το aliexpress παρηγγειλα κατι με SG Post και τελικα μου δωσανε αυτο RS386601538NL

Λεω και γω ειναι απο ΝL Post ....αλλα ουτε στο site της NL Post το βγαζει. Μιλαω με τον πωλητη και μου λεει το στειλαμε με Europe Express και μενω παγωτο. Μου λεει ειναι γρηγορο και αξιοπιστο.

 

Το ξερεις κανενας;

Μονο εδω το εμφανιζει http://old.17track.net/en/result/express-details-100012.shtml?nums=RS386601538NL

και στην σελιδα αυτου του αγνωστου ταχυδρομειου http://www.sfb2c.com/

 

Προφανώς η SF είναι το ενδιάμεσο ταχυδρομείο που θα πάρει το πακέτο απο τον έμπορο και θα το παραδώσει στην PostNL. Όλοι έτσι δουλεύουν, ακόμα και για να δώσουν πακέτα στην China Post.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα ενα Xiaomi redmi Note 2 prime απο Banggood και σμρα το εστειλαν με μια FLYTEXPRESS-CN εταιρια!

Τι ειναι αυτη πρωτη φορα το ακουω αξιοπιστη η θα το εχω σε κανα χρονο το δεμα μου?!

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα ενα Xiaomi redmi Note 2 prime απο Banggood και σμρα το εστειλαν με μια FLYTEXPRESS-CN εταιρια!

Τι ειναι αυτη πρωτη φορα το ακουω αξιοπιστη η θα το εχω σε κανα χρονο το δεμα μου?!

Διάβασε αυτό που έγραψα πιο πάνω και όπου SF, εσύ βάλε Flyt :)

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα ενα Xiaomi redmi Note 2 prime απο Banggood και σμρα το εστειλαν με μια FLYTEXPRESS-CN εταιρια!

Τι ειναι αυτη πρωτη φορα το ακουω αξιοπιστη η θα το εχω σε κανα χρονο το δεμα μου?!

Άμα ζητήσει θα σου στείλουν το tracking καινθα δεις ότι είναι από Ολλανδία...παραγγελία πριν δέκα μέρες είναι στην Ολλανδία έτοιμο να έρθει Ελλάδα λέει το status

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

RS357756002NL

Πώς εξηγείται να λέει το 17track "The item has arrived in the country of destination" αλλά το elta-courier να λέει ότι δεν υπάρχει ο αριθμός?

Link to comment
Share on other sites

RS357756002NL

Πώς εξηγείται να λέει το 17track "The item has arrived in the country of destination" αλλά το elta-courier να λέει ότι δεν υπάρχει ο αριθμός?

 

Έχει ρωτηθεί τουλάχιστον 2 φορές στις τελευταίες σελίδες. Καλό είναι να ρίχνουμε μια ματιά πριν ρωτήσουμε. Παρόλα αυτά θα σου πω ότι δεν εχει σκαναριστεί ακόμα απο τα ΕΛΤΑ γιαυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ρωτηθεί τουλάχιστον 2 φορές στις τελευταίες σελίδες. Καλό είναι να ρίχνουμε μια ματιά πριν ρωτήσουμε. Παρόλα αυτά θα σου πω ότι δεν εχει σκαναριστεί ακόμα απο τα ΕΛΤΑ γιαυτό.

 

Η υπόθεση του Νικηφόρου είναι λίγο διαφορετική. Στα ΕΛΤΑ δεν εμφανίζεται ούτε το βασικό "Αντικείμενα σε συσκευασία" ή "Παραλαβή απο πελάτη στο εξωτερικό"

Υποθέτω οτι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας των ταχυδρομικών υπηρεσιών μεταξύ τους. Όπως έγραψα πριν λίγες μέρες, εγώ και κάποιοι ακόμα είχαμε ενημέρωση του tracking απο τα ΕΛΤΑ με 15 μέρες καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

RS357756002NL

Πώς εξηγείται να λέει το 17track "The item has arrived in the country of destination" αλλά το elta-courier να λέει ότι δεν υπάρχει ο αριθμός?

Θα εμφανιστούν όλα μαζί όταν θα το σκανάρουν στην Ελλάδα. Το ίδιο έπαθα κι εγώ και χθες τα έβγαλε όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση του Νικηφόρου είναι λίγο διαφορετική. Στα ΕΛΤΑ δεν εμφανίζεται ούτε το βασικό "Αντικείμενα σε συσκευασία" ή "Παραλαβή απο πελάτη στο εξωτερικό"

Υποθέτω οτι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας των ταχυδρομικών υπηρεσιών μεταξύ τους. Όπως έγραψα πριν λίγες μέρες, εγώ και κάποιοι ακόμα είχαμε ενημέρωση του tracking απο τα ΕΛΤΑ με 15 μέρες καθυστέρηση.

 

Θα εμφανιστούν όλα μαζί όταν θα το σκανάρουν στην Ελλάδα. Το ίδιο έπαθα κι εγώ και χθες τα έβγαλε όλα μαζί.

Κάτι τέτοιο υποθέτω και γώ.

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ο ταχυδρομος σήμερα μου είπε ότι πέρνει τα δέματα πολλά πολλά μαζί. Δηλαδή μπορεί καμία βδομάδα να μην πέρνει κανένα ενώ έχουν έρθει κάποια και μια μέρα να πάρει καμία 50αρια μαζί.

 

Οπότε μπορεί να έρθουν όλα μαζί και αυτά που έχουν 43 μέρες και αυτά με 25 μέρες.

Είμαι από Χαλκιδική οπότε δεν υπάρχει ταχυδρομος που φέρνει κάθε μέρα τα δέματα αλλά πηγαίνουμε και τα περνουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Απο το aliexpress παρηγγειλα κατι με SG Post και τελικα μου δωσανε αυτο RS386601538NL

Λεω και γω ειναι απο ΝL Post ....αλλα ουτε στο site της NL Post το βγαζει. Μιλαω με τον πωλητη και μου λεει το στειλαμε με Europe Express και μενω παγωτο. Μου λεει ειναι γρηγορο και αξιοπιστο.

 

Το ξερεις κανενας;

Μονο εδω το εμφανιζει http://old.17track.net/en/result/express-details-100012.shtml?nums=RS386601538NL

και στην σελιδα αυτου του αγνωστου ταχυδρομειου http://www.sfb2c.com/

 

Τελικα αυτη η εταιρια λεγεται SF Express. Γνωριζει καποιος τιποτα?

 

Δυστυχως σε αυτο το τοπικ ολοι γραφουν τον πονο τους (κι εγω παλαιοτερα) και χανονται ερωτησεις (οπως π.χ. η δικη μου) που νομιζω οτι δεν εχουν απαντηθει ξανα.

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτη η εταιρια λεγεται SF Post. Γνωριζει καποιος τιποτα?

 

Δυστυχως σε αυτο το τοπικ ολοι γραφουν τον πονο τους (κι εγω παλαιοτερα) και χανονται ερωτησεις (οπως π.χ. η δικη μου) που νομιζω οτι δεν εχουν απαντηθει ξανα.

Αυτό σημαίνει "Ταχυδρομείο Σαν Φρανσίσκο" ... που το βρήκαν ;;; :lol:

Πάντως όλες οι "ανυπόμονες χήρες" συνεχίστε να παίρνετε τηλέφωνα, βρίστε τους κι'όλας στα ΕΛΤΑ, γιά να τα στέλνουν όλα "πακκετο" στην ΥΕΔ και να πάθουμε ότι πάθαμε πέρυσι στην Θεσσαλονίκη ...:lol::lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει "Ταχυδρομείο Σαν Φρανσίσκο" ... που το βρήκαν ;;; :lol:

Πάντως όλες οι "ανυπόμονες χήρες" συνεχίστε να παίρνετε τηλέφωνα, βρίστε τους κι'όλας στα ΕΛΤΑ, γιά να τα στέλνουν όλα "πακκετο" στην ΥΕΔ και να πάθουμε ότι πάθαμε πέρυσι στην Θεσσαλονίκη ...:lol::lol:

 

SF Express ηθελα να γραψω :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει "Ταχυδρομείο Σαν Φρανσίσκο" ... που το βρήκαν ;;; :lol:

Πάντως όλες οι "ανυπόμονες χήρες" συνεχίστε να παίρνετε τηλέφωνα, βρίστε τους κι'όλας στα ΕΛΤΑ, γιά να τα στέλνουν όλα "πακκετο" στην ΥΕΔ και να πάθουμε ότι πάθαμε πέρυσι στην Θεσσαλονίκη ...:lol::lol:

Τα γράφουμε, τα ξαναγραφουμε, αλλά κάποιοι συνεχίζουν να παίρνουν τηλέφωνο. Πότε θα δουν το πακέτο τους στην ΥΕΔ να δεις...

Link to comment
Share on other sites

SF Express ηθελα να γραψω :confused:

Ψάξε στο google και κάτι θα βρείς, όσο γιά το υπόλοιπο σχόλιο δεν αφορούσε εσένα φίλε μου, γενική παρατήρηση είναι ...:)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

απο 4/12 που εφτασε αεροδρομιο, καμια εξελιξη...

ακομα περιμενω και θα περιμενω πολυ απ οτι καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Destination Country - Tracking Consuming: 714 ms

2015-12-08 16:34 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

2015-12-08 14:34 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

2015-12-08 11:34 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

2015-11-23 08:23 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

 

Origin Country - Tracking Consuming: 907 ms

2015-12-01 12:06 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

 

Τελικά η επιλογη του τι σκαναρουν και τι περνανε, είναι καθαρά θέμα τυχης και καλής θέλησης του υπάλληλου. Και εξηγώ. Παρήγγειλα 2 κινητά απο minideal τα οποια ζητησα να τα στειλουν σαν ξεχωριστό δέμα. Και τα 2 εφυγαν μαζί από κινα, και τα 2 έφτασαν μαζί στην ελλάδα με διαφορά μερικών λεπτών. οποτε προφανώς η λογική λέει ότι ειναι στον ίδιο σάκο, σωστά; Έλα που ομως, το παραπάνω δέμα εμφανίστηκε ελλάδα ενώ το άλλο (βασει του ΕΛΤΑ) ειναι ακόμα στο σάκο/δρομο. Μάλλον ο υπάλληλος θα σχόλαγε σε λιγο οποτε δεν σκάναρε ολο το σακο.. ελπιζω να δω ενημέρωση για το άλλο δέμα, αύριο..

 

RF362306213SG

RF362299058SG

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η επιλογη του τι σκαναρουν και τι περνανε, είναι καθαρά θέμα τυχης και καλής θέλησης του υπάλληλου. Και εξηγώ. Παρήγγειλα 2 κινητά απο minideal τα οποια ζητησα να τα στειλουν σαν ξεχωριστό δέμα. Και τα 2 εφυγαν μαζί από κινα, και τα 2 έφτασαν μαζί στην ελλάδα με διαφορά μερικών λεπτών. οποτε προφανώς η λογική λέει ότι ειναι στον ίδιο σάκο, σωστά; Έλα που ομως, το παραπάνω δέμα εμφανίστηκε ελλάδα ενώ το άλλο (βασει του ΕΛΤΑ) ειναι ακόμα στο σάκο/δρομο. Μάλλον ο υπάλληλος θα σχόλαγε σε λιγο οποτε δεν σκάναρε ολο το σακο.. ελπιζω να δω ενημέρωση για το άλλο δέμα, αύριο..

 

RF362306213SG

RF362299058SG

Rf36 έχω και το 17track το δείχνει εδώ στο αεροδρόμιο και τα ΕΛΤΑ αλλά συσκευασία Σιγκαπούρη.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Rf36 έχω και το 17track το δείχνει εδώ στο αεροδρόμιο και τα ΕΛΤΑ αλλά συσκευασία Σιγκαπούρη.

Και εγω το ίδιο εχω RF36 αντε να δούμε

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτη η εταιρια λεγεται SF Express. Γνωριζει καποιος τιποτα?

 

Δυστυχως σε αυτο το τοπικ ολοι γραφουν τον πονο τους (κι εγω παλαιοτερα) και χανονται ερωτησεις (οπως π.χ. η δικη μου) που νομιζω οτι δεν εχουν απαντηθει ξανα.

Μόνος μου τα λέω, μόνος μου τ' ακούω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...