Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, κ "καλώς ήρθα" :P γτ είναι το πρώτο μου πόστ!

Κ εγώ έχω παραγγείλει από gearbest κ η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτηκα με όλα αυτά τα tracking numbers, tracking sites κτλ. Δεν έχω παραγγείλει πολλά πράγματα από εξωτερικό. Ειδικά από gearbest είναι το πρώτο πράγμα που έχω παραγγείλει.

Διάβασα τα υπόλοιπα posts εδώ κ από οτι κατάλαβα πιο πολύ χρόνο κάνουν απο την στιγμή που έρχεται Ελλάδα (αεροδρόμια, ελτα κτλ) παρά να έρθει το αντικείμενο απο το εξωτερικό.

Προσπάθησα να κάνω tracking σε αυτό το site (που από οτι κατάλαβα ειναι εγκυρο) http://trackitonline.org/ κ μου βγάζει τα εξης αποτελέσματα :

 

http://i.imgur.com/V4fOY74.jpg

 

ενώ στα ΕΛΤΑ μου βγάζει αυτό :

 

http://i.imgur.com/mp9Z1wO.jpg

 

Από οτι καταλαβαίνω κ απο τα υπόλοιπα posts, το δέμα μου έχει φτάσει Ελλάδα 3/12 (μαλλον στο αερδρόμιο κ ειναι σε κάποιο σάκο?)..αλλά τα ΕΛΤΑ δεν το εχουν παραλάβει ακόμα γι αυτό κιολας δεν εμφανίζεται στο site των ΕΛΤΑ.Σωστά?

Δύο ερωτησούλες παρακαλώ απο την εμπειρία σας :

1)Συνηθως σε πόσες μέρες φαίνεται στο site των ΕΛΤΑ απο την στιγμή που εχουν φτάσει Ελλαδα?

2)Σε ενα προηγούμενο ποστ διαβασα που κάποιος ελεγε οτι δέμα του που ηρθε me SingPost πέρασε τελεωνείο. Υπάρχει περιπτωση τέτοια?

 

Φίλε μνου απλα εχουν έρθει και καθονται πριν τη διανομη απο το αεροδρομειο, μου εχει τυχει παραγγελια απο αγγλια αθλητικα παπουτσια να κανουν και 30 μέρες και απο αυστραλια ρουχα στισ 7 μέρες αρα ειναι σχετικό ποτε θα έρθει, απ'οτι καταλαβα και διαβάζοντας τα μηνυματα απ'ολουσ στα ΕΛΤΑ έχουν προβλημα προσωπικου. Παντως για να σε καθησυχάσω συνηθως κανει μερες μεχρι την παραδοση απλα υπομονη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποστολή με NL σήμερα μου παραδόθηκε

 

2015-12-09 12:37 M.D. PALAIOU FALIROU, ITEM DELIVERED

2015-12-09 08:41 M.D. PALAIOU FALIROU, ITEM TO BE DELIVERED

2015-12-09 05:54 M.D. PALAIOU FALIROU, ITEM ARR M.D. PALAIOU FALIROU

2015-12-09 01:10 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-08 22:00 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-08 19:00 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-11-24 15:31 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

2015-11-24 15:31 NETHERLANDS, ITEMS IN PACKING

 

Origin Country - Cache Time: 2015-12-09 23:27

2015-12-08 21:00 The item has been processed in the country of destination

2015-12-01 00:23 The item has arrived in the country of destination

2015-11-25 09:43 The item is on transport to the country of destination

2015-11-24 15:31 The item is at the PostNL sorting center

2015-11-24 09:01 The item is ready for shipment

2015-11-18 05:17 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RI732638748CN

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 13-11-2015 14:58 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 09-12-2015 19:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 09-12-2015 22:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 10-12-2015 26: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Ξεκολλησε σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Για πάρτε μάτι εδώ

RF356126583SG

Και συνεχίζετε πάλι τη γκρίνια για τις καθυστερήσεις

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Για πάρτε μάτι εδώ

RF356126583SG

Και συνεχίζετε πάλι τη γκρίνια για τις καθυστερήσεις

Τι μπέρδεμα έχει γίνει εδώ;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Πήγε πρώτα Κόστα Ρίκα και τώρα είναι Ιταλία. Δε ξέρω τι να πω. Πάντως έφτασα τις 50 μέρες σχεδόν

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Οπότε όντως είχαν αποκλεισθεί στην Ειδομένη από τους μετανάστες που έκλεισαν τις γραμμές και ας λένε οι Ούγγροι ότι τα στέλνουν αεροπορικώς ...

 

από που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα?

Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην πιστέψω το CS του hungary post.

 

Εγώ αυτό που φαντάζομαι είναι ότι ο "σάκος" περίμενε την σειρά του... :O:ninja::blink:

 

Είχα τύχη και φτασανε μαζί(το ιδιο λεπτο) :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Έκανα 2 αγορές από aliexpress 12/11

Και 16/11 μου έγραφε ότι στάλθηκαν και ακόμα δεν ήρθαν. Δεν υπάρχει καν ανανέωση στο tracking

RI740322113CN

HN006989398AE

Καμία συμβουλή για το τι να κάνω;

Edited by caveman21
Link to comment
Share on other sites

Για πάρτε μάτι εδώ

RF356126583SG

Και συνεχίζετε πάλι τη γκρίνια για τις καθυστερήσεις

Μαλλον σου εχει δωσει λαθος tracking number.Το δεμα παει ιταλια.Επικοινωνησε με τον πωλητη να σου δωσει το σωστο.Σου εδωσε tracking number αλλης παραγγελιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Έκανα 2 αγορές από aliexpress 12/11

Και 16/11 μου έγραφε ότι στάλθηκαν και ακόμα δεν ήρθαν. Δεν υπάρχει καν ανανέωση στο tracking

RI740322113CN

HN006989398AE

Καμία συμβουλή για το τι να κάνω;

Παρέα με τα δικά μου είναι. Τι να κάνεις; Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχουν πολλές καθυστερήσεις σε όλα τα ταχυδρομεία και όχι μόνο στα ΕΛΤΑ.

Δείτε εδώ:

Number: RF365311889SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Unknown

Origin Country: Singapore

2015-12-05 05:16 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

To Vickmall το έστειλε την επόμενη της παραγγελίας (3/12) και από 5/12 έχει φτάσει Σιγκαπούρη σύμφωνα με την 4px. Αλλά ακόμα δεν έγινε dispatched ενώ συνήθως γινόταν σε 2 μέρες το πολύ. Λογικά λόγω Χριστουγέννων και Black Friday έχουν πολλή δουλειά και αν αργεί το ταχυδρομείο μιας οργανωμένης και πλούσιας χώρας όπως η Σιγκαπούρη φαντάσου τα ΕΛΤΑ!

Όπως είπαν και άλλοι φίλοι πιο πριν, μην τηλεφωνείτε στα ΕΛΤΑ αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, ξαφνικά εμφανιστηκε και το 2ο δεμα και μου ήρθε και ειδοποιηση!!

 

Χθες απογευμα σκαναριστηκε, σμρ μου αφησε ειδοποιηση ότι παραλαμβάνω. Αφιξη στην ελλάδα, και τα 2 μου δέματα 1 του μηνός. Οπότε παιδιά η όλη ταλαιπωρία και καθυστέρηση γίνεται στο σημείο που ανοιγονται οι σάκοι. απο κει και επειτα τα ελτα ειναι πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, ξαφνικά εμφανιστηκε και το 2ο δεμα και μου ήρθε και ειδοποιηση!!

 

Χθες απογευμα σκαναριστηκε, σμρ μου αφησε ειδοποιηση ότι παραλαμβάνω. Αφιξη στην ελλάδα, και τα 2 μου δέματα 1 του μηνός. Οπότε παιδιά η όλη ταλαιπωρία και καθυστέρηση γίνεται στο σημείο που ανοιγονται οι σάκοι. απο κει και επειτα τα ελτα ειναι πολυ γρηγορα.

 

Κι εγω αυτό ακριβώς πιστεύω. Ολη η καθυστέρηση γίνεται στο αεροδρόμιο και όχι στα ΕΛΤΑ. Τα ΕΛΤΑ είναι, πλέον, οι "άμμισθοι" μεταφορείς των Κινέζων οπότε ας μην τους κράζουμε κι από πάνω:)

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, ξαφνικά εμφανιστηκε και το 2ο δεμα και μου ήρθε και ειδοποιηση!!

 

Χθες απογευμα σκαναριστηκε, σμρ μου αφησε ειδοποιηση ότι παραλαμβάνω. Αφιξη στην ελλάδα, και τα 2 μου δέματα 1 του μηνός. Οπότε παιδιά η όλη ταλαιπωρία και καθυστέρηση γίνεται στο σημείο που ανοιγονται οι σάκοι. απο κει και επειτα τα ελτα ειναι πολυ γρηγορα.

 

1/12 είμαστε και εμείς! Ναι εννοείται πλέον ότι είναι ξεκάθαρο ότι στο αεροδρόμιο είναι το θέμα μέχρι να ανοιχτεί ο σάκος και να σκαναριστούν. Δεν αμφιβάλει πιστεύω κανείς γι'αυτό. Υπομονή και με το καλό να παραλάβουμε όλοι:)

Link to comment
Share on other sites

εχει παραλαβει κανεις απο 17?Γιατι βλεπω οτι παραλαμβανουν ατομα με προηγπυμενες και επομενες ημερομηνιες.

 

Από 17/11 έχω παραλάβει εγώ 1 δέμα μόνο.Το παρέλαβα 27/11.Άλλο που έχω πάλι 17/11 τίποτα ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Από 17/11 έχω παραλάβει εγώ 1 δέμα μόνο.Το παρέλαβα 27/11.Άλλο που έχω πάλι 17/11 τίποτα ακόμα

 

ευχαριστω φιλε μου για την ενημερωση..καπου θα τον εχουν πλακωσει το σακο με καμια 10αρια αλλους και το βλεπω να παραλαμβανουμε απο νεο ετος.:P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση. Αλλοι που χετε δεματα σκαναρισμενα απο Κινα εκει στις 09-10-11-12 νοεμβρη και δεν εχουν εμφανιστει καν στην χωρα προορισμου υπαρχουν ή ειμαι μονος μου? :p
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω σκαναρισμενα ειναι το κλασικο "αντικειμενα σε συσκευασια" που λενε τα ΕΛΤΑ. Απο αυτο το στατους και περα τελειωνουμε με κινα ή οποια αλλη χωρα τα χουμε παραγγειλει (μπαινει σε διαδικασια πτησης ειτε την ιδια μερα, ειτε σε 3-4 μερες το αργοτερο μετα) και εμφανιζεται νεο στατους οταν σκαναρεται στην χωρα προορισμου. Απλα απορω γιατι βλεπω παιδια καμποσα εδω περα, να χουν φυγει δεματα τους 15 μερες αργοτερα και να χουν σκαναριστει στην ελλαδα εδω και μερες γι'αυτο απορω και αναρωτιεμαι αν κατουρησα σε κανα πηγαδι. Νιωθω μοναξια :p

 

Παντως υπομονη παιδες, χωρις να θελω να δικαιολογησω κατι, εχουν γινει δραματικες μειωσεις προσωπικου στα ελτα και αυτοι της διαλογης στο αεροδρομιο κανουν οτι καλυτερο μπορουν με τα υπαρχοντα χερια. Απλα δεν ειναι αρκετο. Δεν πρεπει να τους αναθεματιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , πώς κάνουμε έτσι !

 

Ορίστε κ οι αποδείξεις , από τα china post .

Λίγη καθυστέρηση στη διαλογή έχουν τα πακετάκια μας , κ σε λίγες μέρες θα μας τα φέρει ο αγαπητός ταχυδρόμος μας :lol:

http://i1027.photobucket.com/albums/y333/lakgav22/alibaba-ecommerce-web_zps9sxum3lc.jpg

http://i1027.photobucket.com/albums/y333/lakgav22/14057575_54467_zpsqgjmpurh.jpg

http://i1027.photobucket.com/albums/y333/lakgav22/2.1383009850201.prev_zpseaj6kes0.jpg

http://i1027.photobucket.com/albums/y333/lakgav22/chinese-warehouses-packed-for-singles-day-shopping-spree-05_zpsra7ur80e.jpg

http://i1027.photobucket.com/albums/y333/lakgav22/China_post_bike_zps98mjtr8v.jpg

http://i1027.photobucket.com/albums/y333/lakgav22/SingPost-just-delivered-its-660x330_zpscbtsxzn7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , πώς κάνουμε έτσι !

 

Ορίστε κ οι αποδείξεις , από τα china post .

Λίγη καθυστέρηση στη διαλογή έχουν τα πακετάκια μας , κ σε λίγες μέρες θα μας τα φέρει ο αγαπητός ταχυδρόμος μας :lol:

Οι κινέζοι όμως σε 4-5 μέρες έχουν διώξει τα δεκάδες χιλιάδες πακέτα προς τον προορισμό τους. Εδώ πελαγώνουν με πολύ λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να λέει στο 17track ότι έφυγε στις 28/11 με Singapore post, υπαρχει;

 

Εμενα έφυγε 28/11 και συμφωνα με το Track17 έφτασε Ελλαδα στις 4/12. Βεβαι το EltaTrack εχει ακόμα το 28/11 από Σιγκαπουρη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...